Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Rapita

- - - - -
  • Please log in to reply
1296 replies to this topic

#703
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
de ce sulfat de amoniu ? acum ?

in toamna DAP
in primavara sulfat de amoniu +azotat/uree

#704
ctlaur

ctlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 08.03.2013

View PostVladutz_ddd, on 01 septembrie 2014 - 13:38, said:

de ce sulfat de amoniu ? acum ?

in toamna DAP
in primavara sulfat de amoniu +azotat/uree
colegu cică sulfu activează micro elementele si restul substanțelor din sol le pune la treaba si de aceea se aplica din toamna. Așa fac cei mari așa dau si eu.

Edited by ctlaur, 01 September 2014 - 15:06.


#705
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
stiu ce rol are dar cei mari il dau in primavara sau toamna foarte tarziu...oricum important este sa il dai ..fiecare cum poate.

cu fosfor nu ai dat nimic ?

Edited by Vladutz_ddd, 01 September 2014 - 15:32.


#706
ctlaur

ctlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 08.03.2013

View PostVladutz_ddd, on 01 septembrie 2014 - 15:29, said:

stiu ce rol are dar cei mari il dau in primavara sau toamna foarte tarziu...

cu fosfor nu ai dat nimic ?
Anu asta nu. Anu trecut 200 kg de dap la orzoaica toamna.

#707
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Bv colegu..era bn daca mai dădeai putin DAP la semanat...
Sper sa ai noroc sa iti răsară bine ...
Eu am lasat-o pt anul viitor ca nu mi-a iesit bine terenul si nu vreau sa ma leg la cap cu o treaba prost începută..


#708
ctlaur

ctlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 08.03.2013
Salut colegi. Am început la rapița. DOAMNE AJUTA sa avem ploi. Va salut.

Attached Files



#709
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Stai linistit ca iese bine...Doamne ajuta ! Posted Image

#710
ctlaur

ctlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 08.03.2013

View PostVladutz_ddd, on 02 septembrie 2014 - 08:34, said:

Stai linistit ca iese bine...Doamne ajuta ! Posted Image
Doamne ajuta colegu.

#711
sweetboy_ro

sweetboy_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 27.06.2013
cine a facut productie mai mare la rapita anu asta ??? si ce tehnologie a-ti folosit?? ca pana la urma pt asta ar fi forumul :) nu??

#712
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Rapita semanata in jud. Ialomita cu tehnologie minimum-till pe 29 august .

[dezmiristit cu combinator imediat dupa recoltare + semanat cu utilaj special + glifosat = rasarire peste 90%]

Este cea mai buna cultura nou infiintata de rapita pe care am vazut-o pe marginea drumurilor din Tulcea,Ialomita,Calarasi,Ilfov dar nu am putut sa fac niste poze mai clare pt ca nu am putut sa ma apropii f mult de ea. In rest majoritatea solelelor cu rapita au densitati intre 30-80% si sunt foarte putine.

Dati un like daca va place ...ca mi-am prafuit pantofii pt pozele astea Posted Image

Attached Files



#713
ctlaur

ctlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 08.03.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/v3Fklp1pTns?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] o filmare.   colegu sweetboy_ro eu ce sa zic e primu an in care cultiv rapita la mine e ghinion cu ploile dar am bagato mai adanc sunt locuri unde a iesit , unele nu . Dar doar de la umezeala din solo nu am avut ploaie a mai iesit ici colo. Ca tehnologie , tratamente preventive ingrasamant n 180kg  substanta activa si mai sunt.Densitate 65 plante m2.  Mult noroc si suflet sa pui si iese bine. DUMNEZEU FIE CU NOI.

Edited by ctlaur, 15 September 2014 - 20:43.


#714
adrian883

adrian883

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 20.02.2013
Jale mare cu rasarirea la rapita toamna aceasta, in jumatate din judetul CL, pe unde am trecut, rasarirea este sub 30% si inca nu se anunta ploi.
Anul acesta am semanat un singur hibrid NELSON, samanta sta ca in sac rasarire nesemnificativa .
La voi cum sta treaba?????

#715
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
La fel.

Am insa la irigat intr-o sola si e ok, i-am dat 70mc ptr. rasarire si aprovizionare.

#716
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Eu am terenul pregatit, inca n-am semanat-o. Sunt anuntate ploi peste o saptamana, daca se va mentine aceasta prognoza, o voi semana cu o zi sau doua inainte de ploi.

#717
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Am pregatit terenul si fertilizat, urmeaza un combinator si semanatul insa ploua de 2 zile.

#718
sweetboy_ro

sweetboy_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 27.06.2013
la mine a rasarit in proportie de  90% si e deja in 3-4 frunze :D  densitate 65k boabe /ha la semanat  .. pana acum e bine , poate ajung zilele astea la ferma sa ii fac si niste poze

View Postctlaur, on 15 septembrie 2014 - 20:40, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/v3Fklp1pTns?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] o filmare.   colegu sweetboy_ro eu ce sa zic e primu an in care cultiv rapita la mine e ghinion cu ploile dar am bagato mai adanc sunt locuri unde a iesit , unele nu . Dar doar de la umezeala din solo nu am avut ploaie a mai iesit ici colo. Ca tehnologie , tratamente preventive ingrasamant n 180kg  substanta activa si mai sunt.Densitate 65 plante m2.  Mult noroc si suflet sa pui si iese bine. DUMNEZEU FIE CU NOI.


cat a costat semanatoarea aia ? si cate hectare de paioase lucrezi pe an??

#719
ctlaur

ctlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 08.03.2013

View Postsweetboy_ro, on 16 septembrie 2014 - 09:09, said:

la mine a rasarit in proportie de  90% si e deja in 3-4 frunze :D  densitate 65k boabe /ha la semanat  .. pana acum e bine , poate ajung zilele astea la ferma sa ii fac si niste poze




cat a costat semanatoarea aia ? si cate hectare de paioase lucrezi pe an??
Nui a mea semănătoarea nici tractorul. Dar sa îți permiți așa utilaje zic eu trebuie sa ai peste 500 ha. Iar ca preț in 2007 am înțeles ca 54000 euro fara TVA semanatoarea si tractorul peste 200000 euro.

#720
sweetboy_ro

sweetboy_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 27.06.2013
peste 500in total?  glumesti??  :)) pt semanatoarea aia iti trebuie cam 700-1000 de hectare de PAIOASE anual ca sa iti amortizezi investitia...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate