Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Despre Parchet

- - - - -
  • Please log in to reply
2809 replies to this topic

#2323
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
Multumesc, am rezolvat cu lacul Sayerlack (la distribuitorul autorizat).

#2324
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Cum se pune parchetul cu adeziv si care sunt avantajele/dezavantajele ?

Exista vreun truc in tehnologia de executie pentru a avea un confort ridicat atunci cand calci pe parchet ?
- folie polietilena , extrudat 3 mm , parchet 12,3 mm de la dedeman la 44 lei mp.  E si acun in stoc. Imi place cum e montat in schimb ca dezavantaj nu imi place ca e tare cand calci pe el. Am intr-o camera de 8 mm si iarna era rece. Asta e motivul pt care am optat pt unul mai gros. + rezistenta in timp.

Despre parchetul de la tarkett ce parere aveti ? Am auzit referinte bune despre aceasta firma.

Edited by ciprianned, 31 August 2016 - 22:09.


#2325
emikiii

emikiii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 01.03.2014
Parchetul de 12.3mm e produs chinezesc, iti recomand sa nu arunci banii pe el.

#2326
increatul

increatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 31.05.2007
A pus cineva incalzire electrica sub parchet? Am auzit ca exista asa ceva, si poate aveti ceva recomandari (si costuri).

#2327
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

 ciprianned, on 31 august 2016 - 22:00, said:

Cum se pune parchetul cu adeziv si care sunt avantajele/dezavantajele ?



Ce dracu o fi asa greu sa specificati tipul de parchet,masiv,multistrat,dublu/triplustratificat sau laminat.
Sunt diferente de la cer la pamant intre ele,trebuie sa ghicim?

#2328
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007

 emikiii, on 31 august 2016 - 23:48, said:

Parchetul de 12.3mm e produs chinezesc, iti recomand sa nu arunci banii pe el.
Interesanta parere. Din ce punct/puncte de vedere e prost ?

Parchet laminat !

Am vazut ca parchetul de la quick-step e laudat. Ce tip de parchet laminat de la quickstep imi recomandati pe la ~ 50 ron ?

Edited by ciprianned, 01 September 2016 - 15:55.


#2329
predutz72

predutz72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 12.06.2004
Sapa autonivelanta ce nivel de umiditate trebuie sa aibă înainte să montez un parchet laminat ? Sau cât timp trebuie uscată? Mulțumesc

#2330
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 emikiii, on 31 august 2016 - 23:48, said:

Parchetul de 12.3mm e produs chinezesc, iti recomand sa nu arunci banii pe el.
Cum n-ai lamurit motivele , si de unde ai ideea , pot spune eu , ca este cit se poate de bun ...iar eu motivez prin faptul ca am . Am de peste 9 ani , tratat fara menajamente , am si acvariu , zona unde se mai uda , s-a mai intrat si incaltat ( nu stau la bloc ) si arata ca in prima zi ...
Nu vad ce buba are ? A poate pretul , e prohibitiv pentru anumite persoane ,  pina in 100 de lei la vremea aceea .
Si ca titlu informativ , ca n-am acum chef sa ma duc in pod sa caut ,  e facut in china , dar pt un brand mare , din ce-mi amintesc ...

#2331
catalin-magdalena

catalin-magdalena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 30.06.2014
Buna seara!
Va rog sa-mi recomandati un parchet din lemn masiv si sa-mi spuneti unde il gasesc. Exista pachete cu montaj inclus? Daca nu, cat ma costa manopera si materialele ( lac, etc.). Am nevoie de 140 mp.
Va multumesc pentru sfaturi si ajutor!

#2332
catalin-magdalena

catalin-magdalena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 30.06.2014
Salutare!
Am vazut o oferta de parchet lemn masiv: stejar 22 mm clasa A- 110 lei/mp si stejat 22 mm clasa rustic - 80 lei/mp. Cat credeti ca m-ar costa pe mp "la gata" ( finisat, montat etc)?

#2333
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

 catalin-magdalena, on 08 septembrie 2016 - 18:06, said:

Salutare!
Am vazut o oferta de parchet lemn masiv: stejar 22 mm clasa A- 110 lei/mp si stejat 22 mm clasa rustic - 80 lei/mp. Cat credeti ca m-ar costa pe mp "la gata" ( finisat, montat etc)?
Pai manopera si restul materialelor cca150lei/mp.

#2334
TDLiviu

TDLiviu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.10.2014
Pot sa refolosesc un parchet din lemn masiv? Adica sa il scot, sa torn șapa in tot apartamentul, să aduc la același nivel, fără praguri de trecere , să bat parchetul la loc apoi rașchetare și lăcuire? Vreau parchet din lemn masiv și asa aș mai scuti niste bani. Parchetul arata foarte bine și acum. Nu scârțâie și nu este umflat.

#2335
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
nu poti

#2336
catalin-magdalena

catalin-magdalena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 30.06.2014

 mardraaxi, on 09 septembrie 2016 - 22:31, said:


Pai manopera si restul materialelor cca150lei/mp.
Multumesc, Mardraaxi!
Stiu ca, in privinta parchetului, optiunea ta e clara: lemn masiv. Totusi, pot lua in considerare si un parchet stratificat? Sau sa uit de el....
Multumesc!

#2337
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Pentru living am ales un parchet laminat cu clasa de trafic - rezidential mediu . Acelasi tip de parchet l-am mai pus si intr-o camera si s-a asezat foarte bine pe extrudat de 3 mm .
E riscant ca in urmatorii ani parchetul sa se desprinda avand in vedere ca e vorba de living si ca acolo uneori ( ca tot omul :) ) o sa petrecem , iar parchetul o sa fie solicitat ?!

#2338
Rodica_7

Rodica_7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.09.2016
Bună seara! Am în apartament parchet masiv pus de aproape 40 de ani, care scartie pe suprafața mare. Din cât m-am informat soluția este scoaterea lui și remontarea sau parchet nou. Care dintre cele 2 operațiuni este mai ok dpdv al costului (bănuiesc ca refolosirea celui vechi presupune costuri mai mici, dar mă interesează cât ar costa manopera și materialele pentru o suprafata de 30 de m2) și timpului necesar. Cum se poate scurta timpul de execuție (de ex, se poate folosi doar osb, fără sapa - care necesita timp mai lung pentru uscare)? Execuția presupune mutarea de acasă și in prezent am un bebeluș mic și urmează sa încep și serviciul în curând,  așa ca m-ar ajuta un timp de execuție cât mai rapid.

#2339
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

 TDLiviu, on 16 septembrie 2016 - 18:34, said:

Pot sa refolosesc un parchet din lemn masiv? Adica sa il scot, sa torn șapa in tot apartamentul, să aduc la același nivel, fără praguri de trecere , să bat parchetul la loc apoi rașchetare și lăcuire? Vreau parchet din lemn masiv și asa aș mai scuti niste bani. Parchetul arata foarte bine și acum. Nu scârțâie și nu este umflat.
Sigur ca se poate.
In schimb exista 2 probleme:
1. nu vei putea recupere parchetul decat in proportie de 80-90% in functie de model si amplasare,diferenta va trebuii sa o inlocuiesti cu parchet nou la aceleasi dimensiuni,eventula montat in zonele mai acoperite.
2. este o munca de chinez batran,este greu spre imposibil sa gasesti pe cineva destul de curajos sa se bage la o astfel de lucrare,in cazul in care gasesti nu stramba din nas la pret,oricat ar cere este putin.
Am facut multe astfel de lucrari si stiu ce vorbesc.

 catalin-magdalena, on 16 septembrie 2016 - 23:12, said:

Multumesc, Mardraaxi!
Stiu ca, in privinta parchetului, optiunea ta e clara: lemn masiv. Totusi, pot lua in considerare si un parchet stratificat? Sau sa uit de el....
Multumesc!
Sunt adeptul parchetului masiv din multe motive pe care le-am detaliat si pe aici,dar asta nu inseamna ca alte tipuri nu sunt de luat in considerare.
La parchetul stratificat trebuie sa iei ceva calitativ,cele asa zis economice sunt de prosta calitate si nu dureaza in timp,daca iei ceva de calitate este o alegere foarte buna,depinde multe si cum va fi traficat si tipul de folosinta,ambientul,dar in general este un produs viabil.

 Rodica_7, on 22 septembrie 2016 - 18:26, said:

Bună seara! Am în apartament parchet masiv pus de aproape 40 de ani, care scartie pe suprafața mare. Din cât m-am informat soluția este scoaterea lui și remontarea sau parchet nou. Care dintre cele 2 operațiuni este mai ok dpdv al costului (bănuiesc ca refolosirea celui vechi presupune costuri mai mici, dar mă interesează cât ar costa manopera și materialele pentru o suprafata de 30 de m2) și timpului necesar. Cum se poate scurta timpul de execuție (de ex, se poate folosi doar osb, fără sapa - care necesita timp mai lung pentru uscare)? Execuția presupune mutarea de acasă și in prezent am un bebeluș mic și urmează sa încep și serviciul în curând,  așa ca m-ar ajuta un timp de execuție cât mai rapid.
1. este o prostie sa dai un verdict fara sa faci o minima inspectie,in anumite circumstante scartaitul se poate elimina,e drept ca nu pentru alti 40 de ani si nu poate fi garantata 100% reusita lucrarii,dar depinde pe ce suprafete,cat de mult,ce sotofond este,cum este fixat,etc.
2.acest OK este relativ si pentru fiecare inseamna altceva,ok este sa il refolositi pe cel vechi caci este stabil ca si miscare si culoare,e mai de calitate,dar nu va faceti iluzii ca va costa mai putin.
3.timpul de executie se scurteaza pina la un anumit punct cu bani,adica aplicand materiale mai particulare si mai costisitoare,gen un hidroizolant peste sapa,un adeziv,o sapa mai calitativa.
4.varianta osb nu este una foarte fericita,are si ea dezavantajele ei,si folosirea acestuia tine de planeitatea suprafeteti pe care este montat cat si consistenta.
5.Nu este o lucrare la care poti aproxima cu exactitate durata,nu mai putin de 2 saptamani,doar cand ai demontat tot poti stabilii ce varianta folosesti si cat dureaza,pina atunci sunt doar presupuneri.

Edited by mardraaxi, 27 September 2016 - 12:50.


#2340
catalin-magdalena

catalin-magdalena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 30.06.2014



Sunt adeptul parchetului masiv din multe motive pe care le-am detaliat si pe aici,dar asta nu inseamna ca alte tipuri nu sunt de luat in considerare.
La parchetul stratificat trebuie sa iei ceva calitativ,cele asa zis economice sunt de prosta calitate si nu dureaza in timp,daca iei ceva de calitate este o alegere foarte buna,depinde multe si cum va fi traficat si tipul de folosinta,ambientul,dar in general este un produs viabil

Salutare!
Imi poti recomanda un comerciant de stratificat pt incalzire prin pardoseala (parter) si normal (pt etaj). Destinatie: casa de locuit.
Multumesc inca o data!


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate