Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Despre detectoarele radar

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
12129 replies to this topic

#163
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006

 dobrotescunicol, on Dec 22 2006, 16:32, said:

La ce să mă aștept de la un detector la 3 milioane? E bun de ceva sau sunt bani aruncați pe fereastră?


depinde si ce firma e. eu zic sa stai linistit ca e bun. daca are vizibilitate e bun.

#164
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
e bun si ala de 3 milioane ... raspunsul l-am primit de la unul din comercianti: e mai bun A8-ul, da' io am bani de Logan! ;)

gigi: nush! :D avea tulumba scoasa? Nu cred sa atenueze chiar asa parbrizul ala, decat daca e vreo prastie de detector! La mine nu prea se simte ..

#165
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Are cineva un link care să-mi indice cum se montează detectorul? Am luat un Black Spiderzz 700. O fi bun - n-o fi bun, asta e. Cum să-l montez?

//edit
1. Am văzut aici pe forum că acest model a fost montat în bară. Nu văd cum l-aș putea în bară întrucât n-are senzor extern.
2. Dacă are cineva acest model și dacă nu e chiar praștie, îl rog să-mi spună de la ce distanță detectează aproximativ.
3. Trebuie să opresc anumite benzi și să las active doar K și Ka sau las activ detecția pe toate benzile? Pe thread-ul acesta s-a vorbit că radarele funcționează în K și f. rar în Ka însă nu s-a precizat clar dacă trebuie să opresc detecția pe celelalte benzi.
Mulțumesc.

Edited by dobrotescunicol, 23 December 2006 - 13:19.


#166
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001
Daca modelul nu este de bara, evident ca se monteaza in habitaclu. Daca este de habitaclu, montarea nu-i cine stie ce, se monteaza mai usor decit un casetofon. Daca este de bara, mai bine apelezi la un service specializat - asa ai si garantie. Nu, nu trebuie sa opresti celelalte benzi. Intr-adevar, radarele emit in benzile K si Ka.

#167
catalinache

catalinache

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 343
  • Înscris: 06.05.2006
Chiar asa, are cineva Black Spiderzz (500. 700 sau 800) ? Am vazut in prezentarea lor ca stiu sa faca multe. Vreau sa iau si eu un 700.

#168
MAVERICK_SS

MAVERICK_SS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 25.08.2005
Zilele trecute mi-am luat si eu un detector Cobra ESD 7000. Inca nu am apucat sa il testez dar am cautat niste review-uri despre el pe net si din cate am gasit am dedus ca e un detector bunicel.

Mai are cineva acest model? Cum se comporta? (detectie, alarme false, timp de raspuns etc)


PS: LA Matiz parbrizul e normal sau atermic (incalzit?) ? Intreb pentru ca sa stiu daca trebuie sa il pun deasupra retrovizoarei


Cu stima,

MAVERICK_SS

#169
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
E din parti atermic- stai fara grija- nu e ecranat cu nimic detectorul (vorbesc in cunostinta de cauza, am avut matiz 2,5 ani). Il poti prinde sus, langa oglinda, iar alimentarea o poti face de la plafoniera (cu niste cabluri siliconate si o mufa de nokia+ o siguranta de max 1A, de preferinta de 0,5). Spor la lucru!!!

#170
vilica

vilica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 02.04.2004
Am si eu un Black Spiderzz 800pro, de vre-o 2 saptamani.
Rezultate: 1400 Km pe E85 nu a scapat nici un radar. Toate au fost detectate in K la distante intre 5-600m si 1.5Km. In rest alerte false destul de putine  unele vg2 si cateva in X, restul in K. Oricum iti dai seama repede care sunt false. Sunt curios daca merge si in Ku si daca merge si POP. Dupa ce spun ei stie de toate dar ramane de vazut. Pana acum nu a dat rateuri si a costat doar 120 euroi.

#171
tao980

tao980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 15.12.2003
Eu folosesc Black Spiderzz BZZ 800 Pro de peste 1 an si sunt multumit de el. Nici o amenda. In general da alerta falsa VG2 cand din sens contrar vine alta masina cu detector de radar. E distractiv. Aflu si eu cine are si cine n-are detector ... nu ca ar ajuta la ceva dar mai alunga plictiseala si monotonia drumului ;-)

#172
nkusor

nkusor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.12.2006
In Ka simte radarele dar si senzorii de la usi automate adica usile de la unele benzinarii, supermarketuri. VG2 il face invizibil la detectoarele politiei, dar politia de la noi nu are dotarea necesara pt. detectare si deasemenea VG2 reactioneaza cand prin zona mai trece cineva cu detector la o distanta de aprox 20-25 m adica lungimea a 3-4 masini. Politia de la noi nu are radare care actioneaza in raze x deci alarmele pe care le primiti sunt numai erori.
In Bulgaria se folosesc razele x.
Si inca ceva, in Romania odata cu intrarea in vigoare a noii legii 49/2006 detectoarele de radar sunt legale, insa nu si antiradarele (adica cele care bruiaza radarele politiei).
Informatia o puteti gasii pe siteul: bpr.b.politiaromana.ro , acolo clic pe legea 49/2006 apoi la articolul 44 alineatul 5.
Bafta.

#173
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001
Deci in Romania ce banda lasam la detectoare dintre:

K, Ka, Ku, X... si care mai sunt?

Doar K?

Zicea cineva ca e o singura masina cu Ku... sau cam asa ceva...

#174
catalinache

catalinache

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 343
  • Înscris: 06.05.2006
Eu am folosit un BlackSpiderzz 700 pe cca 1500 km in perioada 29 dec 2006 - 4 ian 2007 pe ruta Bucuresti - Pitesti - Campulung - Brasov - Miercurea Ciuc - Brasov - Ploiesti - Bucuresti si va pot spune urmatoarele:

1) Nu am primit nici o amenda radar. Poate voi primi prin Posta mai tarziu :)

2) 98% din timp am folosit modul CITY si am primit multe alarme false in benzile KA si V (VG2). In cei 2% din timp am primit alarme foarte-foarte-foarte dese ... chiar si pe autostrada, asa incat am fost nevoit sa comut pe "CITY". Ma dureau urechile :))

3) In dreptul intersectiei DN 1 cu breteaua spre Snagov Sat, cat si pe raza comunei Saftica, am primit la greu alerte "L" (Laser) - probabil false (din care stiu eu radarele de pe DN 1 nu sunt detectabile ....)

4) N-am primit nici macar o singura alerta in banda "K", ceea ce ma mira....

Cartea tehnica de care dispun a lui BlackSpiderzz 700 este redusa la o singura pagina A4 - asa ca nu pot spune multe despre acest model. Am dat pe el 350 RON (1 Euro = 3,35 RON).

Catalin

#175
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
multumesc! solutia este deci esp + termometru extern, masina mea este mai vechiuta, Volvo 940,  si nu le are ...:(
am ajuns acasa si va pot spune si ce am cumparat: CObra ESD 7000 6 band. o fi rau, o fi bun ... 230 ron a facut in carf. ...

#176
TheOne06

TheOne06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 02.01.2007
Cobra 7000 am avut eu si i l-am dat tatalui meu si nu a avut probleme si pe langa asta si-a facut foarte bine treaba

#177
EMSI

EMSI

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.01.2007
eu am un whistler 1743 montat pe un Hyundai accent. si-a facut datoria pana acum, dar m-ati bagat la idei cu locul lui de montare. hyundai-ul are parbriz atermic? stie cineva  ceva despre acest model de whistler?

#178
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 EMSI, on Jan 8 2007, 22:45, said:

am auzit si bune si rele despre acest model. ce parere aveti despre whistler 1743?


un dilar de detectoare pe care-l cunosc mi-a recomandat in loc de 1743.... Black Spiderzz BZZ 200........!
un prieten are 1743 si ii da ca multe alarme false in banda k.....iar pe un drum de 150 km cand am fost cu el a detectat 2 radare....iar 2 nu.  :huh:
Sincer nu prea stiu multe despre acest model BZZ-200.....dar a zis ca imi poate face un test . In fisa tehnica sta bine.

Detectia la distanta mare si protejarea impotriva oricarui dispozitiv radar si laser utilizat de politie, combinat cu cea mai buna tehnologie impotriva alarmelor false si posibilitatea selectarii benzilor radar si laser, fac din Black Spiderzz cea mai buna tehnologie utilizabila pe orice piata internationala. Special proiectat pentru utilizare internationala, acopera intreaga gama de frecvente folosite de politiile statelor europene.

Caracteristici:

● Ku, Ultra X, Ultra K, K-POP, Ka-POP, X, K, Ka, W-Ka, S-Ka Bands
● 24 Police Radar Frequencies
● 6 Safety Radar Frequencies
● toate dispozitivele laser internationale

● Timp de raspuns mic: 250ms
● Alerta vocala English/Spanish

● 360° Sensing Perimeter
● detectie POP
● Safety Warning System (SWS) and Safety Alert (SA) Detection
● VG2/VG3 Undetectable
● Instant On/Pulsed Detection
● Benzi selectabile - X On/Off, Ultra X On/Off, Ku On/Off
● Setting Memory
● City/Highway Modes
● Separate Audio Alerts
● Four-Level Dim Function
● Mute On/Off
● Voice On/ Voice Off
● Automatic/Manual muting of audio alerts
● Signal Strengh Meter
● Language selection
● Volume control
● High-visibility text icon display
● Sensitivity control
● Automatic Self Test
● Accessories - cablu spiralat de alimentare, siguranta fuzibila, dispozitiv cu ventuze de prins pe parbriz, scai, manual de utilizare.l
● Detecteaza toate cele 24 frecvente radar internationale:
Detecteaza toate cele 6 frecvente Safety Radar: (24.070 GHz, 24.100 GHz, 24.110 GHz, 24.190 GHz, 24.230 GHz, 24.150 GHz)

● Detecteaza toate dispozitivele laser internationale: (Auto-Trax Photo-Lidar, Autovelox, Eurolaser, FámaLézer I, II, III, LaserCam, Laser-Lite, LaserPatrol, Laveg, Leivtec, Leica Speedlaser, LTI 20-20, Marksman 20-20, MestaLaser, Multalaser, Pro-Laser I, II, III, Riegl, SpeedLaser, Stalker, StarLaser, Telelaser, TraffiPatrol, Ultralyte, VHT Muvitas si multe altele)

#179
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
ok, m-am intors in tara, cu tot cu 9930 de la Cobra. Afara nu l-am folosit (decat sa ma caciulesc cu militienii unguri, mai bine imping masina singur!), insa in tara a stat tot timpul la loc de cinste.

Radare detectate in approx 1400 km prin tara (si la dus, si la intors): 100% (nush, toate din cele 9 sau 10 reale). Distanta de detectie a variat intre ~ 800 m (la intrarea in Deva, unde il tineau baietii intors in lateral la 90 de grade si intr-un sat din Hunedoara, pus dupa o curba) si vreo 3 km (nu stiam ce dracu' are ... incepea sa dea alerte in K, eventual crestea la 2 si apoi se oprea ... baietii lucrau la alimentarea tunului ... oricum, isi alesesera prost locul). Din cele detectate 2 au fost mobile (unul din fata, unul din spate). TOATE au fost in banda K.

Alerte false destule, dar nu deranjante. M-am invatat cu el si - daca nu da alerte - ceva e in neregula. Pe DN1 mi-a dat, intre Campina si Ploiesti, un X lung (mai bine de 2 km), drept pentru care m-am hotart - in sfarsit - sa-i "curat" X-ul din program. Pe city il tin in X Beep Off .

VG2 e destul de clar: anumite tipuri de detectoare (nu cred sa fie asa multe radar jammere in RO!). Spectre o singura data, POP de cateva ori, Ka de cateva ori, Ku rar.

Railway nu am auzit (inca) :D

#180
TheOne06

TheOne06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 02.01.2007
Tyby ca sa scapi de alarmele false scoate toate benzile inafara de K pentru ca asta se foloseste la noi.Poti sa scoti si Spectre si VG2 din aceeasi cauze.O sa-ti mai dea alerte false in banda Ka care nu se poate elimina deoarece este legata de Ka.Iti mai da alerta VG2 cand cineva din jurul tau are etector de radar cu functia VG2 activata (care se afla pe o raza de 25-30 de cm)

Edited by TheOne06, 09 January 2007 - 18:42.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate