Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Terasa pe casa neacoperita, cum previn inundarea?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
gabibyte

gabibyte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.02.2007
Buna,

  Bunicii de la tara isi construiesc o casa, iar acum am ajuns la stadiul de a face o terasa. Eu am desenat un proiect de terasa, dar lor nu le prea place ideea pentru ca au auzit de la cineva care si-a facut terasa asa, ca i s-au inundat peretii si nush ce.
  Problema e ca ei sunt incapatanati si grabiti si se vor apuca de lucru azi maine. Daca reusesc sa ii conving ca se poate drena apa fara probleme, va fi ok.

[ http://img193.imageshack.us/img193/559/view1u.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img193.imageshack.us/img193/7321/view2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
menkaure

menkaure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 08.06.2009
Daca sunt grabiti si incapatanati ai o mare oportunitate sa le explici ca esti nepotul cel destept care ii va convinge.Facand ce vrei tu.
Roaga-i sa amane putin si citeste cu atentie cam ce e pe aici despre izolarea teraselor.
Sigur gasesti ceva...
Dar daca e graba, atunci in ordine de jos in sus:
-polistiren extrudat 30 mm minim
-doua straturi de membrana hidroizolatoare, cu insertie, din aceea fara ardezie, ridicata pe pereti 300mm minim
-sapa de panta 1 %, sa nu balteasca apa, grosime 45 mm minim
-strat final de finisaj; iti recomand gresie portelanata in structura ( nu gen biscuit glazurat) si cu suprafata rugoasa, nu lucioasa
Bafta, spor si sa ne tii la curent

Nu uita de poze
MUSAI

#3
gabibyte

gabibyte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.02.2007
Buna,

   Problema e ca deja e construit parterul si placa dintre parter si etaj, deci nu mai este loc de modificat peretii.
   Atunci cand ploua trebuie sa nu se scurga apa pe pereti. Ei din minut in minut se vor apuca de construit ca au un ritm rapid si grabit, iar daca nu ii conving ca se poate, ei o sa o tina pe a lor.

   Multumesc pentru raspuns.

#4
valioglu

valioglu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 198
  • Înscris: 03.02.2007
Daca nu intentionezi sub nici o forma sa acoperi terasa aceea, pe langa ce a spus deja menkaure asi mai adauga ca ar trebui sa faci o bordura si sa pui o teava de scurgere, altfel apa se va scurge peste margine si iti va pata peretele - va arata urat. Daca vrei o solutie mai eleganta, care ar mai schimba aspectul de vagon al casei (asa mi se pare mie, nu inseamna neaparat ca ar fi asa) cred ca o lucarna ar veni de minune acolo. Atasez doua schite ca sa vezi cum cred ca ar trebui. Mai poti inchide cu policarbonat sau alceva dar nu cred ca ar fi o idee buna. Lucarna se executa usor si e de efect. Oricum izolatie va trebui sa faci. dar nu ai grija infiltratiilor pentru ca va fi vorba de o cantitate mai mica de precipitatii. Nu se modifica structura actuala ci doar acoperisul.

Attached Files


Edited by valioglu, 12 June 2009 - 18:14.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate