Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Pomi fructiferi si altele

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
8637 replies to this topic

#2359
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007
As avea si eu nevoie de putin ajutor de la experti, multumiri in avans.
Din cei ~35 de pomi plantati in toamna nu imi este clar cum continui cu cativa dintre ei.

De exemplu toti cei 3 peri prezinta o dezvoltare relativ anemica in comparatie cu ceilalti pomi. Cum merg cu ei mai departe, caci ramurile formate, dupa ochiul meu de ne-expert, nu ar parea prea solide. Foto atasata cu unul dintre peri.

De asemenea, mai am un mar cu frunzele finale de o culoare foarte deschisa, tot nu foarte dezvoltat, mai ales in comparatie cu alti meri care sunt "explodati".

Cum procedez cu ei in continuare, ce alternative am, cum ii tai la primavara, trebuie plantati altii ...?

Attached Files



#2360
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010

View PostRaduceanu, on 11 august 2015 - 10:44, said:

As avea si eu nevoie de putin ajutor de la experti, multumiri in avans.
Din cei ~35 de pomi plantati in toamna nu imi este clar cum continui cu cativa dintre ei.
De exemplu toti cei 3 peri prezinta o dezvoltare relativ anemica in comparatie cu ceilalti pomi. Cum merg cu ei mai departe, caci ramurile formate, dupa ochiul meu de ne-expert, nu ar parea prea solide. Foto atasata cu unul dintre peri.
De asemenea, mai am un mar cu frunzele finale de o culoare foarte deschisa, tot nu foarte dezvoltat, mai ales in comparatie cu alti meri care sunt "explodati".
Cum procedez cu ei in continuare, ce alternative am, cum ii tai la primavara, trebuie plantati altii ...?
Nu sunt un expert dar incerc sa raspund punctual. Ceilalti pot ajuta raspunzand tot punctual.
1.Parul plantat arata foarte bine, avand in vedere ca e nestropit cu insecticide, fungicide, dupa parerea mea. Pomii in general in primii ani trebuie ajutati mai mult cu apa si stropiri. Apoi in primii ani isi dezvolta sistemul de radacini iar dezvoltarea e mai inceata. Anii urmatori vor creste mai mult. Nu arata rau parul, nu avea cum sa aiba o dezvoltare mai rapida, mai ales in acest an secetos.
2. Marul sufera de ceva lipsa de substante minerale, cred. Aici sa spuna horticultorii cu studii, chimia mea e pe tabelul lui Mendelev. La fel, trebuie udati suficient, nici inecati cu apa dar nici lasati sa se usuce. Foarte important de stiut pe ce portaltoi sunt altoiti merii. In viitor, cei cu portaltoi viguros (franc, MM106) isi vor asigura mai usor necesarul de apa decat cei pe portaltoi de vigoare mai mica. Taierile din primii ani au ca rol formarea coroanei. Te poti informa si vei gasiinformatii despre formarea coroanei pe google si carti.
3.La primavara vei face mici taieri de formare a coroanei la alegere (coroana tip vas, cu lider central). Parerea mea e ca vor trece de anul acesta si cu putin mai multa grija vor ajunge pomi in rod. Nu e nevoie de plantezi altii. Ca o rugaminte, sa ne spui ce soiuri ai pus de meri si peri si portaltoii daca ii cunosti de pe etichete (daca le-ai pastrat) si nu i-ai luat din piata. Bafta!

#2361
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 23.09.2009

View PostRaduceanu, on 11 august 2015 - 10:44, said:

Cum procedez cu ei ...
Perii se dezvolta mai lent in tinerete. Pomul tau este perfect; ai deja doua sarpante.
Marul nu are nimic , poate un mic deficit de apa dar nimic periculos.

#2362
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Explicatia pentru diferentele de dezvoltare se afla in pamant. S-au prins mai greu, radacinile au fost afectate de transplantare, groapa si plantarea au fost mai prost facute poate, plantarea s-a facut cand pomii erau putin cam intrati in vegetatie poate si asta i-a dat putin peste cap, etc...radacinile s-au intremat mai greu fata de ceilalti pomi...
Cauzele pot fi multiple, conteaza ca in sfarsit au luat-o din loc si ca sunt ok, la anul vor pleca normal...


#2363
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007
Multumesc mult pentru raspunsuri, m-am mai linistit.

Eu am comparat evolutia acestor pomi cu a celorlalti plantati, dintre care unii cu o dezvoltare exploziva (cais, meri, piersic, pruni, migdal), acestia aratand clar mai pricajiti.

Referitor la stropiri, i-am mai stropit dar relativ intr-un mod reactiv. La inceputul verii au fost atacuri diverse si le-am mai dat cu putin fâs (antifungic ori insecticid) cand am ajuns pe la tara.
Prin prunii si corcodusii din afara curtii a fost dezastru de omizi, acum s-au calmat si chiar au inverzit la loc.

Perii sunt toti pe portaltoi par-pyrus piraster (= par paduret), fiind soiurile triumf, carpica si untoasa bosc. Toti trei sunt din categoria pricajit, repet, in comparatie cu media celorlalti.

Marul din poza este Jonagold pe malus sylvestris (= mar paduret).
Alti meri ce s-au dezvoltat bine si foarte bine sunt:
Pionier / M26
Romus 3 / M26
Prima / malus sylvestris
+ inca unul despre care nu mai am date.

Am mai pus Mutzu si Granny Smith ambii pe malus sylvestris. Au inmugurit, initial au crescut putin crengutele - pareau Ok, dar acum sunt clar uscati.

Au fost achizitionati nu din piata ci de la mult discutatul shop din Afumati.
Overall s-au prins peste 90%, doar cei 2 de mai sus sunt failed. O parte au degerat asta iarna (ambii gutui de exemplu) dar au inmugurit si ulterior s-au dezvoltat frumos din partea nedegerata a altoiului.

Orice alte sfaturi sunt welcome. Oricum iarna asta trebuie sa ii trec prin toate cele 4 stropiri.

#2364
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
vand aia de la afumati merpe portaltoi viguros? n-am fost atent.
oricum, pare ca cei ce portaltoi vigurosi, care au si radacini ma mari siai pivotante, au suferit mai mult. Poate fi vorba de scoaterea din.pepiniera facuta cu picioarele sau probleme la plantare, gropi, tip de sol, etc....
Conteaza mai putin, si.mie mi s-a intamplat cu pomi din surse variate, am cativa plexati, stagnati, chiar si unii care credeam ca-s cam dusi acum au inceput sa dea din nou cu alta vigoare, inca nu stiu daca sa-i tai drastic sa plece frumos sau sa fac treaba asta la primavara, e cam tarzior acum...inclin sa ii.las in pace si scurtez drastic la anul sa plece coroana frumos.

se intampla, eu zic sa conrinui sa ii uzi si pe cei pe care ii crezi dusi, poti avea surprize...asta daca nu sunt uscati, taie si vezi daca au lemn verde sau sunt morti...

din motivele de acest gen dar si lipsa de spatiu temporara, eu in ultimii ani am cumparat pomi, ieftini, la reducere, pret de nimic....initial.de.mila ii luam....pusi la galeti de 20l, substrat foarte bun, ingrijiti bine...dupa un an plantati la loc definitiv, prindere superfacila si 100% sigura, plecare beton in anul urmator, formati cei ok sau retezati la cep aia mai varza...
cei mai zdraveni au, functie de.soi, inclusiv muguri de.rod, unii....

le merge superbine daca ciubarul e destul de mare.pt radacini, la salbatici/franc trebuie vas ma adanc...nu sapi gropi, nu ii tii fortat in mijlocul campului, arsita, etx..daca ai unii mai varza, cum ai tu, ii poti baga la semiumbra...plantezi doar ce e sigur 100% prins si sanatos, frumos plecat, etx...Attached File  uploadfromtaptalk1439375221649.jpg   1.65MB   81 downloads

poza e de prin primavara, inceput.de.vara, pomi luati chiar la sfarsit de.aprilie, inceput de mai cred, deseuri, pomi care mureau oricum....
poate le fac zilele astea niste poze, majoritatea sunt frumosi, din 40 si ceva toti sunt viabili si la sfarsitul anukui viitor toti vor avea coroana formata, unii acum sunt nuia, a trebuit sa las 2 muguri.la baza, restul era uscat...am 2.lastari din care nu stiu ce sa aleg, ma gandeam sa ii palmetez decorativ, mai vedem...



#2365
inacro

inacro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 05.02.2008

View Postparintele, on 12 august 2015 - 12:30, said:

...eu zic sa conrinui sa ii uzi si pe cei pe care ii crezi dusi, poti avea surprize...asta daca nu sunt uscati, taie si vezi daca au lemn verde sau sunt morti...
Confirm și eu ce zile părintele: Am avut un piersic, plantat în primăvară, ce nu dădea nici un semn de viață la câteva săptămâni bune după ce alții aveau frunzulițe. Attached File  IMG_0897.JPG   371K   91 downloads
L-am tăiat la 40 de cm. înlăturându-i complet coroana cu care venise din pepinieră. Acum arată așa:
Attached File  IMG_0437.JPG   1.02MB   94 downloads

#2366
hersorin

hersorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 29.04.2011

View Postparintele, on 12 august 2015 - 12:30, said:



din motivele de acest gen dar si lipsa de spatiu temporara, eu in ultimii ani am cumparat pomi, ieftini, la reducere, pret de nimic....initial.de.mila ii luam....pusi la galeti de 20l, substrat foarte bun, ingrijiti bine...dupa un an plantati la loc definitiv, prindere superfacila si 100% sigura, plecare beton in anul urmator, formati cei ok sau retezati la cep aia mai varza...
cei mai zdraveni au, functie de.soi, inclusiv muguri de.rod, unii....

le merge superbine daca ciubarul e destul de mare.pt radacini, la salbatici/franc trebuie vas ma adanc...nu sapi gropi, nu ii tii fortat in mijlocul campului, arsita, etx..daca ai unii mai varza, cum ai tu, ii poti baga la semiumbra...plantezi doar ce e sigur 100% prins si sanatos, frumos plecat, etx...Attachment CAM01674.jpg


Banuiesc ca tinuti in vase radacinile vor creste normal dupa plantare .
Ii plantati la locul lor toamna , primavara sau oricind (tinind cont ca radacinile nu sunt afectate) ?

#2367
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
ii voi planta in primavara, probabil.

#2368
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View PostRaduceanu, on 12 august 2015 - 09:20, said:


Pionier / M26
Romus 3 / M26
Prima / malus sylvestris

Cu soiurile astea ai fost inspirat.

View Postparintele, on 12 august 2015 - 12:30, said:


Conteaza mai putin, si.mie mi s-a intamplat cu pomi din surse variate, am cativa plexati, stagnati, chiar si unii care credeam ca-s cam dusi acum au inceput sa dea din nou cu alta vigoare, inca nu stiu daca sa-i tai drastic sa plece frumos sau sa fac treaba asta la primavara, e cam tarzior acum...inclin sa ii.las in pace si scurtez drastic la anul sa plece coroana frumos.


Lasa-i in pace pana la primavara.

#2369
razvan_g81

razvan_g81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 15.01.2008

View Postgheo_55, on 15 mai 2013 - 22:54, said:

iata pozele cu meri  Red Love Circe si Odysso , facute in 08.05.2013, respectiv 15.05.2013

Ceva noutati despre cei doi Red Love?
Am gasit si eu Red Love Era si Circe si ma interesa daca au rodit cei din poze.

#2370
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Red Love Circe(soi de vara) a rodit si in acest an(3).Se coace in august,e productiv,s-a comportat bine la boli si daunatori.Fructele sint mici ,90-100 gr,uniforme ca marime,pulpa nu e fina,gust dulce -acrisor ,lipsit de aroma,culoare frumoasa.

Attached Files



#2371
razvan_g81

razvan_g81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 15.01.2008

View Postgheo_55, on 26 august 2015 - 21:55, said:

Red Love Circe(soi de vara) a rodit si in acest an(3).Se coace in august,e productiv,s-a comportat bine la boli si daunatori.Fructele sint mici ,90-100 gr,uniforme ca marime,pulpa nu e fina,gust dulce -acrisor ,lipsit de aroma,culoare frumoasa.

Multumesc

#2372
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
A plouat cu prune anul asta...

#2373
andu88

andu88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 26.03.2013
Salut,
Ce imi recomandati sa pun pe 1000mp , sa pun soiuri diferite mar par visin cais etc sau sa pun un singur soi doar visin mar par etc?
Ma refer sa pun alternativ prun visin mar par cais cires etc sa fie din toate cate unu.

#2374
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
Ca sa pui o singura SPECIE (nu soi) asta presupune ca vei valorifica o parte din fructe pentru ca nu vad cum sa consumi sa zicem visine din vreo 30 pomi. Eu as pune cateva specii (mar, par, prun, cais, cires, chiar si piersic) si as alege pentru fiecare specie cateva soiuri cu perioade diferite de coacere. De altfel asta am si facut pe o suprafata asemanatoare. E adevarat, va fi bataie de cap cu tratamentele. Sau poti alege 2 max. 3 specii, fiecare cu cate unul sau doua soiuri cu polenizatorul aferent daca nu sunt soiuri autofertile si iti usurezi cat de cat munca in ce priveste tratamentele. Daca nu ai timp de tratamente te orientezi catre soiuri rezistente si actionezi doar cand apar avertizari la daunatori...Tu ar trebui sa stii mai bine ce iti doresti.

Edited by cotzi, 12 September 2015 - 09:25.


#2375
alexandru68

alexandru68

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 287
  • Înscris: 15.06.2011
domnilor stiti cumva ce soi de par este si daca poate fi altoit pe gutui salbatic?

Attached Files



#2376
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Mi se pare ca seamana cel mai mult cu soiul Hosui  .Gutuiul nu este recomandat ca portaltoi pentru perii nashi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate