Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Mortar de reparatii

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Am ceva de reparat pe la niste zone unde armatura este iesita in partea de jos a placii.
Am inteles ca trebuie folosit un mortar mai deosebit, de reparatii, the best fiind Thomsit rs88.
Caut asa ceva dar in Bucuresti nu gasesc.
Toate magazinele si depozitele pe unde am fost nici nu au auzit macar de mortare de reparatii.
Vreo sugestie?

Attached Files



#2
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 03.11.2006
Foloseste mortar normal, de marca M50 T si n-o sa ai probleme. Ph-ul bazic al mortarului iti va proteja armatura de coroziune. Eu zic sa pui macar 2 cm acolo unde se vede armatura.

#3
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007

 claudiu1, on Apr 13 2009, 19:01, said:

Am ceva de reparat pe la niste zone unde armatura este iesita in partea de jos a placii.
Am inteles ca trebuie folosit un mortar mai deosebit, de reparatii, the best fiind Thomsit rs88.
Caut asa ceva dar in Bucuresti nu gasesc.
Toate magazinele si depozitele pe unde am fost nici nu au auzit macar de mortare de reparatii.
Vreo sugestie?
Corect pina aici,mortarul respectiv se numeste mortar de reparat betoane si are proprietati specifice INTERZIS  a se folosi mortar de tencuiala eu folosesc produsele ISOMAT poti intra a ei pe site pentru detalii,inainte de aplicare trebuie razuiat suprafata ssi udata bine dar mai multe detalii le gasesti la ei pe site .succes

#4
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
sith - m-a omorat ISOMAT-ul asta, multi vorbesc de el, inclusiv distribuitori, dar cand caut pe cineva sa si lucreze cu asa ceva ... PAUZA.
Am si o incercare nereusita (dar evident platita de fraier, adica eu) de hidroizolatie cu membrana, as fi vrut cu ISOMAT dar...
La dat cu mortar de reparatii m-as pricepe, zic eu, dar la hidroizolatie... am retineri...
Toate magazinele si centrele de materiale vand mult si ieftin, ce sare de 7-8-900k lei/sac nu le este rentabil. Sau cantitati vagonabile :)
In Bucuresti vinde cineva asa ceva - mortar de reparatii betoane??

Edited by claudiu1, 15 April 2009 - 18:10.


#5
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007
Eu am facut comanda speciala pentru mortar de reparatii de la Isomat produsele acestea nu se gasesc asa usor si nu ati trebuiesc in cantitati vagonabile deoarece sunt pentru reparatii mici doar nu a iesit tot fierul din beton,sunt pentru segregari,fisuri estc in general pentru reparatii.pentru hidroizolatii am priit o oferta de la altcineva cu o izolatie cauciucata armata cu fibra de sticla,sincer trebuie sa o testez si pe urma vorbim.

#6
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007

 claudiu1, on 15th April 2009, 19:09, said:

sith - m-a omorat ISOMAT-ul asta, multi vorbesc de el, inclusiv distribuitori, dar cand caut pe cineva sa si lucreze cu asa ceva ... PAUZA.
Am si o incercare nereusita (dar evident platita de fraier, adica eu) de hidroizolatie cu membrana, as fi vrut cu ISOMAT dar...
La dat cu mortar de reparatii m-as pricepe, zic eu, dar la hidroizolatie... am retineri...
Toate magazinele si centrele de materiale vand mult si ieftin, ce sare de 7-8-900k lei/sac nu le este rentabil. Sau cantitati vagonabile :)
In Bucuresti vinde cineva asa ceva - mortar de reparatii betoane??
Am semnat un contract cu Isomat-ul daca te mai intereseaza hidroizolatia intra la ei pe site si vezi ceva adecvat situatiei tale daca vrei pentru Bucuresti tot la ei la contact vezi ca au telefon ia legatura cu ei si ti le aduc direct unde vrei .

#7
brasil

brasil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 25.09.2006
Am avut si eu o problema similara cu tine, am folosit produsele Isomat respectiv Megacret-40, un sac de 25 kg este 85 ron incl tva. Am luat de la depozitul lor de la Stefanesti (soseaua de centura a Bucurestiului). Bafta!

#8
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007
Intradevar preturile sunt un pic cam mari dar ca si calitate sunt fara obiectii eu tocmai am primit catalogul lor

#9
madcox

madcox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 05.03.2009
Eu lucrez cu materiale marca SIKA. Au tot ce inseamna mortare de reparatie, impermeabilizare, membrane din pvc ptr acoperisuri, adezivi poliuretanici ptr parchet, gresie, si muuulte alte sute de produse.
Incearca aici: www.sika.ro
Ei te pot pune in legatura cu un distribuitor din zona ta. Nu vand ei direct catre persoane fizice.
Mortarele de reparatie sunt urmatoarele:
Repair 10 -protectie armatura si amorsa, si se aplica cu bidineaua.
Repair 13, Repair 20, Repair 30. Aceste se aplica cu mistria, si se alege tipul de mortar in functie de grosimea dorita.

Cine are o problema, sau de pus o intrebare, va stau la dispozitie: 0755.793.903 - Cosmin.

#10
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007

 madcox, on 4th June 2009, 09:07, said:

Eu lucrez cu materiale marca SIKA. Au tot ce inseamna mortare de reparatie, impermeabilizare, membrane din pvc ptr acoperisuri, adezivi poliuretanici ptr parchet, gresie, si muuulte alte sute de produse.
Incearca aici: www.sika.ro
Ei te pot pune in legatura cu un distribuitor din zona ta. Nu vand ei direct catre persoane fizice.
Mortarele de reparatie sunt urmatoarele:
Repair 10 -protectie armatura si amorsa, si se aplica cu bidineaua.
Repair 13, Repair 20, Repair 30. Aceste se aplica cu mistria, si se alege tipul de mortar in functie de grosimea dorita.

Cine are o problema, sau de pus o intrebare, va stau la dispozitie: 0755.793.903 - Cosmin.
Am vazut produsele sika le comercializeaza dedemanul nu m-au impresionat deloc cel putin mortarul de reparatii este mai mult o emulsie bicomponenta seamana mai mult cu un adeziv iar ca si cantitae e de 3 ori mai putin decat la isomat in rest nu am folosit nik de la ei poat esunt bune rstul produselor ....

#11
madcox

madcox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 05.03.2009
Mortarul de care zic nu este bicomponent. Nu are cum sa te impresioneze decat in timp cand vezi ca nu o sa se desprinda, sau prin faptul ca la gama Repair mortarele se maseaza pe stratul suport, nu se arunca ca un mortar obisnuit.
Sunt super produse, preturile sunt maricele, dar ce scrie in fisa tehnica aia face. Eu le vand de 3 ani, si mai gasesc cate un produs de la ei care sa ma uimeasca. Rog a nu se lua drept reclama, ci doar ca recomandare. Doritorilor le pot trimite fise tehnice pe mail.
Sa luam un exemplu clasic:
Casa noua, terasa circulabila cu gresie. Solutia clasica este sa punem pe langa termoizolatie, cele cateva straturi de membrana bituminoasa, apoi sa turnam sapa, si apoi sa dam cu adeziv si sa lipim gresia.
Solutia de la Sika este urmatoarea:
Iti pui termoizolatia, torni o sapa ptr a acoperi termoizolatia si a da panta necesara, iar apoi iau adezivul poliuretanic (Sika Bond T8) si il aplic pe acel strat suport cu gletiera, cu partea dreapta, avand rol de hidroizolatie. Dupa intariere(cca 24 ore-depinde de umiditate), vin cu al doilea strat de adeziv, dar de data asta cu partea cu dinti a gletierei. Acest strat are rolul de a lipi placile ceramice. Asta este tot. Si am scapat de bitum, de frica ca in timp acesta cedeaza, samd. Materialul de care v-am spus nu are durata de viata, deci teoretic nu va ceda niciodata. Singurul dezavantaj il prezinta faptul ca daca vrei sa dezlipesti vreo placa...nu prea mai poti. :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate