Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Power Calibration Error

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Parise

Parise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 23.06.2004
In urma cu ceva vreme (cam vreo 2 sapt) in timp ce incercam sa scriu un CD cu Nero, am primit urmatorul mesaj de eroare chiar dupa ce termina de facut buffering-ul: " Power Calibration Error/Invalid write state/Could not perform end track". Initial am zis ca este din vina cd-ului ( marca DataAce), insa ulterior am incercat si cu Deplhi si a dat aceeasi problema. Si mai ciudat este ca am incercat cu un CD-RW si pe el a scris.
Asadar ceea ce as vrea eu sa stiu este daca s-a ars unitatea de scriere, sau este vb de soft? (Am reinstalat Nero 6.6 si a facut la fel). Se mai poate face ceva?

Va multumesc anticipat

later edit
Am uitat sa mentionez ca este vb de unitatea optica a unui laptop

Edited by Parise, 09 December 2004 - 20:52.


#2
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002
Fa simulation inainte de a scrie. Incearca blancuri de 20 min. Pune un CD normal si curat si fa cu CD-Speed vreo 2-3 access test. Vezi ce valori da.

Curata lentila cu servetel de celuloza curat.

#3
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
E ceva de la ASPI Layer-ul de la nero care nu prea se intelege cu scriitorul tau.  Power calibration se refera la puterea laseru-ului la scriere care nu mai poate fi controlat corect. Incearca sa reinstalezi Nero sau ia alta versiune.

#4
interesant

interesant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 15.09.2004

mrproper, on Dec 10 2004, 13:10, said:

Fa simulation inainte de a scrie. Incearca blancuri de 20 min. Pune un CD normal si curat si fa cu CD-Speed vreo 2-3 access test. Vezi ce valori da.

Curata lentila cu servetel de celuloza curat.

<{POST_SNAPBACK}>



cum stergi lentila aia ? poti sa dai te rog mai multe detalii ??

io am probleme la dvd-rw :D

#5
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004

interesant, on Dec 10 2004, 21:17, said:

cum stergi lentila aia ? poti sa dai te rog mai multe detalii ??

io am probleme la dvd-rw :D

<{POST_SNAPBACK}>

si eu am avut o problema de genul asta , dar nu la toate cd-urile dupa care a cedat de tot. problema este la hard nu la soft.

#6
interesant

interesant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 15.09.2004

istratei, on Dec 10 2004, 23:22, said:

si eu am avut o problema de genul asta , dar nu la toate cd-urile dupa care a cedat de tot. problema este la hard nu la soft.

<{POST_SNAPBACK}>


da .. rwiterul are ceva .. a mai scris si discuri de proasta calitate :( mai demult ;)

#7
Parise

Parise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 23.06.2004
am facut o simulare si a fost ok.. deci sa inteleg ca este o problema de hardware?

#8
radu6000

radu6000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 29.10.2004

interesant, on Dec 10 2004, 21:17, said:

cum stergi lentila aia ? poti sa dai te rog mai multe detalii ??

io am probleme la dvd-rw :D

<{POST_SNAPBACK}>


dac nu mai este in garantie il desfaci iar daca este poti cumpara un cd "lens cleaner"

#9
lucize

lucize

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 10.12.2001
Si dai cu lens cleaner-ul.. ca poate ii de firma buna si tot rupe capul de la loc..
Nu recomand nimanui metoda respectiva ! Mai sigur ii sa stergi manual.
De obicei apare eroarea respectiva cand ii pe duca partea optica(lentila) daca s-a scris mult cu el atunci sigur aia ii problema

#10
interesant

interesant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 15.09.2004

lucize, on Dec 14 2004, 00:51, said:

Si dai cu lens cleaner-ul.. ca poate ii de firma buna si tot rupe capul de la loc..
Nu recomand nimanui metoda respectiva ! Mai sigur ii sa stergi manual.
De obicei apare eroarea respectiva cand ii pe duca partea optica(lentila) daca s-a scris mult cu el atunci sigur aia ii problema

<{POST_SNAPBACK}>


da s-a scris mult :D .. dar ciudat este ca la discuri f bune (ritek) nu face decat rar figuri :(

deci .. nu am desfacut niciodata .. nu stiu cum arata !!!

este la vedere lentila ??? cu ce e mai bine sa o curat !??!

thx

#11
lucize

lucize

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 10.12.2001
este la foarte vedere.. dai un search pe net si poate ai sa gasesti ceva unitati desfacute.. eu de obicei le sterg cu betisoare de urechi si ceva alcool, desi nu recomandat, pentru ca lasa o pelicula subtire daca nu actionezi repede.  Dar daca nu se vede pe lentila praf sau altceva, sigut nu ii problema de curatenie.

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Nu atinge lentila decat cu ceva ultra-fin si fara lichide, doar cu jet de aer uscat cureti, daca ramane ceva pe ea s-a dus. Alchoolul lasa crusta.

Insa asa cum ti-a spus cineva Power Calibration Error inseamna ca laserul nu mai are putere suficienta deci se uzeaza. Incearca sa scrii la viteze mai mici ca astfel e solicitat mai putin.

#13
interesant

interesant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 15.09.2004

Andrei Cioaca, on Dec 14 2004, 04:53, said:

Nu atinge lentila decat cu ceva ultra-fin si fara lichide, doar cu jet de aer uscat cureti, daca ramane ceva pe ea s-a dus. Alchoolul lasa crusta.

Insa asa cum ti-a spus cineva Power Calibration Error inseamna ca laserul nu mai are putere suficienta deci se uzeaza. Incearca sa scrii la viteze mai mici ca astfel e solicitat mai putin.

<{POST_SNAPBACK}>


da ... la viteze mai mici scrie m bine .. si eu m-am gandit la scaderea puterii laserului !! dar am sperat sa fie altceva :D

o sa-l desfac m incolo ... il mai las acum ;)

#14
Anjelics

Anjelics

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 15.12.2004
la unitatile de laptop capul il vezi imediat cum ai dat eject. Lentila e sticlutza aceea mica din mijlocul capului si poti sa o stergi cu un betzisor de urechi uscat. Insa problema ta e de la hardware, unitatea e pe duca. Si nu ai de ce sa i desfaci decat daca esti profesionist in ale electronicii, unitatile de laptop sunt mult mai delicate si sofisticate decat cele de desktop

#15
Dafy

Dafy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.11.2004

Parise, on Dec 9 2004, 20:47, said:

In urma cu ceva vreme (cam vreo 2 sapt) in timp ce incercam sa scriu un CD cu Nero, am primit urmatorul mesaj de eroare chiar dupa ce termina de facut buffering-ul: " Power Calibration Error/Invalid write state/Could not perform end track". Initial am zis ca este din vina cd-ului ( marca DataAce), insa ulterior am incercat si cu Deplhi si a dat aceeasi problema. Si mai ciudat este ca am incercat cu un CD-RW si pe el a scris.
Asadar ceea ce as vrea eu sa stiu este daca s-a ars unitatea de scriere, sau este vb de soft? (Am reinstalat Nero 6.6 si a facut la fel). Se mai poate face ceva?

Va multumesc anticipat

later edit
Am uitat sa mentionez ca este vb de unitatea optica a unui laptop

<{POST_SNAPBACK}>


Asta inseamna ca este pu duca!! Poti sa-l cureti si sa-i faci ce vrei tu ca tot eroarea aia o da. Eu am schimbat vreo 4 writere pana acum si toate cu 'power calibration error' nu mai ai ce sa le faci pt ca se duce blocul optic al aparatului.
Un sfat prietenesc este sa te apuci sa-ti strangi bani si eventual sa-ti un DVD-RW
Hai bafta si numa' bine.
P.S :Nu te agita prea tare sa-l cureti ca nu rezolvi nimic.Iar cu alcool izopropilic nici sa nu te gandesti sa dai pe-acolo prin el ca iar e rau!

#16
Fantasio

Fantasio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 15.04.2005
Vin si eu tot cu o intrebare. DVD writterul meu (Samsung) e nou nout chiar azi cumparat. Am scris un CD fara probleme la 48x, cand am vrut sa scriu un DVD s-a chinuit vreo 2 minute si apoi eraoarea din titlul threadului. E cazul sa-l duc la garantie?

#17
TheSpy

TheSpy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 18.08.2004
Power Calibration Error imi da si pe un combo ASUS (CB-5216A). Unitatea are cateva luni si eroare apare (din cate stiu pana acu) doar la CD-uri ReWritable. Si anume cand incerc sa le sterg. In schimb nu pot scrie deloc pe alea de 8cm. Alta vers de Nero in afara de 6.6.0.12 n-am incercat.
Am sa incerc vers de Nero care mi-a fost data pe CD odata cu unitatea.

#18
TheSpy

TheSpy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 18.08.2004
Se pare ca s-a rezolvat "partial" problema printr-un update de firmware. Zic partial pt. ca am reusit sa scriu/sterg fara probleme un CD-RW TDK (700MB). Inainte de update imi era inutil CD-ul. Problema a ramas insa la un pocket CD-RW Memorex (210MB).
Astia de pe site au scris in dreptul firmware-ului cum ca ar trebui sa rezolve probleme de incompatibilitate cu anumite CD-uri reinscriptibile. In general e vorba de mediul pe care se scrie :P

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate