Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

izolatie acoperis mansarda

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6 replies to this topic

#1
oviliv79

oviliv79

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 339
  • Înscris: 18.09.2006
bun gasit....am o mansarda la casa si am o dilema la acoperis....am capriori de 7 cm intre care trebuie sa pun ceva izolant....acoperisul e din ######la + tabla si intre capriori ma gandeam sa pun ori polistiren ,ori vata bazaltica, ori sa combin sa pun polistiren de 2cm si vata bazaltica de 5
precizez ca as vrea sa ma incadrez in cei 7 maxim 8 cm spatiu disponibil intre capriori

care varianta ar fi mai buna in aceasta situatie??

Edited by oviliv79, 12 August 2009 - 14:46.


#2
oif_nelu_1970

oif_nelu_1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 13.02.2009
Eu as pune vata minerala de sticla pentru ca este mai usoara iar capriorii aia sunt c-am subtiri,doar de 7 cm.

#3
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Trebuie sa izolezi bine, si sa ai un spatiu si posibilitate de ventilatie. Asa cum prea bine sunt cunoscute acoperisurile cu ventilatie. Altfel vei avea o caldura de nedescris vara.

#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Eu nu m-as gandi la polistiren . Pe timp de vara acoperisul atinge usor temperaturi de peste 100 de grade iar polistirenul este un material extrem de combustibil .

#5
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postoviliv79, on 12th August 2009, 15:46, said:

[...] precizez ca as vrea sa ma incadrez in cei 7 maxim 8 cm spatiu disponibil intre capriori [...]
Bănuiesc că nu ai doar 7-8 cm între căpriori. ;)
Oricum, 7-8 cm de termoizolație pentru o mansardă sînt mult prea puțini  :nonobad: (se recomandă un minim de 20 cm). Ca material, merg și eu pe mîna celor care ți-au recomandat vata minerală.  :coolspeak:

Edited by raduk, 12 August 2009 - 20:19.


#6
oviliv79

oviliv79

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 339
  • Înscris: 18.09.2006
mda....stiu ca e cam putina izolatie...eventual sa fortez putin si sa ajung la 10 cm...ma gandeam la vata bazaltica deoarece are densitate mai mare si e mai usor de fixat intre capriori

situatia asta o am in 2/3 din acoperisul camerei deoarece camera va avea tavan trapez,nu triunghi....sper ca m-ati inteles

@raduk...ai priceput tu la ce m-am referit  :P

Edited by oviliv79, 12 August 2009 - 21:01.


#7
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,541
  • Înscris: 10.05.2007
Cu functia de cautare ai sa observi ca s-a discutat problema de cel putin 5-6 ori. E doar o chestie de a pierde cateva minute pentru a cauta o informatie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate