Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 

De unde fac rost de un SACD (super audio cd)?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Daniel_IS

Daniel_IS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 15.10.2004
:worthy: Am un dvd Sony care citeste de toate mai putin DivX si are si SACD (super audio cd). Sa-mi spuna si mie careva de unde gasesc un SACD sau cum pot crea unul, macar pt o mica demonstratie, sa vad care-i diferenta. Merci mult! :peacefingers:

Attached Files


Edited by Daniel_IS, 22 February 2005 - 01:07.


#2
softeam

softeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 26.03.2003
Nu cred ca poti crea unul, iar de gasit...
Ca sa-l redai, trebuie sa folosesti iesirile discrete 5.1, iesirile digitale nu merg in cazul SACD...

#3
Daniel_IS

Daniel_IS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 15.10.2004
Ok. Merci pt informatie, dar totusi nu am aflat de unde pot gasi asa ceva? :huh:

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
Super Audio CD iti poti face cu nero daca ai dvdrw parca...
Bineinteles, daca ai si sunet in formatul ala...

#5
Daniel_IS

Daniel_IS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 15.10.2004
Am Nero 6.3.0.0 dar nu am gasit optiunea pt SACD. Ce optiune trebuie folosita? Si mai apoi, de unde gasesc melodii in formatul respectiv (care o fi si ala). Tot ce stiu e ca ar trebui sa se auda muzica pe 5 canale diferit, iar SACS e CD si nu DVD , deci nu cred ca-mi trebuie DVD-RW. Mai astept sfaturi de la voi, poate ma luminez pana la urma. :worthy: Am atasat alaturi o scanare din cartea tehnica unde se vorbeste despre ce inseamna SACD. B)

Attached Files



#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
Oricum trebuie sa recunosc ca esantionarea e cheia reproducerii fidele... deci probabil e ceva bun, dar nu am auzit pe nicaieri scule capabile de asa ceva :(

Edited by Andrei Cioaca, 28 February 2005 - 01:30.


#7
Daniel_IS

Daniel_IS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 15.10.2004
Pai e scula din imaginea de mai sus: Sony DAV-SB 500 W. A aparut si pe la noi in magazine, la Flanco la un preeeeet (39 de mil - 1000 euro). Eu mi-am luat-o din Italia. Acolo e 600 de euro. :rolleyes:

#8
fekete_gy

fekete_gy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.02.2005
Pai nu cred ca exista Super "Audio" CD...este Super Video CD...daca asta vrei poti face cu Nero.

#9
geo_990

geo_990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 19.04.2003
Nu gasesti sa-cd si nu poti arde cu un soft "normal", dar poti cumpara daca te tine cureaua

de exemplu, de aici :    http://store.mediapi...p.net/sacd.html

#10
Daniel_IS

Daniel_IS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 15.10.2004
Merci pt link. M-am lamurit, nu-mi mai trebuie (la pretul asta). :o  Ma gandeam ca poate pot face cu Nero sau cu vre-un palt program, sau se gasesc pe la noi mai ieftin (100-200 mii lei). Da' asa, nu cred ca merita investitia. B)

#11
Daniel_IS

Daniel_IS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 15.10.2004
Uitasem! Pt cine intereseaza (mai ales pt cei cu frica de cutremure!), luati aminte: predictie cutremure pt urmatoarele 24 de ore pe www.fotonsas.ro . :coolspeak:

#12
NihilX

NihilX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.12.2001
SACD sunt intr-adevar CD-uri. Este standardul Sony pentru high-fidelity digital.

Poti incerca pe www.amazon.com , trimit si in Romania.

Bafta!

#13
mihaikolf

mihaikolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 29.02.2004
exista si la noi http://www.dol.ro/mu...ord=2&sort_ord=  albumul lui  bjork  iar pretul nu mi se pare foarte mare

#14
Daniel_IS

Daniel_IS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 15.10.2004
Merci pt informatii. Am gasit unde mi-ai spus (www.dol.ro) adica la Diverta, dar nu-s deloc scumpe (decat 7-800.000). :w00t: Asta e. Oricum au mai multe genuri: Andrea Bocelli, clasica , Bjork si altele. As lua macar unul de curiozitate sa vad cum se aude. Merci inca o data! :nonobad:

#15
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
SACD este un format audio de inalta rezolutie incompatibil cu cd-playerele sau cd-romul de pc-u ,poate fi redat doar cu playere special construite pentru asa ceva.
Discurile Sacd arata ca unele normale si sint citeodata hibride adica au si piste compatibile cu cd-audio pentru a putea fi redate pe un cd player normal.
Tehnologia SACD foloseste DSD adica DIRECT STREAM DIGITAL un singur sir de informatie digitala citit si convertit direct in analogic fara a mai trece prin  etapele folosite de cd-audio actual PCM.
Deocamdata tehnologia are un sistem anticopiere Watermark imposibil de spart si oricum nu exista unitati hadware sau software de pc compatibile cu asa ceva.

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
Cu alte cuvinte o alta incercare a lui Sony sa se da in stabma pe langa standarde :) Au mai facut high density cd 1.2GB si ciuciu... cine e nebun sa foloseasca asa ceva...

#17
Daniel_IS

Daniel_IS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 15.10.2004
Am gasit SACD si la Media Galaxy, cam la pretul unui CD original (500-700 mii lei). In curand o sa-mi iau unul si o sa va povestesc cum se aude si daca merita investitia.  :coolspeak:

#18
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
½Super Audio CD (SACD) is a read-only optical audio disc aimed at providing higher fidelity digital audio reproduction than the compact disc. Introduced in 1999, it was developed by Sony and Philips Electronics, the same companies that created the CD.
SACD uses a very different technology from CD and DVD-Audio to encode its audio data, a 1-bit delta-sigma modulation process known as Direct Stream Digital at the very high sampling rate of 2.8224 megahertz.

SACDs must always contain a 2-channel stereo mix and may optionally contain a surround mix (usually the 5.1 layout) as well. To be precise, the so-called surround mix does not have to be in the 5.1 format. The old quadraphonic 4.0 format will do as well, most noticeably on the 2001 SACD release of Mike Oldfield's Tubular Bells. The correct designation for the surround part of a SACD is "multi-channel", and usually has its own "Multi-Ch" logo on the back cover.

There are three types of SACDs:

    * Hybrid: The most popular of the three types, hybrid discs include an audio CD "Red Book" layer compatible with Compact Disc players, dubbed the "CD layer," and a 4.7 GB SACD layer, dubbed the "HD layer."
    * Single layer: Physically a DVD-5 DVD, a single layer SACD includes a 4.7 GB SACD layer with no CD layer (i.e. one HD layer only). This type was often used by Sony Music Entertainment.
    * Dual layer: Physically a DVD-9 DVD, a dual layer SACD includes two SACD layers with no CD layer (i.e. two HD layers). This type is rarely used.

SACD has several copy prevention features at the physical level which, for the moment, appears to make this format nearly impossible to perfectly copy. These include physical pit modulation and 80 bit encryption of the audio data, with a key encoded on a special area of the disk that is only readable by a licensed SACD device. SACD can't be played on a computer, nor can SACDs be created except by a licensed disc replication facility. Copying the music may still be done via an analogue stage (for example, line-out of the SACD player to the line-in of a CD recorder), but doing so is imperfect since the conversion to and from analogue is lossy.

There has been speculation it may be possible to capture the digital signal after the decryption stage but before the digital to analog conversion stage of an SACD player, which would make it possible to create a bit perfect copy of the SACD. Because most of existing SACD players convert DSD directly to 88 kHz PCM, there exist add-on boards for several players on the market that allow to capture SACD music (only stereo though) through S/PDIF port. Also, since a number of new SACD players have encrypted IEEE 1394 (also called FireWire or i. Link) digital outputs carrying DSD data, it may be possible to get the raw DSD data from the link. The protection mechanism used is Digital Transmission Content Protection (DTCP), which can be used in "Copy Once" or "Copy Never" modes. It is unlikely, however, that the SACD license agreement rules permit anything but the "Copy Never" mode to be used.½

http://en.wikipedia.org/wiki/SACD

http://www.fnac.com/...amp;bl=HGMUarbo

http://www.zweitause.......ACD&cat=all

Edited by eddingro, 24 June 2006 - 11:51.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate