Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Hernie de disc

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
5840 replies to this topic

#955
crixalis

crixalis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.10.2007
Conteaza foarte mult cine te opereaza, in ce dispozitie este, daca ii convine cat ii dai. Un om iti poate schimba viitorul si modul de viata. Este cumva loterie cu alegerea medicului. Modul meu de viata, job-ul meu sunt de asa natura ca daca o sa am probleme mereu cu coloana o sa am o viata de cosmar, mai bine mor decat sa ma chinui. Niciodata nu ma gandeam sa ajung asa, eram la inceputu drumului cu cariera, sa vrei sa muncesti si sa faci bani dar sa nu poti ca daca trag mai mult o zi, 2 saptamani sunt blocat la pat, orice miscare fac trebuie sa fie gandita. In fiecare zi sa te trezesti cu dureri sau cu frica sa nu fi blocat, asta nu e viata, asta e blestem.
Imi este foarte frica de operatie dar stiu ca nu pot sa o lungesc asa. Saptamana viitoare plec 12 zile la balneoterapie la techirghiol si cand vin ma operez. Ma duc mai mult acolo sa nu zic ca nu incerc si altceva si sa ma pregatesc sufleteste de operatie.

#956
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012
Clar, conteaza medicul. Cel mai mult. Cred ca, la 90% din cei ce au scris aici, medicii au fost, cel putin, imbecili.
Imi amintesc de Basescu. Il filmau, la o luna de la operatie, ajutand un snowmobil sa scape din inpotmolire.
Totusi, inca nu am vazut om operat de HD, in Mures, sa simta dureri, sau alte neplaceri postoperatorii. Doar am citit aceste simptome. Pacat. Un medic te poate distruge
Sunt convins ca si in Mures se fac greseli. Poate mai mult ca in alta parte. Sper ca si la mine e ok. Lipsa oricarui disconfort, imi da sperante

Edited by cristi_mre, 26 August 2014 - 22:24.


#957
crixalis

crixalis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.10.2007
Din pacate nu toti avem bani ca Basescu.... In Viena undeva la 10.000 euro operatia de hernie.

#958
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012
Azi am fost la control de 3 luni de la operatie. Inutil sa spun ca ma simt f bine, consultatia, RMN, super bine. Am fost chiar felicitat pt o f buna recuperare. Dupa ce am intrat in "tandreturi" cu medicul, mi-am permis sa il intreb unele lucruri. Am intrebat de ce multa lume, operata clasic, acuza amorteli in picior, deficiente motorii... Mi-a spus ca la o operatie clasica, riscul de a fi afectat nervul este de pana la 5 ori mai mare. O operatie la microscop exclude aproape in totalitate aceasta cauza. Operatia este de o simplitate foarte mare. M-a intrebat cam cat cred ca a durat la mine. I-am spus ca stiu ca in 20 min a iesit din operatie sa vb cu sotia. Totul tine absolut de recuperare. Braul, de care scriam anterior, poate fi chiar decisiv. I-am spus legenda cu muschi spatelui, ca ei asigura coloana. Mi-a spus simplu: in 10 zile de repaos total, muschii se atrofiaza suficient pt a nu garanta o siguranta. In compensare, sunt necesare mijloace externe de sustinere, adica un brau, corset. Cuvintele lui, in mare. Luni imi dau comanda de un corset. Pana la tonifierea musculara......
In rest, toate bune, vinul e bun, femeile frumoase

#959
POPESCU_ADRIAN

POPESCU_ADRIAN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.09.2014
salut va urez multa sanatate tuturor membrilor acestui forum ma numesc adrian si fac si eu parte din cei care sufera de HD L5-S1 din 2004 tot trag de o durere insuportabila de spate si am ajuns cu nervi la pamant am 39 de ani si am facut 2 RMN si sunt diagnosticat HD L5-S1 durerea nu s-a lasat pe picioare dar ma tin un pic muschi spre norocul meu este ca am avut putin mai mare canalul unde sunt nervi si mi-a permis sa ma mai misc .AM fost la 2 neurochirurgi la bagdazar si au vrut sa ma opreasca sa ma operez ca asrisca la ceamai mica greseala sa raman cu sechele chiar si la un stranut  ,adevarul este ca decateori tusesc ma doare si trebuie sa stau atent de 10 ani am luat cred ca o farmacie de antinflamatoare dar cu rezultate mici  .AS vrea sa va rog sa-mi dati un nr de telef.sau spitalul unde il pot gasi pe dr, dorobad din bucuresti ,eu sunt din curtea de arges si as opta pt nucleoplastie eventual si cam cat mar costa pe total cu aproximatie sunt asigurat cu casa de asigurari ,va multumesc si va urez multa sanatate

#960
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Adrian, multa sanatate!
Eu am avut nr de tel al Dr. Dorobat, insa mi s-a ars sim-ul si am ramas fara toate numerele, deci si al lui.
Suna la 021 318 0519, cere Radiologie Interventionala si pe Dr. Dorobat.
E zilnic de la 7 la 3 pm, sau chiar mai mult, insa suna si tu in jur de 8, e sigur acolo.

#961
cvm2006

cvm2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 11.01.2007
Eu m-am programat prin email. Ai PM cu emailul.

#962
POPESCU_ADRIAN

POPESCU_ADRIAN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.09.2014
Diana multumesc frumos pt .informatie

#963
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Cu placere!


Hei, ce mai faceti?
Bine, nu?
Altfel umpleati topicul, insa vad ca toata lumea e sanatoasa. :)

Eu sunt bine, ca fapt divers.

#964
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 20.06.2005
Sunt bine si eu.
Nu m-am tinut de promisiunea de a face gimnastica. Momentan nu ma jeneaza spatele. Poate cand o da frigul o sa imi fac ceva timp.

#965
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Nici eu nu m-am tinut de promisiunea ca incep fizio in septembrie, insa nu a fost cazul. :)
Doamne-ajuta sa ne fie asa in continuare!

#966
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Eu sunt in periplu pe la medici. Am fost la dr profesor neuro Panea la Elias, Am fost RMN si mi-a zis ca am o hernie urata la gat si una L5-S1.
Cea cervicala imi blocheaza un muschi pe omoplat si am dureri atrice cam la 3 luni, e ca un torticolis sever .
A doua hernie lombara imi da dureri de solduri si mi-a dat sa fac si o radiografie la bazin. Ma dor soldurile pe lateral, parca am dormit pe bolovani.

Maine fac radiografia, apoi ma intorc la dumneaei sa vad unde ma trimite si ce sa fac.
Naol, traiesc zilnic cu antiinflamatoare si mai nou glucozamina.
Revin dupa ce ma consulta, cu un update.

#967
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Lombara, mai e cum mai e, la cervicala insa...naspa....
Sorry for you...sper ca primesti vesti bune.
Ce, cate antiinflamatoare iei?

#968
crixalis

crixalis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 14.10.2007
Eu am pacalit durerea cu 12 zile la techirghiol, sunt venit de 2 saptamani si sunt bine. Muncesc la program normal dar fara carat, efort sustinut. La Techirghiol am facut 5 preduri (magneoterapie, baie de namol, masaj, kineoterapie programul williams si gimnastica la bazin). A fost super bine, m-am dus acolo eram praf si am iesit mult mai bine. Daca inainte si la un kilogram imi dadea fulgere pe picior pana in jos acum pot sa ridic fara stres 6-7 kg.
Doctoru de acolo mi-a zis ca sunt destul de grav, am fragmente, hernia destul de avansata dar cu noroc o pot duce asa.
Acasa fac cel putin 2 sedinte de gimnastica pe zi. Nu am voie sa ridic, trebuie sa evit statul prelungit indiferent de poziti in picioare sau culcat, nu am voie sa urc si sa cobor pante, nu am voie sa ma rasucesc, nu am voie sa ma misc brusc, trebuie sa evit frigul si umezeala, sex doar cu partenera deasupra (singuru lucru pe care nu-l respect :D )
Ideea este sa nu faci nimic pe durere, daca faci o activitate si doare te opresti imediat.
Recomand techirghiol.





#969
badlink

badlink

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 24.02.2010
eu sunt inca in medical :P, nu ma mai doare piciorul dar mai am o mica amorteala in degete

#970
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
Eu am inceput munca de o luna.
Nu ma doare nimic dar mai am talpa amortita si schiopat

#971
ibr_suhaib

ibr_suhaib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 06.02.2010
Salutare...
Am si eu o intrebare,avand in vedere ca sunteti trecuti prin asta...
Acum 3 ani au inceput niste dureri de spate,care intre timp au ajuns sa se extinda la picioare,mai ales cel stang,cand conduc mai mult timp(cu si fara pauza),am dureri de coloana cervicala(cred ca asa ii zice,partea coloanei de sus).Stau jos mai mult de 5 min,picior peste picior,acel picior care sta deasupra imi amorteste,dupa cateva secunde de cand il dau jos,se linisteste...Tot asa cand stau jos nu am confort nici cum,nici macar cand ma intind...
Problema e ca am avut 2 episoade in care nu mai imi simteam piciorul stang,deci in sensul ca nu mai imi raspundea la comenzi,si nu il mai puteam misca,sau sa ma sprijin pe el...
Problema (si poate o sa radeti de mine),ca am fobie de medici,spitale,si mai ales ace...de aia nu am fost la nici un control.
Sunt simptome de DIsc,sau nu?
Multumesc

#972
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 20.06.2005
Da sunt simptome de hernie, poate fi si o sciatica. Cel mai bine faci un RMN, nu exista ace acolo. Doar un medic si o asistenta.
Far un consult medical de specialitate, nimeni nu iti poate spune nimic precis fara acesta, mai ales ca tratamentul este strict pe diagnostic.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate