Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Un mic ajutor de la cunoscatori !

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 08.12.2006

 schnupe, on Dec 5 2007, 01:31, said:

NAD-ul nu e bun ?  La 50 w e prea slab pentru livingul meu ?  De la Monitor Audio as putea sa iau Bonze BR5 , cam astea s-ar incadra in buget . Sint mai bune comparativ cu WF Diamond 9.5  ?
NAD-ul e bun. 50W ai NAD.ului sunt suficienți pentru ce ai tu acolo. Nu ar ajunge 50W ai vreunui Sony (ca să nu spun Hitachi, Futachi sau alte ciudățenii din astea). Or fi ele teoretic egale, da practic unii sunt mai egali decât alții :D
Sunetul e senzație. Urechea percepe undele sonore, le transformă în impulsuri nervoase de natură electrică, ele ajung la creier unde se transformă în senzația de sunet. Nici urechile nici creierele noastre nu funcționează identic. De aceea sunetul e o chestie foarte subiectivă, cel mai bine este să asculți personal, poți asculta Wharfedale Diamond 9, Tannoy Mercury F4 sau Monitor Audio Bronze Reference BR5 aici: http://www.realacustic.ro/showroom.php

 schnupe, on Dec 5 2007, 01:31, said:

Si va mai intreb ceva , sa nu rideti !  Care e diferenta intre un amplificator stereo ( cum e NAD 325 BEE ) si un receiver AV ?  Receiverul nu contine si amplificator ?  De ce nu as lua un receiver AV in loc de amplificator ?  Va rog lamuriti-ma ca nu ma pricep deloc !
:D nu râdem :D Un amplificator stereo este conceput pentru a amplifica muzică. Și atât. Pentru că nu face decât chestia asta, o face mai bine decât un all in one. Dacă sapi un pic mai adânc, vei observa că acest NAD, (de exemplu) are un traf toroidal de aceleași dimensiuni (sau chiar mai mare) cu al unui receiver (nu toate, dar majoritatea) de 5x80-100W (cam așa sunt date ele, sau pe acolo). De ce oare :huh: Nu mai spun că înlocuirea unui soi de condensator cu altul (echivalent sau chiar aceiași parametri) se va simți la sunet (n-are rost să mai intrăm în concepția etajelor de pre și amplificare etc). De aia unele sunt mai scumpe, altele mai ieftine, implicit unele se aud mai bine altele mai prost. Nu spun că nu există receivere care să ajungă la aceeași calitate, sau mai bună. Nici nu intru la costuri însă...
PS nevastă-mea cumpără detergent fără balsam, balsamul îl ia separat, cică e mai bine fiecare cu treaba lui :P

LE: acu am văzut și postul anterior, ar trebui să numai deschid enșpe mii de taburi  :wallbash:

Edited by antinari, 06 December 2007 - 06:06.
se poate ignora...


#20
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004
Daca iei amplificator de 50W trebuie sa ai grija ca macar boxele sa aiba sensibilitate mare. Treaba cu watii e foarte relativa. Watul in sine e acelasi pentru toti dar depinde de felul masuratorii din laborator. Daca te uiti pe specificatiile unor amplificatoare pe lampi de multe mii de euro vei observa 2x20W si crede-ma ca darama camera daca le folosesti la potential. Masuratorile se pot face fie pe muzica, fie pe sinusoidale pure pe o anumita frecvenat iar aici apare pacaleala. Un pasaj muzical ce reda un spectru foarte larg are o multitudine de sinusoidale si nu una singura ceea ce face ca amplkificatorul sa se incalzeasca si sa-si piarda din randament destul de mult. Inca o data, diferenta cea mai mare din lant o vei observa la boxe. Personal am ascultat si Wharfedale si Monitor si Tannoy si multe altele din gama lor dar nu mi-au placut niciunele numai ca eu sunt obisnuit cu referinte ceva mai inalte si este normal sa mi se para niste cazane astea. Pe masura ce urci mai sus ti se va parea tot mai prost ce lasi in urma ! Diferenta intre receivere si amplifuri este destul de mare pe partea de fidelitate. Incearca sa ramai la un amplif stereo daca vrei ceva fidelitate si cauta ceva second.

Edited by antinari, 05 December 2007 - 15:17.
Evită referințele spre alte forumuri/resurse dacă nu sunt necesare. Aici e relevantă opinia ta!


#21
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

 antinari, on Dec 5 2007, 09:51, said:

NAD-ul e bun. 50W ai NAD.ului sunt suficienți pentru ce ai tu acolo. Nu ar ajunge 50W ai vreunui Sony (ca să nu apun Hitachi, Futachi sau alte ciudățenii din astea).....................................

desi spusele tale pot sa zic ca in general au o greutate mai mare decat a majoritatii userilor pe audio, trebuie ca de data asta sa te contrazic si sa-ti zic ca produsele HITACHI Ltd (o mica parte din concernul hitachi) sunt muuult atat peste produsele consumer cat si cele hi-end datorita simplului fapt ca sunt adresate profesionistilor nu utilizatorilor casnici.
din pacate si preturile sunt pe masura. intr-adevar au si produse mai ieftine(care tot scumpe sunt) care nu-si merita pretul.
oricum, nivelul de cercetare(pe partea tehnica nu de marketing ca la sony :) ) este la cel mai inalt nivel in domenii foarte variate.

#22
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 undercoverbrother, on Dec 5 2007, 16:56, said:

produsele HITACHI Ltd (o mica parte din concernul hitachi) sunt muuult atat peste produsele consumer cat si cele hi-end datorita simplului fapt ca sunt adresate profesionistilor nu utilizatorilor casnici.

Eu n-as zice ca produsele adresate profesionistilor sunt peste produsele hi-end, pentru ca in primul rand, au utilizari diferite! Si dau un exemplu! Monitoarele de studio, cele profesionale, din cauza neutralitatii lor, sunt foarte bune in studio ptr ca redau tot ce se afla pe un disc, toate imperfectiunile, tot! Pe de alta parte aceeasi pereche de boxe nu mai sunt apreciate de utilizatorii hi-fi, datorita caracteristicii de frecventa plate, a sunetului rece, steril si f detaliat, care devine destul de obositor dupa un timp, si nu prea mai place urechii! Sau cand comparam un amplificator profesional folosit in club-uri de exemplu, cu unul home user la aceiasi bani, mai mult ca sigur ca ultimul, desi nu e catalogat prof,  o sa sune mai bine ...

#23
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Hai ca e o harababura totala se compara marci cu produse se amesteca profesionalul cu casnicul hi-end cu hi-fi.
Nu poti cataloga/echivala o firma, brad dupa/cu un sigur produs, exista serii bune, slabe, entry, medii , high-end la orice producator serios.
Fiecare brand are o anume filosofie despre cum trebuie sa sune si incintele au un anumit timbru caracteristic dar exista o variatie majora pe scara valori si implicit a performantei.
Recomandarea mea este sa mergi si sa asculti, sigur vei gasi care sa iti placa, singurele precautii de care trebuie sa tii seama sint legate de scopul in care vrei sa le folosesti, genul muzical preferat, spatiul acustic in care le amplasezi.Toate astea sint necesare pentru a stabili mai precis aria de cautare sa nu ajungi sa umblii aiurea dupa orice cutie cu difuzoare si orice carcasa cu buton de volum.

#24
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

 SILIKA, on Dec 5 2007, 20:35, said:

Eu n-as zice ca produsele adresate profesionistilor sunt peste produsele hi-end, pentru ca in primul rand, au utilizari diferite! Si dau un exemplu! Monitoarele de studio, cele profesionale, din cauza neutralitatii lor, sunt foarte bune in studio ptr ca redau tot ce se afla pe un disc, toate imperfectiunile, tot! Pe de alta parte aceeasi pereche de boxe nu mai sunt apreciate de utilizatorii hi-fi, datorita caracteristicii de frecventa plate, a sunetului rece, steril si f detaliat, care devine destul de obositor dupa un timp, si nu prea mai place urechii! Sau cand comparam un amplificator profesional folosit in club-uri de exemplu, cu unul home user la aceiasi bani, mai mult ca sigur ca ultimul, desi nu e catalogat prof,  o sa sune mai bine ...

corect ce zici tu. eu ma refeream in general. mai ales ca hitachi nu prea s-a bagat in domeniul audio. au preferat sa se bage in domeniul energiei nucleare. era mai simplu :D

http://en.wikipedia....ki/Hitachi,_Ltd.
LE:desi, un concert pe stadion nu-l faci cu produse hi-end si nici cu monitoare de studio.

oricum suntem off topic. eu  am vrut doar sa atrag atentia asupra faptului ca s-a bagat hitachi in aceeasi oala cu ultimele jafuri. fie ele din domeniul audio sau altul desi aceasta marca are potentialul sa fie no1 in orice domeniu i-ar cere actionarii.

Edited by undercoverbrother, 05 December 2007 - 20:01.


#25
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Am inteles acum cum sta treaba cu receiver vs. amp.  ( am mai sapat si eu pe net putin , nu era greu dar na... e mai usor sa-i intrebi pe cei care stiu exact  ) :rolleyes:  . Comparatia cu detergentul vs./si balsamul e cea mai potrivita .  O sa iau NAD-UL 325  , toate reviews-urile sint excelente despre el ( la ce ofera in categoria lui de pret ) . In privinta boxelor situatia e mai delicata , eu nu am timp si distanta e destul de mare ca sa vin la Buc. pentru o auditie , la mine in Tulcea e absurd numai sa intreb in magazine de marcile acestea . De asta o sa merg la noroc , sper sa nu ma insel , o sa iau Wharfadale Diamond 9.5 . Oricum , fata de combina mea amarita Philips ( mica si ponosita , se aude vai de mama ei )  o sa fie un salt urias .

#26
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 08.12.2006

 undercoverbrother, on Dec 5 2007, 16:56, said:

desi spusele tale pot sa zic ca in general au o greutate mai mare decat a majoritatii userilor pe audio, trebuie ca de data asta sa te contrazic si sa-ti zic ca produsele HITACHI Ltd (o mica parte din concernul hitachi) sunt muuult atat peste produsele consumer cat si cele hi-end datorita simplului fapt ca sunt adresate profesionistilor nu utilizatorilor casnici.
din pacate si preturile sunt pe masura. intr-adevar au si produse mai ieftine(care tot scumpe sunt) care nu-si merita pretul.
oricum, nivelul de cercetare(pe partea tehnica nu de marketing ca la sony :) ) este la cel mai inalt nivel in domenii foarte variate.
Nu pot să spun că nu ai dreptate. Ai. Dar...
Am văzut/ascultat cel puțin trei amplificatoare sau amplitunere Hitachi diferite. Unul chiar foarte recent. N-aveau nici o treabă cu profesionalul. Nu știu dacă "autograful" era autentic sau nu, n-am avut posibilitatea și nici curiozitatea să le desfac, însă păreau niște no name-uri serigrafiate de un omuleț mâncător de orez. Cam cum par și unele din produsele Sony de "ultimă generație" și preț redus :D La Sony știu ce și cum (schimbarea de proprietar aduce și schimbări de politici), la Hitachi sincer nu m-a(m) interesat, e posibil să fi fost niște făcături, la fel de bine cum e posibil să fie noua politică de preț/calitate.
Oricum, dat fiind că nu am toate datele, retrag afirmația, cred că se înțelege ideea și fără...

Edited by antinari, 06 December 2007 - 06:48.


#27
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004
Sef undecover, omu are living, nu stadion. Nu stiu ce relevanta au miile de wati ale unui Hitachi profesional aici. Amplificatoarele si boxele high-end sunt pentru oamenii care inteleg muzica, nu pentru cei care masoara watii cu urechile. Revenind la subiect, prima recomandare ar fi asta > http://www.be-loud.r...Silver_RS/RS_6/ . In felul asta iti raman bani si de un amplificator decent. Foarte importanta este si tratarea camerei. Neaparat covor de lana sau mocheta pe suprafata cat mai mare. Suprafetele vitrate le acoperi cu draperii groase si cauti articole pe net despre diffusere/absorbante pentru ca ar fi prea mult de scris aici. Boxele si tu trebuie sa formati un triunghi. Latura dintre cele 2 boxe a triunghiului sa nu fie mai mare decat celelalte 2, de preferat ceva mai mica iar boxele sa nu fie orientate direct spre tine si usor in exterior. Mai sunt si alte tweakinguri ce se pot face prin cabluri sau spike-uri dar astea sunt de finete si efectele sunt mult mai mici !

#28
elbirlic

elbirlic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 04.12.2004
La 25-30 de milioan trebuie sa fii foarte atent. Nad 325+http://www.be-loud.ro/produse/Boxe_interior/JAMO/Studio/S_606/.Cred ca va suna destul de bine ! Si varianta unui supermarket gen Metro , Carrefor etc este buna.Succes!

#29
glontzu

glontzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.12.2007

 schnupe, on Dec 5 2007, 20:11, said:

O sa iau NAD-UL 325  , toate reviews-urile sint excelente despre el ( la ce ofera in categoria lui de pret ) . In privinta boxelor situatia e mai delicata , eu nu am timp si distanta e destul de mare ca sa vin la Buc. pentru o auditie , la mine in Tulcea e absurd numai sa intreb in magazine de marcile acestea . De asta o sa merg la noroc , sper sa nu ma insel , o sa iau Wharfadale Diamond 9.5 .


Sa zici ce parere ai de ele. Exact sistemul asta vreau sa-l iau si eu. Merci.

#30
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Scurt si la obiect:
http://www.be-loud.r...O/Studio/S_606/
sau
http://www.be-loud.r...Signature/GS60/
sau
http://www.be-loud.r...9/Diamond_D9.5/

cu

http://www.be-loud.r...enon/DRA-500AE/
sau
http://www.be-loud.r...enon/DRA-700AE/
sau
http://www.be-loud.r...Kardon/HK_3380/
sau
http://www.be-loud.r...Kardon/HK_3480/
?

Pentru muzica si filme.

Merci mult.

#31
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 08.12.2006

 grig_jr, on Jan 7 2008, 11:20, said:

Scurt si la obiect:

http://www.be-loud.r...9/Diamond_D9.5/

cu

http://www.be-loud.r...enon/DRA-700AE/
sau
http://www.be-loud.r...Kardon/HK_3480/
(personal aș opta pentru Denon)

Dacă diferența de preț nu îți creează emoții, poți să mergi pe Monitor Audio GS60, da ia în considerare o audiție cu urechile tale, uite un showroom aici

#32
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Merci pt recomandare. Conteaza mult pt mine, pentru ca sunt departe de Bucuresti si n-am nici o sansa sa pot ajuge la o auditie.

Be Loud mi-a facut cu ochiul pt faza cu livrarea gratuita in tara.

Denonul l-am batut in cuie, raman boxele. Te-ai exprimat ciudat mai sus "daca pretul nu imi creaza emotii" si mi-ai recomandat niste boxe mai ieftine. Mai cer o lamurire: imi permit sa iau oricare din cele 2 optiuni de boxe, ma intereseaza care "pushca" mai ok cu receiverul si care sunt mai bune. So? Care sa fie?

#33
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 grig_jr, on Jan 7 2008, 16:33, said:

Merci pt recomandare. Conteaza mult pt mine, pentru ca sunt departe de Bucuresti si n-am nici o sansa sa pot ajuge la o auditie.

Be Loud mi-a facut cu ochiul pt faza cu livrarea gratuita in tara.

Denonul l-am batut in cuie, raman boxele. Te-ai exprimat ciudat mai sus "daca pretul nu imi creaza emotii" si mi-ai recomandat niste boxe mai ieftine. Mai cer o lamurire: imi permit sa iau oricare din cele 2 optiuni de boxe, ma intereseaza care "pushca" mai ok cu receiverul si care sunt mai bune. So? Care sa fie?

Pai daca iti permiti Monitor audio gold, eu zic ca tai totul de pe lista si sa o iei de la capat! In 3000 de euro ai variante mult mai bune decat Wharfedale Diamond si Denon DRA-700ae! Chiar daca stai departe de Bucuresti, merita sa te duci sa asculti cu urechile tale mai multe sisteme de la dealerii locali, mai ales ca nu cred ca-ti cumperi sistem audio in fiecare an!

Edited by SILIKA, 07 January 2008 - 17:22.


#34
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Cred ca nu am vazut virgula aia unde trebuia :D :idiot:

#35
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006
Le punem pe seama emotiilor  :D  

Daca vrei neaparat receiver, ramai la Denon, daca vrei doar amplificator stereo, Nad e o varianta foarte buna! Legat de boxe, vad ca preferi standfloor, dar cat de bine se integreaza o pereche de acest gen depinde mult de marimea camerei, si cat de mobilata e (asta daca nu vrei sa-ti cauti basul pe la vecini  :D )! Daca camera nu are mai mult de  10-12 m2, iti sugerez sa te orientezi spre o pereche de boxe de raft, gen epos m5, triangle titus... + standurile aferente!

#36
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
20mp, mobila putina. pot ramane la floorstanduri? :P

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate