Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Am vecin care creste vacii ! Ajutor !

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
informatorul

informatorul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 437
  • Înscris: 09.06.2006
Va salut ! Locuiesc in Dobroesti, Ilfov o comuna linistita si  foarte aprope de centrul Bucurestului circa 15 km. Din pacate am un vecin care creste vacii, multe in jur de 10. Problema mea nu este legata de animale ci de mirosurile pe care le produc prin dejectii care sunt aruncate in canalizare si de aici peste tot pe strada unde locuiesc. Am incercat sa vorbesc cu vecinul dar nu m-am putut intelege. Face asta de o viata si nu va intelege sigur de vorba buna. In aceste conditii mi-am propus sa faca demersuri la autoritati. Primarul nu prea vrea sa ia masuri, cred ca are un fel de intelegere, banuiesc doar, nu am dovezi. Ce as putea face ? Cui sa ma adresez ? Va multumesc.

#2
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Pai daca te adresezi in scris si scrii vacii cu doi de ii o sa zica astia ca esti taran fara carte si ca chiar meriti sa stai la... coada vacii. Sa stii ca in viata conteaza si cum te adresezi unei autoritati. O vaca - doua vaci.
Si acuma ca sa fim ontopic: ia-ti niste boxe puternice, monteaza-le cu fata spre vacile aluia si asculta numai hard rock din ala in care urla aia. Pana la urma o sa inebuneasca vacile si vor muri.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 15 November 2009 - 10:24.


#3
informatorul

informatorul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 437
  • Înscris: 09.06.2006

View PostMtz, on 15th November 2009, 10:24, said:

Pai daca te adresezi in scris si scrii vacii cu doi de ii o sa zica astia ca esti taran fara carte si ca chiar meriti sa stai la... coada vacii. Sa stii ca in viata conteaza si cum te adresezi unei autoritati. O vaca - doua vaci.
Si acuma ca sa fim ontopic: ia-ti niste boxe puternice, monteaza-le cu fata spre vacile aluia si asculta numai hard rock din ala in care urla aia. Pana la urma o sa inebuneasca vacile si vor muri.

enjoy,
Mtz
Multumesc pentru corectura. Vad ca esti moderator asa ca nu o sa ma aptin. Mai sa faca greseli si nu toti stim carte. Fiecare dupa puteri. Dar cu totii meritam sa traim intr-un mediu ok. O sa ma adresez inscris.

#4
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ti-ai facut vila acolo de curand?

#5
tonks

tonks

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 15.08.2007
cind te-ai mutat la tara, trebuia sa te gindesti ca vaciile se baliigă.

Edited by tonks, 15 November 2009 - 10:34.


#6
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Banuiesc ca omul ala creste vaci acolo de dinainte sa te muti tu

esti intr-un sat .... fie el si la 15 Km de centrul Bucurestiului .... oameni se comporta ca in sat ...

#7
allyn1985

allyn1985

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,373
  • Înscris: 11.12.2008

View Postinformatorul, on 15th November 2009, 10:10, said:

Va salut ! Locuiesc in Dobroesti, Ilfov o comuna linistita si  foarte aprope de centrul Bucurestului circa 15 km. Din pacate am un vecin care creste vacii,


Ce animal este "vacii"? :lol:

E omologat in Romania? :lol:

View Postinformatorul, on 15th November 2009, 10:32, said:

Multumesc pentru corectura. Vad ca esti moderator asa ca nu o sa ma aptin. Mai sa faca greseli si nu toti stim carte. Fiecare dupa puteri. Dar cu totii meritam sa traim intr-un mediu ok. O sa ma adresez inscris.


Dupa cum scrii, cred ca nu ar trebui sa te deranjeze ca sateanul ala creste "vacii" langa tine, poate eventual sa iei exemplu de la el, va mai ajutati, ca intr vecini :D

#8
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

View Postinformatorul, on 15th November 2009, 10:32, said:

Mai sa faca greseli si nu toti stim carte.
N-am facut misto, sfaturile sunt corecte. Fa o proba, cu o masina ceva, pe unde vezi o vaca si da muzica la maxim, sa vezi ce reactie o sa aiba. Si pune muzica cu din aia care urla, rock din ala alternativ sau cum s-o numi, in care se tavalesc aia pe jos.

Daca nu poti sa te adresezi in scris dpdv corect gramatical, roaga pe cineva sa iti scrie acel act. Daca e facut cu mestesug are mare valoare la autoritati, chiar daca nu e nicio lege care interzice crescutul vacilor la tzara pe tarlaua proprie.

Daca era sa fac misto, iti ziceam sa iti faci si tu WC-ul inspre curtea lui si chair sa il faci public, ca sa il umpli si pe el cu mirosuri. Sau si mai bine, nu faci niciun veceu; te kaci direct langa gardul lui, sa se invete minte.

Asa ca intereseaza-te ce nu le place vacilor, ca sa inebuneasca alea in staul, cotet, sau cum s-o numi, Numai sa nu le otravesti, ca pentru asta e lege.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 15 November 2009 - 10:44.


#9
Official

Official

    Forzza ASA!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 27.03.2009

View Postinformatorul, on 15th November 2009, 10:32, said:

Multumesc pentru corectura. Vad ca esti moderator asa ca nu o sa ma aptin. Mai sa faca greseli si nu toti stim carte. Fiecare dupa puteri. Dar cu totii meritam sa traim intr-un mediu ok. O sa ma adresez inscris.

Bine ca nu te adresezi circumscris. :lol:
Cresterea vacilor e un obicei stravechi si dupa 2007 este protejat de UE. Muta-te. Alta sansa nu ai decat daca dovedesti ca gospodaria lui este un focar de infectie si deci un pericol pentru membrii comunitatii. Dar daca vecinul tau curata periodic grajdul nu ai ce sa faci. Bafta!

#10
informatorul

informatorul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 437
  • Înscris: 09.06.2006

View Postdon_dannielo, on 15th November 2009, 10:32, said:

Ti-ai facut vila acolo de curand?
Nu. Aici locuiesc de cand ma stiu. Dar nu mai pot suporta mirosul asa ca cu riscul de a deveni un vecin turnator, va trebui sa i-au masuri. Stiu ca am dreptate dar nu stiu carei autoritati sa ma adresez in cazul in care primaria din Dobroesti nu va lua nici o masura.

#11
allyn1985

allyn1985

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,373
  • Înscris: 11.12.2008

View Postinformatorul, on 15th November 2009, 10:46, said:

Nu. Aici locuiesc de cand ma stiu. Dar nu mai pot suporta mirosul asa ca cu riscul de a deveni un vecin turnator, va trebui sa i-au masuri. Stiu ca am dreptate dar nu stiu carei autoritati sa ma adresez in cazul in care primaria din Dobroesti nu va lua nici o masura.


Procuraturii.

Oricum roaga pe cineva sa-ti scrie petitia, e un sfat prietenesc.

In locul tau as creste 30 de porci si 10 sconcsi..sa vedem care e mai tare, tu sau vecinul.

#12
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Io nu inteleg o chestie: adica stai la tara de cand te stii, banuiesc ca nici vecinu' ala nu s-a trezit "fermier" peste noapte, de unde brusca gingasie, repulsie la balegar?

#13
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
ei, lasa ca daca vacii nu au vacile sa se reproduca... in vreo 15 ani scapi

Edited by Centris, 15 November 2009 - 11:23.


#14
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postedy_wheazel, on 15th November 2009, 10:57, said:

Io nu inteleg o chestie: adica stai la tara de cand te stii, banuiesc ca nici vecinu' ala nu s-a trezit "fermier" peste noapte, de unde brusca gingasie, repulsie la balegar?
O fi vazut exemple pe le teve:

Aeroportul Baneasa cica o sa fie mutat ca-i deranjeaza pe aia de locuiesc acolo...
Canotorii nu se pot antrena pe Snagov ca-i deranjeaza pe aia de locuiesc acolo...

Si el si aia au acelasi motiv: "cu totii meritam sa traim intr-un mediu ok"

#15
informatorul

informatorul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 437
  • Înscris: 09.06.2006

View Postedy_wheazel, on 15th November 2009, 10:57, said:

Io nu inteleg o chestie: adica stai la tara de cand te stii, banuiesc ca nici vecinu' ala nu s-a trezit "fermier" peste noapte, de unde brusca gingasie, repulsie la balegar?
Problema este si de ordin medical, mai precis provoaca boli de ficat si fiere. Nu vreau sa ma aleg si eu cu asa ceva. Vecinii mei cam toti sufera de asa ceva. Este greu de demonstrat asta. Mereu au fost conflicte cu acest vecin. Dar totul la nivel de cearta. Asa ca mi-am dat seama ca in felul asta nu se poate rezolva nimic. Asa ca intentionez sa fac demersuri la autoritatiile locale. Sunt sigur ca exista o lege care ma poate ajuta. Presupun ca sunt si norma pe care o astfel de ferma trebuie sa le indeplineasca. Nu poti creste 10 vaci in 800 mp si in jurul tau sa traiasca oameni care isi cresc copii la cateva sute de metri de aceste mirosuri nocive si de sobolani si muste atarse de mancarea acestor animale. Sunt oameni din Bucuresti care consuma produse lactate din acest gen de gospodarii ale groazei. Produse care nu au nici un le de certificat de calitate sau medico-sanitar. Nu am timp sa ma documentez si din aces motiv am apelat la acest forum unde spera sa primesc sfaturi si sugestii care m-ar putea ajuta. Dar poate ca asta nu este locul potrivit. Despre glumele proaste si ironii no coment. Numai bine.

#16
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Postinformatorul, on 15th November 2009, 11:41, said:

Problema este si de ordin medical, mai precis provoaca boli de ficat si fiere. Nu vreau sa ma aleg si eu cu asa ceva.

De unde sti tu sigur ca mizeria vacilor este sursa bolilor? Poate se bea la greu in satu' respectiv.
Nu vreau sa-i tin partea vecinului batut in cap, mie dor mi se pare ciudat ca dupa o viata in mediul respectiv devine elementu' asta o problema.

#17
informatorul

informatorul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 437
  • Înscris: 09.06.2006

View Postedy_wheazel, on 15th November 2009, 11:45, said:

De unde sti tu sigur ca mizeria vacilor este sursa bolilor? Poate se bea la greu in satu' respectiv.
Nu vreau sa-i tin partea vecinului batut in cap, mie dor mi se pare ciudat ca dupa o viata in mediul respectiv devine elementu' asta o problema.
O problema a fost din din totdeauna, dar oamenii simpli de la tara nu prea au stiut cum sa gestioneze aceasta problema, numai ca acum au ajuns la maturitate o alta generatie de localnici, printre care ma aflu si eu, care stiu ca mai exista si legi in tara asta care  le apara sanatatea si dreptul la o viata intr-un mediu curat. Respectivul vecin imi spune ca daca nu imi convine sa ma mut, au mai fost astfel de sfaturi si in acest topic. Ce s-ar intampla daca toti am face asa, sa plecam in alta parte, ar ramane zona depopulata. Cred ca este mai simplu si corect sa se i-a masuri impotriva acestor oameni care refuza sa inteleaga ca asa nu mai merge.

#18
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Ai zis ca la primarie nu s-a rezolvat nimic, intreaba eventual acolo cui sa te adresezi, asta in ideea in care pe forum nu iti da nimeni un sfat exact.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate