Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Este placa...sau nu este placa?!?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Arafel

Arafel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.09.2007
Salut! Am o placa onboard realtek HD Audio, care se lauda ca ar fi 7+1 (desi ma indoiesc sincer); mi-am cumparat boxe Genius 5.1; dupa ce am legat toate firele (intre placa de baza si amplificatorul boxelor cu fir pe 9 pini) surpriza...boxa centrala se aude incet de tot, iar toate celelalte merg perfect (setari: 5.1 pe placa audio, DVD pe amplificator). Am incercat vreo 5 ore sa-i dau de cap, am citit majoritatea forumurilor de pe net dar tot nu reusesc s-o fac sa mearga.
       Intrebarea mea este: sa fie de vina placa audio integrata sau am omis eu vre-o setare sau un driver minune?
       Multumesc tuturor!

#2
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006

View PostArafel, on Jan 28 2008, 21:55, said:

Salut! Am o placa onboard realtek HD Audio, care se lauda ca ar fi 7+1 (desi ma indoiesc sincer); mi-am cumparat boxe Genius 5.1; dupa ce am legat toate firele (intre placa de baza si amplificatorul boxelor cu fir pe 9 pini) surpriza...boxa centrala se aude incet de tot, iar toate celelalte merg perfect (setari: 5.1 pe placa audio, DVD pe amplificator). Am incercat vreo 5 ore sa-i dau de cap, am citit majoritatea forumurilor de pe net dar tot nu reusesc s-o fac sa mearga.
       Intrebarea mea este: sa fie de vina placa audio integrata sau am omis eu vre-o setare sau un driver minune?
       Multumesc tuturor!

e culmea si eu am o problema asemanatoare,  centerul se aude incet si foarte neclar nu? si eu tot genius 5.1 am [sw 5005 150w], daca bag centerul in front se aude perfect.

sound: SoundMax integrat 5.1 dupa asus a7v880.


P.S.    Centerul tine locul de woofer si wooferul e centerul [am incercat in volume control si daca dau mute la center nu se aude wooferu si daca dau mute la woofer nu se aude centerul]  Cred ca e o eroare software :(

Edited by Cap-shoot, 29 January 2008 - 14:12.


#3
claus_S

claus_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 26.10.2006

View PostCap-shoot, on Jan 29 2008, 14:11, said:

e culmea si eu am o problema asemanatoare,  centerul se aude incet si foarte neclar nu? si eu tot genius 5.1 am [sw 5005 150w], daca bag centerul in front se aude perfect.

sound: SoundMax integrat 5.1 dupa asus a7v880.


P.S.    Centerul tine locul de woofer si wooferul e centerul [am incercat in volume control si daca dau mute la center nu se aude wooferu si daca dau mute la woofer nu se aude centerul]  Cred ca e o eroare software :(
Nici eu nu am reusit sa fac setarile cum trebe pentru genius 5.1 chiar daca placa de sunet suporta asa ceva. Acelasi lucru subwooferu se aude incet. Plade de sunet integrara 5.1 pe a7n8x - x

Edited by claus_S, 29 January 2008 - 14:22.


#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,424
  • Înscris: 08.12.2006
Dacă ai posibilitatea din soft bifează swap center/bass (sau ceva în genul ăsta)
Dacă nu aiopțiunea asta,  http://forum.softped...m...t&p=3940354

#5
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006

View Postantinari, on Jan 29 2008, 16:01, said:

Dacă ai posibilitatea din soft bifează swap center/bass (sau ceva în genul ăsta)
Dacă nu aiopțiunea asta,  http://forum.softped...m...t&p=3940354

am bifato si dezbifato de 99 de ori si e acelasi lucru

#6
daviok

daviok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 04.11.2007
Din cate tin minte aveam si eu o problema asemanatoare cu placa onboard. cel mai bine va luati o placa de sunet mai ieftina de la Creative daca nu va permiteti una mai scumpa si scapati de problema.
Eu am un Audigy LS si diferenta se simte; se aude mai clar.

#7
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
asta se intampla la orice sist 5.1,pentru ca sunetul del a winamp este stereo si normal ar trebui sa se auda in 2 boxe,la sist meu logitech x530 se auzeau doar cele 2 boxe din fata(stanga drepata)  si sub,celelalte se auzeau foarte incet,problema s-a rezolvat  cu o placa creative audigy se care are o optiune foarte folositoare stereo surround care face sa se auda la fel de tare in toate boxele,iar  diferenta e imensa

#8
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006

View Postgaleo, on Jan 29 2008, 20:58, said:

asta se intampla la orice sist 5.1,pentru ca sunetul del a winamp este stereo si normal ar trebui sa se auda in 2 boxe,la sist meu logitech x530 se auzeau doar cele 2 boxe din fata(stanga drepata)  si sub,celelalte se auzeau foarte incet,problema s-a rezolvat  cu o placa creative audigy se care are o optiune foarte folositoare stereo surround care face sa se auda la fel de tare in toate boxele,iar  diferenta e imensa

a pomenit cineva de winamp? eu vorbesc aici de sunet 5.1 . Deci wooferul e folosit ca center, si centerul e folosit ca woofer. Rezultat: wooferul reda muzica centerului de parca ar fi un difuzor de telefon, iar centerul isi rupe membranele incercand sa produca acelasi bass ca wooferul.

  
  Eu vreau sa stiu daca e de la placa mea integrata sau e ceva software, sa stiu daca dau banii pe alta degeaba sau nu.

#9
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Ati incercat sa conectati conertorul (ala mic,portocaliu :D ) pe iesirea cen\sub. Am vazut ca pe eticheta lui scrie ceva de genul: Daca centerul si sub-ul se aud nasol sau slab conectati convertorul pe iesirea cen\sub (mufa portocalie) :) .

#10
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006

View PostantinVidia, on Jan 30 2008, 11:36, said:

Ati incercat sa conectati conertorul (ala mic,portocaliu :D ) pe iesirea cen\sub. Am vazut ca pe eticheta lui scrie ceva de genul: Daca centerul si sub-ul se aud nasol sau slab conectati convertorul pe iesirea cen\sub (mufa portocalie) :) .


hai ca esti destept.. 100 de beri de la mine, nu mia dat prin cap cu mufa aia, acum merge. THX

#11
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,424
  • Înscris: 08.12.2006

View Postantinari, on Jan 29 2008, 15:01, said:

Dacă ai posibilitatea din soft bifează swap center/bass (sau ceva în genul ăsta)
Dacă nu aiopțiunea asta,  http://forum.softped...m...t&p=3940354


View PostCap-shoot, on Jan 30 2008, 21:51, said:

hai ca esti destept.. 100 de beri de la mine, nu mia dat prin cap cu mufa aia, acum merge. THX

Ai dat click pe linkul ăla, măcar de curiozitate? Că de search sunt convins că nu te-ai atins :D

#12
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006

View Postantinari, on Jan 30 2008, 23:13, said:

Ai dat click pe linkul ăla, măcar de curiozitate? Că de search sunt convins că nu te-ai atins :D


am aruncat un ochi acolo dar postu ala nu stiu cum de lam sarit. Oricum multumesc.

#13
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View PostCap-shoot, on Jan 30 2008, 21:51, said:

hai ca esti destept.. 100 de beri de la mine, nu mia dat prin cap cu mufa aia, acum merge. THX

Nici eu nu m-am uitat in link-ul ala :P .
Stiam de convertor de cand am cumparat sistemul si chiar il incercasem sa vad daca e diferenta. Pe placa mea (Audigy SE) se aude la fel de bine si cu convertor si fara convertor. :cheers:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate