Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

achizitionare teren pentru p+2

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007

Quote

ai fost constrans sa construiesti pe 144mp sau asa ai decis tu? terenu e maricel totusi ...
Da, fiindca am avut POT 35% si CUT 1.2 la terenul de 500mp.
POT 35% din 500 mp = 175 mp amprenta cladirii
Daca o faceam de 175 mp amprenta depaseam CUT-ul care e 1.2x500mp=600 mp iar eu am 144mp x 4 (D+P+1+M)=576 mp la 175 mp ar fi insemnat 700 mp cu mult peste limita maxima de 600 mp.

Mama lor de cifre, intotdeauna iti strica planurile  :D

Mai exista o varianta, cea mai anevoioasa si cu sanse mici de reusita si anume PUD. Angajezi un arhitect sa-ti intocmeasca un PUD (plan urbanistic de detaliu) prin care ceri modificarea regulilor urbanistisce pt terenul tau (modificarea POT, CUT, etc.) PUD-ul asta costa o gramada de bani, il depui la primarie si astepti votarea si respingerea lui in consiliul local, o probabilitate de 99.99% sa se respinga.  ^_^

#20
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,541
  • Înscris: 10.05.2007
Topicul nu are ce cauta pe jurnal de casa. Si asa e destul de plin.
Dupa achizitie poti sa ceri sa fie mutat la loc impreuna cu toata povestea prezentata pana acum.

#21
dodonel77

dodonel77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.08.2009
M-am intors ... scuze Astrul ca mi-am bagat subiectul in alta oala ... sepr ca nu deranjai foarte tare ...

am niste date din teren .... despre un teren care ca si pozitionare este f bun dar are o multime de limitari gen POT si CUT si alte asemenea care imi reduc amprenta la sol undeva pe la 92mp iar suprafata desfasurata fara subsol este de 255mp(p+2+terasa) si un subsol de 140mp .... un total de 455mp desfasurat cu terasa si cu subsolul urias.... datele astea sunt din proiectu proprietarului de teren si care nu stiu inca daca a utilizat la maxim suprafata.


va atasez un plan de situatie si CU care este EXTREm de restrictiv ... prin urmare nu stiu daca la ce vreau eu sa fac mi-ar iesi mai mult de 6 garsoniere din terenul acesta a cate 30mp fiecare .... ce spuneti?



cum se calculeaza acest CUT de fapt ca din CU scrie CUTmax=0.9  S=285mp dar suprafata desfasurata a proiectului proprietarului este 445mp cu subsol si terasa de sus inclusa in aceasta arie.  Sa inteleg ca subsolul nu se ia in calcul la CUT?

Attached Files



#22
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007

Quote

Sa inteleg ca subsolul nu se ia in calcul la CUT?
Exact. In CUT se ia doar de la demisol in sus.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate