Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

placare trepte

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Ma intereseaza solutii de placare trepte la o scara interioara. Scara este turnata din beton si are dimensiunile: latime 100 cm, trepta 27 cm si contratreapta 19 cm.
Ideea este ca nu pot pune lemn, intrucat as avea trepte prea inalte.
Alte solutii la care m-am gandit:
- parchet laminat, dar nu stiu cum poate fi fixat
- gresie, problema este ca nu gasesc eu gresie exact pe marimea treptei, astfel incat sa nu am pierderi. Pe langa pierderile datorate taierii, mai apar si timpii de executie mari, avand in vedere ca fiecare bucat de gresie trebuie taiata.
Astept si alte solutii sau pareri.

#2
tavone

tavone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 10.02.2007
Am vazut la cine in casa avea treptele acoperite cu travertin, est un fel de marmura. Se faca la comanda, pe dimensiunile treptelor si grosimi diferite. Punctul slab-pretul.
Mai exista si placile de granit sau marmura.

#3
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Nu vreau sa coste mult. Marmura cred ca ar face sa coste placarea cat m-au costat turnarea acestora, daca nu cumva chiar mai mult. Inca un dezavantaj, ar fi grosimea marmurei, care ar face treptele prea inalte.
Multumesc de sugestie.
Alte sugestii?

#4
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postxplozia, on 21st September 2009, 15:52, said:

Nu vreau sa coste mult. Marmura cred ca ar face sa coste placarea cat m-au costat turnarea acestora, daca nu cumva chiar mai mult. Inca un dezavantaj, ar fi grosimea marmurei, care ar face treptele prea inalte.
Multumesc de sugestie.
Alte sugestii?


Cum sa le faca prea inalte? :D  Daca le inalti pe toate cu 3 c, sa zicem, raman egale mai putin prima si ultima.

Aceste lucruri trebuiesc calculate din turnare sau macar de la turnarea sapei.

Variante sunt piatra sau lemnul.

Restul sunt si oribile si periculoase.

#5
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
cumpara niste ciment alb de f buna calitaate care sa-l poti turna doar 0,5 cm -poate au astia de la sika-niste prafuri colorante de la aia care fac beton amprentat ,o mistrie ,o gletiera si poate iese ceva

#6
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Hai ca mi-ai smuls un zambet: cum sa iasa prea inalte? ramane tot 17 cm intre ele, indiferent de incarcare si finisare. Daca banii sunt o problema curenta, mergi pe gresie si tai din ea. Iesi oricum mult mai ieftin decat lemn sau marmura.

#7
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005

View PostCRG, on 22nd September 2009, 16:41, said:

Hai ca mi-ai smuls un zambet: cum sa iasa prea inalte? ramane tot 17 cm intre ele, indiferent de incarcare si finisare. Daca banii sunt o problema curenta, mergi pe gresie si tai din ea. Iesi oricum mult mai ieftin decat lemn sau marmura.
Dar la prima si ultima treapta nu cumva creste si scade inaltimea?

#8
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Depinde cat vii cu sapa. Scade doar daca te inalti (un exemplu) cu sapa la parter mult mai mare decat la etaj.

#9
madcox

madcox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 05.03.2009

View Postpetre69, on 21st September 2009, 18:22, said:

cumpara niste ciment alb de f buna calitaate care sa-l poti turna doar 0,5 cm -poate au astia de la sika-niste prafuri colorante de la aia care fac beton amprentat ,o mistrie ,o gletiera si poate iese ceva
mai degraba foloseste lemn, si il lipeste.  Tot cu Sika. :)
Fara prinderi mecanice, adeziv elastic, absoarbe zgomotul de pasi, samd...

#10
ady_ro

ady_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.08.2009
in legatura cu treptele dumneavoastra eu va sfatui sa puneti marmura.cunosc o firma importatoare de marmura si granit de unde am cumparat si eu. nu ar iesi scump mai ales ca au o gama variata de marmura si granit la cel mai mic pret din tara. firma se numeste ALA-BALA-PORTOCALA si un nr de tel : 0724111111 . incercati sa luati legatura cu ei si cu siguranta e cea mai buna soluti.


Se pare că nu ai timp pentru studiul  regulamentului, așa că ți-l ofer eu: 60 de zile de pauză.

Edited by raduk, 21 October 2009 - 11:22.
reclamă, nume firmă, date contact


#11
mariayyy

mariayyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 18.08.2009
Spuneti-mi va rog, care ar fi costul estimativ pentru placarea scarii de beton cu lemn de fag/stejar pentru 14 trepte de 27 cm si contratrepte de 17,5 cm, treptele avand o latime de 130 cm. Podestul are 250X100 cm. Multumesc frumos

#12
madcox

madcox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 05.03.2009
sa ceri solutii este una, dar vad ca lumea deja confunda un forum cu magazinele de materiale de constructii...
vrei preturi? atunci da-ti fundul jos de pe scaun si du-te la un magazin de profil, si intreaba acolo pretul. parca este mai eficient, nu?

#13
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postmariayyy, on 21st October 2009, 13:53, said:

Spuneti-mi va rog, care ar fi costul estimativ pentru placarea scarii de beton cu lemn de fag/stejar pentru 14 trepte de 27 cm si contratrepte de 17,5 cm, treptele avand o latime de 130 cm. Podestul are 250X100 cm. Multumesc frumos


Te costa intre 1000 (fag masiv) si 2000 (Stejar masiv) euro, depinde de unde cumperi si de calitate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate