Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Mp3 Vs. AAc

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Cr3tzu1st

Cr3tzu1st

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.04.2007
am in pc .. cca 60 Gb melodii Mp3. Ma gandeam daca gasesc un convertor ... din Mp3 in AAc si sa-mi transform muzica .. ok stiu ca va dura zile intregi .... dar un Mp3 la 128 kb/s are cca 3 Mb iar un aac la 64 Kb/s are cca 700 kb. Calitatea este aceeasi (din cate am observat eu)
Am dat peste formatul AAc dupa ce am achizitionat un Nokia 6300 si mi se pare destul de avantajos formatul
Ce parere Aveti ???

Edited by Cr3tzu1st, 20 December 2007 - 14:08.


#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,424
  • Înscris: 08.12.2006

View PostCr3tzu1st, on Dec 20 2007, 14:06, said:

...
Ce parere Aveti ???
Mai ia-ți un hdd :D
aac are o calitate mai bună decât mp3 la același bitrate, sau, la un bitrate mai mic, aceeași calitate. Nu știu dacă la 64 va avea aceeași calitate ca și mp3 la 128 sau nu :P oricum, prin conversie nu vei obține calitate mai bună, ci una ușor mai slabă, dar vei avea fișiere de dimensiuni mai mici. Dacă tot vrei să faci chestia asta, fă-o cu QuickTime sau iTunes, mai contează și encoderul.

#3
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 24.03.2006
Chestia e ca se ia un fisier gata comprimat (mp3) si se comprima si mai mult (AAC).

Daca vrei economie de spatiu transforma din WAW sau FLAC direct in .ogg. Vei fi uimit de cat detaliu se poate pastra.

#4
yoycata

yoycata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.12.2007
Ramai la Mp3, AAC suna bine numai pe telefon. Pe un sistem audio "decent" se poate simti foarte bine diferenta. Mai bine cumpara un HDD mai mare (atat cat poate suporta pc tau) si pastreaza Mp3-urile.  :oK:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate