Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Invelitoare tigla ceramica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2 replies to this topic

#1
babalupu

babalupu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.12.2005
salutare tuturor,

la sfarsitul anului trecut am finalizat constructia casei, undeva langa bucuresti. pentru ne-am dorit sa arate cat mai neaos, am ales stilul neoromanesc. prin urmare, am optat pentru decoruri, arcade, tamplarie din lemn si...invelitoare cu tigla.

din motive legate de aspect, greutate, rezistenta si cost am optat pentru tigla tondach. echipele recomandate de producator erau ocupate in perioada aia si am ales sa montez tigla cu echipa care construise casa. am invatat cele 45 de pagini cu instructiuni de montaj, am cumparat tot kitul de la producator, am chemat un expert al producatorului sa faca instructaj cu echipa si am purces la treaba. cu chiu, cu vai am finalizat totul in august 2008.

din februarie anul asta au inceput sa apara surprizele: in zona doliilor sunt puncte prin care patrunde apa, care se prelinge pe capriori si, de aici, in camerele de la etaj. mi se strange inima cand aflu ca o sa ploua.

oamenii din echipa cu care am montat tigla s-au raspandit prin toata europa. pot uza de contractul incheiat cu ei, dar mi-e greu sa cred ca vor sti acum ce n-au stiut cu cateva luni in urma. echipele care lucreaza cu tigla tondach sunt ocupate pana in noiembrie. montatorii de tigla bramac nu se baga.

daca ati trait astfel de experiente, v-as ramane indatorat sa-mi transmiteti sfaturile voastre.
multumesc anticipat!

ps: iata atasez un preview al "minunii"

Edited by babalupu, 21 August 2009 - 08:56.


#2
deianadrian

deianadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 21.01.2005
Ce dumnezeu poate sa fie greu in a monta tigla? ce puteau sa greseasca? inseamna ca aia nu or construit in viata lor.In ultimele 3 luni am pus cam 50.000 de tigle de diferite productii ( tondach.. kikinda, creaton si nexe) si nu stiu sa difere prea mult montajul de la una la alta. Si mentionez ca in alea 9 acoperisuri facute nu ploua!!! Probleme au fost acolo unde se imbina tabla cu tigla ( dolii si cosuri si aerisiri) pentru ca erau acoperisuri vechi la care am schimbat invelitoarea.

#3
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,541
  • Înscris: 10.05.2007
Exista topic dedicat invelitorilor, va puteti adresa intrebarile acolo, fara a fi nevoie sa deschideti altele noi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate