Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

scoatere parchet

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
JokerKing

JokerKing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 06.10.2003
As vrea sa scot parchetul de la mine din camera, sa pun altul. Nu vreau sa-l stric, au zis ai mei ca-l accepta la ei  :D
In primul rand vreau sa stiu daca este realizabil asa ceva. Daca se "distruge" doar o bucata, o parte, este ok, se poate completa la remontare, nu este imperativ sa ramana tot intact.
Din cate mi-a spus tata, e cu un singur click. A fost pus acum cam... 4 ani... Conteaza la desfacere? O face imposibila?
Doar cel cu 2 click-ui se poate desface si remonta?
Exista o adresa pe net, undeva, ceva indicatii ca sa ma pot lamuri? Am cautat dar n-am gasit, ma gandesc ca poate aveti idee...
Mersi.

Edited by JokerKing, 14 September 2009 - 12:15.


#2
mocca

mocca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 18.06.2005
Daca a fost lipit nu il mai scoti intreg daca nu a fost lipit e OK se poate refolosi

#3
JokerKing

JokerKing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 06.10.2003
Mai specific odata, parchetul este cu click simplu. Din pacate n-am gasit o reprezentare relevanta pe net.
Nu este folosit nici un fel de adeziv.
Si as dori un raspuns ceva mai cuprinzator, eventual si o metoda de demontare.

#4
primejdie_06

primejdie_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 20.02.2007

 JokerKing, on 14th September 2009, 20:00, said:

Mai specific odata, parchetul este cu click simplu. Din pacate n-am gasit o reprezentare relevanta pe net.
Nu este folosit nici un fel de adeziv.
Si as dori un raspuns ceva mai cuprinzator, eventual si o metoda de demontare.

... demontarea intreaga a parchetului laminat tine de mai multi factori: planeitatea suportului, calitatea parchetului, calitatea montajului, conditiile de exploatare etc. daca parchetul are o grosime de 6-8 mm sau nu a fost montat pe sapa autonivelanta (valabil pentru toate grosimile), sunt foarte putine sanse ca sistemul de imbinare (click-ul) sa ramana intreg la demontare... la fel daca a fost fortat, batut la montaj sau "inghesuit " cu tot felul de scule improvizate de "mesterii" autohtoni... ca idee de baza demontarea se face de la margine dupa ce in prealabil a fost demontata plinta... se introduce o ranguta sau un ciocan de dulgherie sub parchet si se actioneaza usor in sensul saltarii covorului de parchet... miscarea se face in mai multe locuri de preferat din doua puncte simultan (deci vei avea nevoie de un ajutor) pana cand scoti RANDUL INTREG si nu bucata cu bucata
... foarte important este spatiul in care il montezi ulterior... daca acesta este mai mare sansele de a gasi parchet cu sistem de imbinare identic si culoare similara sunt nule... deci trebuie sa cantaresti bine daca merita sau nu efortul... multa bafta! (pentru ca o sa ai nevoie :D )

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate