Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

casa din B.S.F.(boltar spuma finisat)

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
caScacios

caScacios

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 02.08.2008

 matzu_2003, on Aug 30 2008, 04:42, said:

.............no coment!!!

oh, mersi, dar sa stiti ca cam asa sta treaba chiar daca fac cacofonii :P

#20
dorelcaransebes

dorelcaransebes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 23.10.2007
Imi place tehnologia asta, pare simpla si usor de folosit, cred ca ar fi fost bine totusi din partea constructorului sa aseze doar un rand de boltari din astia si apoi sa toarne cu pompa betonul si sa il aseze cu vibratorul in toate canalele de comunicare dintre elemente si apoi sa aseze randul doi, sa toarne din nou betonul ... etc... am vazut ceva similar la o casa facuta in status New Mexic dar era finisata cu OSB pe interior si puteai sa aplici drywallul peste OSB si sa tragi cablurile de curent prin el.

#21
Lucris

Lucris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.02.2006

 dorelcaransebes, on Sep 5 2008, 19:43, said:

Imi place tehnologia asta, pare simpla si usor de folosit, cred ca ar fi fost bine totusi din partea constructorului sa aseze doar un rand de boltari din astia si apoi sa toarne cu pompa betonul si sa il aseze cu vibratorul in toate canalele de comunicare dintre elemente si apoi sa aseze randul doi, sa toarne din nou betonul ... etc... am vazut ceva similar la o casa facuta in status New Mexic dar era finisata cu OSB pe interior si puteai sa aplici drywallul peste OSB si sa tragi cablurile de curent prin el.


Betonul care se toarna la aceasta constructie are o compozitie aparte. Este mai fluid decat betonul obisnuit, acest aspect facand inutila folosirea vibratorului. Practic, datorita fluiditatii ridicate, toate golurile din caramizi se umplu ca si cum le-ai umple cu apa, neexistand goluri de aer undeva in interior.
Aplicarea spumei poliuretanice intre boltari are si rol de etansare impotriva scurgerilor de beton la turnare.
Constructia este foarte rezistenta si foarte usoara in acelasi timp. Agrementul tehnic al acestui sistem indica o foarte buna rezistenta la cutremur, structura de armare a casei facand fata cu foarte mare succes fortelor de forfecare care apar la un seism de gradul 8...

Pentru conu71:

Ar trebui sa intelegi ca atat producatorul sistemului cat si proiectantul casei au gasit o solutie pentru fiecare din intrebarile pe care le-ai ridicat...  Stalpii aia mici si multi au, fiecare, 20cm in diametru si sunt armati cu piloni din fier beton de 10.
Termopanele se prind la fel ca la bloc.... Pentru prinderea corpurilor suspendate se foloseste sistemul regleta de otel incastrata in pilonii de beton.
Iar daca vorbesti de termopane, sa stii ca pentru acest sistem de constructie termopanul simplu este insuficient pentru o izolare termica. Trebuie folosit cel putin TRIPAN, cu rama din PVC pentacameral... Casa este, practic, un termos. Necesarul termic pentru o asemenea locuinta este inimaginabil de mic... Acest aspect a facut sa fie ales, pentru casa prezentata in film, sistemul de incalire in pardoseala.


Oricum, acest tip de constructie se ridica DOAR CU PERSONAL SPECIAL INSTRUIT, chiar daca din film pare atat de usor sa faci o casa...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate