Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cum functoneaza 2 linii pe SIM?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
(cu scuzele de rigoare daca s-a mai discutat subiectul):

Am mai avut doua abonamente Connex. De fapt cam tot timpul am doua abonamente. Cel pe care il folosesc eu (de 5 ani) si cel pe care il fac pentru un telefon la reducere. Ideea e urmatoarea: cum pot folosi cele doua linii de pe cartela SIM? Pot cere la Connex sa-mi activeze linia 2 cu al doilea nr? Si cand schimb pe linia 2 sa sun de pe numarul 2, iar cand trec pe linia 1 de pe nr 1? Cam asa ar functiona, teoretic, chestia asta nu?

#2
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

Hazard, on Nov 14 2004, 12:48, said:

(cu scuzele de rigoare daca s-a mai discutat subiectul):

Am mai avut doua abonamente Connex. De fapt cam tot timpul am doua abonamente. Cel pe care il folosesc eu (de 5 ani) si cel pe care il fac pentru un telefon la reducere. Ideea e urmatoarea: cum pot folosi cele doua linii de pe cartela SIM? Pot cere la Connex sa-mi activeze linia 2 cu al doilea nr? Si cand schimb pe linia 2 sa sun de pe numarul 2, iar cand trec pe linia 1 de pe nr 1? Cam asa ar functiona, teoretic, chestia asta nu?

<{POST_SNAPBACK}>

cam asa, doar ca serviciul nu e dsiponibil din cate stiu eu.
cred ca s-a mai discutat

#3
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
chiar de asta imi era frica. de faptul ca nu e disponibil la noi. Oare o fi chiar asa o inginerie masiva sa bage niste servicii care, la urma urmei ar trebui sa fie standard pentru o retea GSM. Au facut atata tam-tam pentru busola aia, care, sa-mi dau una, ca si primul meu telefon, motorola D520 (mare si vechi de 5 ani) avea asa ceva in meniu. si nu sunt in stare sa bage 2 linii.
In fine, sorry daca sa mai discutat.

#4
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
poate citeste si cineva din connex treaba asta si fac ceva in aceasta privinta!

#5
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
pai de obicei nu prea conteaza ce cred clientii, decat daca numarul celor care au o parere este cel putin 50% + 1 :) asa ca nu ma astept prea curand la o retea normala si completa, APOI alte inovatii. Oricum sa le uram "Bafta!"

#6
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Este chiar asa de greu sa conceapa ca, daca ai avea 1 sim si 2 numere este un avantaj si pentru ei, lumea te gaseste pe oricare din ele, ar avea doar un telefon care incarca reteaua, nu 2, si multe altele.

Poate la tehnic nu simt nevoia de asa ceva, desi auzisem ca CNX ofera asa ceva firmelor mari, cu multe abonamente....

#7
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
nu imi dau seama cat de greu este...

cineva mi-a spus la un moment dat ca pentru schimbarea softului de contorizare a apelului din 60 de secunde in fiecare secunda s-a platit un milion de euro (dolari parca la vremea aia). poate si la fel cu cele doua linii...

#8
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
nu se VREA...   :puke:


cica nu a sosit timpul...

#9
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003

vektor12, on Nov 16 2004, 19:02, said:

nu imi dau seama cat de greu este...

cineva mi-a spus la un moment dat ca pentru schimbarea softului de contorizare a apelului din 60 de secunde in fiecare secunda s-a platit un milion de euro (dolari parca la vremea aia). poate si la fel cu cele doua linii...

<{POST_SNAPBACK}>


De parca am cazut din cer , de pe Marte. Ca doar unitatea de timp este minutul si nu secunda! Ce aberatii. Mare fassssss sa schimbi in soft o rutina de contorizare....
adica in loc de count=round(minute) faci count=round(sec).
E ca si cum ai spune ca faci un program si nu poti folosi "usleep" decat "sleep" :P

#10
MikaEL

MikaEL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 25.08.2003
a folosit cineva un splitter din acela de sim? (pt. legat doua sim-uri la un singur telefon...) Daca da, se poate schimba intre ele cu switch to line 2? stie cineva ceva detalii? mersi!

#11
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003
da, stiu eu, nu au nici o legatura...

alea 2 simuri de fapt sunt un simplu switch, telefonul habar n-are ca sunt 2 simuri.
cat despre cele 2 linii e o chestie pentru care e nevoie de suportul operatorului. Din cate stiu la cosmo se putea face, sau am auzit zvonuri ca s-ar putea... insa cine are nevoie de 2 numere de cosmorom? :))

e o chestie mishto, dar nu sunt eu foarte convins de utilitatea ei

#12
apashu

apashu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.08.2004
pe scurt: la Orange si sunt convins ca si la Connex, tehnic se poate. Practic nu se justifica costurile - logic daca ai un nr. de mobil esti usor de gasit, deci nu prea se justifica existenta mai multor linii.
O solutie ar fi sa faci Forward de la al doilea nr. la primul nr. si astfel poti avea 2 nr. de mobil si nu pierzi nici un apel.
Cum pe afara nu se pune problema ca la noi (mai faci un abon. pt. ca defapt vrei telefonul si bla bla... stie toata lumea povestea) nu se justifica costurile implementarii unei astfel de solutii. Cu atat mai putin la noi ...

#13
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003
daca nu ma insel eu costurile tehnice sunt probabil foarte mici... o simpla setare in centrala... ce nu stiu e cat de rau ar da politica connex/orange peste cap facilitatea asta... si problema e ca sistemul e destul de limitat... de pe linia 2 nu se poate suna :( nu stiu daca merg apeluri primite pe amandoua in acelasi timp.

#14
apashu

apashu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.08.2004
iti explic si asta: linia 1 esti in conversatie
linia 2 esti apelat si ai setat apel in asteptare pe tel. - > atunci poti prelua apel; daca nu ai apel in asteptare - > intra mesageria; daca nu ai mesagerie activa - > primesti ton de ocupat pe linia 2 in momentul apelului.
daca exista linia 4,5 ... forwardate la linia 1 se aplica aceeasi procedura, cu diferenta ca primul apel primeste posibilitatile de mai sus, iar urmatoarele vor fi respinse.

ideea este ca solutia tehnica pt. 2 linii active nu e asa simpla cum crezi. trebuie instalat echipament suplimentar care costa si aici nu se justifica costurile!
atata timp cat intalnim situatia asta si Orange face bani prin solutia oferita de forward nu vad de ce ar prefera prea curand o astfel de investitie :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate