Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Autorizatie de constructie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8 replies to this topic

#1
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
Am doua probleme legate de aceasta AC.

Daca in termen de 30 de zile de la data depunerii documentatiei nu am obtinut acordul (nu datorita unor probleme legate de dosar ci de faptul ca dir adjunct de la Adm.Publica a fost in concediu si dosarul sta pe acest birou de 17 zile), ce pot face: sa incep lucrarile...sa nu incep dar cit mai poate dura in mod legal?

Dupa obtinerea AC, mai pot modifica forma si/sau dimensiunile unor ferestre? Daca da cum trebuie procedat pt a fi in regula la inspectii? Nu as fi fost nevoita sa fac asta daca azi nu as fi discutat concret cu firma care -mi va face profilele PVC. Geamurile sint curbate, altele in unghiuri ascutite..si mai mult, sint prea inalte si nu pot fi sustinute de balamale..asa ca...HELP! :naughty:

Va multumesc!

#2
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,067
  • Înscris: 22.06.2004
fa-ti geamurile cum vrei. nu o sa ai probleme. iar, daca cei de la firma de termopane sunt habarnisti, schimba-i urgent. daca vrei o consultatie gratuita cu privire la alinieri si la cum poti face termopanele incat sa ai eficienta maxima cu pret mic, da-mi numarul tau de tel pe pm si te sun marti cand ajung la munca. succes la casa

#3
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
Cei de la termopane sint cei de la Qfort,si mi-au dat sfaturi ..de genul o usa de 2,30 m inaltime este mult prea grea...geamuri rotunde se pot confectiona dar se strica repede, usa terminata in unghi ascutit (gen triunghi) nu se poate fabrica....deci eu zic ca ar fi avut interes sa-mi ia comanda,bani sa iasa!

Despre Ac nu stie nimeni?:(

#4
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 AC09, on 30th August 2009, 21:28, said:

Despre Ac nu stie nimeni?:(
legea acordului tacit zice ca daca n-ai primit raspuns inseamna ca e aprobata.
dar mai du-te la primarie.
a fost vacanta in iulie si august, ce vrei de la ei?

Edited by casuta_papusilor, 30 August 2009 - 21:00.


#5
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

 AC09, on 29th August 2009, 00:13, said:

Am doua probleme legate de aceasta AC.

Daca in termen de 30 de zile de la data depunerii documentatiei nu am obtinut acordul (nu datorita unor probleme legate de dosar ci de faptul ca dir adjunct de la Adm.Publica a fost in concediu si dosarul sta pe acest birou de 17 zile), ce pot face: sa incep lucrarile...sa nu incep dar cit mai poate dura in mod legal?

Dupa obtinerea AC, mai pot modifica forma si/sau dimensiunile unor ferestre? Daca da cum trebuie procedat pt a fi in regula la inspectii? Nu as fi fost nevoita sa fac asta daca azi nu as fi discutat concret cu firma care -mi va face profilele PVC. Geamurile sint curbate, altele in unghiuri ascutite..si mai mult, sint prea inalte si nu pot fi sustinute de balamale..asa ca...HELP! :naughty:

Va multumesc!


Teoretic poti incepe fara AC. Practic mai ales in situatia in care vei vrea sa faci mici modificare, te vor freca cu amenzi destul de rau. Asa ca ori respecti intocmai proiectul ori astepti autorizatia.


Schimba firma de termopane, cu Qfort nu mai montez niciodata. Calitatea montajului si a proiectarii sunt la nivel de firma de garaj...

#6
kml

kml

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 01.04.2004
Nu stiu cum o fi prin alte parti, insa eu am inceput constructia la o zi dupa ce am depus actele pentru autorizatia de constructie. Daca nu ai probleme cu primaria si/sau inspectorul de zona, daca stii ca ti se va aproba autorizatia de constructie (pentru ca e zona rezidentiala, pentru ca terenul nu are probleme, constructia se incadreaza in planul de urbanism aprobat pentru zona respectiva), te poti apuca linistit de treaba.
Eu chiar i-am spus inspectorului de zona, cand am depus actele pentru autorizatie, ca vreau sa sap groapa de fundatie pentru ca excavatorul pe care l-am gasit la un pret bun n-o sa mai fie disponibil pana cand se misca hartiile la ei. El a zis ca nu prea am voie, dar mi-a dat de inteles ca n-o sa am probleme. Si apoi, dureaza ceva pana faci groapa, sapi fundatia, cofrezi, torni beton, se intareste, s.a.m.d. In timpul asta iti iese si autorizatia. Ba, colac peste pupaza, trebuie sa declari inceperea lucrarilor cu 15 zile inainte de a te apuca de treaba, dar dupa ce-ti iese autorizatia. Deci, cand te duci s-o ridici, depune si acea notificare.

Cat despre micile modificari, n-am vazut pe nimeni sa se lege de asa ceva (de ex. ca ai facut un geam in plus, ca ai marit dimensiunea unei usi, ca ai trecut in proiect ca o sa finisezi cu praf de piatra de culoare alb iar tu ai finisat cu tencuiala decorativa crem, ca facut un perete interior in plus ca sa imparti un dormitor mare in doua mai mici). Am vazut ca se urmareste, in special:
- amplasarea constructiei pe teren
- respectarea dimensiunilor exterioare ale constructiei (adica nu-ti iei ac pentru 7 x 9 m si o faci 11 x 14 m)
- respectarea cat de cat a proiectului la interior (baia e unde ar trebui sa fie, bucataria la fel, la etaj nu ai living in loc de 3 dormitoare)
- respectarea regimului de inaltime (daca ai ac pentru P+M, nu o faci cu de la tine putere P+1+M)
Daca vor musai sa te sacaie, te pot amenda si pentru ca ti-ai pus pervaz de pvc in loc de pervaz de marmura, cum scrie in proiect. Iar de la secretarul unei primarii de la tara stiu ca se pot aplica amenzi si pentru ca ti-ai vopsit gardul cu alta culoare.
Eu m-am inteles bine cu reprezentantii primariei, chiar daca la inceput am avut niste divergente. De-aia iti zic sa te apuci de treaba, pentru ca daca ii tratezi cu respect pe oameni, vor intelege ca esti de buna credinta si vor trece cu vederea unele paragrafe si note de subsol din legislatie.

#7
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Mergi la primarie si intreaba de AC, s-ar putea sa il dea totusi.

Eu am depus actele dimineata pe la 9:30 si la 13:00 m-au sunat ca pot ridica AC :).

Am fost apoi si pe la ISC si la primarie din nou sa depun hartie in care ii anunt de inceperea lucrarilor.

Oricum, am inceput (pana la urma am inceput exact la data la care i-am anuntat :) ) si inca nu a venit nimeni sa ma intrebe de sanatate.

#8
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
Va multumesc pentru raspunsuri!
Ieri am sunat la viceprimar si am insistat la secretara sa verifice ca eu stiu ca s-a intervenit si dosarul ar putea fi aprobat.Asa era!...cica veniti in jumatate de ora s-o ridicati!
Eu construiesc in Republica Mazare  :P ...asa ca nu merge cu modificari la planul de arhitectura,nu pot modifica absolut nimic decit daca redepun un memoriu de modificari!

#9
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,541
  • Înscris: 10.05.2007
Q fort nu sunt Casa Noastra?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate