Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Incarcator la sculele Einhell. Formatare acumulator.

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
magicfiresnake

magicfiresnake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.03.2006
Am gasit o oferta care mi se potriveste la Praktiker: set de surubelnite Einhell cu acumulator de 14,4 si respectiv 3,6V la 109RON. De la magazin mi-a spus ca formatarea acumulatorilor se face cu 3 incarcari de minim 12h urmate de descarcari complete.

Initial acumulatorul era complet descarcat, in momentul cand am pus bateria in soclul de incarcare, LED-ul arata ca "se incarca" cf. manualului. Insa dupa cca. 20 de ore LED-ul sta tot aprins. In manual scrie ca decuplarea nu se face automat cand incarcarea e gata. Am probat in masina si pare incarcat, deci scula functioneaza in parametrii normali.

Intrebare: este incarcatorul defect (sau poate pur si simplu doar prost conceput - LED-ul nu se stinge oricat de incarcat ar fi acumulatorul) sau inca nu s-a incarcat (>30h!) si atunci e defect acumulatorul ?

La voi cum a fost prima incarcare la scule Einhell ? Se va remedia problema, in timp, dupa formatarea acumulatorului ?

#2
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Principala problema a acestor scule OEM de China este bateria.
Sunt probleme adesea chiar de la inceput, pana la faptul ca ramai in pana prostului in mijlocul muncii :)
Eu am patit-o cu un Skil.

Dupa 3 zile de repaos bateria era de nefolosit.
Intr-un sfarsit a murit adaptorul de icnarcat bateria, asa ca de 2 ani am trecut pe Black&Decker.
Mi se par cele mai OK ca pret/performanta pentru lucrari non-profesionale.

Chiar am scris despre asta:
http://forum.softped...-CD12C-168.html

#3
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 magicfiresnake, on 17th August 2009, 22:37, said:

Intrebare: este incarcatorul defect (sau poate pur si simplu doar prost conceput - LED-ul nu se stinge oricat de incarcat ar fi acumulatorul) sau inca nu s-a incarcat (>30h!) si atunci e defect acumulatorul ?

La voi cum a fost prima incarcare la scule Einhell ? Se va remedia problema, in timp, dupa formatarea acumulatorului ?
nu se remediaza nimic, ca nu e nici o problema.
ledul nu-ti indica nivelul incarcarii ci doar ca e bagata bateria la incarcat.
daca e complet goala dupa 5-6 ore se incarca complet.
n-o mai tine atat de mult in priza la incarcat, 30 de ore.
dupa 4-5 incarcari se formateaza complet.
nu-ti mai face atatea probleme.
e o marca modesta, deci nu trebuie sa te astepti la minuni de la ea. dar iti vei face treaba cu ea daca o incarci din timp si nu exagerezi cu folosirea ei, desi eu am muncit si ore in sir cu un acumulator einhell

#4
visitor8585

visitor8585

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.01.2007
am si eu un acumulator 14v de la de la o surubelnita einhell, defect.
oricat l-ai incarca, indica mai putin exact cu tensiunea unui acumulator component [adica total cca 13.2v].
are cineva idee de unde se poate cumpara un acumulator separat pentru aceasta sau o celula acumulatoare componenta de 1,2v?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate