Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

schimbare buletin

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
WhiteCrimson

WhiteCrimson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 05.04.2008
acuma cum ai noroc, unii mai scapa de amenda.

app, daca nu stai la oras mai trebe si o adeverinta de la primarie care e gata in 2 zile si costa 1 leu :D

Edited by WhiteCrimson, 22 January 2009 - 15:12.


#20
numaiu

numaiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 31.12.2006

 Moaca, on Sep 29 2008, 12:03, said:

Si daca actele casei nu sunt pe numele tau, trebuie sa vii cu proprietarul de manuta sa semneze o declaratie la politie cum ca "te ia in spatiu".
Detalii aici

declaratia respectiva nu se poate intocmi de acasa? trebuie sa merg acuma cu parintii de manutza ca sa completeze acolo o declaratie?

si amenda de 40/80 lei unde o platesc?

#21
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
Eu am fost sa-l schimb la 2-3 luni dupa ce expirase si nu mi-au dat nici o amenda.
A fost gata cam in 4 zile lucratoare.

#22
dinudesign

dinudesign

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.04.2008

 dreaQ, on 29th September 2008, 11:18, said:

Eu am facut de curand. Am platit taxa "de buletin" la CEC. CEC din sectorul 4 o mare prostie credeam ca au teminat cu astea. Timbru fiscal de la posta.
Mi-au trebuit asa:
-certificat de nastere copie/original
-certificat de casatorie (daca e cazul) copie/ original
-actele casei copie/original
-chitanta CEC
-timbru fiscal 1 ron
-cererea pt eliberarea cartii de identitate (am facut-o de acasa sa nu mai pierd timpul acolo) o atasez pt download.


A durat fix 2 saptamani (10 zile lucratoare).


salut  - care e adresa pentru sectia de politie unde ai fost sa depui toatea actele astea - pentru sectorul 4? ..presupun ca daca ti-ai schimbat buletinul ai trecut si numerele de la masina pe bucuresti:) asta la ce sectie de politie ai rezolvat (care este adresa) - si cam ce acte ti-au trebuit.

ms

#23
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Salut,

Am facut la sectia 15 Localizare.
In funtie de unde anume stai in sectorul 4 se mai pot face si la sectia 16 (str. stoian militaru) sau la sectia 14 (pe la budapesta) unde este si politia sect. 4.
Masina era pe bucuresti eu doar mi-am schimbat buletinul din alte motive.
Daca stai cu chirie sau nu esti proprietarul respectivei locuinte trebuie si acordul respectivului (e o cerere separata) trebuie sa mearga cu tine la politie.

In ce zona stai?

#24
incepator20

incepator20

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 24.05.2009
Sa zicem ca sunt un cetatean model si observ ca maine imi expira CI! Te duci maine exact cand e ultima zi de valabilitate sau in prima zi cand expira ? :huh:

#25
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Oricand te-ai duce tot 2 saptamani stai fara buletin.
Personal m-as duce sa-l schimb cu 3 saptamani inainte sa expire si l-as da pierdut pe cel "vechi". Asta pt cazul in care iti trebuie (ex: sa schimbi 2 euro la o banca).
Sau cel mai bun moment este fix inainte unor alegeri cand sunt obligati sa-ti faca la urgenta pt a putea vota  ;) Asa ca sfatul meu e sa te duci "de alegeri".  :)

PS: nu stiu care sunt termenele in iasi. Si inca ceva...nu fii cetatean model in relatia cu statul!

Edited by dreaQ, 24 November 2009 - 16:16.


#26
iulyaaaa

iulyaaaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 11.12.2006

 dinudesign, on 24th November 2009, 11:20, said:

salut  - care e adresa pentru sectia de politie unde ai fost sa depui toatea actele astea - pentru sectorul 4? ..presupun ca daca ti-ai schimbat buletinul ai trecut si numerele de la masina pe bucuresti:) asta la ce sectie de politie ai rezolvat (care este adresa) - si cam ce acte ti-au trebuit.

ms
Eu mi-am schimbat buletinul acum 4 luni la Sediul cel nou Evidenta populatiei care este in sectorul 4, str. Straduintei, nr.1. De la Cultural intri prin gangul acela care da spre piata si il gasesti usor. L-am luat dupa 10 zile de cand am despus actele si pana l-am luat. Ai grija, ca daca nu esti proprietarul apartamentului pe adresa caruia vrei sa-ti faci buletinul, este necesar sa te duci cu acesta de mana, altfel te intoarce din drum... si pierzi timp si iti faci si 1000 de nervi.  ;)
L.E.: mai trebuie sa fii atent daca locuinta este luata de la ICRAL sau ceva de genul asta.. pe langa actul de vanzare-cumparare trebuie sa te duci si cu procesul verbal de primire a locuintei...

Edited by iulyaaaa, 26 November 2009 - 15:04.


#27
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Salut

Momentul de glorie se apropie (peste vreo 3 saptamani asa) si cum am nevoie de CI voiam sa stiu daca se poate sa ma duc inainte sa expire sa depun actele? Si "actele" sunt tot alea pe care le pomeneau pe acest topic niste oameni?
Multam fain

#28
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Tot alea sunt actele. Te poti duce inainte dar am impresia ca iti opresc buletinul vechi deci tot fara o sa stai alea 2 saptamani. O tampenie. E bine sa ai pasaport ca acum iti trebuie pentru orice un act de identitate (schimb valutar, plata rata etc).
Mare atentie daca locuinta nu e pe numele tau trebuie sa mearga si repectivul proprietar sa completeze o declaratie cum ca e de acord "sa te ia in spatiu". Trebuie sa fie in carne si oase la ghiseu. :rolleyes:

PS: asta e buletinul de 14 ani? :P
LE: acum am vazut ca am zis cam ce a scris si iulyaaa mai sus.

Edited by dreaQ, 13 September 2010 - 17:54.


#29
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,697
  • Înscris: 21.08.2008
Chiar 2 saptamini sa dureze noua CI?La naiba,a expirat si permisul de conducere intre timp,am terminat si leasingul si evident ca unele din documentele astea emise de firma de leasing n-au valabilitate mult timp...as incerca sa merg cu buletinul expirat dar daca se observa?Ce conjunctura nefavorabila.

#30
bossu

bossu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.07.2005
Am si eu o intrebare. Imi expira buletinul acum pe 30 martie si trebuie sa il schimb. Problema este ca apartamentul este pe numele parintilor, nu pe numele meu. Este de ajuns sa duc titlul de propietate, contractul de vanzare  cumparare si procesul verbal prin care arata ca ei sunt propietari sau e neaparat necesar sa vina si unul din ei cu mine la politie?

Si inca o chestie care imi e neclara, pentru ca tot a zis cineva mai sus: daca ma duc sa depun actele maine spre exemplu, sau in orice zi inainte de data expirarii, am inteles ca imi opresc ei buletinul vechi, deci eu practic raman fara carte de identitate 2 saptamani pana mi-l elibereaza pe cel nou. Problema e ca am nevoie de el pentru a conduce masina si pt alte chestii. Cum sa procedez? Am o copie de pe buletin in portofel in permanenta. Pot folosi copia respectiva in acest timp? Cand ma duc la politie sa imi depun actele, pot sa le cer sa imi puna o stampila ceva pe copia respectiva pentru a atesta ca e ok?

#31
hbunny

hbunny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 31.01.2008

 iulyaaaa, on 26th November 2009, 16:02, said:

Eu mi-am schimbat buletinul acum 4 luni la Sediul cel nou Evidenta populatiei care este in sectorul 4, str. Straduintei, nr.1. De la Cultural intri prin gangul acela care da spre piata si il gasesti usor. L-am luat dupa 10 zile de cand am despus actele si pana l-am luat. Ai grija, ca daca nu esti proprietarul apartamentului pe adresa caruia vrei sa-ti faci buletinul, este necesar sa te duci cu acesta de mana, altfel te intoarce din drum... si pierzi timp si iti faci si 1000 de nervi.  ;)
L.E.: mai trebuie sa fii atent daca locuinta este luata de la ICRAL sau ceva de genul asta.. pe langa actul de vanzare-cumparare trebuie sa te duci si cu procesul verbal de primire a locuintei...

Dintre cei care au fost la sector 4 stiti cumva si care este programul? daca ma duc la prima ora sunt sanse sa rezolv?

#32
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
Vazand ca este un topic, m-am decis sa nu deschid altul. Problema mea este urmatoarea:
Sunt in Spania, si mi se expira cartea de identitate(buletin) in Octombrie spre sfarsit. Initial, m-am gandit sa-mi cumpar bilet de avion, dus-intors, pentru 3-4 zile(mi-as fi luat mai multe zile, dar nu-mi permite locul de muinca). As vrea sa stiu, daca se poate(sau a mai fost cineva in acelasi caz) sa merg la politie, imi fac pozele, si dupa aia sa astept buletinul sa-mi fie trimis. Cat dureaza pana imi vine buletinul cel nou? As vrea sa stiu daca se da un certificat, ceva ca sa pot sa ma intorc inapoi cu avionul. Sau, daca cineva a mai schimbat in Spania, as vrea sa stiu unde ar trebui sa merg. Multumesc pentru timpul acordat si pentru eventualele sfaturi.

#33
STEFY39

STEFY39

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.03.2012
AS VREA TOTUSI SA STIU UNDE SE PLATESTE TAXA DE 7 LEI?

#34
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
La mine taxa de 7 lei si de 4 lei s-a platit la casieria serviciului de evidenta a populatiei dar difera in functie de localitate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate