Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Cresterea pasarilor la modul general - numai aici (!)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3636 replies to this topic

#2215
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
La ce citec aici despre lupta cu paduchii mi se ridica paru'n cap ca'mi vine sa zgornesc gainile si sa bag buldozerul in cotet.
Asa, preventiv. Posted Image

#2216
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Pai zise cineva mai devreme ca diazinolul îi cel mai bun!!! Nu sa dea pe pasari ci in cotet, zise doar zise si parintele ca nu ia foc cote?u! Iar permetrinele pd o parte is prea slabe, de-acuma, pt spa?ii, mai ales la conc recomandate de prod, iar pt dat efectiv pe pasari nu are nici una indica?ie, da' absolut niciuna, decat cele cu piretrine naturale (extract de tanacetum...kkmaka) care-s cam apa de ploaie...

Da io nu inteleg daca faci un cote? nou si cumperi pui de la o ferma si atat, si nu ai lipit de gard nici un vecin, mai te umple tot asa paduchii, si atat de repede?

Se infesteaza puii daca le dau drumul in gradina sau livada? E mai safe daca i-as tine inchisi intr-un padoc de n mp?

#2217
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
ciper vet si romparasect diluat in 5l de apa, nu cum scrie pe prospect, dat in adapost, cotet, loc de culcare afara, etc, repetat la 7 zile si scapi de paduchi, fie hematofagi sau cum or mai fi.
iar la pasari, caini, pisici sau ce-o mai avea omu prin curte,  aplicat doua picaturi de endectocid dupa ceafa si gata, substante folosite de mine cu rezultate de suta la suta.

iar cu flambarea lasati-o mai moale, pt ca, doamne fereste, la altii au ars case din cauza asta, pt ca lemnu nu ia foc neaparat imediat,  ci poate peste o ora, o zi, o saptamana sau poate si mai tarziu, mai ales pe caldurile astea.

#2218
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Avem la dispozitie vreo functie de tipul "Favorits" ori "Bookmarks"?
Ar fi foarte utila pentru a pune deoparte posturile pe care vrem sa le avem la indemana, cand avem nevoie sa sa le recitim etc

Edited by meganedoi, 29 July 2014 - 14:42.


#2219
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
diferenta dintre otrava si foc e imensa ca eficienta. Niciun lemn nu ia foc dupa o zi, dar oricum trebuie multa prudenta si atentie, iar dupa flambare se pulverizeaza bine otrava, la ceva timp ca sa se racoreasca lemnele, daca sunt si lemne acolo... in felul asta otrava, care e volatila, nu se evapora prematur din cauza caldurii suprafetelor.
  Asadar nu e deloc o idee buna sa evitati focul cu exceptia situatiei in care chiar nu se poate, gen o invelitoare de plastic ce s-ar putea topi, un policarbonat pe un gard de plasa samd...
CIpervet sau romparasect...ce sa diluezi virg in 5 l de apa? pt uz in adapost se poate face o concentratie dubla sau si mai bine, tripla...dubla se poate da inclusiv pe animale mari fara prea mari emotii asa ca va dati seama ca in cotet merge si mult mai concentrat...
  FAc precizarile astea pentru ca eu cumpar substantele astea doua cel putin la 100 ml sau mai mult, nu stiu care ar fi doza aia mica si pt ce cantitate, probabil te referi la alea pt 10 litri, cea mai comuna cantitate  la chimicale, nu?

CAt despre endectocid...e mult de vorbit...e o avermectina, ivermectina aia simpla.
NU e deloc foarte eficienta pt purici sau capuse, mai demult se considera ca nu e deloc, acum astia accepta ideea ca merge RELATIV ok..dar pt eficienta in niciun caz singura, intra in cocktail cu alte substante de uz extern...
Avermectinele merg bine pe mai multi paraziti dar in special pe interni, de genul viermilor samd...
Trebuie insa atentie cu speciile, la pasari trebuie mare atentie, in special la dozaj, la caini iarasi trebuie atentie, sunt rase care manifesta raspuns de tip soc anafilactic si risc iminent de moarte, dozarea este iarasi foarte importanta pentru ca este destul de toxica....
  sunt multe detalii care ar merita discutate sau spuse, parerea mea de nemedic dar care folosesc si am fost in situatii extrem de delicate , e ca mai bine faci ivermectina inectabil, esti sigur ce bagi si cat bagi in animal... prin piele dracu stie ce intra si cat intra.

Pt extern se folsoeste fipronil, sau si fipronil, adica frontline sau romparakill.... sau ideal si una si alta, ivermectina injectata si fipronilul pe ceafa...

#2220
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 delores, on 29 iulie 2014 - 09:12, said:

Da io nu inteleg daca faci un cote? nou si cumperi pui de la o ferma si atat, si nu ai lipit de gard nici un vecin, mai te umple tot asa paduchii, si atat de repede?

Se infesteaza puii daca le dau drumul in gradina sau livada? E mai safe daca i-as tine inchisi intr-un padoc de n mp?
Puii se infesteaza in general de la adulte, de la pasarile vecinilor, si mai rar de la contactul cu pasari salbatice. Deci daca ii tii izolati e ok.

#2221
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
parintele a zis:"Niciun lemn nu ia foc dupa o zi", au fost situatii cand a luat foc si dupa juma de an, dar astea sint amanunte dintr un alt domeniu. flaconul de 100ml de cyper vet si cel de romparasect, tot de 100ml se diluiaza in 5l de apa.

#2222
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Nenea, de 20 de ori mai tare cypermetrina....e toxica rau dc accidental inhalezi. Doza de 4-5 ori mai mare si e deja priculos, d'apai ....

Edited by parintele, 30 July 2014 - 08:39.


#2223
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Broiler vs rasa grea, brahma, si nu cuuruc, brahma bun ca talie, peste medie as spune.
Iar broilerul e calitate medie, nu hibrid certificat.
Vedeti de ce sa cresti altceva decat broiler pt carne e o tampenie.


Puii scisi in aceeasi zi la acelasi incubator, aceleasi conditii, aveeasi hrana

Attached File  uploadfromtaptalk1406828673680.jpg   163.04K   50 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1406828683237.jpg   158.82K   48 downloads

#2224
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

 virg72, on 29 iulie 2014 - 14:32, said:

ciper vet si romparasect diluat in 5l de apa, nu cum scrie pe prospect, dat in adapost, cotet, loc de culcare afara, etc, repetat la 7 zile si scapi de paduchi, fie hematofagi sau cum or mai fi.
iar la pasari, caini, pisici sau ce-o mai avea omu prin curte,  aplicat doua picaturi de endectocid dupa ceafa si gata, substante folosite de mine cu rezultate de suta la suta.

iar cu flambarea lasati-o mai moale, pt ca, doamne fereste, la altii au ars case din cauza asta, pt ca lemnu nu ia foc neaparat imediat,  ci poate peste o ora, o zi, o saptamana sau poate si mai tarziu, mai ales pe caldurile astea.

2 picaturi due endectocid se pune LA in porumbel sau papagal mai mare; LA in ciobanesc due Bucovina cate ii pui ?
Am mai DAT LA cineva o seringa Gandacid ca avea ma-sa pureci in casa, sa-i idea cu el prin jurul patului, i-am zis ca poa sa idea si  in cotet LA Caine ( cate 1 pic din m in m, zice prod) si intreaba da nu pot sa-i picur si LA cane-n ceafa??? Theoretic poti, ca e fipronil 100mg/gram ( parakill are 200 mg/ml) da' tre sa faci calcule si DC nu esti proaspat absolvent de liceu sau generala e cam greu...

Edited by delores, 07 August 2014 - 15:08.


#2225
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Tot ref LA concentratii: CE e "mai tare"ca super killer care are 250 mg/ml cipermetrina? Cipervet are 10 frame da pe 100 ml nu pe 1, romparasect are 5g/100 ml, adica pe ml inseam a 100 resp 50...adik nu ie mai tari ...
Si mai ie  o problems: de cp 10 ani de cand stiu io, medicamentele romanesti DC nu is pastile is prafuri, LA plic, si se rec 1, 2, 7,9 grame LA litru due APA, etc...ei bine, pan' ACU nu avu nimeni probleme , dar acu toata lumea e confuzata ca cu CE masoara ei un gram... PD alta parte, unii mai zic si cate mg/kg gv tre sa dai, ceea CE mie pers mi se pare mai imp decat in cata APA pui...

Edited by delores, 07 August 2014 - 15:49.


#2226
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Mai am o problema: afara de micoplasmo za CE boala virus bacterie ecoli, salmonella, cholera mai da diaree galbena si peritonita vitelina?


#2227
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Si inca o intrebare, off topic: ce putem face ca sa ne imbunatatim memoria, viteza de reactie, si de ce nu logica si judecata, dar asta ii cam greu, daca nu ai elementele constitutive ( cunostinte, informatie, sinapse, etc :)). Adica sinapsele sunt punti intre neuroni care se fac in momentul cand inmagazinezi o informatie ( daca). Cu timpul puntile se distrug, dc nu le folosesti,  bashka mai mor si neuronii :). Problema e ca uneori sinapsele se fac aiurea, mai ales daca informatia e gresita. Sau am mai observat o tendinta cvasi-fiziologica : aceea de a retine doar informatiile ( variantele) care ne convin. Exemplul cel mai concret : daca acum 10 ani cand a aparut parakillul , de ex costa 15 lei, venim la magazin si zicem cum sa fie 30 de lei ca acum 2 saptamani am luat cu 15.... sau mai e varianta " i-a zis lu' soacra-mea o vecina ca a luat de la Lehliu gara cu 15 lei niste picaturi care se de cate o picatura ( la caini) si cade capusile dupe ei" . Insa aici nu-i vb de memorie si sinapse ci de inmagazinarea unei informatii gresite sau incomplete ( adik in loc de 1 pic/kg a retinut ca 1 pic cu totul).

 delores, on 07 august 2014 - 15:35, said:

Tot ref LA concentratii: CE e "mai tare"ca super killer care are 250 mg/ml cipermetrina? Cipervet are 10 frame da pe 100 ml nu pe 1, romparasect are 5g/100 ml, adica pe ml inseam a 100 resp 50...adik nu ie mai tari ...

Si-apoi, dc asta ii cel mai tare ( conc), de ce iii mai ieftin ca celelalte??? Si dc se face doar in 2 litri de apa, pe cand celelalte se fac la 5-10 l ??

Edited by delores, 08 August 2014 - 10:12.


#2228
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 delores, on 07 august 2014 - 16:00, said:

Mai am o problema: afara de micoplasmo za CE boala virus bacterie ecoli, salmonella, cholera mai da diaree galbena si peritonita vitelina?
Tifopuloroza da peritonita vitelina, iar colibaciloza da si diaree galbena.

#2229
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 delores, on 08 august 2014 - 10:17, said:

Si inca o intrebare, off topic: ce putem face ca sa ne imbunatatim memoria, viteza de reactie, si de ce nu logica si judecata, ...
Sa folosim mai mult din creier in fiecare zi, citind lecturi care ne pun logica la incercare, cuvinte incrucisate, romane politiste, sa exersam memoria in fiecare zi citind si memorand poezii, maxime, cugetari, cu alte cuvinte, sa tinem zilnic neuronu' in priza ...

Quote

Sau am mai observat o tendinta cvasi-fiziologica : aceea de a retine doar informatiile ( variantele) care ne convin.
Normal. Intotdeauna retinem aspectele placute ale vietii si ne fortam sa le uitam pe cele neplacute.

Quote

Si-apoi, dc asta ii cel mai tare ( conc), de ce iii mai ieftin ca celelalte??? Si dc se face doar in 2 litri de apa, pe cand celelalte se fac la 5-10 l ??
Superkiller este pentru adaposturi, ca insecticid pentru dezinsectie. Celelalte 2 sunt antiparazitare externe, adica se dau pe animal. Asta inseamna si un excipient emulsionabil, si o anumita toxicitate maxima etc. Este aceeasi diferenta intre un insecticid de cartofi si un antiparazitar pentru imbaiere. Alti excipienti, alta toxicitate.

Aaa, si inca ceva: mai "tare" ca super killer este piretroidul substanta activa 99,99% cumparat de la chinezi ca atare. Dupa ce dai cu el, nu-ti mai creste par in nas ....

#2230
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

 horia66, on 08 august 2014 - 16:11, said:


Tifopuloroza da peritonita vitelina, iar colibaciloza da si diaree galbena.

Multumesc! De ieri pana azi a intrat pe net si posesoarea celor 5 foste gaini din care au mai ramas 2 sau 3 :) si i s-a recomandat rombendazol si enrofloxarom sau oxitetra pulbere dar nu era lamurita cum se prepara si ce face cu ea daca-i ramane prea multa....enrofloxarom am vrut sa-i dau si io de ieri, dar nu s-a lamurit din prospect daca e bun pt ce-i trebe dnei...io i-am explicat ca-n prospecte in gen scrie sintagma "infectii prouse de germeni sensibili", si nu descrie simptomele produse de acestia ...( gajiala, cufureala, diaree galbena, verde, albastra, cacanie-n dungi, etc...)....
Dar micoplasmoza nu da si peritonita vitelina ? ( adik consecutiva afectarii ovarelor si salpinxurilor)? Sau nu dadea si diaree?

A mai venir cineva tot cu un tablou anatomopatologic, avea puii slabi si cand a taiat, a gasit si limbrici, si la unul plamanii albi, la altul ficatul mare si cu pete ( mari), sa tot fi avut acolo si micoplasmoza si histomonoza ( the latest intelesei cam de unde se achizitioneaza, insa prima nu mi-i clar: ii poti cumpara puii de la ferma sau alti particulari cu dansa ( micoplasma) la purtator? Si daca cresc si nu mor, tratati au ba, si ajung de fac pui la tine, ii fac de-a gata infectati si-o iei d la capat?
Si am mai bestelit azi pe una ( in sine-mi, desigur :)) care ma ntreba de unde-or face puii limbrici, de la concentrate? Dupa care, explicandu-i ca si aia ies tot din niste oua si niste parinti, recunoscu ca le da drumul sa manance de pe camp :):):)....

Edited by delores, 08 August 2014 - 16:31.


#2231
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 delores, on 08 august 2014 - 16:28, said:

Dar micoplasmoza nu da si peritonita vitelina ? ( adik consecutiva afectarii ovarelor si salpinxurilor)? Sau nu dadea si diaree?
Io stiam mai mult de afectiunile respiratorii, dar daca vine pe-aici Wiseguy, poate ne spune el, ca-i pasarar destoinic ....

Quote

insa prima nu mi-i clar: ii poti cumpara puii de la ferma sau alti particulari cu dansa ( micoplasma) la purtator? Si daca cresc si nu mor, tratati au ba, si ajung de fac pui la tine, ii fac de-a gata infectati si-o iei d la capat?
Micoplasmoza se transmite si orizontal, prin coabitarea tineretului sanatos cu adulte trecute prin boala si purtatoare, dar si vertical, prin ouale adultelor bolnave si/sau purtatoare. Deci, poti sa-i cumperi si gata infectati, sau poti sa-i iei sanatosi si sa ti-i infectezi de la adultele tale trecute prin boala. Sau si, si. Posted Image
Attached File  Boli-infectioase-cursVsemI-2012.pdf   1.3MB   25 downloads

#2232
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Doar salmoneloza da peritonita la puii mici, pozirie pinfuin si piuit strident, dopuri de gainat cretos.
La.restul bolilor e o manifestare slaba sau imtamplatoare, foarte rara, eu nu am vazut asemenea manifestari pana acum in afara de infectii cu S. Pullorum., cel mai adesea verticala sau mai putin accentuata orizontal la alti pui din acelasi.lot

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate