Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Geamuri termopan cu profile colorate ... la bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
DGI

DGI

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.08.2008
Salut!

Locuiesc intr-un bloc de 8 etaje si am geamurile inspre spatele blocului. Vreau sa-mi pun termopane cu profile colorate (imitatie lemn) cu tot cu rulori in aceeasi tenta de culoare. Vecinii mei au toti geamuri cu profile albe, desi in peisajul meu urban mai exista balcoane inchise in urma cu 6-8-10 ani cu rame inchise la culoare.

Dilema mea e urmatoarea - mi-a spus cineva de la firma de termopane ca daca stau la bloc si geamurile au fost proiectate din fabricatia cu rame albe, atunci toata lumea trebuie sa aiba profile albe daca isi pune termopan. Ca altfel risc amenda de la primarie cu obligativitatea de a-mi da geamurile jos sau cu optiunea de a le vopsi albe. Am inteles ca primaria nu se autosesizeaza, dar trebuie sa dea curs reclamatiilor eventualilor "binevoitori".  Ca ar trebui sa am proiect de la arhitect si avizul primariei pentru a-mi pune geamuri cu profile colorate.

Credeti ca ar trebui sa ma agit pe la primarie? Repet, am vedere inspre "spatele blocului". Si daca ma uit mai bine am un vecin la etajul 7 care are ramele de la geamuri si de la balcon vopsite in ... albastru.

Ii rog pe cei care s-au confruntat cu aceasta problema sa ma lamureasca.

Va multumesc.

#2
john_otto

john_otto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 30.06.2007
din cate stiu eu si daca iti schimbi geamurile (schimbi fatada blocului) ai nevoie de proiect, si automat avize de la primarie.....

#3
dinicu

dinicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 22.03.2006

 DGI, on 6th September 2008, 11:00, said:

Salut!

Locuiesc intr-un bloc de 8 etaje si am geamurile inspre spatele blocului. Vreau sa-mi pun termopane cu profile colorate (imitatie lemn) cu tot cu rulori in aceeasi tenta de culoare. Vecinii mei au toti geamuri cu profile albe, desi in peisajul meu urban mai exista balcoane inchise in urma cu 6-8-10 ani cu rame inchise la culoare.

Dilema mea e urmatoarea - mi-a spus cineva de la firma de termopane ca daca stau la bloc si geamurile au fost proiectate din fabricatia cu rame albe, atunci toata lumea trebuie sa aiba profile albe daca isi pune termopan. Ca altfel risc amenda de la primarie cu obligativitatea de a-mi da geamurile jos sau cu optiunea de a le vopsi albe. Am inteles ca primaria nu se autosesizeaza, dar trebuie sa dea curs reclamatiilor eventualilor "binevoitori".  Ca ar trebui sa am proiect de la arhitect si avizul primariei pentru a-mi pune geamuri cu profile colorate.

Credeti ca ar trebui sa ma agit pe la primarie? Repet, am vedere inspre "spatele blocului". Si daca ma uit mai bine am un vecin la etajul 7 care are ramele de la geamuri si de la balcon vopsite in ... albastru.

Ii rog pe cei care s-au confruntat cu aceasta problema sa ma lamureasca.

Va multumesc.

sper ca nu e prea tarziu raspunsul :)

am vazut la niste prieteni geamuri termopan rosii :) au aplicat ceva chestie adeziva peste albul "atotputernic" al profilelor - au vorbit cu un mester "termopanier" care le era foarte dator. asta e ideea, trebuie sa gasesti banda din aia de ce culoare vrei. intreaba un mester, dar sa stii ca e destul de greu sa-i convingi sa iti faca ei treba - numai daca iti sunt foarte datori, dar si atunci cu chinzai.. si mesterii si materialele sunt anoste in romania, atat de unifrome..
succes

#4
geo13ana

geo13ana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 08.02.2008
Ei bine pe mine nici nu m-a dus gandul ca as avea nevoie de autorizatie pentru culoarea termopanelor  :huh: asa ca atat la apartamentul din Galati cat si la cel din Bucuresti, am ales termopane de culoarea lemnului.  Nu sunt nici singura si nici nu am auzit vreodata pe cineva care a fost nevoit sa-si vopseasca termopanul ...

#5
A_Ionut

A_Ionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 05.08.2007
Cum iti demonstreaza orice autoritate ca tamplaria care o aveai a fost alba?
Chiar as vrea sa vad cum reactioneaza daca vreodata te va intreba de ce tamplaria ta e....roz.
Si tu sa le zici: asa am cumparat apartamentul si nu am vrut sa fac modificari la culorile exterioare.
Asa ca am schimbat tamplaria cu una de aceeasi culoare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate