Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Masina paine

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
12955 replies to this topic

#6337
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Painea odata coapta, adica terminat programul complet, se scoate cu tot cu cuva si se lasa cca. 10 minute (nu mai mult) pe o suprafata ce poate suporta caldura cuvei fara a deteriora masa sau blatul de lucru.
In tot acest timp datorita diferentei de temperatura se creaza condens intre peretii cuvei si paine. Acest lucru ajuta direct la scoaterea painii din cuva, prin simpla alunecare a acesteia gratie peliculei de condens. Nu lasati mai mult de 10 minute pentru ca se va aburi prea mult si se inmoaie coaja painii in special la baza acesteia.
In situatia in care nu au fost scoase malaxoarele dupa ultima framantare pe care o face programul ales, acestea se vor scoate cat mai repede dupa scoaterea painii din cuva cu ajutorul carligului din dotarea masinii. Nu uitati sa scoateti malaxoarele pentru ca este una dintre cele mai dese cauze a pierderii unuia dintre ele (sau chiar a amandurora, daca masina este dotata asa) prin aruncarea la gunoi a painii care s-a invechit si nu mai poate fi mancata cu tot cu malaxoar(e) in ea.
Daca painea nu iese usor respectand cele 10 minute de aburire, explicatia poate fi urmatoarea - dupa coacerea painii anterioare celei care nu iese din cuva, nu au fost curatate atent si meticulos malaxoarele, axele cuvei, astfel incat a ramas aluat care s-a intarit odata cu noua paine pusa la copt. Practic malaxoarele nu mai au cum sa alunece de pe axe odata cu painea, fiind intepenite pe acestea.
Pentru ca aceste lucruri sa fie simplificate, scoaterea malaxoarelor dupa ultima framantare si formarea cu mana a aluatului in cuva pentru ca painea sa creasca uniform, sunt solutii practice si care evita toate neplacerile dupa coacerea painii.
Depistarea timpului util in care pot fi scoase malaxoarele este usoara prin simpla urmarire a momentului in care pe panoul masinii apare mesajul pentru etapa de dospire. Cele mai multe programe au cel putin o etapa de dospire, insa sunt programe care au cate doua etape. Trebuie urmarit tabelul din cartea masinii sau pur si simplu programul dupa ce se termina prima sau a doua etapa de framantare si urmeaza ultima dospire. Din acest moment masina nu mai are nevoie de malaxoare, decat pentru o amestecare scurta (cca. 5 invartituri) care, cel putin la mine, s-au dovedit a nu afecta in niciun fel rezultatul final.

Edited by radudd, 08 September 2014 - 20:41.


#6338
tzichel

tzichel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.03.2012
va multumesc pt raspunsuri si am sa incerc sa fac cum ati recomandat

#6339
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Inca un lucru important de facut in situatia in care sunt scoase malaxoarele.
Inainte de scoaterea painii din cuva (dupa cele cca. 10 minute de "abureala") se vor roti de cateva ori axele cuvei (prin exteriorul cuvei evident).
Tineti cu un prosop de bucatarie de manerul cuvei (intregul ansamblu este inca fierbinte) si cu un alt prosop rotiti "fluturele" fiecarui ax.
Se va produce astfel o desprindere completa a painii de pe ax(e) iesind astfel foarte usor din cuva.

Edited by radudd, 09 September 2014 - 12:38.


#6340
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,755
  • Înscris: 12.08.2008
Adica: malaxoarele/paletele sunt "varza"... adica nu mai au strat antiaderent/teflon bun!! Stati linistiti.. se intampla si la "casele mari de MP"! se mai pot folosi ani buni fara multe complicatii.. oare de ce sunt TOATE MP DOTATE CU CARLIGAS ???
Problema e alta : Painea se rupe ? Deci e o problema in procesare, reteta .. Daca lasa numai urme/amprente/gauri.. e normal !

Edited by mihaiC1, 11 September 2014 - 16:04.


#6341
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Azi am avut timp sa ma joc, dar, pentru ca mi-am pierdut exercitiul 'postatului pe site', evident am avut doar 7g drojdie in casa si aparatul foto avea acumulatorii goi.
Am facut paine cu rosii uscate si busuioc. Pozele pe site, reteta o pun aici:

Program “Pâine albă de bază” (1),  3h15min, 750 gr, rumenire dark:
210 ml apă
1 lg sare
1/2 lg zahăr
1 LG ulei masline
1 lg busuioc uscat tocat marunt
420 gr făina tip 480
10 gr drojdie proaspata (eu am pus doar 7, ca atat am avut disponibil)

La semnalul sonor punem rosiile uscate (in prealabil scurse de ulei si presarate cu faina, pentru a se putea incorpora in aluat).

Bon apetit, mon petit!

#6342
enter

enter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 13.01.2006

View PostmihaiC1, on 11 septembrie 2014 - 15:58, said:

Adica: malaxoarele/paletele sunt "varza"... adica nu mai au strat antiaderent/teflon bun!! Stati linistiti.. se intampla si la "casele mari de MP"! se mai pot folosi ani buni fara multe complicatii.. oare de ce sunt TOATE MP DOTATE CU CARLIGAS ???
Problema e alta : Painea se rupe ? Deci e o problema in procesare, reteta .. Daca lasa numai urme/amprente/gauri.. e normal !

da, cred ca este vorba de calitatea stratului antiaderent. La Fagorul care s-a dus draq in perioada de garantie pateam acelasi lucru. Cind trebuia sa scot piinea trebuia sa dau cu cuva de 2-3 ori de masa ca sa se desprinda si sa iasa. Citeodata iesea cu paletele in ea citeodata nu, se lipeau de ax si facea gaura in piine. Mi-au dat la schimb un Gorenie BM1200 parca. Incomparabil. Cu aceeasi reteta (a lui Ursa, 400 apa 750 faina), piinea aluneca singura din cuva si mereu cu paletele in ea. Se scot cu cirligasul perfect, coaja piinii fiind ca napolitana la textura. Indiferent daca spal sau nu paletele ele intra perfect pe ax. Nu ramine pe ele nimic. Iata ce inseamna calitatea teflonului, care nu ma asteptam sa o vad pe o masina mult mai ieftina.

#6343
catalin0303

catalin0303

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 03.02.2009
Am facut painea cu ceapa, reteta Batranelului. Cea mai buna si mai buna din retetar. Recomand cu branza de capra si riccota:).
Masina: Mulinex Bread of the World, 1kg.

Multumesc pentru reteta! La mai multe Batrane!!!!

Edited by catalin0303, 24 September 2014 - 19:36.


#6344
kn0xville

kn0xville

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 15.03.2007
Buna, de curand am fost diagnosticat cu boala celiaca ( alergie la gluten) asa ca am achizitionat un Moulinex Bread of the World  ptr. a prepara paine fara gluten.
Prima incercare a fost un dezastru total,  asa ca rog pe cineva daca are retete reusite si doreste sa le impartaseasca.

#6345
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 16.07.2007
Ce faina ai folosit?

#6346
kn0xville

kn0xville

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 15.03.2007
Camara Anitei (daca pentru mine era intrebarea)

#6347
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 16.07.2007

View Postkn0xville, on 26 septembrie 2014 - 20:17, said:

Camara Anitei (daca pentru mine era intrebarea)
Da,banuiesc ca aceasta faina este fara gluten.Vezi ca pe punga uneori sunt retete pentru cuptor si MP(masina de paine).Poate @batranelul te ajutaPosted Image .

#6348
GEORGE1976

GEORGE1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.05.2008
Retete fara gluten pe site uri din afara cu google translate te poti descurca

m.ptitchef.com/recettes/pain-sans-gluten#google_vignette

Sper sa te ajute!

Edited by GEORGE1976, 28 September 2014 - 06:41.


#6349
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
http://www.lalena.ro...ml#.VCnJVxad_Z4

asta am gasit la o cautare rapida

eu nu am facut paine din faina fara gluten. fiindca glutenul e un termen cumulativ pentru diversele proteine din faina, iar ceea ce sustine aluatul este proteina, pot doar sa intuiesc ca painea din faina fara gluten va creste mai putin. asta ar insemna doua lucruri: as folosi programul cel mai lung al masinii (pentru ca aluatul sa aiba timp sa creasca - programul de paine de baza) si as incerca cu un 3%-4% drojdie proaspata raportat la cantitatea de faina (nu 2% cat folosesc uzual).

#6350
Lulubike

Lulubike

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.10.2005
Buna

Tocmai am achizitionat o masina de facut paine Tefal si intentia e sa incep sa fac paine fara gluten, utilizand diverse faini combinate: hrisca, migdale, mei, etc.

Ce nu inteleg eu prea bine e care e treaba cu acel Premix care tot apare in retetele din cartea masinii.

Imi poate clarifica cineva ?

Multumesc.

#6351
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,755
  • Înscris: 12.08.2008
Uite niste idei cu premix  ...eu nu am incredere ce se baga in mixturi.
Fara gluten e alta treaba vezi mai sus.

Edited by mihaiC1, 01 October 2014 - 15:48.


#6352
Lulubike

Lulubike

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.10.2005
deci daca as folosi reteta de mai sus, dar in loc de faina respectiva as combina eu fainile mele, ar trebui sa reusesc sa fac painea ? Nu trebuie sa bag altceva decat acele ingrediente ?

#6353
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,755
  • Înscris: 12.08.2008
O sa reusesti sa faci o paine.. Ai faina din orez si amidon din porumb .. foloseste reteta de paine fara gluten de mai sus ! Poti adauga cartofi , lapte, seminte...citeste si aici !

Edited by mihaiC1, 02 October 2014 - 18:01.


#6354
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006
Vreau sa vand o masina de paine Moulinex, unde pot sa dau anuntul pe Softpedia?

Edited by miron1947, 03 October 2014 - 19:24.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate