Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Pomi fructiferi si altele

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
8639 replies to this topic

#1999
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Inca ceva...
Un producator ca in exemplu de mai sus nu va inmulti decat soiurile care ii "confirma"(productivitate,gust,rezistenta la boli,capacitate de pastrare,etc).Un soi cu care el nu are rezultate nu-l va inmulti.
In lista ta de soiuri care doreai sa le cumperi cate erau testate in zona ta ? Cate dintre ele le-ar cumpara un pomicultor cu experienta ?
Pai mai dragule, repet inca o data : la pepiniera te duci cu lista facuta de acasa ,nu cumperi orice ti se ofera. Important este cine face lista.

#2000
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.02.2006
Un calendar cu stropirile la pomi fuctiferi are vreun coleg?

#2001
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Am eu ceva ...nu am la cais si piersic, ca materialul provine de la statiunea de cercetare din cluj iar clujul nu e zona de cultura pentru cais si piersic

Attached Files


Edited by claudia313, 20 December 2014 - 23:11.


#2002
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
Toate cartile de specialitate contin un astfel de calendar... ai si avantajul ca sunt sintetizate pe specii cum e cazul cartilor de la MAST (marul, parul si gutuiul, caisul si piersicul, ciresul si visinul etc.) Contin o sumedenie de alte informatii utile nu doar stropiri. Merita sa le ai in biblioteca.
Mai are si google calenadre, de exemplu:
http://www.4garden.r...ment-semintoase
http://www.4garden.r...ntru-samburoase
http://www.fitofarma...ndaragricol.php
etc....

Edited by cotzi, 20 December 2014 - 23:22.


#2003
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Sunt de acord cu stropirile până crește pomul, iar după ce crește doar stropiri cu piatră vânătă sau zeamă bordeleză. Nu vreau mere super stropite, de 12 ori sau de 18 ori ca in Polonia. Pentru ce am mai pus pomii mei? Dacă vreau merele foarte mari, fără nici o pată,  mă duc și cumpăr din supermarket un kg de mere, dar știu că beau și o lingură de otravă. De aceea caut soiuri rustice să reziste la boli. Am vazut un documentar pe Digi Life, se chema, cred ,,Merele și perele", era realizat în Austria, cu livezi tradiționale vechi. De ce acolo rezistă merii și austriecii mănâncă din merele respective, fac sucuri, băuturi, iar noi băgăm chimicale la greu în fructe? Eu am o livadă, are peste 60 de ani, rezistă merii mari fără nici o stropire. Și nici nu au fost stropiți, cred niciodată, pentru că o lungă perioadă au fost în grija C.A.P.-ului și era în sat, nu stropea nimeni livada altuia. De fapt livada a fost neîngrijită în perioada aceea. După revoluție în continuare nu a stropit nimeni această livadă și încă rezistă. La etapa asta, poate în viitor îmi schimb părereaPosted Image (în funcție de viitoare experiențe, cine știe), consider că trebuie să căutăm doar soiuri rezistente, rustice, să obținem mere nestropite. Austriecii sunt deștepti, noi suntem mai pitziponci, dacă toată lumea stropește hai să stropim și noi. Este șansa noastră de a mânca ceva sănătos, trebuie să profităm de ea. Vă rog să vă gândiți bine.Vă doresc succes în toate, inclusiv în activitatea pomicolă!Posted Image

Edited by Serioja01, 21 December 2014 - 05:46.


#2004
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Eu nu stropesc conform calendarului, ca doar n-am innebunit, ca atunci imi cumpar fructele si nu mai imi rup salele sa ma ocup de pomi, anul trecut in ziua urmatoare curatarii pomilor abia m-am tarat!
Dar pe pielea mea am constatat ca daca nu fac nici o stropire nici nu mananc fructe, asa ca tot degeaba muncesc sa intretin pomii! In primul an cand m-am ocupat de pomi am facut doar tratamentule de iarna. Rezultat: am apucat ceva prune fara viermi, in rest, nexam! Anul 2, tratamentele de iarna+fungicid in zeson si insecticid la scuturarea florilor. REzultat: ca in primul an, doar ceva prune, in rest totul era cu viermi. Anul 3: tratamentele de iarna + un tratament cu fungicid + 2 stropiri cu insecticid, la scuturarea florilor si cand fructul era cat o aluna, indiferent de specie. Ei bine, se pare ca am nimerit-o, foarte putine fructe viermanoase. Asa ca voi proceda la fel si anul viitor si poate tine figura.

In alta ordine de idei, am in curte un cires iar anul acesta vrabiile au distrus toate florile, le gaseam pe toate pe jos, rupte. Cineva mi-a zis ca vrabiile atacau florile pentru ca trecuse pe la ele musca ce depune oul. E posibil? Sau blestematele o faceau in ciuda mea? Sau carau o parte in cuiburi, avand in vedere ca ciresul e exact langa cladirea in podul careia vrabiile au cuiburi?

Edited by claudia313, 21 December 2014 - 18:43.


#2005
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Spune ce soiuri de meri si alti pomi ai in livada. La stropiri poate ai gasit reteta minima pentru acei pomi fructiferi.

#2006
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011

View Postclaudia313, on 21 decembrie 2014 - 18:42, said:

In alta ordine de idei, am in curte un cires iar anul acesta vrabiile au distrus toate florile, le gaseam pe toate pe jos, rupte. Cineva mi-a zis ca vrabiile atacau florile pentru ca trecuse pe la ele musca ce depune oul. E posibil? Sau blestematele o faceau in ciuda mea? Sau carau o parte in cuiburi, avand in vedere ca ciresul e exact langa cladirea in podul careia vrabiile au cuiburi?
N-au treaba cu nici o musca, le rup si le arunca pe jos de-a dreacu. Si la ciresul meu s-au bagat, numai ca mi-au lasat si mie cateva.
Am mai observat si ca rup sacii cu nuci din pod, dar dupa ce-am legat cateva panglici facute din pungi de-un leu s-au lasat de sportul asta.
Deci, la anul fac ciresul sorcova.Posted Image

Edited by sandel1, 21 December 2014 - 20:05.


#2007
alinstroe

alinstroe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.12.2013
buna seara! este tarziu (daca timpul permite) sa replantez cativa pruni si  meri? multumesc

#2008
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
@alinstroe Cat timp pamantul nu e inghetat se poate planta

@serioja, pomii mai vechi habar n-am ce soiuri sunt,am multi pruni, unii dintre ei cu prune maricele, albe, zemoase, sunt f. bune pt. tuica,  dintre pomii recent plantati, unii aflati in primul an pe rod am mar Golden, Ionagold, Idared, Patul, ciresi Regina, Donissen, Vega, prun Centenar, President, Renclod Althan,renclod verde,  par Abatele Fetel, Conference, cais Sulmona si Goldrich
In ceea ce priveste soiurile rustice,vechi pentru care ai tu predilectie, eu nu cred ca sunt neaparat mai rezistenti la boli, ba chiar dimpotriva...acum 50 de ani bolile erau mai putine si mai putin agresive, s-au importat multe boli care la noi nu se prea vedeau prin gradini, conditiile climatice s-au schimbat, sunt multe, pe vremuri cercetatorii nu aveau gandul de a crea pomi rezistenti la atat de multe boli. Din ce stiu eu in general termenul de rustic atasat unei plante se refera mai mult la rezistenta la ger decat la rezistenta la boli si daunatori

View Postsandel1, on 21 decembrie 2014 - 19:55, said:

N-au treaba cu nici o musca, le rup si le arunca pe jos de-a dreacu.

Esti sigur? Ca daca e asa, o sa fac genocid de vrabii Posted Image   Chestia e ca in livada, la alti pomi, nu au facut porcaria asta, doar la acela, aflat langa zona unde au cuiburile, de-aia le suspectez si eu pe nemernice ca o fac de ticaloase ce sunt! Posted Image

#2009
puiutoma

puiutoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2014

View Postalinstroe, on 21 decembrie 2014 - 20:09, said:

buna seara! este tarziu (daca timpul permite) sa replantez cativa pruni si  meri? multumesc
Daca temperatura iti permite, toata perioada dorminda poti sa faci asta.
Asa ca, dai bataie! Solul sa nu fie sub 0 grade...

#2010
marian_nic65

marian_nic65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 03.11.2012
Buna seara! Pentru ca astazi temperaturile au depasit 8, 9 grade, am efectuat separat stropire cu piatra vanata 5% si emerite oil. Mai pot repeta operatia si la inceputul primaverii? Cu multumiri.

#2011
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 23.09.2009
Crezi ca vor avea efect ?

#2012
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Astazi am stropit si eu cu piatra vanata. Am cumparat din comert la 18 lei kg si surpriza pe ea scria ca nu se foloseste la tratamente fitosanitare. Am dat concentratie 3%. Cu ulei horticol ii stropesc in martie cand mugurele e un pic umflat

#2013
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View Postspecial_murinio, on 24 decembrie 2014 - 21:30, said:

surpriza pe ea scria ca nu se foloseste la tratamente fitosanitare.

Asta pentru ca s-a interzis  in U.E, deci si in Romania,folosirea sulfatului de cupru in tratamente fitosanitare! :)

#2014
marian_nic65

marian_nic65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 03.11.2012
Craciun fericit alaturi de cei dragi!

#2015
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013

View Postclaudia313, on 24 decembrie 2014 - 22:00, said:


Asta pentru ca s-a interzis  in U.E, deci si in Romania,folosirea sulfatului de cupru in tratamente fitosanitare! Posted Image

Nu este o problema ca luam de la vecinii nostri BG.
Ei nu  prea au treaba cu EU decit de luat, in rest legislatia varza.

#2016
puiutoma

puiutoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2014
Treb sa stai la sud


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

ceanu1980

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate