Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

De unde fac rost de un SACD (super audio cd)?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Daca vrei o opinie concreta despre formatul SACD uite ce am constatat:
Sunetul astfel inregistrat e deosebit incomparabil cu formatul CD-DA, cum binenteles CD-DA e incomparabil cu MP3 dar sint destui care pot jura ca nu exista diferente intre formate, ca MP3 e sunetul suprem, chestie care e grozava ...pentru ei... nu mai au nevoie de altceva.
Totusi in realitate pentru a observa si beneficia de superioritatea formatului este necesar sa folosesti un echipament cel putin serios, playerele universale de 500 euro sint excluse , la fel si receiverele multicanal pina in 1000 euro, despre incinte acustice nici nu vreau sa ma gindesc...ai nevoie de incinte de banda larga, indentice pentru fiecare canal, satelitii si subwoferul nu sint o optiune.
Pentru sistemul ala Sony , fara suparare, SACD e frectie la piciorul de lemn.

#20
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View PostFC72, on Jun 24 2006, 10:18, said:

Daca vrei o opinie concreta despre formatul SACD uite ce am constatat:
Sunetul astfel inregistrat e deosebit incomparabil cu formatul CD-DA, cum binenteles CD-DA e incomparabil cu MP3 dar sint destui care pot jura ca nu exista diferente intre formate, ca MP3 e sunetul suprem, chestie care e grozava ...pentru ei... nu mai au nevoie de altceva.
Totusi in realitate pentru a observa si beneficia de superioritatea formatului este necesar sa folosesti un echipament cel putin serios, playerele universale de 500 euro sint excluse , la fel si receiverele multicanal pina in 1000 euro, despre incinte acustice nici nu vreau sa ma gindesc...ai nevoie de incinte de banda larga, indentice pentru fiecare canal, satelitii si subwoferul nu sint o optiune.
Pentru sistemul ala Sony , fara suparare, SACD e frectie la piciorul de lemn.
Personal am ascultat un SACD si cateva DVD-A (redate de un Pioneer sau Audigy2 6.1 (pt DVD-A) pe receiverul meu Harman Kardon de numai 350$ si cu boxe full size pe front si surround). Se simte o diferenta notabila fata de un CD obisnuit sau un DTS (CD sau DVD). Sigur, nu am cum sa extrag intreaga calitate (chestie de urechi, nevasta, vecini si de volumul sonor necesar), dar parca DVD-A mi-a parut mai "curat" decat SACD. Am si cateva discuri HDCD (si scula - mai veche ce-i drept, care stie sa le decodeze) si la un auz comparativ parca tot se simte diferenta in minus fata de DVD-A.
PS: Nu mai ascult mp3-uri de vre-o 2 ani asa ca nu pot compara :)

Edited by SuperDuper, 25 June 2006 - 02:32.


#21
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Inceraca sa faci comparatia cu cd-player din gama asta de la audioconcept :  http://www.audioconc...?cat=cd_playere  conectat la un amplif stereo din aceeasi clasa si incinte HGP folosind un CD-DA banal... vei constata ca SACD si DVD-A sint frectie pe sisteme modeste sau ALL IN ONE.
Pioneer 575 am si eu + amplif HK 2550 iar sunetul SACD si DVD-A e ...ciudat in cel mai bun caz.
Sistemul stereo separat cu CD-DA suna mult mai bine.

#22
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View PostFC72, on Jun 25 2006, 09:32, said:

Inceraca sa faci comparatia cu cd-player din gama asta de la audioconcept :  http://www.audioconc...?cat=cd_playere  conectat la un amplif stereo din aceeasi clasa si incinte HGP folosind un CD-DA banal... vei constata ca SACD si DVD-A sint frectie pe sisteme modeste sau ALL IN ONE.
Pioneer 575 am si eu + amplif HK 2550 iar sunetul SACD si DVD-A e ...ciudat in cel mai bun caz.
Sistemul stereo separat cu CD-DA suna mult mai bine.
Nu stiu, dar cat de bun ar fi un player, aia 44.1kHz si 16 biti tot isi spun cuvantul... Eu am simtit diferenta si pe HDCD-uri (44.1kHz si 20 bit) - ascultat prin decodorul HDCD sau fara - PCM direct in receiver.
Un exemplu DVD-A: am TOSOTM (Pink Floyd) pe CD si DVD-A 4.0 (varianta aia neoficiala trasa dupa benzile quadro facute de Alan Parsons). Sigur ca la raportul semnal zgomot CD-ul este clar superior (sursa analogica neoficiala pt 4.0) dar ca dinamica a inaltelor nu sta in fata DVD-A. Nu mi-am cumparat versiunea SACD (aia mixata de Gunter) pentru ca nu vreau sa suport acest standard inchis.
Am versiuni DTS-DVD si stereo CD ale Queen. Desi este un format comprimat (dar la esant 48kHz), tot DTS ascult.
Cat despre stereo, nu am mai ascultat o piesa stereo de 1 an... Sunt fan al sunetului surround (la fel cum in 1985 eram innebunit sa imi transform casetofonul mono in stereo :))

Edited by SuperDuper, 25 June 2006 - 19:34.


#23
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005

View PostFC72, on Jun 24 2006, 17:18, said:

Daca vrei o opinie concreta despre formatul SACD uite ce am constatat:
Sunetul astfel inregistrat e deosebit incomparabil cu formatul CD-DA, cum binenteles CD-DA e incomparabil cu MP3 dar sint destui care pot jura ca nu exista diferente intre formate, ca MP3 e sunetul suprem, chestie care e grozava ...pentru ei... nu mai au nevoie de altceva.
Totusi in realitate pentru a observa si beneficia de superioritatea formatului este necesar sa folosesti un echipament cel putin serios, playerele universale de 500 euro sint excluse , la fel si receiverele multicanal pina in 1000 euro, despre incinte acustice nici nu vreau sa ma gindesc...ai nevoie de incinte de banda larga, indentice pentru fiecare canal, satelitii si subwoferul nu sint o optiune.
Pentru sistemul ala Sony , fara suparare, SACD e frectie la piciorul de lemn.

Aș vrea să te întreb, dacă știi, așa este? SACD nu se poate copia?

œSACD has several copy prevention features at the physical level which, for the moment, appears to make this format nearly impossible to perfectly copy...œ

#24
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Ma bucur ca pot discuta cu SuperDuper care stie cite ceva.
Hai sa iti explic de ce formatele superioare SACD si DVD-A nu fac mare lucru pe sistemele modeste.
Cazul concret playerul Pio 575 si 585 foloseste iesirea analogica trecuta printrun amplif OP jenant din seria BA si condensatori polarizati de duzina iar daca mai punem ca sursa de alimentare e o chestie ieftina in comutatie cu riplu evident iar jiterul e ridicat plus ca nu are convertoare DSD ci face conversia in PCM pentru SACD, rezulta la final un sunet slabut ca sa nu folosesc alte cuvinte mai dure.
Faptul ca are convertoare DAC 24biti/96khz ,biti multi, hertzi multi si db multi, e frectie, implementarea solutiei a tinut cont de buget si rezultatul se vede, adica nu, se aude.
Nu intelege ca am ceva cu aparatul e chiar super din moment ce chiar si eu am considerat ca merita banii dar utilitatea lui se reduce la video, la home cinema despre partea cu muzicalitatea si formatele de inalta rezolutie mai subtire sau foarte subtire.
Despre chestiile all-in-one nici nu vreau sa ma gindesc acolo sint lucruri grotesti.
Totusi ce iti pare ca suna mai bine pe DVD-A sint inaltele care intradevar suna mult mai aerisit decit pe CD mai rafinate mai extinse si sunetul e foarte curat, cristal dar sunetul e un pic artificial, distant fara nerv ii lipseste consistenta si devine monoton, plictisitor si daca faci comparatia cu un cd-player dedicat de 1000 $ vei observa cum cd-ul are mai multa muzicalitate sunetul e mai articulat mai energic mai omogen, pasional iti creeaza senzatii imediate.
Daca vrei totusi sa percepi diferentele si sa evaluezi superioritatea formatelor HD incerca playere de citeva mii de euro, implementari deosebite in sisteme pe masura care intradevar suna mai bine decit un cd-player.

#25
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View PostFC72, on Jun 26 2006, 15:02, said:

Ma bucur ca pot discuta cu SuperDuper care stie cite ceva.

Vad ca KH-ul tau este dat ca echivalent (la 240V) al HK-ului 230. Eu am un 120 modat ca 220 (intrarea 5.1 analogica si telecomanda de la 325). Scule bune, cu amplificatoare analogice pe care poti sa faci diferenta la inalte intre un DVD-A si un CD. Sau DVD-V cu stereo LPCM.
Am ascultat si eu amplificatoare de varf de gama de mii de $ - alea digitale sunt jenante, singurul avantaj este consumul redus in gol.
Cat priveste un CD-player "de varf", nu am avut ocazia sa ascult decat Sylvania al meu care a costat 400$ la vremea lui, cu upsamplig 8x :) Si evident ce este in magazinele de pe aici - CircuitCity, BestBuy.
Probabil ca este o mica diferenta intre un CD ascultat pe Apexul meu cu chipset Zoran HDCD si un player de 1000$, dar mult mai multa este reclama decat realitatea. Oricum un DVD-A are inalte pe care nu le-am mai auzit de pe vremea LP-urilor si magnetofoanelor. Si asta este mult pentru mine.
Cat priveste SACD, dupa mine pot sa moara, cu watermarkingul lor cu tot... Am ceva impotriva Sony Music care a distrus piata de muzica surround (parerea mea).

Edited by SuperDuper, 27 June 2006 - 02:35.


#26
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
Logo-ul SACD:

Attached Files



#27
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
http://www.highfidel...stomer/home.php

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate