Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Vita de vie

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
6954 replies to this topic

#1045
tudoranion17

tudoranion17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.02.2013
Bună seara! Știe careva cum se fac tăierile la vița de vie, pe boltă?Am soiurile Moldova și Victoria. Nu găsesc niciunde materiale despre tăierea viței de vie la bolte. Vă mulțumesc anticipat!

#1046
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Cum se taie in general vita de vie pe bolte. Se taie destul de scurt, se lasa 2 distante dintre muguri la corzile de vita de 1 an. Se taie destul de mult pentru aerisire, altfel vita de vie lastareste foarte mult, se face umbra si se reduce calitatea recoltei. In vegetatie se mai rup lastarii fara rod tot pentru aerisire si iluminare (lastarii fara rod consuma resurse degeaba, oricum vor fi eliminate primavara).

Edited by Serioja01, 09 February 2015 - 02:00.


#1047
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
tudoranion17,un mod de formare si taiere ar fi la #690;e usor de realizat,insa trebuie rabdare.

#1048
XENNA

XENNA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 07.11.2005
Am curatit deja via (soiuri nobile Muskat, Ceasla etc). Asta noapte au fost -10 grade. Oare nu a afectat-o?

#1049
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Eu zic ca te-ai cam grabit, nu este asa?

#1050
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
XENNA, nu e nici o problema!

#1051
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
La Muscat nu stiu cat e de rezistent, dar la Ceasla iti zic sa nu-iti faci griji pt ca nu are probleme la temperaturile astea... si eu am taiat  la Ceasla...

#1052
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
De ce atata graba?!

#1053
XENNA

XENNA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 07.11.2005
Eu nu voi fi fost capabil inca 3-4 luni de acum incolo (dpdv al sanatatii) sa curat via/pomii, asa ca am apelat la un cunoscut pe care greu il prind pe acasa sa faca aceasta operatiune. Initial am dorit doar sa o curat de ciorchinii ramasi agatati in urma manei de anul trecut, dar vazand cat de greu se curata am hotarat sa o si taiem cu ocazia asta.
Sigur ca m-am grabit. Asta noapte au fost doar -8 grade la mine.

Edited by XENNA, 12 February 2015 - 06:21.


#1054
hvali

hvali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 05.01.2012

View Postgheo_55, on 30 ianuarie 2015 - 19:24, said:

Nu am avut nevoie sa fac altoire in despicatura pe lemn batrin.In curte am o mica  vie ,infiintata in urma cu 20 de ani cu vita nobila altoita cumparata.Printre astea am pus si doua HPD  care pareau promitatoare ,insa dupa doi ani le-am altoit in verde cu Petit Sauvignon.Ulterior au aparut 2 goluri la vitele cumparate;am altoit separat in verde prin copulatie simpla in per infloritului 4-5 butasi de Kober 5BB si 2 i-am pus in golurile aparute .Asta a fost mai demult;nu faceam poze atunci;nu mai tin minte procentul de prindere,insa nu s-au prins toti altoii.
am aici cateva altoiri prinse

Attached Files



#1055
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
vreau sa iau cativa butasi de vita de masa extratimpurie si rezistenta. pt.boabe negre m-am gandit la Black Magic (Codreanca), pt.boabe albe...ce ma sfatuiti?

#1056
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
incet incet am inceput si lucrarile la vie.. taiatul este prima etapa in acest an in care incercam sa recuperam pierderea imensa de anul trecut. Din pacate multe corzi sunt uscate sau bolnave. Vom stropi pe negru sa ajutam via si apoi prima stropeala. Dupa inflorit vom vedea unde merita sa mergem inainte si unde vom merge doar pe ajutorarea corzilor pentru anul urmator.

Este greu sa reincepi totul dupa ce practic ai pierdut foarte mult, dar asa este in agricultura. Pacat ca exista oameni de "incredere" care distrug si din rautate.

Am ales in acest an sa nu ajut via cu ingrasaminte, pentru ca nu stiu cat efect ar fi avut. Am relocat banutii pentru stropiri si vom vedea ce va iesi.

senator .. mai esti prezent pe aceasta rubrica.. am incerca sa iti dau un mesaj privat dar din pacate nu am reusit.. am speranta ca la un moment dat ne gasim in zona.

#1057
sereghi

sereghi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 27.04.2006

View PostPatrick007, on 02 martie 2015 - 17:35, said:

incet incet am inceput si lucrarile la vie.. taiatul este prima etapa in acest an in care incercam sa recuperam pierderea imensa de anul trecut. Din pacate multe corzi sunt uscate sau bolnave. Vom stropi pe negru sa ajutam via si apoi prima stropeala. Dupa inflorit vom vedea unde merita sa mergem inainte si unde vom merge doar pe ajutorarea corzilor pentru anul urmator.

Este greu sa reincepi totul dupa ce practic ai pierdut foarte mult, dar asa este in agricultura. Pacat ca exista oameni de "incredere" care distrug si din rautate.

Am ales in acest an sa nu ajut via cu ingrasaminte, pentru ca nu stiu cat efect ar fi avut. Am relocat banutii pentru stropiri si vom vedea ce va iesi.

senator .. mai esti prezent pe aceasta rubrica.. am incerca sa iti dau un mesaj privat dar din pacate nu am reusit.. am speranta ca la un moment dat ne gasim in zona.

Si la mine, coardele de anul trecut sunt toate afectate (fainare si urme de pete negre) + mult lemn inghetat. Urmeaza sa fac un tratament (probabil cu produse cuprice).

#1058
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
@anknic pentru masa albe ai  ca si variante rezistente Victoria, Teres(z)a, negre Moldova, Nero, Somesan, varianta roz Frumoasa de celzeg  eu de la agroland am luat anu trecut nu stiu daca mai au anu asta
@sereghi anu trecut parca am avut si eu fainare  chiar pe victoria

Edited by muscleman, 02 March 2015 - 22:05.


#1059
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
vreau un soi extratimpuriu. prin aug se mai coc vite, vreau ceva de iulie :)

la noi in vie nu a inghetat nimic, desi am avut boala la greu asta vara nu pare acum nimic afectat (poate pt.ca la un moment dat l-am obligat pe tata sa stropeasca sustinut si doar cu sistemice). deja a stropit sapt.trecuta cu ulei horticol si solutie cuprica. ma tin de capul lui sa dea sulf la dezmugurit si dupa aia sa se tina de programul de tratamente.

#1060
sereghi

sereghi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 27.04.2006

View Postanknic, on 02 martie 2015 - 22:21, said:

vreau un soi extratimpuriu. prin aug se mai coc vite, vreau ceva de iulie Posted Image

la noi in vie nu a inghetat nimic, desi am avut boala la greu asta vara nu pare acum nimic afectat (poate pt.ca la un moment dat l-am obligat pe tata sa stropeasca sustinut si doar cu sistemice). deja a stropit sapt.trecuta cu ulei horticol si solutie cuprica. ma tin de capul lui sa dea sulf la dezmugurit si dupa aia sa se tina de programul de tratamente.
eu nu am auzit sa existe vre-un soi cu fructificare in iulie. daca afli, te rog anunta-ma si pe mine

#1061
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
black magic (codreanca): epoca de maturare dupa 20 iulie (eu sunt in sud Posted Image )

http://www.atlasplan...&product_id=507

LE: spre sf.de iulie imi aduce un vecin struguri albi, el zice ca-s ceasla, eu nu ii cunosc :)

Edited by anknic, 02 March 2015 - 22:37.


#1062
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Arcadia ,Vostorog,se pot cumpara din Romania.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate