Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cresterea pasarilor la modul general - numai aici (!)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3636 replies to this topic

#3151
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Intreb si eu: vreau sa pun linoleum sau musama pe jos in cotete pentru a le curata mai usor. A mai incercat cineva? exista vreo.. contraindicatie?

#3152
pamphee

pamphee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 04.10.2011

View Postun_dac, on 24 august 2015 - 11:31, said:

Intreb si eu: vreau sa pun linoleum sau musama pe jos in cotete pentru a le curata mai usor. A mai incercat cineva? exista vreo.. contraindicatie?


Nuuuuu nici vorba sa fie in regula cu linoleum, daca aveti scandura in cotet merge talajul si se curata usor daca aveti sapa de beton jos merge bine nisipul!

[ http://light.sunphoto.ro/photos/normal/101997572_VOBMSMI.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

eu asa am la mii de flori asternutul !

#3153
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

View Postpamphee, on 24 august 2015 - 12:48, said:

Nuuuuu nici vorba sa fie in regula cu linoleum, daca aveti scandura in cotet merge talajul si se curata usor daca aveti sapa de beton jos merge bine nisipul!

[ http://light.sunphoto.ro/photos/normal/101997572_VOBMSMI.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

eu asa am la mii de flori asternutul !

ok, mersi. e scandura jos si le-am alternat talasul cu paie uscate. Talasul il ciugule si acum folosesc numai paie. Oricum nu mai stau pe jos, s-au mutat pe bete Posted Image

Apropos, v-am admirat pozele la pasari, foarte frumoase mai ales cele portelan. sa va traiasca!

Edited by un_dac, 24 August 2015 - 13:06.


#3154
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008

View Post-achile-, on 22 august 2015 - 18:17, said:

Pe la noi asa se zice cand unui pui nu-i merge foarte bine si decat sa il gasim mort in curte/cotet...il transformam in...rasol....deci...era un spirit de gluma!

Am si eu o problema va rog....pasaretul meu s-a invatat sa sara gardul.....nu am in plan anul acesta o investitie intr-un gard mai inalt...deci...credeti ca le-ar dauna daca le-as taia aripile?...Nu as vrea sa le smulg.Dar le-as tunde cu foarfeca!!!...M-au disperat, de o saptamana ii am in toata curtea.


nu se taie aripile (la plural) se scurteaza penele terminale de la O aripa, ca sa se dezechilibreze in zbor. asa se si dezobisnuiesc. daca le tai pe ambele simetric in general  tot aia e, zboara, dar mai greu Posted Image. atentie la varf, e carnea aproape. iei gaina intre genunchi, lungesti o aripa pana vezi clar toate penele mai raspfirate si operezi cu foarfeca.

Edited by fr0ggybv, 25 August 2015 - 09:33.


#3155
justmy

justmy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 24.10.2008
Buna ziua
Am o problema cu o gaina , in regiunea pieptului are o umflatura , la palpare e moale , pare sa fie plina cu lichid , marimea aprox. este a unui ou.
Ce as putea sa-i fac ?
Va multumesc anticipat.

Attached Files



#3156
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Am doua puicute Kabir de parca ar fi descendente directe din Tyrannosausus. Sunt innebunite dupa ouale gainilor mai batrane. Le vaneaza direct in cuibar. Se suie peste gaini si stau cu ciocul la dosul lor ca sa fie pe faza iese oul pentru a-l lua la ciocanit. Dau tiranii jos de 100 de ori si tot de 100 de ori urca inapoi peste gainile din cuibar. Asa determinare am vazut doar in documentarele despre hiene.
Este oare vreo predispozitie ereditara? Ori este vorba de un comportament invatat?

#3157
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Baga-le la oala si se vor dezvata. Alta metoda nu cred ca merge...

#3158
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Una este deja amintire, iar alta este la carantina.
Intre timp am descoperit ca mai este una care ataca ouale. O izolez pana ii va veni randul la scaldat in borș.

#3159
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
Da-le calciu furajer suficient dar la cele care au prins deja obiceiul nu cred ca mai ai ce sa le faci

#3160
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

View Postjustmy, on 09 septembrie 2015 - 18:20, said:

Buna ziua
Am o problema cu o gaina , in regiunea pieptului are o umflatura , la palpare e moale , pare sa fie plina cu lichid , marimea aprox. este a unui ou.
Ce as putea sa-i fac ?
Va multumesc anticipat.
Sigur nu e gusa?

#3161
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

View Postvalidoe, on 24 septembrie 2015 - 06:33, said:

Da-le calciu furajer suficient dar la cele care au prins deja obiceiul nu cred ca mai ai ce sa le faci

Le-am tot dat Ca+Vitamine. Au comportament tipic ce animale de prada. Stiu sa astepte, sa urmareasca prada, sa o atace si sa scormoneasca dupa ea oriunde (de ex in jgheabul construit special sub cuibar sa nu ajunga la oua).
Este "Galina Malefica" :)

#3162
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Cea mai buna solutie este in oala cu bors. Ale mele asa au sfarsit. De la una se invata toate, a lungit si Laurentiu jgheabul de vreo 3 ori si tot reuseau sa ajunga la oua. Calciu si vitamine au avut tot timpul.

#3163
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Nu am facut coprocultura gainatului, dar dupa aspectul lui imi poate spune cineva ce problema ar putea avea gaina care l-a produs? Este necesar vreun tratament?

Attached File  20151104_133711.jpg   392.29K   24 downloads

Si inca unu cu aceeasi zeama laptoasa

Attached File  20151104_133953.jpg   656.9K   25 downloads



Lichidul acela era mult mai abundent. In ultima perioada este mai putin, dar tot ma preocupa.

#3164
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
Un inceput de holera, cred eu, da-le ceva antibiotice. Sint predispuse acum cind e mai frig afara, pina se adapteaza. Pe linga antibiotice le poti da si un antiparazitar intern, rombendazol.

Edited by virg72, 07 November 2015 - 20:26.


#3165
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Multumesc Virgil. Nu-i o veste buna, dar e bine de stiut. Nu ma impac prea bine cu timpul de pauza (ptr carne oua) dupa tratamentul cu diverse medicamente. Exista oare o alta solutie mai soft?

#3166
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Nu cred ca e holera, aia evolueaza mult mai dur, cu mortalitate mare. Mai degraba o colibaciloza.
Anumite antibiotice orale se absorb foarte putin din tubul digestiv, streptomicina de exemplu.

#3167
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Multumesc pentru interventie Hunor. Am citit si eu despre holera si nu regasesc simptomele la gainile mele.
Sa inteleg ca daca le dau streptomicina timpul de pauza este mic?

#3168
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Intrucat nu se absoarbe, ar trebui sa tinda catre zero.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate