Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

deviz materiale casa

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7 replies to this topic

#1
stef9

stef9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 14.11.2005
Salutare,

cine poate sa ma ajute sa faca un deviz materiale pt o casa fara mansarda
am tot cautat pe aici si ar fi cativa forumisti care sunt in domeniu

doresc sa fac o estimare de pret sa vad daca sa indraznim sa construim o casa cu bca


sau daca aveti deja o schita pt o casa asemanatoare cu marimi mai mici ar fi si mai bine ( 2 -3 camere )
suntem la inceput de drum si cum creditele pentru casa ( prima casa ) is doar de coperta incercam in decursul a 2 -3 ani sa facem ceva, usor usor

Daca aveti case facute asemanatoare va rog sa postati ( schita - pret la cat a ajuns ridicarea )

Cu stima, Stefan
Attached File  casa_parter1111.jpg   40.53K   249 downloads

Edited by stef9, 25 August 2009 - 14:26.


#2
stef9

stef9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 14.11.2005
atasez alta schita, ca cea trimisa mai sus e cam maricica


deci cine poate sa dea un deviz de materiale pe baza acestei schite, facuta de un prienten care face schite de astea da nu stie sa faca devize cu materiale

Attached File  CASUTA_DE_CRIZA.pdf   43.27K   250 downloads

#3
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Salut si spor la ce vrei sa faci.
Prima schita atasata mi se pare scumpa de realizat ( e doar parter,acoperis in multe ape,cere un teren cu deschidere marisoara) pt ce spui tu ca vrei sa faci iar a doua e prea mica,nu ai macar un living mic,un dormitor pt copii... asa o vad eu.
  Eu am facut casa in zona moldovei din BCA,doar parter,gasesti pe jurnalul meu cam tot ce tine de schita,materiale,costuri.
  Ca idee,poti intra pe    www.extradom.pl si gasesti o gramada de proiecte pt case mici,mari,simple,complicate,multe si cu poze cu proiectul pus in practica.Sigur o sa gasesti ceva sa-ti placa.

#4
stef9

stef9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 14.11.2005

 bobodinvs, on 26th August 2009, 00:24, said:

Salut si spor la ce vrei sa faci.
Prima schita atasata mi se pare scumpa de realizat ( e doar parter,acoperis in multe ape,cere un teren cu deschidere marisoara) pt ce spui tu ca vrei sa faci iar a doua e prea mica,nu ai macar un living mic,un dormitor pt copii... asa o vad eu.
  Eu am facut casa in zona moldovei din BCA,doar parter,gasesti pe jurnalul meu cam tot ce tine de schita,materiale,costuri.
  Ca idee,poti intra pe    www.extradom.pl si gasesti o gramada de proiecte pt case mici,mari,simple,complicate,multe si cu poze cu proiectul pus in practica.Sigur o sa gasesti ceva sa-ti placa.

bobodinvs  multumesc mult pentru pont : extradom

da, incercam sa facem o casa, ca de credit pt apartament nu sunt sanse, si nici parinti cu situatie nu avem,  in cazul nostru cred ca sunt multe perechi la inceput de drum

acum stam sa facem un calcul daca ar fi sa facem casa la sol cat ar fi realizarea ei , materiale , manopera la ce se poate  putem pune si noi osul la treaba, mai un frate , mai un var.

Deci daca aveti o casa facuta , va rog sa postati o schita si un deviz de materiale , preturile la materiale pot sa difere de la depozit la depozit, mai este si varianta daca cumperi pe toate poti avea si o reducere mai consistenta

Cu stima, Stefan , multumesc pentru atentie

Edited by stef9, 26 August 2009 - 11:30.


#5
stef9

stef9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 14.11.2005
vad ca nu este nimeni care sa dea o mana de ajutor cu un necesar de materiale la rosu ,la gri poate

plafonul o sa il facem cu lemn , acoperiul in 2 ape

am mai regandit treaba , am refacut schema casei

uite cine e dispus sa ma ajute cu un necesar de materiale il voi ajuta si eu de partea mea, ii pot oferi un cont de hosting valabil 6 luni de 250mb ( el trebuie sa aiba domeniul )

atasez o schita in mare

Cu stima, Stefan
Attached File  machetacasa.jpg   40.43K   190 downloads

#6
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
E doar orientativ,raportat la cheltuielile mele /mp  :La dimensiunile tale,ar trebui sa coste casa la rosu cam 12-14000 si la cheie cam 25-28000,in functie de finisaje si utilitati.
  Uite ca incearca cineva sa te ajute si pe tine.
  Daca vrei concret ,pe cantitati de materiale si costuri,ori te duci la proiectant ori iti faci singuri:stabilesti schita casei si cu ajutorul unor formule matematice elementare,socotesti necesarul de materiale: mc de beton,de zidarie,acoperis,ceri un pret pe mp la manopera....ca nu cred ca sta cineva de pe forum sa calculeze pt tine,cand poti face chiar tu.
Spor!

L.E.  Nu pre sunt de acord cu schita,e doar o parere,voi decideti.Stabileste mai intai de ce ai nevoie si apoi incearca sa le asezi in spatiu,adica:  vreau 2 dormitoare de 12 mp fiecare,un living de 20 mp,o bucatarie de 9 mp,o baie de 7 - 9 mp,o camera tehnica pt centrala termica,masina de spalat si depozitare si inevitabilul hol.

In viziunea mea,dormitorul matrimonial ar trebui sa aiba macar 16 mp,cel al copiilor 12 mp si unul pt musafiri,daca vrei,de 9-12 mp.Acum depinde si de ce bani ai alocati.

Edited by bobodinvs, 28 August 2009 - 20:39.


#7
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,541
  • Înscris: 10.05.2007
O estimare de pret se poate face doar la mp, dar este irelevant pentru cazul de fata.
Un deviz se realizeaza dupa un proiect bine stabilit, si in general dupa detaliile de executie.
Totodata un deviz cere timp, aproximativ o jumatate de zi/devizier, nu cred, sincer ca va pierde cineva vremea cu asta.
E ca si cum ar pune cineva o schita si ar cere un proiect de arhitectura+rezistenta pe gratis pe forum.
Un arhitect cu siguranta va va putea indruma spre raspunsurile cautate. O consultatie nu costa averi. :peacefingers:

#8
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 stef9, on 28th August 2009, 21:19, said:

vad ca nu este nimeni care sa dea o mana de ajutor cu un necesar de materiale la rosu ,la gri poate
la rosu cam 150 de euro/mp

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate