Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Rapita

- - - - -
  • Please log in to reply
1296 replies to this topic

#739
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Ar fi bine sa-i dai un Caramba. Combate phoma si are efect de regulator, plantele isi ingroasa coletul si acumuleaza mai bine zaharurule, care cresc rezistenta plantelor la posibilele geruri din timpul iernii.

#740
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Daca nu stii ce boala este mergi caine surd la vanatoare, dar se poate aplica un fungicid, sau cum a spus si Daniel.
Eu te sfatuiesc sa mergi cu plante bolnave undeva, directia agricola, facultate pe undeva(biologie-agricultura...). Trebuie sa gasesti pe cineva care stie despre ce este vorba, sau macar sa te indrume catre un laborator ceva, trebuie sa existe!
Nu sta degeaba ca-ti sta nocorul!

#741
jean.cezar

jean.cezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 05.11.2004
@ctlaur: petele acelea nu sunt semne de boala, ci pur si simplu sunt niste arsuri fiziologice (mecanice) cauzate de vreme - bruma sau vant.

#742
ctlaur

ctlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 08.03.2013

 jean.cezar, on 07 noiembrie 2014 - 09:13, said:

@ctlaur: petele acelea nu sunt semne de boala, ci pur si simplu sunt niste arsuri fiziologice (mecanice) cauzate de vreme - bruma sau vant.
Mulțumesc mult de răspuns. Am șanse ca rapița care e in 2 frunzulițe sa treacă de iarna? Ce spuneți? Mulțumesc inca o data. Mult noroc si culturi frumoase va doresc tuturor.

#743
ctlaur

ctlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 08.03.2013
Câteva poze.

Attached Files



#744
ctlaur

ctlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 08.03.2013
Cate un daunator. Dam iarăși cu insecticid. Înghețu de zilele trecute ia omorât pe aceia mici ăștia mari. Offff

Attached Files



#745
trottinel

trottinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 09.03.2012
Referitor la viespea rapitei, citeam undeva ca  nu este rentabil din punct de vedere exonomic sa aplici insecticid daca ai doar 1-2 larve pe 2-3 m2. Vezi si tu ce infestare ai. Daca gasesti una ici colo, eu zic ca nu are rost sa ii aplici insecticid

#746
ctlaur

ctlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 08.03.2013

 trottinel, on 09 noiembrie 2014 - 16:19, said:

Referitor la viespea rapitei, citeam undeva ca  nu este rentabil din punct de vedere exonomic sa aplici insecticid daca ai doar 1-2 larve pe 2-3 m2. Vezi si tu ce infestare ai. Daca gasesti una ici colo, eu zic ca nu are rost sa ii aplici insecticid
Colegu e prăpăd ce miau făcut  in sola. Bete goale. Nu ma lăsa vremea sa dau e ceata aici de vineri. Sunt si cate 3 pe planta. In sola unde am pus pozele nu aveam nimik pe planta dar când sa dau la final pe mana mea si in tractor era viespea adult .

#747
trottinel

trottinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 09.03.2012
Atunci da, trebuie sa intervii cat de repede

#748
ctlaur

ctlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 08.03.2013
o parere de foliaru asta!!!  FoliMAX BOR 150.

am pus si o imagine cica asa ne dam seama daca avem carenta de bor. poza din stanga e toamna iar cea din dreapta primavara iar la maturitate crapa tulpina. cica pentru o productie de 4 tone trebuie date minim 400 g bor. astept informati de la voi.   sursa pozelor si informatie basf polonia.

Attached Files


Edited by ctlaur, 25 November 2014 - 02:56.


#749
ovidiucucuruz

ovidiucucuruz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 13.03.2012
salut,ma ajuta cineva cu o carte tehnica ptr semanatoare AMAZONE D8?

#750
aignat

aignat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 19.01.2013

 ovidiucucuruz, on 11 ianuarie 2015 - 07:44, said:

salut,ma ajuta cineva cu o carte tehnica ptr semanatoare AMAZONE D8?

In engleza.

Attached Files



#751
trottinel

trottinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 09.03.2012
Cand incepeti sa aplicati ingrasamintele la rapita? Ma gandesc sa ii administrez 200kg nitrocalcar, dar nu stiu cand ar fi momentul optim

#752
ctlaur

ctlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 08.03.2013

 trottinel, on 14 februarie 2015 - 10:36, said:

Cand incepeti sa aplicati ingrasamintele la rapita? Ma gandesc sa ii administrez 200kg nitrocalcar, dar nu stiu cand ar fi momentul optim
colegu eu vreau sa adminisrez saptamana asta da sunt asa de ingrijorat nu imi place cum arata am goluri si la rapita si la grau. Ii dau 200 azot daca e sa isi revina ii mai dau daca nu sa intorc si tare mie frica. Offf geru si greselile astea.

#753
dani31ag

dani31ag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 04.01.2015
Daca nu am dat nimic in toamna, pt ca a fost timpu nasol, sai dau acum uree si dupa azotat. Cand ar fi mai bine.

#754
cucuruzovidiu

cucuruzovidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 22.02.2011
se poate aplica azotul la rapita atunci cand ea se afla in buton floral,prin aprilie ,mai

#755
dani31ag

dani31ag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 04.01.2015
Mersi de raspuns, dar sunt incepator, si nu stiu ce inseamna buton floral. Explica pe intelesul meu . multumesc.

#756
cucuruzovidiu

cucuruzovidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 22.02.2011
se poate aplica azotul la rapita atunci cand ea se afla in buton floral,prin aprilie ,mai?..........
........scuze,nu ti-am raspuns la intrebarea ta,eu am pus alta intrebare in cazul ca imi raspunde si mie cineva

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate