Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

migdal

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
editat reclama
am avut migdali la tara (Mizil). acum am citit si povestea migdalilor si smochinilor de la Tohani (la vreo 7 km.in sus pe deal de Mizil). am avut migdal dulce si amar, cel amar a ramas pitic (2 m) si crestea prin vie fara ca nimeni sa ii dea atentie (nu ne placeau migdalele amare), desi mai nou am citit un studiu cum ca migdalele amare contin cele mai puternice substante anticancer (alaturi de miezul samburelui de caisa). vreau sa plantez migdal si in noua gradina pe care o avem acum. am citit pe net ca se inmultesc si din migdale bagate in pamant...asa e, imi amintesc acum ca e o planta tare napaditoare :) multe din migdalele pe care nu le culegeam rasareau primavara in jurul migdalilor. mai dau si pui de langa planta mama...multi. migdalul nu rezista mult, dupa cam 10 ani moare (imbatraneste). migdalul dulce pe care l-am avut a murit dupa 10-12 ani (nimeni nu a avut grija sa il inlocuiasca cu pui) si avea 4 m inaltime. migdalii pe care i-am avut nu au fost niciodata protejati iarna, unul era in vie (sa zicem ca era protejat cumva de vanturi puternice) dar celalalt era in mijlocul gradinii...neprotejat nici de inghet si nici de vanturi. mie mi-au lasat impresia de copaci foarte rezistenti...dar nu stiu foarte multe ca eram copil pe vremea migdalilor si nici nu mai am pe cine sa intreb  :(


am rugat pe cineva sa imi aduca de la Tohani 2 migdali...va tin la curent.

Edited by Valentina30, 13 March 2009 - 20:42.


#2
wefarmer

wefarmer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 21.03.2008
Eu caut de vreun an puieti de migdal. Migdalii pe care i-am vazut prin magazine erau cam uscati si nu mi-au placut. Cu greu am gasit in Piata Obor, am cumparat si l-am plantat in noiembrie 2008. Habar n-am ce soi e. Se misca greu, inca nu s-au dezvoltat mugurii. Daca se pot obtine de la Tohani, ma intereseaza si pe mine un migdal.

#3
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
eu am rugat pe cineva care locuieste in Gura Vadului sa imi aduca 2 (vreau doar 1 dar am zis sa plantam 2 ca sa fim siguri). parerea mea e ca daca ai drum pe colo poti cere si ti se va da gratis.

migdalii ies usor din migdala, dar tata mi-a zis ca fructele migdalilor iesiti din migdala tind sa fie mai mici decat ale plantei mama asa ca e indicat sa obtii o plantuta din migdala si apoi sa o altoiesti cu o crenguta de la un migdal pe rod, aceasta procedura facand migdalul sa fructifice si mai repede (3 ani) decat daca e doar planta iesita din migdala.

am mai scris intr-un mesaj asta dar a fost sters de moderator (a considerat ca fac reclama...)!

Edited by anknic, 16 March 2009 - 15:30.


#4
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008

 wefarmer, on Mar 16 2009, 13:44, said:

Eu caut de vreun an puieti de migdal. Migdalii pe care i-am vazut prin magazine erau cam uscati si nu mi-au placut. Cu greu am gasit in Piata Obor, am cumparat si l-am plantat in noiembrie 2008. Habar n-am ce soi e. Se misca greu, inca nu s-au dezvoltat mugurii. Daca se pot obtine de la Tohani, ma intereseaza si pe mine un migdal.

Era bine sa afli daca macar este un soi autofertil. Am vazut ca unii migdali nu sunt.

Despre prins .... am luat si eu unul din brico si nu s-a prins. Acum am comandat unul de la o firma din Vaslui care se ocupa de pomicultura. Il astept saptamana viitoare. sper sa nu fie prea tarziu pt plantat.

Bafta!

#5
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pai aia de la Tohani sunt sigur autofertili (ca mama si-a adus acum aminte ca si bunicul tot de pe la Tohani il avea pe aia din curte...si erau cate unul-unul dulce si unul amar)...si nenea care mi-l aduce sigur nu stie el de feminin si masculin :) (ca i-am zis sa imi aduca un migdal si a zis ca imi aduce 2...ca daca nu se prinde unul poate se prinde celalalt, deci nicio discutie de sexe-si are livada totusi...zicea ceva doar ca trebuia sa ii spun mai din timp, ca deja au muguri si nu stie daca acum se mai prind...ca ideal e toamna-oricum incerc, daca nu se prind ii mai cer la toamna)

dino2 facem poze la gradinile noastre exotice (kiwi, smochin, rodiu si migdal...plus ce-om mai inventa)? da' nu acuma, cand or mai creste plantutele :) !
(pe mine stiu sigur ca incepe tata sa ma injure cu atatea exotisme in gradina lui :) mi-a sugerat sa ma mai opresc)

#6
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005

 anknic, on Mar 16 2009, 16:58, said:

kiwi, smochin, rodiu si migdal...plus ce-om mai inventa?

niste lamii?
http://www.homecitru.../citranges.html

#7
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
tu vrei ca tata sa ma ucida? :)

interesant...multumesc! studiez!

#8
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008

 gomez99, on Mar 16 2009, 22:19, said:


Am si un lamai, are 20 de ani (e de-o varsta cu democratia) si am mancat ff multe lamai produse de el. Nu mi-a trecut prin cap sa-l las afara iarna si nici nu o voi face, insa link-ul tau ma pune putin pe ganduri....

#9
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
biatul e din uk, din experienta mea astia sint oameni politicosi si amabili. eu am aflat mai multe de pe siturile lor, decit de pe siturile romanesti unde de regula te cam ia peste picior cind te vede nestiutor, ca romanu s-a nascut expert in toate. poate il intrebati de una alta, poate cumparati de la el o plantuta, un butas.
poate facem un topic separat cu plante exotice aclimatizate? eu nu m-as apuca de asa ceva, da e interesant de discutat si va sprijin moral :)
ar mai fi de discutat de niste palmieri - da astia nu fac fructe - de passiflora (care face fruncte), de kaki,  si de inca 2-3 idei. e de tinut minte ca si climatul se schimba.

Edited by gomez99, 17 March 2009 - 09:33.


#10
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008

 gomez99, on Mar 17 2009, 09:19, said:

biatul e din uk, din experienta mea astia sint oameni politicosi si amabili. eu am aflat mai multe de pe siturile lor, decit de pe siturile romanesti unde de regula te cam ia peste picior cind te vede nestiutor, ca romanu s-a nascut expert in toate. poate il intrebati de una alta, poate cumparati de la el o plantuta, un butas.
poate facem un topic separat cu plante exotice aclimatizate? eu nu m-as apuca de asa ceva, da e interesant de discutat si va sprijin moral :)
ar mai fi de discutat de niste palmieri - da astia nu fac fructe - de passiflora (care face fruncte), de kiwi,  si de inca 2-3 idei. e de tinut minte ca si climatul se schimba.

Multumesc de incurajari. O idee ff buna cu topicul. Subscriu.

#11
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
vezi ca am corectat, e vorba de kaki, nu de kiwi.

valentina30, tai tu te rog topicul de aici si il faci unul nou, ceva de genul "plante exotice aclimatizate la noi" - sau poate ai o idee de un titlu mai graitor? ma gindesc ca, desi dino2 si ancnik se gindesc la pomi fructiferi, poate e mai acoperitor asa, si va fi accesat si de cei care se gindesc la plante decorative

#12
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
au venit migdalii. au 2 m inaltime, destul de ramificati si au deja muguri. a zis tata ca-i mocirleste bine la radacini inainte sa ii planteze. i-am zis sa ii lege de cate un bat in caz ca bate vre-un vant si sa ii planteze undeva mai ferit (momentan pe teren e plantata vita de vie si ne-am gandit sa o mai lasam pana se mai intremeaza plantutele ca le mai fereste). nenea care i-a adus mi-a zis ca daca nu se prind astia imi da la toamna (el zice ca la toamna se transplanteaza totusi migdalii...)

scriu aici ca daca se unesc topicele in exotisme aclimatizate e o chestie general valabila.

mi-a zis cineva ca toamna e mai bine de invelit plantele in carton din ala dublu (adica are 2 cartoane si in mijloc alt carton ondulat) ca cica perna aia de aer ii fereste mai bine si deasupra folie de plastic. ce credeti? e mai bine decat in coceni?

#13
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
si coceanul e bun. si paiele. cartonul se cam umezeste. daca ai niste pinza burlap. pe vremuri era pe toate drumurile, da acum e mai rara si mai scumpa. e ca un fel de pinza de sac, da mult mai scamoasa pe o fata. semana cu pinza din care erau facuti sacii vechid e aspirator, e putin mai aspra, mai bruta. 2-3 straturi de pinza din asta sint excelelnte. formeaza si patura de aer si iti permita si putina circulatie ca sa te mai fereasca de mucegaiuri. si se poate refolosi 3-4 ani cu grija.
un inlocuitor foarte bun - dar si mult mai scump e pisla care se foloseste la insonorizarea daciilor. peste asta se pune o plasa din plastic sau sirma ca sa nu o scamoseze vintul.
revin insa, cocenii bine asezati, nu pun probleme si sint o solutie ieftina.

#14
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008
Sunt de acord cu gomez99, cocenii sunt o solutie buna. Eu i-am folosit pentru smochini. Am renuntat la ei in favoarea rogojinilor pentru ca faceau multa mizerie (si cand ii puneam si cand ii scoteam), trebuia mereu sa am stresul achizitiei si transportului lor, apoi a debarassarii. Rogojinile sunt mai scumpe initial, dar inlatura aceste inconveniente si sunt refolosibile, ceea ce mai reduce din costuri in timp.

Cartonul de care spui tu (anknic) are proprietati bune de izolare termica dar se uda si cedeaza repede. Nu rezista decat la cateva ploi, in nici un caz toata iarna. Pentru a-l proteja de umezeala trebuie sa-l invelesti in folie de plastic (asa cum spuneai si tu) insa in acest fel blochezi trecerea aerului si "sufoci" planta. Cand o vei dezbraca in primavara vei descoperi mult mucegai si parti de planta care au degerat din cauza condensului format si a ingetarii acestuia. Am patit-o si pe asta. Nu recomand aceasta varianta.

#15
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
ok, am inteles, deci trebuie sa caut rogojini pentru la toamna.

#16
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
da, rogojinila imi scapase. in contextul actual as zice ca e cea mai buna solutie dupa coceni.

#17
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
coceni n-am ca nu avem porumb! asa ca e mult mai facil cu rogojini (le folosesti mai multi ani, nu fac mizerie, plus ca imi par mult mai usor de folosit-la coceni trebe vreo 2 persoane sa ii tina bine si unul sa ii lege ca sa faci treaba buna, rogojinile pot fi montate de o persoana).

Edited by anknic, 17 March 2009 - 13:00.


#18
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008

 anknic, on Mar 16 2009, 16:58, said:

dino2 facem poze la gradinile noastre exotice (kiwi, smochin, rodiu si migdal...plus ce-om mai inventa)? da' nu acuma, cand or mai creste plantutele :) !
(pe mine stiu sigur ca incepe tata sa ma injure cu atatea exotisme in gradina lui :) mi-a sugerat sa ma mai opresc)

ok. Nu am poze de anul trecut decat cu rodiul (sunt in topicul cu acelasi nume), dar anul asta mai fac si le postez.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate