Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

hortensia

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
alinutza42

alinutza42

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 20.03.2008
salutari. dupa cum cred ca v-ati obisnuit deja, am un lastar. de hortensie. are mustatele pe tulpinita si as dori sa-l pun deja in pamant. marea intrabare este unde sa-l pun  : in ghiveci sau in gradina? unde merge mai bine? cine mi l-a dat il are in casa, in ghiveci. ajutati-ma va rog cu un sfat.

#2
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Butasii de hortensii i-am prins an de an, in ghivece mici sau in pahare de plastic de unica folosinta, abia cand au format radacini viguroase am transplantat puii in gradina.
Intotdeauna un lastar mic, cu radacini fragile, abia formate, se va prinde mai bine in conditii controlate (temperatura constanta si semiumbra) decat afara in soare direct sau chiar arsita la amiaza si frig noaptea...

#3
alinutza42

alinutza42

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 20.03.2008
multumesc pentru sfat valentina. asa am facut. l-am tinut in casa pana a facut radacini viguroase. acum as avea o intrebare, il pot tine in casa in ghiveci in continuare? sau este musai sa stea afara? in casa nu-i prieste? si in gradina nu stiu unde sa-l plantez: la umbra, la soare? ingheata peste iarna? trebuie protejata? stiu ca sunt cam multe intrebari, dar nu am de unde sa aflu raspunsurile. am cautat.

#4
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Tinand cont ca hortensiile sunt plante de talie mare, e de preferat sa fie plantate in curte. Un alt motiv ar fi acela ca atmosfera inchisa (de interior) sporeste vara, atacul paianjenilor rosii.
Hortenia iubeste spatiile aerisite, deschise, asa ca daca ai o gradina, planteaza-la cu incredere acolo. Un spatiu in usoara semiumbra este de dorit, dar la distanta de minim 1,5-2 m de un copac, astfel ca radacinile lor sa nu se incomodeze in timp. Daca nu dispui de un arbore care sa ofere o usoara umbra tufei de hortensie, planteaza-o langa un gard sau un perete astfel incat sa aiba lumina doar dimineata, nu si la amiaza, soarele direct si puternic vestejeste rapid tufa, iar florile se usuca foarte repede.  
Iarna va trebui sa protejezi hortensia, cu un strat gros de pamant si frunze.  Rezista destul de bine la iernile noastre, cu conditia sa nu fie plantate in locuri cu vanturi/viscole puternice.

Edited by Valentina30, 02 June 2008 - 15:20.


#5
alinutza42

alinutza42

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 20.03.2008
multumesc pentru raspunsul promt. am sa-l urmez negresit.

#6
germi

germi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 16.04.2008

 alinutza42, on Jun 2 2008, 19:48, said:

multumesc pentru raspunsul promt. am sa-l urmez negresit.
vreau sa va impartasesc ceva din experienta mea in inmultirea hortenziilor:
am facut la fel, am lasat sa faca radacini in apa, apoi le-am plantat in ghiveci si le-am tinut in casa la semiumbra. In paralel am plantat tot in ghiveci ramuri taiate din hortenzia din gradina fara a le fi tinut in apa. Le-am pus cite o eticheta ca sa stiu in evolutia lor, care cum va rezista. Surpriza mea a fost sa constat ca plantele provenite din pui cu radacini facute in apa au inverzit si dupa aprox 2 luni s-au uscat, iar cele plantate din lastari taiati din gradina, nu! Le-am facut cadou si mi s-a spus ca traiesc si astazi in ghiveci.
Am mers mai departe si am procedat astfel: In primavara cind am tuns hortenzia din gradina, nu am aruncat lastarii taiati (cam de la 6 mm diametru in sus, cu tulpina lemnificata), ci i-am plantat (a se cit INFIPT) IN PAMINT la umbra unui gard; FARA NICI O EXCEPTIE, s-au prins TOTI, au dat cite 2,3, 4 ramuri fiecare si sint viguroase. Am procedat asa pur si simplu in scop experimental, pentru ca am cautat pe internet informatii in legatura cu inmultirea hortenziilor si am gasit ca ar fi destul de dificila si cu procent redus de prindere.
Acuma experimentez colorarea in albastrui adaugind in apa de udat coji de oua pisate.
ce parere aveti? ce explicatie poate fi?

#7
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
@germi, pentru inceput as face o corectie... hai sa-i spunem precizare: planta despre care vorbesti este Hortensia sau Hydrangea nicidecum hortenzie. Nu te supara, dar zgarie la ureche z-ul acela... :)
In ce priveste inradacinarea lastarilor lemnificati direct in gradina, nu stiu ce sa-ti spun caci nu am experimentat metoda.
Insa referitor la lastarii inradacinati mai intai in apa, pe care i-ai transplantat in ghiveci si au murit dupa 2 luni, pot sa-ti spun doar ca e posibil sa fi gresit tu cu ceva in ingrijirea lor.
Eu am prins lastari de hortensie ca si tine, mai intai in apa pana au "mustacit" si apoi i-am plantat in ghivece. Am dat din ei la cineva cu curte si gradina, s-au prins si sunt ok, cresc vazand cu ochii... dar am pastrat si eu o plantuta si o am si acum la ghiveci.
O sa-i fac o poza zilele astea, dar intre timp, uite cum arata saptamana trecuta: http://valentina30.s...LTTQYCXJQCGWNQA
Sa nu uit: am prins si anii trecuti... Anul trecut a rezistat in ghiveci pana in vara, cand am plecat in concediu. La intoarcere am gasit-o uscata, nu a avut cine sa o ude.

Edited by Valentina30, 18 June 2008 - 13:57.


#8
alinutza42

alinutza42

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 20.03.2008

 germi, on Jun 18 2008, 14:01, said:

Acuma experimentez colorarea in albastrui adaugind in apa de udat coji de oua pisate.
ce parere aveti? ce explicatie poate fi?

poti pune si var nestins daca ai. da rezultate mai bune. in cantitati mici bineinteles. daca vrei sa fie roz, pune la radacina zat de cafea.. am vazut intr-o gradina o tufa superba. doua "vetre" de hortensie. una zoz si una albastra-mov. superbe. la doar 1/2 metru una de alta. asa mi-as dori si eu sa fac la casa, numai sa-mi traiasca plantutele. le am inca in casa. vremea este asa capricioasa ca nici nu a indur sa le scot afara. ba arde soarele, ba este vant. mai vedem....

#9
germi

germi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 16.04.2008

 Valentina30, on Jun 18 2008, 14:53, said:

@germi, pentru inceput as face o corectie... hai sa-i spunem precizare: planta despre care vorbesti este Hortensia sau Hydrangea nicidecum hortenzie. Nu te supara, dar zgarie la ureche z-ul acela... :)
In ce priveste inradacinarea lastarilor lemnificati direct in gradina, nu stiu ce sa-ti spun caci nu am experimentat metoda.
..................
Da, multumesc, ai dreptate cu Z-ul. Te-as ruga, daca poti, sa experimentezi plantatul direct cum am facut si eu si sa verifici prinderea. Stiu ca ai pregatire in domeniu, se intelege asta, de aceea as dori explicatii de la tine. Repet, eu pe internet am gasit doar informatii destul de  putin incurajatoare referitor la inmultirea hortensiilor. Multumesc,
o zi buna

#10
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

 germi, on Jun 19 2008, 09:43, said:

Te-as ruga, daca poti, sa experimentezi plantatul direct cum am facut si eu si sa verifici prinderea.

Am sa incerc si metoda ta.  Desigur ca va trebui sa merg la prieteni, rude, cunoscuti, sa le plantez in gradinile lor sau in gradinile din fata blocului... dar o voi face, caci nu e prima data cand plantez fel si fel de tufe sau floriele prin gradini "venetice". :)

#11
soricutz

soricutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 16.06.2011
Buna seara.
Am si eu o rugaminte, ma puteti ajuta cu ceva sfaturi pentru resuscitare?
Am primit o Hortensia  cadou, foarte frumoasa cu 5 tije florale. Nu stiam cum se infrigeste, banuiam ca daca e floare de ghiveci se uda la cateva zile dar din pacate a doua zi parea ofilita, am crezut ca este din cauza frigului , eu lasand-o peste noapte pe casa scarii unde era un geam deschis. Am adus-o in casa, au palit si florile, am udat-o. Dupa alte cateva zile mama mea a vrut sa o arunce, imi pare tare rau de ea pentru ca am primit-o de la o persoana draga cadou la casatorie.
Am cautat sa ma informez cu privire la ingrijire si tot dau peste plantarea in gradina.
Cum sa fac sa invii planta tot in ghiveci? trebuie sa schimb pamantul, ce frecventa de udare aplic si cata apa sa-i pun?
Dupa ce am ciugulit-o de florile si frunzele uscate arata asa....

Attached Files



#12
soricutz

soricutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 16.06.2011
Nu am făcut nimic....., doar am așteptat!
Dupa o luna si jumătate arată așa ....

....sau din alt unghi.

Attached Files



#13
soricutz

soricutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 16.06.2011
In  luna iulie arata asa!

Attached Files

  • Attached File  2122.JPG   356.58K   21 downloads
  • Attached File  1039.JPG   332.22K   21 downloads


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate