Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

constructie pe teren in panta

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
mcnegoita

mcnegoita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.03.2009
La 13 km de Ploiesti, pe un teren in panta, doresc sa construiesc o casa P+M avand amprenta la sol de 87mp, Am facut studiu geotehnic avand recomandarea de a face fundatia la aprox 2m in stratul de argila prafoasa galbena cu concretiuni calcaroase, rare urme cuiburi nisip... Am demarat sapaturi pentru aducerea cat de cat la planeitate a tarenului. In coltul cel mai de sus am sapat aprox 90cm iar in cel mai de jos raman la nivelul solului vegetal care este de aprox 25cm.
Nu pot sapa mai mult deoarece casa ar arata ca si ingropata mai ales ca voi avea o terasa sus si din living as vedea pe geam debleul-pamant.Trasand la 50cm elevatia in coltul de sus am ajuns la 1,8m in cel mai de jos. Problema pentru care cer sfaturi este: in proiect am fundatie de 1m ceea ce inseamna ca in coltul de jos voi ajunge in stratul de argila cafenie cu cuiburi de nisip grosier si gresie. Este bun acest strat de fundare. Panza freatica este la mai mult de 7m.
Pot sa apara in timp fisuri sau alte probleme tinand cont ca fundatia va avea 50cm latime, va fi continua iar elevatia va fi armata si din ea vor pleca stalpii?

Attached Files


Edited by mcnegoita, 22 March 2009 - 11:02.


#2
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007
am inteles eu bine? in urma studiului geo ai recomandare de a face fundatia la 2m ? asta inseamna ca trebuie sa sapi pana la cota de fundare stabilita in proiect (care banuiesc ca e intocmit dupa efectuarea studiului geo), altfel trebuie refacut proiectul (doar la partea de fundatii.)
In nici un caz nu trebuie sa indrepti terenul, nu e normal, o sa apara probleme mari cu zona de umplutura dar si unde ai sapat (extremitati) ziduri de sprijin, surpari etc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate