Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Radiatoare/Calorifere Aluminiu, oţel, fontă, electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
3985 replies to this topic

#2143
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Daca as avea banii tai, as lua calorifere de fonta. Cu toate problemele legate de transport si montaj.

#2144
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Socrul meu are instalatie cu teava de Cu si 5 calorifere de Al si nu are probleme de aerisire.
Eu am instalatie cu teava de Cu si 6 calorifere de otel si 2 de Al si nu am probleme.
Ca protectie anti-coroziune iti recomand si Fernox F1.
Eu personal consider ca radiatoarele Purmo sunt suficiente.

Edited by kolfleading, 03 January 2015 - 22:07.


#2145
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005

 Lucian_M, on 03 ianuarie 2015 - 20:29, said:

Daca as avea banii tai, as lua calorifere de fonta. Cu toate problemele legate de transport si montaj.

de ce ?

#2146
NewFolder

NewFolder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.06.2011
"...daca as avea banii tai.." Colegul Lucian_M cred ca se adresa altuiva, nu se referea la postul meu.
Eu sunt parlit si caut ieftin si cat de cat OK. Ca m-am uitat pe la romstal si am visat e alta treaba.

Multumesc Kolfleading. Am ales Purmo de tabla din dedeman, inclusiv la baie.

Acum am o intrebare:
-din tabelul de putere al radiatoarelor omul din raion zice sa suplimentez: daca mi-a iesit 1200 sa pun de 1400 numai ca aceasta suplimentare ma incurca un pic in sensul ca se muta si turul si returul pe instalatia deja facuta, mai incaleca si peste canapea/mobila...

Parca as pastra vechile pregatiri pt. calorifere si as merge tot pe 1200 tinand cont ca am comandat tripane pe un profil bun, blocul e izolat si daca vin iar geruri de -25 maresc din centrala temperatura apei si o scot la capat 2-3 zile cat tine frigul.

E corect asa sau ma zgarcesc la tarate?

Edited by NewFolder, 04 January 2015 - 22:07.


#2147
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Inseamna ca-s mai parlit ca tine, nu am decat doua V&N si trei Ferolli (si un turcism infect si ruginit, mai vechi). Daca ai luat deja calorifere cu trei panouri, nu ai de ce sa suplimentezi nimic, deja e un pic overkill. Nu o sa ai probleme cu radiator de 120 cm, mai ales ca zici ca ai si blocul izolat. Intr-una din camera, care a fost un pic izolata, am pus de 120 cm, desi calculele (oarecum empirice) aratau ca merge ok de 100. Sunt multumit, am temperatura mai mare acolo, daca las usa inchisa, decat in restul casei. In orice caz, poti sa muti una dintre tevi cu doua-trei coturi si iti iese treaba. O sa fie mai la fix, dar iese. Ai instalatie de cupru? Ca e mai simplu de facut racordurile. La PPR la fel, doar ca e mai ieftin. Doar pe henco is ucigatoare preturile la fitingaraie.


Referitor la alea de fonta- sunt mai grele, mai dificil de manuit si fixat, dar au inertie termica mai mare, adica dupa ce se opreste fluxul de apa calda, vor ramane mai mult timp calde decat astea de tabla.

#2148
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
La murala doar strici banii pe fonta.

New folder, ai eccorad in conditiile tale

#2149
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Am presupus ca omul are centrala pe combustibil solid.

#2150
NewFolder

NewFolder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.06.2011

 Evergreen, on 04 ianuarie 2015 - 22:23, said:

La murala doar strici banii pe fonta.

New folder, ai eccorad in conditiile tale

M-am hotarat sa merg pe Purmo cu radiatoarele, deja vin peste mine alte alegeri la care fac cu greu fata: gresie/faianta, usi interioare, usa intrare etc. Senzor gaz, electrovana, schimbat proiect gaz, cronotermostat....

Treaba asta cu radiatoarele e 99% hotarata, merg pe Purmo de tabla.. Aici in sibiu am avut de ales intre dedeman cu Purmo si romstal cu V+N sau Kermi. As fi mers pe Kermi ca ultima alegere dar romstal nu are preturi pt. mine.

Multumesc tuturor, am ales (bine-rau nu conteaza, eu sunt impacat). Am ales cu ajutorul vostru.

#2151
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 Lucian_M, on 04 ianuarie 2015 - 22:16, said:

Referitor la alea de fonta- sunt mai grele, mai dificil de manuit si fixat, dar au inertie termica mai mare, adica dupa ce se opreste fluxul de apa calda, vor ramane mai mult timp calde decat astea de tabla.
Timpul suplimentar cat stau calde este de ordinul a 10 - 20 de minute.
Cele de fonta se racesc mai lent, dar se si incalzesc mai lent. Daca folosesti termostat de ambianta, pierzi la confort.

#2152
laur86

laur86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 03.03.2006
Am tot citit despre caloriferele din aluminiu si cele din otel, am vazut avantajele si dezavantajele pentru ambele tipuri, am vazut si diferentele de pret pentru ambele tipuri (aluminiul este cam cu 75% mai scump decat otelul).
Se justifica din punct de vedere financiar achizitionarea caloriferelor din aluminiu, avand in vedere ca agentul termic va functiona cu o temperatura de aproximativ 50 grade C, cu o centrala in condensatie?
Ce ofera aluminiul suplimentar pentru centralele in condensatie?
Multumesc!

#2153
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007

 laur86, on 06 ianuarie 2015 - 12:19, said:

Am tot citit despre caloriferele din aluminiu si cele din otel, am vazut avantajele si dezavantajele pentru ambele tipuri, am vazut si diferentele de pret pentru ambele tipuri (aluminiul este cam cu 75% mai scump decat otelul).
Se justifica din punct de vedere financiar achizitionarea caloriferelor din aluminiu, avand in vedere ca agentul termic va functiona cu o temperatura de aproximativ 50 grade C, cu o centrala in condensatie?
Ce ofera aluminiul suplimentar pentru centralele in condensatie?
Multumesc!

Centrala in condensatie = temperatura mica pe circuit = timp mare de transfer al caldurii
Aluminiu are coeficient de transfer termic mai mare ca la otel . Daca faci un calcul , pe valorile exprimate de producatori, ai sa observi ca la aceasi dimensiune , cele de Al transfera mai mult .
Parerea mea : daca ai bani , vei folosi tevi de plastic , nu esti sensibil la zgomot , sistemul este continu, cred ca sint mai potrivite cele de Al .

#2154
UN_OM_SERIOS

UN_OM_SERIOS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 22.03.2012
Salut. Locuiesc la bloc si desteptii astia de la asociatie au schimbat inainte sa dea drumul la caldura radet ul teava de retur de la calorifere, au pus noua , de pexal. Acum, returul are putere mai mare si caloriferul se ncalzeste decat 1 cm pe toata lungimea lui. Dormim in frig. Am incercat sa inchid robinetul de caldura mai mult, sa nu-l deschid detot, degeaba. Ma poate ajuta cineva cu un sfat ? Locuiesc la et 5 din 8, caldura de la radet, caloriferul este din otel, are 2 ani, este curat, nu este infundat. iam facut 100 de aerisiri.
   Please , helppp !!!!!!!!

#2155
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Schimbati inca o data teava de retur cu una mult mai groasa. Cea actuala din pexal, mai mult ca sigur ca este prea subtire.

#2156
UN_OM_SERIOS

UN_OM_SERIOS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 22.03.2012

 florin71_skoda, on 11 ianuarie 2015 - 18:40, said:

Schimbati inca o data teava de retur cu una mult mai groasa. Cea actuala din pexal, mai mult ca sigur ca este prea subtire.

Pai eu cred tocmai invers : teva de retur e mai groasa si curata ( noua ) iar cea de tur este veche si infundata si din cauza asta returul nu lasa sa intre apa calda de la tur . Am desfacut surubul liber cu cheia de 22 ( cu robinetii tur retur opriti ) si dupa ce am golit complet caloriferul , am dat drumul la tur si cand am desfacut aerisitorul, sa incalzit absolut tot caloriferul. In momentul in care am dat drumul si la retur, in 1 minut, era tot caloriferul rece. Cu ambii robineti deschisi. Deci ??? Returul e mai puternic , nu ???

#2157
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu. Returul este mai slab si deaia nu poate intra suficiente pe tur.

Exemplu
Daca vrei sa bagi apa intr-o sticla trebuie ca sa poti cumva sa scoti aerul din sticla ca altfel nu are cum sa intre apa. (Daca nu poti scoate aerul, nu ai cum sa bagi apa.) Cu cit poti scoate mai mult aer, cu atit poti baga mai multa apa.
La fel si la radiatoarele tale. Daca returul ar fi mai gros ca si turul ar fi super bine ca ai putea sa scoti mai multa apa din radiator decit poate sa intre si ar fi fost foarte bine. Ori in cazul tau returul este prea mic. Asa ca tu nu poti sa scoti din radiatoar apa rece ca sa intre in locul ei o alta apa calda.
Este simplu: cita cantitate de apa scoti pe retur, exact atita cantitate de apa intra pe tur. Dar cum tu scoti foarte putina apa rece pe retur, nu are cum sa-ti intre multa apa calda pe tur ca sa-ti incalzeasca radiatorul.
Sau mai corect spus: pe tur intra atita apa cita poate sa iasa pe retur. daca pe retur nu poate iesi multa apa, atunci nici pe tur nu poate intra multa apa.

Despre ce teava vorbim ? Despre coloana principala de retur care este din pivnita si pina la ultimul etaj ? Ce diametru avea inainte teava de otel si ce diametru are acum teava de pexal ?
Intreb pentru ca cea mai groasa teava de pexal ce se foloseste in mod uzual este de 32mm. (exista si mai groasa numai ca nu se gaseste de cumparat in RO decit pe comanda). Ei bine teava asta de pexal de 28mm are interiorul de ~25mm. Daca este sa o comparam cu o teava de otel, ar fi echivalentul unei tevi de 3/4. Ori o teava de 3/4 este exagerat de putin pentru un bloc cu 8 etaje unde ne trbuie probabil o teva de 1 1/4" sau poate ca si mai mare.

Daca teava initiala era din otel DN32 atunci se spunea ca cica ar fi de 1 1/4" pentru ca daca-i dadeai filet se potrivea la ea fitinguri de 1 1/4" (spre exemplu robineti de 1 1/4"). Dar o astfel de teava DN32 are diametru exterior de 42,4mm si ala interior de 32mm.
Dupaia vine un Dorel sa o inlocuiasca o astfel de teava cu pexal de 32mm la care se potrivesc la fix fitingurile de 1 1/4" (ca si la teava veche) si cica zice el ca este ok din moment ce teava merge la fix cu robineti de 1 1/4". Problema este ca teava asta de pexal de 32mm la care se potrivesc fitingurile de 1 1/4" are interiorul de 25mm si nu de 32mm cum avea teava veche de otel. Problema este ca teava noua de pexal are exteriorul de 32mm, pe cind teava veche avea interiorul de 32mm. Sunt diferente foarte mari intre cele 2 tevi.

Edited by florin71_skoda, 11 January 2015 - 20:46.


#2158
adysan1

adysan1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 13.04.2007
Salut , ma poate ajuta cineva cu identificarea producatorului  unui calorifer din otel , stiu ca au fost montate prin 2009 si are pe el sigla pe care am incercat sa o fotografiez cat ma vizibil :

Attached Files



#2159
DANIELBUZDUGAN

DANIELBUZDUGAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 28.01.2008

 adysan1, on 13 ianuarie 2015 - 22:35, said:

Salut , ma poate ajuta cineva cu identificarea producatorului  unui calorifer din otel , stiu ca au fost montate prin 2009 si are pe el sigla pe care am incercat sa o fotografiez cat ma vizibil :

korado

#2160
adysan1

adysan1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 13.04.2007

 DANIELBUZDUGAN, on 13 ianuarie 2015 - 22:52, said:

korado

Multumesc mult

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate