Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Despre Parchet

- - - - -
  • Please log in to reply
2809 replies to this topic

#2305
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Am vazut de curand un parchet ireprosabil d p d v al confortului pe care ti-l ofera atunci cand mergi pe el .
Am pus si eu in cateva camere parchet , dar nu se simte asa moale cand calci pe el asa cum se simte la acesta . Sa fie doar extrudatul de ,,vina'' ? Al meu e pus pe burete si nu s-a umflat sau sa aiba probleme  .
Repet , e ceva spectaculos :) .

#2306
increatul

increatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 31.05.2007
Imi poate recomanda si mie cineva un parchet de calitate medie, buget pana in 70/mp? Din câte observ lumea nu prefera cel laminat fiind "carton presat".

#2307
emikiii

emikiii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 01.03.2014
Parchet laminat quickstep.

#2308
increatul

increatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 31.05.2007
Am gasit la Proges 59 ron/mp. E ok pretul?

#2309
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Ție trebuie să îți placa. Dar la banii ăștia te apropii de un triplu stratificat

#2310
increatul

increatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 31.05.2007
Pai am cautat triplu. Dar ce era pe la 80-90 era cu design urat, in sensul ca arata ca un parchet ce se punea acum 20 de ani. Ce are design modern depaseste 100-120/mp.
Daca poti sa-mi dai un nume de magazin, sau firma parchetului...

#2311
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
În hornbach parca văzusem un parchet de bambus frumos, dar eu am abandonat ideea pentru ca am vrut să pun rășină epoxidica peste tot.

#2312
increatul

increatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 31.05.2007
Mersi. O sa dau o fuga deseara.

#2313
emikiii

emikiii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 01.03.2014
E ok pretul la quickstep. Nu-ti recomand parchet din bambus, e un lemn moale si o sa ai probleme cu el in timp. Se zgarie foarte usor. La 60 de lei nu gasesti parchet din lemn aspectuos si calitativ, mergi pe quickstep si nu o sa regreti.

#2314
increatul

increatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 31.05.2007
Multumesc pentru raspunsuri.

#2315
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

View Postemikiii, on 11 august 2016 - 14:23, said:

E ok pretul la quickstep. Nu-ti recomand parchet din bambus, e un lemn moale si o sa ai probleme cu el in timp. Se zgarie foarte usor.
Cu o mica rectificare: lemnul de bambus nu este moale,nu este nici ca fagul dar nici moale precum iroko nu este,lacul este de proasta calitate,el se zgarie,nu lemnul.
O afacere buna este sa iei bambus care e un lemn bun si relativ ieftin si sa il slefuiesti si lacuiesti cu un lac calitativ.

View Postswtm, on 05 iunie 2016 - 00:26, said:



Eu am piticii mei și am pus rășină epoxidica peste tot.
Educati pitici.

View Postemikiii, on 26 iunie 2016 - 11:09, said:

Nu toata lumea are buget pentru parchet masiv sau triplustratificat.
Atunci imi fac o sapa termoizolanta si pun gresie,dusumea,dar maculatura aia eu o vad doar in garsoniere inchiriate in regim hotelier.

View PostM4V3RiCk_, on 02 iulie 2016 - 22:55, said:

Cumparat scandura 3M lungime ori 23mm grosime ori  10 cm latime vreo 150 de bucati in Septembrie anul trecut.
Tinuta la uscat pana acum.

Vreau sa o folosesc pe post de pardonseala/parchet.

Deocamandata am dat-o cu ulei de in.

Intrebare:

Ce sa-i fac sa capete un aspect lucios si placut la atingere, fara sa para aspra?
Practiv vreau sa arate...

Ceva in genul.  Ma inetreseaza cu ce e dat lemnul sa arate asa, nu modelul Posted Image
Pai prima data trebuia sa nu faci o prostie,aceea de a aplica uleiul de in.
Daca aplici uleiul de in alt lac nu va mai face priza iar efectul dorit de tine ti-l poate oferii doar lacul.
Aspritatea suprafetei asa cum o numesti tu nu tine de lac,ulei sau ceara,ci de cum e finisat parchetul si cum e aplicat.

#2316
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
Recomandati va rog un adeziv bun si un lac. Nu pot lasa camera ne-locuita mai mult de o saptamana. Am de pus 20mp de parchet masiv (stejar sau fag), multumesc.

#2317
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007

View Postincreatul, on 11 august 2016 - 09:47, said:

Pai am cautat triplu. Dar ce era pe la 80-90 era cu design urat, in sensul ca arata ca un parchet ce se punea acum 20 de ani. Ce are design modern depaseste 100-120/mp.
Daca poti sa-mi dai un nume de magazin, sau firma parchetului...

google it   Foresta Prod (Gruiu)

#2318
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
Nu este intentia mea sa fac reclama, dar am fost sa cumpar azi niste parchet de la Foresta Prod. Am ales stejar, super calitate. Testat cu aparatul, umiditate 9%. Latime 8cm, grosime 2.2cm, diverse lungimi (pun stil englezezsc). Pret 110 lei/mp. Factura/chitanta/etc

Micii producatori chiar au nevoie de reclama. Daca e sa fiu carcotas, as spune ca nu le-ar prinde rau un depozit cu vanzare mai aproape de Bucuresti.

Ca sa revenim la topic, dupa ce am reusit sa citesc mare parte din el, m-am decis la adeziv (Mapei). Nu am inca o solutie pentru lac, intrebarea mea ramane fara raspuns.

PS stiti ce "distractiv" e sa smulgi de pe sapa o mocheta lipita cu simt de raspundere pe toata suprafata ?

#2319
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
Cine rascoleste tot forumul gaseste ce are nevoie Posted Image

View Postmardraaxi, on 15 iulie 2013 - 16:51, said:

......
Eu pot sa iti recomand marci si tipuri de materiale dar in caz ca ceva nu iese bine a cui va fi vina?
Pentru adeziv iti recomand adezivul bicomponent poliuretanic pe baza de solventi,Adesiv,Tover,Mapei,Recoll,Artelit,Slc,Forbo.
Pentru chit/grund/lac daca vrei pe baza de apa(ecologice)sunt BonaX(prea scump pentru ce ofera)Forbo(calitate la un pret accesibil in gama asta)SLC(sa zicem un raport bun)sau daca iti permiti atunci alege Sayerlack(cel mai calitativa marca de la noi de pe piata).
Pentru cele pe baza de solvent ar fi Tover(calitate buna dar nu il gaseti la tot pasul)Adesiv(bun la pret,il gasesti doar la Vicla si Ecolemn)Recoll(bun la pret dar nu sunt de gasit,exista o reprezantanta dar sunt greu de gasit,probabil nu mai exista).

Culmea e ca acum 6 ani am pus parchetul de la parter cu adeziv Recoll si am fost extrem de multumit. Greseala a fost ca nu am pus sapa autonivelanta si a trebuit sa cumpar o groaza de adeziv, insa este impecabil lipit si acum.

http://forum.softped...ost__p__7917211

Ramane sa gasesc furnizori pentru Tover/Adesiv ca sa pot compara oferta

#2320
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
eu cred ca voi incerca asta :

http://www.daxtrade....lit-lacuri.html

si adeziv si lac

dar mai studiez

#2321
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
Cum se numeste modelul de aranjament de mai jos ?

[ https://i.imgur.com/uxVUk5m.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2322
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

View Postdon_King, on 19 august 2016 - 18:43, said:

Nu este intentia mea sa fac reclama, dar am fost sa cumpar azi niste parchet de la Foresta Prod. Am ales stejar, super calitate. Testat cu aparatul, umiditate 9%. Latime 8cm, grosime 2.2cm, diverse lungimi (pun stil englezezsc). Pret 110 lei/mp. Factura/chitanta/etc

Micii producatori chiar au nevoie de reclama. Daca e sa fiu carcotas, as spune ca nu le-ar prinde rau un depozit cu vanzare mai aproape de Bucuresti.

Ca sa revenim la topic, dupa ce am reusit sa citesc mare parte din el, m-am decis la adeziv (Mapei). Nu am inca o solutie pentru lac, intrebarea mea ramane fara raspuns.

PS stiti ce "distractiv" e sa smulgi de pe sapa o mocheta lipita cu simt de raspundere pe toata suprafata ?
Cel mai bun lac pe piata romaneasca este Sayerlack,dar exista si alte lacuri bune cum ar fi Tover(astia vindea acum ceva timp http://www.parchetstratificat.ro/),Mapei a scos de cativa ani(nu multi) gama de lacuri,am folosit de cateva ori si sa comportat exemplar

La primul comerciant din PM vei gasii si parchet,adeziv si lac Mapei.
Spor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate