Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Firme OEM (cititi inainte de a cumpara un AC)

- - - - -
  • Please log in to reply
289 replies to this topic

#19
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
pai vezi. Exista si un compromis legat de pret. Or fi facaturi din oceanul indian dar si preturile sunt pe masura. Nu exista certitudinea ca o facatura este de proasta calitate. Poti folosi un "no name" zeci de ani pina se buleste.

Inclusiv marcile de prestigiu sunt mincinoase gen LG, SONY and shit. In multe cazuri sunt echipamente sau electrocasnice construite sub un anumit brand de prestigiu dar executate in fabrici din india care "comisioneaza" pt. multe alte companii cunoscute. Designul difera, eventual anumite componente din ratiuni de costuri....

Genul asta de atitudine, Firme OEM vs Mincinoase e praf in ochi. :)

#20
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postpunkt, on Mar 17 2009, 10:33, said:

pai vezi. Exista si un compromis legat de pret. Or fi facaturi din oceanul indian dar si preturile sunt pe masura. Nu exista certitudinea ca o facatura este de proasta calitate. Poti folosi un "no name" zeci de ani pina se buleste.

Inclusiv marcile de prestigiu sunt mincinoase gen LG, SONY and shit. In multe cazuri sunt echipamente sau electrocasnice construite sub un anumit brand de prestigiu dar executate in fabrici din india care "comisioneaza" pt. multe alte companii cunoscute. Designul difera, eventual anumite componente din ratiuni de costuri....

Genul asta de atitudine, Firme OEM vs Mincinoase e praf in ochi. :)
Da,dar una este sa importe o firma mica sa puna o denumire pompoasa,fara o interventie in design,control al calitatii,cerinte tehnice etc si alta este sa fie o firma OEM al unei firme mai mari,care impune un control de calitate fabricii chinezesti
Cel mai bun exemplu este cel personal,am dat acum 7 ani 5 milioane in plus pe un AUX cu eticheta Hyundai,e normal acest lucru?Daca as fi avut cunostiinta de acest lucru,crede-ma,nu as fi luat Hyundai ci originalul AUX,si as fi ramas cu 5 mioane in buzunar
Postez cateva link-uri folositoare,ale producatorilor care fabrica in regim OEM
1.NINGBO AUX
2.Chigo
3.MIDEA
4.UNIONAIRE

#21
Armadyllo

Armadyllo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 13.02.2009
@punkt... LG, Sony & shit nu mint doar la AC-uri, ci aproape la tot ce inseamna electronice. Pe toate boxele, amplif-uri etc. umfla valorile ca sa dea bine la cumparator. Daca ar fi testate la valorile date de ei, cred ca jumate din produse ar pica, iar restul nu ar face fata unei utilizari pe o perioada de timp putin mai lunga.

Eu personal nu mi-as cumpara nimic LG  :D  dar asta tine numai de gusturile mele. De ce?... pentru ca am testat destul produse incat sa imi dau cu parerea: No more LG.

Cand m-am gandit prima data la un AC, vazusem modelul ala (nu mai stiu seria exacta - ceva 003) de la Whirlpool. Am frigider de la ei, masina de spalat - sunt foarte multumit. Problema e in felul urmator - firmele astea care fac mai multe produse, din mai mutle domenii, s-au remarcat prin ceva...dar mai fac si altceva chiar daca nu le iese asa bine.
Dupa ce al lasat Whirlpool, ma gandeam la Fuji...dupa care dintr-un post de aici a lui @gall71 m-am dus pe Fujitsu.

Cred ca nu e numai firma sa fie cunoscuta, OEM sau nu... la urma urmei e si pretul. Daca ar costa AC intre 500 - 1000 lei, e clar ca am alege toti mitsubishi, daikin, carrier din cele mai scumpe. Dar nu toti isi permit, chiar daca viseaza la ele.  

Pentru mine alegerea Fujitsu s-a facut dupa renumele marcii + durata garantiei, specificatiile aparatului si review-urile pe net.

Edited by Armadyllo, 17 March 2009 - 12:18.


#22
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View PostArmadyllo, on Mar 17 2009, 12:13, said:

@punkt... LG, Sony & shit nu mint doar la AC-uri, ci aproape la tot ce inseamna electronice. Pe toate boxele, amplif-uri etc. umfla valorile ca sa dea bine la cumparator. Daca ar fi testate la valorile date de ei, cred ca jumate din produse ar pica, iar restul nu ar face fata unei utilizari pe o perioada de timp putin mai lunga.

Eu personal nu mi-as cumpara nimic LG  :D  dar asta tine numai de gusturile mele. De ce?... pentru ca am testat destul produse incat sa imi dau cu parerea: No more LG.

Cand m-am gandit prima data la un AC, vazusem modelul ala (nu mai stiu seria exacta - ceva 003) de la Whirlpool. Am frigider de la ei, masina de spalat - sunt foarte multumit. Problema e in felul urmator - firmele astea care fac mai multe produse, din mai mutle domenii, s-au remarcat prin ceva...dar mai fac si altceva chiar daca nu le iese asa bine.
Dupa ce al lasat Whirlpool, ma gandeam la Fuji...dupa care dintr-un post de aici a lui @gall71 m-am dus pe Fujitsu.

Cred ca nu e numai firma sa fie cunoscuta, OEM sau nu... la urma urmei e si pretul. Daca ar costa AC intre 500 - 1000 lei, e clar ca am alege toti mitsubishi, daikin, carrier din cele mai scumpe. Dar nu toti isi permit, chiar daca viseaza la ele.  

Pentru mine alegerea Fujitsu s-a facut dupa renumele marcii + durata garantiei si review-urilor pe net.
Corect,nu toti avem bani de produse brand,rolul acestui topic nu ar trebui sa fie defaimarea firmelor chinezesti care le produc,ci acelor firme OEM care inseala cumparatorul de buna credinta,prin diferite metode,am pus cazul meu, este relevant pentru acest topic:am cumparat acum 7 ani de zile un Hyundai mai scump cu 5 milioane decat varianta originala AUX,repet aveau coduri identice,nu s-au mai obosit sa genereze alte coduri pentru a fi mai greu identificabile.Acesta ar trebui sa fie rolul acestui topic;acum au avansat,informatia circula mai rapid.Mai trebuie sa mai bagam in ecuatie un lucru,ce suport service poti sa ai la un produs  OEM facut in China anul acesta,in Egipt anul viitor,dupa aceea din nou in China s.a.m.d
;Tactica multor importatori de produse OEM consta in faptul,importam la inceput produse bune,se impune brandul respectiv,toata lumea este multumita apoi mutam productia acolo unde este mai ieftin,Hyundai acum 7 ani avea produse Chigo cu microprocesor,control automat al ventilatorului,senzor de temperatura care comunica cu UI la fiecare 3 min,apoi a schimbat pe modele AUX,iar acum a ajuns sa le faca in Egipt.Este un exemplu elocvent a idei sustinute mai sus.Bine se poate intampla sa nu fie o regula,iar multi importatori si detinatori de Branduri OEM sa-si pastreze producatorii,dar la fel de bine se poate intampla si ce am spus eu mai sus

Edited by gall71, 17 March 2009 - 12:41.


#23
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,584
  • Înscris: 29.11.2008

View Postpunkt, on Mar 17 2009, 10:33, said:

pai vezi. Exista si un compromis legat de pret. Or fi facaturi din oceanul indian dar si preturile sunt pe masura. Nu exista certitudinea ca o facatura este de proasta calitate. Poti folosi un "no name" zeci de ani pina se buleste.

Inclusiv marcile de prestigiu sunt mincinoase gen LG, SONY and shit. In multe cazuri sunt echipamente sau electrocasnice construite sub un anumit brand de prestigiu dar executate in fabrici din india care "comisioneaza" pt. multe alte companii cunoscute. Designul difera, eventual anumite componente din ratiuni de costuri....

Genul asta de atitudine, Firme OEM vs Mincinoase e praf in ochi. :)

Ai perfecta dreptate cand spui ca poti folosi un noname zeci de ani pana se buleste dar problema este alta .

Care este procentul de aparate fabricate de o firma noname care rezista mai mult de 3 ani dintr-un lot de 100 aparate sa zicem ?

Si ar mai fi una , ce service si garantie vei primi de la acel fabricant comparativ cu un fabricant serios , pentru ca asa cum am mai spus pe aici un aparat de aer conditionat este o investitie care trebuie sa dureze nu sa fie refacuta la fiecare 2-3 ani .

#24
Armadyllo

Armadyllo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 13.02.2009
@teknotronik...  de acord cu tine. Asa cum se face pe piata auto - ceva satisfaction survey, pe un esantion de nu stiu cate masini si modele, dintre anumiti ani, asa cred ca art trebui sa existe la mai multe categorii de produse.
Cel care fabrica AC pe unde poate (Japonia sau China), degeaba isi face reclama "suntem cei mai buni, ci mai cunoscuti", daca cumparatorii nu-s multumiti. Stiti pe undeva un astfel de poll?

Deci pana la urma reclama facuta de un cumparator multumit e mult mai luata in seama. O mica problema ar fi la modelele noi cu tehnologie noua, unde trebuie sa treaca timp pana apar review-uri, si aparatele trec de problemele tineretii.


Am fost la Domo sa ma uit dupa AC, si toate firmele de la cele mai cunoscute (nu neaparat in AC): Whirlpool, Daewoo, Samsung, Panasonic etc... pana a cele mai "necunoscute" dau o garantie de 2 ani. Mie mi se pare ca este foarte putin.
Cumperi cel mai penal CD-player (e.g. Satelitte, sau Futachi) din piata si ai 1 an garantie, iar aparatul e de 50 ori mai ieftin. Cand investesti mai mult, si exista multa electronica si tehnologie, cred ca ar trebui de la 3 ani in sus.  

Probabil poll-ul ar trebui sa-si spuna cuvantul daca aparatele au mers cel putin 3 ani. Ca sa-ti dai seama cam care este starea generala dupa garantie.

Alta problema ar fi cea legata de importatori si firmele care-si schimba sediul dupa cum merge economiile zonale, si unde este mai ieftin. Cumperi un aparat care e adus din China... iti merge 1 an, dupa care pica ceva. Firma de montaj cere o piesa de la importator care si el la randul lui cere. Si se constituie un lant "trofic", dupa care pana la urma tot clientul are de asteptat

#25
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postgall71, on Mar 16 2009, 01:13, said:

..FERROLI..
gresesti cel putin in cazul asta cu ferroli. Afirmatia inexistent pe piata de climatizare nu e deloc adevarata: product range.

Daca totusi tii neaparat sa-i bagi in lista, atunci ar trebui sa-i adaugi si pe vecinii lor Ariston, nu?
Iar Ariston fiind un producator nu numai de cazane, ci si de electrocasnice, poti sa te uiti si la alti producatori de electrocasnice: de ex. Whirlpool. Sau DeLonghi, General Electric.. Nume pompoase, dar oare au aparate mai bune si mai "originale" decat Ariston ?

Spunea cineva inainte, pana la urma n-o sa mai poti recomanda nici-un aparat.
Am sa revin cu detalii despre punctul de vedere al producatorilor de echipamente de incalzire (majoritatea europeni).

Edited by scheleton, 17 March 2009 - 16:16.


#26
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postscheleton, on Mar 17 2009, 16:15, said:

gresesti cel putin in cazul asta cu ferroli. Afirmatia inexistent pe piata de climatizare nu e deloc adevarata: product range.

Daca totusi tii neaparat sa-i bagi in lista, atunci ar trebui sa-i adaugi si pe vecinii lor Ariston, nu?
Iar Ariston fiind un producator nu numai de cazane, ci si de electrocasnice, poti sa te uiti si la alti producatori de electrocasnice: de ex. Whirlpool. Sau DeLonghi, General Electric.. Nume pompoase, dar oare au aparate mai bune si mai "originale" decat Ariston ?

Spunea cineva inainte, pana la urma n-o sa mai poti recomanda nici-un aparat.
Am sa revin cu detalii despre punctul de vedere al producatorilor de echipamente de incalzire (majoritatea europeni).
E o minciunica mica a celor de la Ferroli,ei participa la Eurovent dar au uitat sa precizeze ca participa doar pe Liquid chilling si fan coil units,deci nici vorba de aere conditionate

#27
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postgall71, on Mar 17 2009, 16:55, said:

E o minciunica mica a celor de la Ferroli,ei participa la Eurovent dar au uitat sa precizeze ca participa doar pe Liquid chilling si fan coil units,deci nici vorba de aere conditionate
Ariston,Whirlpool,General Electric etc (o sa-i includem si pe ei), nu sunt participanti la programul EUROVENT,vezi si asta este o minciuna a unor producatori si anume participa la Eurovent cu un produs,dar se lauda ca sunt certificati EUROVENT la toate.Pe aere conditionate pana in 12 kw sunt decat 25 de participant(vezi poza),

Attached Files


Edited by gall71, 17 March 2009 - 21:33.


#28
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postgall71, on Mar 16 2009, 21:08, said:

Sa continuam
13.ALIZEE-firma OEM-inexistenta pe piata internationala de AC-NERECOMANDAT (producator -2009-posibil Ningbo AUX,China,producator 2008-necunoscut tara de origine-Egipt)
14.ARCTIC-firma OEM-inexistenta pe piata internationala de AC-NERECOMANDAT (producator -2009-posibil Ningbo AUX,China)
Revin la White -WESTINGHOUSE,modelul mai vechi pe R22 a fost sigur facut de Midea http://www.mideaairc...p?productid=158  ,dar nu costa dublu si nu avea o eticheta magica cu PITTSBURGH-USA
15.ROMSTAL-HABITAT-firma OEM-inexistenta pe piata internationala de AC- (producator-posibil Ningbo AUX,China)
16..ELECTROLUX-firma  OEM-inexistenta pe piata internationala de AC- (producator-necunoscut, tara de origine China)
Aveti explicatii ale produselor oferite de Electrolux,totodata mai postez si lista cu brandurile detinute de ei,unde la branduri nationale o sa gasiti si WHITE WESTINGHOUSE,dar daca urmati link-ul o sa vedeti ca nu sunt aere conditionate,asta ca sa nu ma acuze cineva de reclama negativa,concluziile le trageti voi

#29
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postgall71, on Mar 18 2009, 01:53, said:

..ROMSTAL-HABITAT...ELECTROLUX-OEM-inexistenta pe piata internationala de AC- (producator-necunoscut, tara de origine China)..Aveti explicatii ale produselor oferite ...WHITE WESTINGHOUSE],dar daca urmati link-ul o sa vedeti ca nu sunt aere conditionate,asta ca sa nu ma acuze cineva de reclama negativa,concluziile le trageti voi
Trebuie dinnou sa fac niste completari, respectiv corectii:

1) In definitia Brand-urilor nu scrie ca trebuie sa fie musai marci internationale (daca se poate, japan/usa/germany). Brand cunoscut poate fi si o marca autohtona (exemple clasice: Poiana, Dero): un astfel de brand romanesc e Romstal. Daca faci un sondaj, vei descoperi ca mult mai multa lume cunoaste Romstal decat Daikin, WW sau chiar Electrolux.
-Romstal e renumit ca are marfa de la producatori mai putin cunoscuti (si uneori chiar mai mici) decat Romstal insusi.
-Inseamna ceva acest brand Romstal sau e doar o vorba goala? In ochii utilizatorilor inseamna (din pacate !) mult: o retea mare de magazine, frumos decorate cu plante ornamentale, etc., deci nu un SRL de apartament care dispare peste noapte.

2) Nu poti spune ca Electrolux este inexistent pe piata de aer conditionat, cand desface in continuare volume impresionante de astfel de aparate.
-Link-urile date de tine induc in eroare: in primul rand cel din australia se referea la marca Westinghouse (nu WW), iar cel cu gama de produse electrolux e incomplet. Verifica-l te rog pe acestea: White-Westinhouse/Electrolux.
-tot acolo ai si istoria marcii: History W.W.

De mentionat si un alt brand Electrolux, care s-a vandut in Ro si care are un nume de rasunet: Frigidaire.
Cat despre brand-ul acesta, cred ca este cel mai cunoscut in Ro dintre marcile Electrolux: AEG

Iar ca sa fim corecti, ar trebui sa mai precizam odata un lucru suprinzator de putin cunoscut in Ro: grupul Electrolux e in continuare cel mai mare producator de electrocasnice din lume.

Edited by scheleton, 18 March 2009 - 01:01.


#30
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postscheleton, on Mar 18 2009, 00:45, said:

2) Nu poti spune ca Electrolux este inexistent pe piata de aer conditionat, cand desface in continuare volume impresionante de astfel de aparate.
-Link-urile date de tine induc in eroare: in primul rand cel din australia se referea la marca Westinghouse (nu WW), iar cel cu gama de produse electrolux e incomplet. Verifica-l te rog pe acestea: White-Westinhouse/Electrolux.
-tot acolo ai si istoria marcii: History W.W.

De mentionat si un alt brand Electrolux, care s-a vandut in Ro si care are un nume de rasunet: Frigidaire

Iar ca sa fim corecti, ar trebui sa mai precizam odata un lucru suprinzator de putin cunoscut in Ro: grupul Electrolux e in continuare cel mai mare producator de electrocasnice din lume.
Tu intaresti ce am spus eu mai sus,cib3k a spus-o si el aici(unde se spune foarte clar:Many of these brands are regional and Electrolux have been known to hire or lease the names to other companies on a regional basis,faptul ca  in America acest brand nu este prezent nici cu WW nici cu ELECTROLUX spune multe,iar conform la ce ne spune ELECTROLUX,tragem concluzia ca acest brand,in speta WW, nu e prezent in portofoliul lor,ci numai WESTINGHOUSE .Pe pagina americana nu exista un produs ELECTROLUX  de aer conditionat ,totodata singurul aer conditionat de tip split ELECTROLUX,gasit de mine pe GOOGLE, este pe o pagina din INDIAsi am mai auzit ca se mai vinde in Portugalia;unde sunt acele volume uriase?
Iar exemplul cu site-ul WW este praf in ochi,parerea mea personala este ca ELECTROLUX a vandut brandul WHITE WESTINGHOUSE,socotindu-l un brand de nisa,neimportant
Chiar crezi ca ELECTROLUX nu ar scrie pe produsele propii nici macar tara de origine cum face cu onor MICROTOP,eu unul sunt uimit de tupeul celor de la aceasta firma si curajul lor ,ca se pot  trezi cu procese foarte multe pe cap,legislatia europeana interzice ascunderea tarii de origine a produsului,eu unul nu am mai vazut un produs in ROMANIA,neetichetat cu tara producatoare

Edited by gall71, 18 March 2009 - 01:40.


#31
axeldragos

axeldragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 09.01.2009

View Postpunkt, on Mar 17 2009, 10:02, said:

Cind faci o dezbatere, elegant si onorabil este sa dai un titlu neutru, eventual piperezi topicul cu un poll (un chestionar) prin care lasi userii sa aleaga si discutiile se dezvolta in baza unor argumente. Tu din start ai o lista neagra.

Sunt convins 100% ca indirect, discreditezi zeci daca nu sute de SRL'uri care lucreaza cu acele "marci" sau ce dracu' or fi. Discreditarile "unor marci" au in spate un fundament comercial bine argumentat :) . Liber la birfa si fericire maxima.

Sunt deacord cu tine chiar daca intr o suficienta masura omuletul nostru are dreptate vrand nevrand sa acceptam asta. Intr adevar indicat ar fi fost sa lansam un thread cu un accent neutru si nu unul partinitoro-defaimator din start. S ar putea netam nesam maine poimaine sa promovam Mitsubishi si Toshiba ca excelenti si cei mai buni de pe piata in defavoarea Daikin, Sanyo, Fujitsu, s.a.m.d. nefacand decat sa continuam ceea ce am inceput deja. Asadar impartialitatea ar fi cel mai bun remediu si nu intreb daca am dreptate fiindca stiu asta :)

#32
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postaxeldragos, on Mar 18 2009, 01:38, said:

Sunt deacord cu tine chiar daca intr o suficienta masura omuletul nostru are dreptate vrand nevrand sa acceptam asta. Intr adevar indicat ar fi fost sa lansam un thread cu un accent neutru si nu unul partinitoro-defaimator din start. S ar putea netam nesam maine poimaine sa promovam Mitsubishi si Toshiba ca excelenti si cei mai buni de pe piata in defavoarea Daikin, Sanyo, Fujitsu, s.a.m.d. nefacand decat sa continuam ceea ce am inceput deja. Asadar impartialitatea ar fi cel mai bun remediu si nu intreb daca am dreptate fiindca stiu asta :)
Mi-am facut mea culpa si chiar l-am rugat pe un moderator sa editeze primul post si sa scoata in mod special cuvantul nerecomandat,sa dam un aer neutru la acest  topic

#33
axeldragos

axeldragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 09.01.2009

View Postpunkt, on Mar 17 2009, 10:33, said:

pai vezi. Exista si un compromis legat de pret. Or fi facaturi din oceanul indian dar si preturile sunt pe masura. Nu exista certitudinea ca o facatura este de proasta calitate. Poti folosi un "no name" zeci de ani pina se buleste.

Inclusiv marcile de prestigiu sunt mincinoase gen LG, SONY and shit. In multe cazuri sunt echipamente sau electrocasnice construite sub un anumit brand de prestigiu dar executate in fabrici din india care "comisioneaza" pt. multe alte companii cunoscute. Designul difera, eventual anumite componente din ratiuni de costuri....

Genul asta de atitudine, Firme OEM vs Mincinoase e praf in ochi. :)

Sigur, un exemplu bun de OEM bun e Henson care e vandut la pret mare fata de pocnitori de duzina si care totusi nu se dovedeste falimentar in ciuda originii controversate. Mai adaug eu marci de prestigiu care fac AC shit precum Samsung, Panasonic, Whirlpool care in genere costa mai sus ca Henson singurul criteriu fiind numele si nu calitatea iar daca ma chitesc mai vin cu cateva nume asemenea.
Subiectul OEM sau firma, bun sau prost, de calitate sau de aruncat sunt dezbateri in fond subiective dar care pot ajuta fiindca unele adevaruri sunt de necombatut si unele practici de neinteles. E bine ca cei care binevoiesc a se informa inainte de a si achizitiona un echipament de AC pot sa gaseasca asemenea thread ca extrem de util chiar daca pozitiile de subiectivism puternic sunt greu de abandonat.

View PostArmadyllo, on Mar 17 2009, 12:13, said:

@punkt... LG, Sony & shit nu mint doar la AC-uri, ci aproape la tot ce inseamna electronice. Pe toate boxele, amplif-uri etc. umfla valorile ca sa dea bine la cumparator. Daca ar fi testate la valorile date de ei, cred ca jumate din produse ar pica, iar restul nu ar face fata unei utilizari pe o perioada de timp putin mai lunga.

Eu personal nu mi-as cumpara nimic LG  :D  dar asta tine numai de gusturile mele. De ce?... pentru ca am testat destul produse incat sa imi dau cu parerea: No more LG.

Cand m-am gandit prima data la un AC, vazusem modelul ala (nu mai stiu seria exacta - ceva 003) de la Whirlpool. Am frigider de la ei, masina de spalat - sunt foarte multumit. Problema e in felul urmator - firmele astea care fac mai multe produse, din mai mutle domenii, s-au remarcat prin ceva...dar mai fac si altceva chiar daca nu le iese asa bine.
Dupa ce al lasat Whirlpool, ma gandeam la Fuji...dupa care dintr-un post de aici a lui @gall71 m-am dus pe Fujitsu.

Cred ca nu e numai firma sa fie cunoscuta, OEM sau nu... la urma urmei e si pretul. Daca ar costa AC intre 500 - 1000 lei, e clar ca am alege toti mitsubishi, daikin, carrier din cele mai scumpe. Dar nu toti isi permit, chiar daca viseaza la ele.  

Pentru mine alegerea Fujitsu s-a facut dupa renumele marcii + durata garantiei, specificatiile aparatului si review-urile pe net.

Ar fi bine sa iti cumperi LG fiindca impreuna cu Samsung sunt lideri mondiali in LCD monitoare si tv uri. Practic Samsung e pe 1 iar LG e pe 2 si calitatea exista. Daca insa te bate gandul la AC de aceste marci iti tragi teapa singur. Sigur ca sunt domenii si domenii si firme si firme, trebuie sa ai capacitatea sa te informezi concret si raportat la nevoile si posibiltatile tale sa urmaresti cea mai buna solutie. Nu tine tu minte ca daca ti ai luat feon LG si a murit a 4 a zi tot LG ul e de baka fiindca nu e asa. Crede ma, se intampla la orice firma chiar cat de mare e ea sa iti moara a 4 a zi produsul e de top. Asta e tehnica de astazi si de ieri.
Daca ai ales Fujitsu pana la urma sper sa o fi facut pe criterii de pret fiindca calitativ este sub Daikin, Sanyo, Mitsubishi de exemplu. Sigur ca si pretul conteaza insa la romani boala asta e mai mare, vasta majoritate cumpara pretul si nu produsul iar asta duce in tot felul de tendinde te piata care de care mai chinezesti daca e sa vorbim de AC.
Alegerea Fujitsu a ta este buna doar in conditiile unui pret bun fiindca marca nu da pe dinafara de renume si calitate chiar daca garantia usor iti fura ochii.

View Postgall71, on Mar 17 2009, 12:25, said:

Corect,nu toti avem bani de produse brand

Ma simt bine ca in sfarsit conchizi ca nu doar calitatea face pe produs ci si pretul. Nu ne referim aici la psihologia consumatorului roman care preponderent vede pretul indiferent de ce exista in rest. Asadar sper sa vezi in esenta ca sunt producatori de reunme mondial care iti pot oferi la un pret convenabil un produs de calitate si nu e nevoie sa te arunci la x sau y marca ori la top modele unor nume doar de dragul de a fi apartenentul unuia sau altuia dintre concernele de top din domeniu.

View Postteknotronik, on Mar 17 2009, 12:26, said:

Ai perfecta dreptate cand spui ca poti folosi un noname zeci de ani pana se buleste dar problema este alta .

Care este procentul de aparate fabricate de o firma noname care rezista mai mult de 3 ani dintr-un lot de 100 aparate sa zicem ?

Si ar mai fi una , ce service si garantie vei primi de la acel fabricant comparativ cu un fabricant serios , pentru ca asa cum am mai spus pe aici un aparat de aer conditionat este o investitie care trebuie sa dureze nu sa fie refacuta la fiecare 2-3 ani .

Un aparat de AC are durata de viata in medie de 10 ani. Deci nu are nici un rost sa ne aruncam al zeci de ani. De aici apare si nedumirirea, merita sa dam mii de lei pe un aparat de top al unui concern recunoscut sau e decent sa ne multumim cu ceva bun al unei firme unanim acceptate ca si calitate a produselor dat fiind durata de viata nu tocmai indelungata al unui dispozitiv de AC. De exemplu o tamplarie PVC poate sa tina 50 de ani insa un aparat de AC indiferent de model, marca, intretinere va duce undeva la un sfert din cifra si asta in cazurile fericite.

#34
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postgall71, on Mar 18 2009, 03:20, said:

..Iar exemplul cu site-ul WW este praf in ochi,parerea mea personala este ca ELECTROLUX a vandut brandul WHITE WESTINGHOUSE,socotindu-l un brand de nisa,neimportant..Chiar crezi ca ELECTROLUX nu ar scrie pe produsele propii nici macar tara de origine..
site-ul ww nu e deloc praf in ochi, e un site Electrolux International. Unde sunt dubiile ?! Site-ul dat de tine (cel din australia, cu marca westinghouse simplu) induce in eroare.

Electrolux n-a vandut brandul WW, si nici Frigidaire. Nimeni care le-ar avea, nu le-ar vinde.

Pe site-ul pe care l-am precizat apare clar tara de origine: China (tu insa consideri asta praf in ochi, etc.)

Comentariu general: din campania dusa de tine impotriva marcilor ce apar in lista, deduc ca ar trebui sa cumparam doar marfuri ale producatorilor japonezi. Asta desi Daikin produce aparatele la fabrica chineza Gree (ba le si dezvolta impreuna cu aia..).
Eu n-as avea nimic impotriva, din pacate insa in criza asta mondiala Japonia este de departe cea mai afectata tara. Producatorii japonezi sunt KO in picioare, sau groggy -spune-i cum vrei. Toti, absolut toti, inchid fabrici cu zecile. Iar majoritatea specialistilor acorda sanse minime de supravietuire companiilor japoneze. Probabil ca vor fi cateva care vor supravietui, mai ales daca vor beneficia de ceva injectie de capital: din America (dar nu pe termen scurt  :angel: ) si de ce nu, din China. S-ar putea sa vina ziua, cand Daikin se va transoforma intr-un simplu brand (un abziehbild) al firmei Gree  :arigato:

Edited by scheleton, 18 March 2009 - 07:20.


#35
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postscheleton, on Mar 18 2009, 07:19, said:

site-ul ww nu e deloc praf in ochi, e un site Electrolux International. Unde sunt dubiile ?! Site-ul dat de tine (cel din australia, cu marca westinghouse simplu) induce in eroare.

Electrolux n-a vandut brandul WW, si nici Frigidaire. Nimeni care le-ar avea, nu le-ar vinde.

Pe site-ul pe care l-am precizat apare clar tara de origine: China (tu insa consideri asta praf in ochi, etc.)

Comentariu general: din campania dusa de tine impotriva marcilor ce apar in lista, deduc ca ar trebui sa cumparam doar marfuri ale producatorilor japonezi. Asta desi Daikin produce aparatele la fabrica chineza Gree (ba le si dezvolta impreuna cu aia..).
Eu n-as avea nimic impotriva, din pacate insa in criza asta mondiala Japonia este de departe cea mai afectata tara. Producatorii japonezi sunt KO in picioare, sau groggy -spune-i cum vrei. Toti, absolut toti, inchid fabrici cu zecile. Iar majoritatea specialistilor acorda sanse minime de supravietuire companiilor japoneze. Probabil ca vor fi cateva care vor supravietui, mai ales daca vor beneficia de ceva injectie de capital: din America (dar nu pe termen scurt  :angel: ) si de ce nu, din China. S-ar putea sa vina ziua, cand Daikin se va transoforma intr-un simplu brand (un abziehbild) al firmei Gree  :arigato:
Tu ai citit pintre randuri,ma faci sa reiau sirul explicatiilor: AICIse spune foarte clar Many of these brands are regional and Electrolux have been known to hire or lease the names to other companies on a regional basis-adice,multe din aceste branduri sunt regionale si fiind stiut faptul ca ELECTROLUX  inchiriaza sau le ofera in leasing,numele acestor companii regionale,ce ne opreste sa credem ca WW a fost daca nu vandut,inchiriat;cat priveste originea australiana a siteului ELECTROLUX pe care l-am postat cu privire la marcile regionale este siteul global,nu australian,iar eu cel putin nu vad WHITE WESTINGHOUSE pe acest site,poate nu-l vad eu.
Cat priveste originea din China a marcii WHITE WESTINGHOUSE,am o intrebare:Este normal sa nu apara tara producatoare pe eticheta,ci doar PITTSBURGH-USA?Eu cred ca nu
Campania dusa de mine are ca scop informarea corecta a colegilor forumisti,nicidecum favorizarea anumitor producatori,asa cum am mai spus-o la inceputul acestui topic,nu am nimic cu producatorii chinezi sau egipteni care produc aceste branduri OEM,chiar am cerut scoaterea cuvantului nerecomandat,ca drept dovada am recomandat de multe ori pe acest forum HAIER.
Si acum o nota personala,nu stiu ce te-a facut sa incerci sa ma combati,mai nou. in tot ceea ce spun,te-am apreciat intotdeauna si stii foarte bine ca am incercat sa schimb modul cum era vazuta climatizarea pe acest forum,am incercat sa schimb mentalitatile anumitor instalatori,am aratat diferenta mica de pret intre branduri OEM vs.branduri consacrate,am postat noi tehnologii etc;inainte de venirea mea pe acest forum toata lumea astepta cu sufletul la gura,il intrebau zilnic pe diesel,venirea importului de WW.Nu vreau sa spun ca am fost singurul care am contribuit in schimbarea mentalitatilor la cumpararea unui AC,alaturi de mine au fost multi,iar venirea unor membrii noi ca teknotronik,care vand si instaleaza in Spania, a contribuit si ea
Faptul ca eu am fost fraiert odata de aceste branduri OEM,ma face sa merg inainte pentru acei consumatori de buna-credinta care ar putea cadea in capcana unui nume melodios sau a unei etichete

Edited by gall71, 18 March 2009 - 09:27.


#36
Armadyllo

Armadyllo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 13.02.2009

View Postaxeldragos, on Mar 18 2009, 02:01, said:

Daca ai ales Fujitsu pana la urma sper sa o fi facut pe criterii de pret fiindca calitativ este sub Daikin, Sanyo, Mitsubishi de exemplu. Sigur ca si pretul conteaza insa la romani boala asta e mai mare, vasta majoritate cumpara pretul si nu produsul iar asta duce in tot felul de tendinde te piata care de care mai chinezesti daca e sa vorbim de AC.
Alegerea Fujitsu a ta este buna doar in conditiile unui pret bun fiindca marca nu da pe dinafara de renume si calitate chiar daca garantia usor iti fura ochii.

Ideea e in felul urmator... eu am nevoie de un aparat care sa-mi creeze o atmosfera confortabila vara, sa dureze in timp, si sa nu-mi dea batai de cap dupa vreo 2-3 ani ca pica nus ce si piesa costa. Nu imi trebuie nus ce farafastâcuri pe telecomanda, si sa faca si cartofi prajiti. Am ales dupa pret, pentru ca mai mult de atat nu-mi permit. Se va instala intr-un ap. care acum este in contructie si aproape de predare, si am multe cheltuieli pe langa asta. Probabil la pretul asta mai luam si altceva bun, dar nu cred ca diferenta de la Fujitsu si acel "ceva" este colosala.

Si da, am luat in calcul si garantia, am preferat 5 ani integral contra 2, sau 3, sau 5 pe compresor si 3 UI.

Arata-mi tu un Daikin sau un Mitsubishi la pretul asta in Cluj si sa aibe specificatiile la fel ca si Fujitsu! Crede-ma ca am cautat si nu este. Recunosc ca sunt mai bune, dar sunt si mai scumpe. Si BMW e mai bun ca Opel, dar si mai scump.

Plus de asta nu cred ca produsul asta de la Fujitsu e asa rau cotat. Pot sa am bafta sa-mi mearga 10 ani...sau poate sa crape in 2...vom vedea. Asta nu ti-o garanteaza nici Mitsubishi nici cea mai "lame" marca. Defecte de fabrica exista oriunde
Daca ma durea la basca de garantie, imi luam din Buc ceva mai bun si mai ieftin, dar chiar tu m-ai sfatuit sa iau ceva din orasul meu.

Sper ca ma intelegi cam ce vreau sa zic.  :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate