Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Si totusi, un deviz clar pentru o casa?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
maria42maria

maria42maria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 19.05.2008

 thalia, on 19th June 2009, 09:13, said:

Nu-s secrete cifrele nici in cazul meu.
partea la rosu, incluzand materialele si manopera m-au costat anul trecut 65k euro  facute prin firma, mult banuiesc ca deh, era inainte de criza.
cinstit ,in jur de 70k au fost finisarile (materialele si manopera) pina in stadiul actual. suprafata casei 200 mp P+M
Finisarile au fost modeste,un singur perete de piatra si usile de lemn, fara briz-brizuri si ale nebunii care costa enorm. asa si sa nu uit in astia 70k euro sunt incluse bransarea la gaze, curent , fosa proprie.

Au mai fost: 9600 roni proiectul
1200 euro dirigintele de santier pe cele 3 luni cat a durat lucrarea la rosu;
2000 roni alergatura (nu a mea) pentr AC.
Cam atat...


Buna,
Am 100.000 de euro si vreau sa construiesc parte si etaj aprox.200mp,
credeti ca-mi ajung banii sa ridic casa la rosu??

Maria :console:

#20
nano2k

nano2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 12.01.2007

 maria42maria, on 22nd June 2009, 14:49, said:

Buna,
Am 100.000 de euro si vreau sa construiesc parte si etaj aprox.200mp,
credeti ca-mi ajung banii sa ridic casa la rosu??

Maria :console:


Bogatano! :D

#21
erica1

erica1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 26.02.2007
Invidiosule :D

#22
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 maria42maria, on 22nd June 2009, 14:49, said:

Am 100.000 de euro si vreau sa construiesc parte si etaj aprox.200mp,
credeti ca-mi ajung banii sa ridic casa la rosu??
trebuie sa te gandesti de la proiectare si cat va costa incalzirea casei pe timp de iarna.
sa nu faci camere aproape inutile (uscatorii, sala de gimnastica, camera de lectura, s.a.), dormitoare suplimentare pentru oaspeti care vin doar de 3 ori pe an peste noapte, sau pentru copii care se vor insura dar acum abia mazgalesc pe hartie, etc.
chiar si celebrul, clasicul, birouas facut la parter, langa living, e uneori nefolosit complet sau e transformat incet intr-un dormitor.
unii fac o bucatarie mare si ajung sa manance acolo, ca e mai comod si e televizorul acolo, si dinning-ul ajunge sa fie un spatiu relativ mare, marginal si prost (ne)folosit.
nu mai spun de baile fara numar, care ori ajung sa fie nefinalizate, ori nefolosite toate.
balcoane la etaje, in care nu intra nimeni niciodata si nu bea aproape nimeni cafeaua....
cunosc cazuri, vii!!!

 nano2k, on 12th June 2009, 13:19, said:

Ma bate gandul sa imi construiesc o casa. Stiu, e problematic, e greu, e rau de tot, dar nu de vaicareli am eu nevoie.

Oricat am frunzarit forumul asta, tot nu am gasit un raspuns clar la o intrebare simpla: ce si cate materiale sunt necesare pentru construirea unei case decente?
mergi pe jurnale si te convingi ca fiecare casa e una aparte.
dar in general acum o casa la rosu e cam 150 euro/mp construit.
plus/minus functie de.....
si apoi unii, la aceeasi suprafata, au nevoie de poate doua ori mai mult beton, sau fier sau caramida, decat altii.
si ca sa-ti raspund, un deviz clar ti-l da proiectantul casei. pana atunci nu stii nimic clar. si poate nici atunci!
deci ce-ti mai putem spune noi?

Edited by casuta_papusilor, 06 August 2009 - 15:39.


#23
Dic1

Dic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 13.01.2007

 maria42maria, on 22nd June 2009, 14:49, said:

Am 100.000 de euro si vreau sa construiesc parte si etaj aprox.200mp,
credeti ca-mi ajung banii sa ridic casa la rosu??

In principiu iti ajung pentru rosu, dar vor ramane si pentru acoperis (ma refer la invelitoare, ferestre Velux, jgheaburi si sageac), ferestrele termopan si cred ca intra polistirenul si poate si ceva instalatii inclusiv canalizarea exterioara.

Groso-modo, la rosu intra putine chestii: fierul, betonul, caramida (cu nisip si Multibat), sapatura (excavat si transport pamant) si manopera. Materialele de hidroizolatie sunt ieftine (cateva sute sau mii de ron si nu merita mentionate).

Un mc de beton este intre 250-300ron, un kg de fier este acum 2-2.5 ron, iar un mc de caramida este 300ron. La beton poti considera o cifa ca avand 7mc (are mai mult, dar vei avea cife pline de 9-10mc depinde de statie, dar si cife de 2-3-4mc in functie de cum iese calculul la turnare). O ora de pompa o poti pune la vreo 500-700ron, iar transportul betonului vreo 100-150ron/cifa (sunt relative, dar ca ordin de marime pe acolo).
Din proiect vei avea calculate cantitatile de fier, beton si caramida si poti inmulti de acolo. Tot din proiect vei avea cantitatea de pamant dislocata pentru fundatie.
O basculanta de pamant costa 200ron, este bine sa iei una de 20mc pentru ca va cara mai mult decat una de 10mc la acelasi pret de 200ron (daca vei gasi mai ieftin, este bafta ta).

Manopera se negociaza, dar in principiu tot cam pe acolo ajungi, am ales doua cazuri ca si exemple.
Cazul 1: Poti face cu o firma la 60-70E/mp si sa intre excavatul, pregatirea de santier (incl. materialele de baraca), cofrajele si popii telescopici. In plus vor veni baietii cu scule gen drujba, flex, masini de gaurit, lopeti, etc...
Cazul 2: Sau sa iei o echipa cu 30-40E/mp dar sa te puna sa cumperi o rulota SH, drujba, lopeti, flex, masina de gaurit, lemnele, cofrajele (pe care le vor toca fara probleme) si popii telescopici. Aici vor aparea costuri ascunse plus timp pierdut.
Pentru ca eu am ales punctul 1, nu stiu cat costa popii telescopici, ora de excavat si nici nu mi-am batut capul cu lemne si cofraje. Am cumparat direct lemnele noi pentru a le pune la acoperis.

LE: poate pare ca fac reclama la firma de constructii, dar cazul 2 l-a patit o cunostiinta care si-a facut casa pe un camp in afara orasului. A cumparat rulota, drujba, ciocan retopercutor, popi, etc. De popi a spus ca se revand imediat la acelasi pret. Hai sa spunem ca o drujba si un cican retopercutor sunt bune la casa omului daca mai sunt in stare de functionare dupa ce se termina santierul, dar sincer sa fiu nu as vrea sa ma leg la cap cu o rulota :huh:

Edited by Dic1, 06 August 2009 - 16:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate