Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Doamna Ghica Plaza (ex-Romfelt)

- - - - -
  • Please log in to reply
667 replies to this topic

#595
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015
Frustrare maxima pt cei ce locuiesc la Dimitrie Leonida.

Pretul e o forma a cererii din piata, ce e mai scump e intr-o zona mai buna si mai nou. Daca e nou si ieftin, ce ne spune de zona? Daca e scump si vechi atunci zona e mai buna.

Decat la Leonida nou am luat in oras vechi, pt ca am vrut sa locuiesc langa serviciu sau alte lucruri existente. Nu iau in calcul ca asfaltul a ajuns in Dimitrie Leonida la 5 ani dupa ce a fost promis. Trotuare nu exista, canalizare ioc...


#596
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015
Exista trotuare si canalizare, dar subdimensionate.

Daca tu consideri o zona de blocuri pline de tigani si nefamilisti ca fiind o zona buna, inseamna ca ai o conceptie foarte distorsionata asupra a ceea ce inseamna cu adevarat "zona buna".

#597
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015
Asta cu canalizarea subdimensionata imi suna ca si cum ai zice ca esti aproape virgina..

Nu luam apararea acelei zone bune unde nu cunosc realitatea. Daca tu zici asa de ea ca e cu tigani asa o fi...

Edited by sovu, 26 August 2015 - 08:33.


#598
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015
Eu am trecut de mai multe ori pe acolo si mi s-a parut o zona urata, industriala, fara acces rapid la metrou, cu  un peisaj dezolant. De fapt, poti sa vezi si pe Google Maps blocurile de care vorbesc, situate in imediata apropiere.

In schimb, blocurile in sine arata foarte bine, aici nu ma pronunt pentru ca nu stiu cum si in ce fel s-au construit.

#599
Bebe_miezu

Bebe_miezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 23.07.2014
Eu nu vreau sa supar pe nimeni dar la D. Leonida ai metroul aproapevsi simti vibratiile la Dna Ghica trenul e la vreo 100 METRI.
Tiganie este si in zona Popestiului si la Unirii si in Titan dar sa spui ca in zona Dna Ghica nu e tiganie.... .sau ca in zona Titan nu ai vazut tiganie las-o ca Macane.
Vreti sa vedeti apogeul in materie de tiganie ??
Va invit in zona 0 ....PIATA UNIRII FITZA...UDRISTE,... INTRATI PE GOOGLE SI CAUTATI STR. PARFUMULUI ....TRAIAN....VULTURILOR  

Legat de zone fiecare isi cumpara unde ii permite bugetul si depinde ce planuri de viitor are. Una este sa platesti 30 ani o rata de 800 ron la D Leonida si alta este sa platesti o rata de 1700 ron la Dna. Ghica.  .
Nu toti sunt patroni unii mai sunt si angajati si poate peste 10....12 ani nu isi mai permit o rata de 1700 ron , mai vine o criza si ramai fara servici  atunci ce faci cu rata ????

#600
Rikyrikyriky

Rikyrikyriky

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.07.2015
Tigani gasim peste tot...si lume nesimtita la fel. asa ca oriunde ne-am muta, avem parte de asa ceva.

Nu imi permit sa ma mut in zone bune, sunt un simplu angajat, iar banii ii fac muncind de dimineata pana seara. Si eu as fi vrut un penthouse sau ceva de genul, dar asta e. Oricum, noi suntem multumiti de alegerea facuta. Oricum, vom vedea cu timpul daca a fost si o alegere inteleapta. Sincer sa fiu, am vizionat toate ansamblurile din partea de Nord, Sud, Est(sone ce ne interesau), dar toate aveau plusuri si minusuri. Am ales totusi apartamentul cu suprafata cea mai mare in limita sumei pe care ne-o permitem.

#601
asddd1000

asddd1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 14.05.2015
Va pot confirma ca intretinerea este decenta in Dna Ghica Plaza. Pe timp de vara 2 camere, 2 persoane costa intre 250-300 RON. Este inclus totul, mai putin gaze si curent. Gazele nu trebuie sa coste mai mult de 15-30 ron (doar gatit pe plita), iar curentul ca peste tot...atat cat consumi
Paza pt. un ap. 3 camere (este pe cota indiviza) este circa 25 ron. Deci sumele vehiculate mai devreme (60 RON... paza ???) ori s-au schimbat ori cine a scris a fost rau intentionat. Este totusi concurenta mare intre ansambluri (a se vedea si comparatia cu Vivenda) ....

Deci nu va feriti sa cumparati din cauza costurile la intretinere. Sunt mai mari ca intr-un bloc comunist si este normal sa fie asa, dar sunt intr-o limita de bun simt.

Cine doreste listele de intretinere unde sunt trecute toate informatiile detaliate sa-mi de un PM. Asta ca sa terminam cu supozitii si presupuneri.

Blocul meu este de asemenea vandut in proportie de 77% (tocmai am calculat acum pe lista de intretinere).

#602
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Doamma Ghica Plaza este vandut 77%?

#603
asddd1000

asddd1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 14.05.2015

 Groh, on 09 noiembrie 2015 - 17:48, said:

Doamma Ghica Plaza este vandut 77%?

Per total probabil ca nu. Este un bloc (cred ca C) complet liber, niciun ap. vandut. Am inteles ca intentioneaza sa-l vanda cu totul unui investitor.
Eu am numarat in blocul meu nr. apartamentelor in care locuieste cineva (min. 1 persoana). Sunt mai multe cumparate de firme care au investit si acum le inchiriaza. Si astea sunt puse la calcul.
Dar da, cifra este 77% in blocul meu, nu stiu cum o fi in altele (imi asum o eroare de cateva procente in plus sau minus).

Edited by asddd1000, 10 November 2015 - 09:09.


#604
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013

Quote

Sunt mai mari ca intr-un bloc comunist si este normal sa fie asa, dar sunt intr-o limita de bun simt.
Pai, blocul E de la Doamna Ghica Plaza chiar e un bloc comunist (deocamdata pustiu...), normal ca nu vandut nimic in 5 ani, trebuie sa fii tampit sa cumperi acolo(in ciuda pretului!), cand gasesti in blocuri noi cu taxa de mentenanta mai mica de ~30 lei/luna, nicidecum aberatiile de acolo...pacat, da, blocul arat relativ bine de la exterior, dar la interior iti faci cruce-terasa de 16mp deschisa, asta ca sa ai lopata de zapada in apartament-plus inclazirea la pausal, cu centrala de bloc, cand gasesti blocuri noi cu centrala proprie, te costa maxim 50 lei/luna gazele, in lunile geroase. ma bucur ca nu am cumparat la Domana Ghica Plaza, era o aberatie, spatios, da, pret mic da, dar utilitati uha, plus locatia jalnica, plus taxa de mentenanta lunara dementiala.

#605
robdumi

robdumi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 09.03.2009

 Wilberforce, on 30 noiembrie 2015 - 07:29, said:

Pai, blocul E de la Doamna Ghica Plaza chiar e un bloc comunist (deocamdata pustiu...), normal ca nu vandut nimic in 5 ani, trebuie sa fii tampit sa cumperi acolo(in ciuda pretului!), cand gasesti in blocuri noi cu taxa de mentenanta mai mica de ~30 lei/luna, nicidecum aberatiile de acolo...pacat, da, blocul arat relativ bine de la exterior, dar la interior iti faci cruce-terasa de 16mp deschisa, asta ca sa ai lopata de zapada in apartament-plus inclazirea la pausal, cu centrala de bloc, cand gasesti blocuri noi cu centrala proprie, te costa maxim 50 lei/luna gazele, in lunile geroase. ma bucur ca nu am cumparat la Domana Ghica Plaza, era o aberatie, spatios, da, pret mic da, dar utilitati uha, plus locatia jalnica, plus taxa de mentenanta lunara dementiala.

Imi pare rau dar nu e deloc asa. Lucrurile pot fi verificate usor. Este clar ca esti rau intentionat si ai interesul de a face reclama negativa complexului.

Deci:
- caldura si apa nu sunt la pausal, este contor apa rece apa calda si caldura pt. fiecare apartament. Daca nu consumi nimic, nu platesti nimic. Punct.
- taxa de administrare (alta nu este) pt. un ap. 2 camere este de 35-40 ron. E decenta.
- suprafetele sunt foarte ok, 55-60mp pt. 2 camere suprafata utila fara balcon.
- despre balcon ce sa zic... fiecare cu standardul lui. Poate unii vor sa mai si traiasca nu doar sa suprafietuiasca. Eu vreau terasa mare, deschisa sa stau in fiecare zi sa beau cafea, bere sau vin. Balconul trebuie sa fie deschis, nu inchis. Exista boxe pt. depozitare. Problema pe care o vad eu este ca nu exista debarale. Trebuie sa le faci tu cumva.

Eu cred ca in acest momentul este unul dintre cele mai bune complexe raport calitate / pret.
Locatia este decenta, aproape de zona de nord, Lidl, Kaufland, Mega Mall etc. Se poate si mai bine asta e clar, dar nu le poti avea pe toate.

Exista asociatie de proprietari, deci absolut totul este stabilit de asociatie, in mod transparent, nu este nimic impus de constructor.

Si da, am apartament acolo si sunt foarte multumit.

#606
Rikyrikyriky

Rikyrikyriky

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.07.2015
@robdumi-- sunt de aceeasi parere cu tine. Si eu locuiesc in acest asamblu, si sunt 8n pare parte multumit de locatiw. Nu este nici cea mai stralucita, dar nici cea mai aiurea locatie. E un compromis bun. Nu am avut pana acum probleme. Ma bucur ca se investeti in continuare in complex. Acum se renoveaza intrarile in blocuri. Este om!

Eu nu stiu cum de altii platesc 50 de lei la caldura, chiar si cu centrala proprie. Eate o enigma penteu mine! Si in ceea ce priveste balconul..eu il prefer deschis..sa fie terasa..sa stau vara la o cafea etc.

Cui nu-i place, sa nu cumpere aici! Si sa se abtina de la comentarii, fiind outsider!

O zi frumoasa!

@robdumi-- sunt de aceeasi parere cu tine. Si eu locuiesc in acest asamblu, si sunt 8n pare parte multumit de locatiw. Nu este nici cea mai stralucita, dar nici cea mai aiurea locatie. E un compromis bun. Nu am avut pana acum probleme. Ma bucur ca se investeti in continuare in complex. Acum se renoveaza intrarile in blocuri. Este om!

Eu nu stiu cum de altii platesc 50 de lei la caldura, chiar si cu centrala proprie. Eate o enigma penteu mine! Si in ceea ce priveste balconul..eu il prefer deschis..sa fie terasa..sa stau vara la o cafea etc.

Cui nu-i place, sa nu cumpere aici! Si sa se abtina de la comentarii, fiind outsider!

O zi frumoasa!

#607
cata_boss18

cata_boss18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 01.04.2007

 Wilberforce, on 30 noiembrie 2015 - 07:29, said:

Pai, blocul E de la Doamna Ghica Plaza chiar e un bloc comunist (deocamdata pustiu...), normal ca nu vandut nimic in 5 ani, trebuie sa fii tampit sa cumperi acolo(in ciuda pretului!), cand gasesti in blocuri noi cu taxa de mentenanta mai mica de ~30 lei/luna, nicidecum aberatiile de acolo...pacat, da, blocul arat relativ bine de la exterior, dar la interior iti faci cruce-terasa de 16mp deschisa, asta ca sa ai lopata de zapada in apartament-plus inclazirea la pausal, cu centrala de bloc, cand gasesti blocuri noi cu centrala proprie, te costa maxim 50 lei/luna gazele, in lunile geroase. ma bucur ca nu am cumparat la Domana Ghica Plaza, era o aberatie, spatios, da, pret mic da, dar utilitati uha, plus locatia jalnica, plus taxa de mentenanta lunara dementiala.
Eu nu stau aici dar ceea ce spui tu sunt doar niste aberatii rau intentionate. Pare ceva de genul strugurilor acrii.
P.S. In orice combinatie o centrala de bloc este mult mai eficienta si ieftina ca si costuri decat una de apartament. Sa nu mai vorbim de confort...

Edited by cata_boss18, 01 December 2015 - 20:55.


#608
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Cum este o centrala de bloc mai buna de una de apartament? poate de costuri,dar de confort?

#609
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013
Scuzele mele celor care stau in blocul E de la Doamna Ghica Plaza, nici nu-mi inchipuiam ca s-a mutat cineva acolo...nici un fel de rea intentie, Doamne Fereste-blocul mi-a plăcut si mie, dar la avizier(in ian. 2014) erau zero locatari, si datorii pe apartament(nelocuit, fireste) de 1300 lei/luna, gazele lipseau, agentuţa care ne-a dus la vizionare ne-a "liniştit" cu expresia: "Vă luati plita de inducţie!", dacă mai punem compartimentarea cu rigips+terasa deschisă (fumator, deh, si n-am chef sa-mi afum camerele iarna, când e fix ca afară pe terasă, aka congelator...).
Cat despre apă caldă+caldură la calorifere cu centrala de bloc, nici nu vroiam să aud, şi am avut al dracu` de multă dreptate, aici unde am cumpărat am plătit 48 lei într-o lună cu -17 gr.C afară, centrală proprie, başca că centrală a încălzit doar dormitorul+baia+bucătaria(e drept mai papă curent şi centrala vreo 15 lei-lună), in living erau +24 gr. C în mod natural, cu robinetul caloriferului inchis+compartimentare cu caramida Porotherm. Ca decomandare erau ok si acolo la D-na Ghica Plaza, dar cu metroul abia la Obor, neah...
Încă o dată scuze locatarilor, daca vă simţiti bine acolo, e beton, mă bucur sincer ca nu rămâne pustiu un bloc de 16 etaje, dar nu simt ca ar fi fost de mine, in ciuda pretului pe care agentuţa aiurită il cerea pe apartament, adica chilipir...

#610
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Hai frate,mintim si noi pe forum dar nu in halul asta.Ai consumat gaz de 48 roni la -17 grade si in sufragerie aveai 24 grade.Da-o naibii de treaba.Deci super peretii tai inmagazineaza caldura din timpul verii si fiind o entitate inteligenta atunci cand este frig afara elibereaza caldura din ei reusind sa iti faca 24 grade in sufragerie astfel incat poti linistit renunta la caloriferele din sufragerie.In caz ca ai asa ceva acolo.

#611
Rikyrikyriky

Rikyrikyriky

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.07.2015
Stii ceva? Si eu mai mint..dar u acum intreci orice masura:)))

#612
Denis1982

Denis1982

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 112
  • Înscris: 15.04.2015
Este perfect posibil asta, la doua camere cu fata spre Sud si eu am platit iarna trecuta la gaze maxim 53 de lei/luna(decembrie), dar nu e relevant, mastodonti precum Romfelt nu se pot compara cu P+2(la mine), cu pereti exteriori izolati cu extrudat de 150mm...Posted Image Daca luam in considerare ca acolo compartimentarea-la fel ca la Rose Garden, Monaco Tower, Planorama(...panarama) e din rigips, si vecini-... nu prea, normal ca se ajunge la consumuri de gaze severe, de 250-300 lei pt. ap. de 2 camere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate