Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

M-audio

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
andrei222

andrei222

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.07.2007
Ce diferente exista intre Audiophile 24/96 si Revolution 7.1?

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,424
  • Înscris: 08.12.2006
o mică diferență ar fi că una e 7.1, iar cealaltă e stereo (nu mai știu exact care cum, parcă Revolution 7.1 e cea 7.1)

#3
SA-HE75

SA-HE75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.04.2006

View Postandrei222, on Oct 21 2007, 10:33, said:

Ce diferente exista intre Audiophile 24/96 si Revolution 7.1?


De pret.

#4
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
Audiophile 24/96 vs. Revolution 7.1

Audiophile 24/96 – excelentă pentru ascultat sau făcut muzică pe calculator. Sunet stereo. Nu merg jocurile.

Revolution 7.1 – merg parțial jocurile. Sunet 7.1. Pocnituri. Dacă rezolvați cu pocniturile sunetul e bun și se poate asculta, bine, muzică.

Pentru jocuri Creative Sount Blaster Audigy 2 [zs] net cea mai bună.

#5
andrei222

andrei222

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.07.2007
Pentru muzica stereo care se aude cel mai bine ? Unii mi-au spus ca revolution7.1 e mai noua si are anumite facilitati iar placile stereo nu se mai fabrica,pana si cele onboard sunt 7.1.

#6
SA-HE75

SA-HE75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.04.2006

View Postandrei222, on Oct 21 2007, 16:58, said:

Pentru muzica stereo care se aude cel mai bine ? Unii mi-au spus ca revolution7.1 e mai noua si are anumite facilitati iar placile stereo nu se mai fabrica,pana si cele onboard sunt 7.1.


Mai bine te indrepti spre Revolution 5.1, este mai buna (calitativ si nu are nici un fel de pic, pac, poc, in sunet) decat 7.1 si este mai ieftina.

#7
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
Muzica este stereo. Orice altceva înseamnă o intervenție asupra sunetului. Dacă vreți să ascultați muzică, doar muzică, mergeți pe Audiophile 24/96. Măcar nu veți avea probleme cu pocniturile de care pomeneam. Atenție la jocuri că nu merg pe Audiophile 24/96. Totuși aveți nevoie de un amplificator performant și cabluri RCA.

#8
andrei222

andrei222

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.07.2007
E un dezavantaj foarte mare daca audiophile nu merge in jocuri. E drept o s-o folosesc 95% pt ascultat muzica si 5% pt jocuri. Totusi ar fi f. incomod cand ma joc sa schimb sunetul pe placa onboard hmmm... merita sacrificiul? (nu am cine stie ce sistem dar nici chinezarie nu e)... Ce pocnituri se aud in rev 7.1?!? Se aud frecvent?!?

#9
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
Se rezolvă până la urmă și cu pocniturile. Totuși eu prefer să nu ascult muzică pe calculator. E ceva subiectiv, recunosc. Calculatorul este pentru altceva, nu pentru ascultat muzică. Dacă veți face muzică, da. Dați o căruță de bani și puteți fi nemulțumit. Așa sunt și alte plăci de sunet, chiar mai bune, dar merită? E alegerea dvs.

#10
andrei222

andrei222

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.07.2007
Nu fac muzica. Doar pt. ascultat imi trebuie.  Sa inteleg ca nu se aud daca doar ascult? :) Cum se rezolva treaba cu pocnitorile ?

#11
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
http://forum.softped...php/t50912.html

#12
andrei222

andrei222

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.07.2007
Totusi nu mi-a raspuns la intrebare... Se aud sau nu pocnituri daca ascult muzica ?

#13
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
Încercați să căutați pe Google mai multe.
Va dau o direcție:

http://www.hi-fi.ro/...0a7cd629eb288e6

Sigur că se rezolvă eventualele pocnituri. Depinde dacă aveți răbdare să găsiți soluția, punctual, pentru că nu există o rețetă pentru toate configurațiile.

#14
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,424
  • Înscris: 08.12.2006

View PostCBV, on Oct 21 2007, 20:07, said:

Muzica este stereo. Orice altceva înseamnă o intervenție asupra sunetului. Dacă vreți să ascultați muzică, doar muzică, mergeți pe Audiophile 24/96. Măcar nu veți avea probleme cu pocniturile de care pomeneam. Atenție la jocuri că nu merg pe Audiophile 24/96. Totuși aveți nevoie de un amplificator performant și cabluri RCA.
Nu merg jocurile, sau nu merg în 5.1? Eu am o Delta1010LT și nu am pățit până acum să nu-mi meargă vreun joc, dar nu e relevant pentru că sunt cam paralel cu jocurile. Totuși mă interesează chestia asta, n-am înțeles prea bine ce înseamnă nu merg. Sunt jocuri care nu rulează decât pe 5.1? Sau rulează dar nu se aude sunetul? Sau rulează și se aude sunetul, dar nu 5.1 ci stereo? Și care ar fi aceste jocuri (în cazul în care sunt jocuri care nu merg).

#15
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

View Postandrei222, on Oct 21 2007, 21:47, said:

Nu fac muzica. Doar pt. ascultat imi trebuie.  Sa inteleg ca nu se aud daca doar ascult? :) Cum se rezolva treaba cu pocnitorile ?
Trebuie eliminate prin editare.Exista anumite facilitati in programele de editare,optiuni de eliminare, dar nu rezolva integral.

Attached Files


Edited by miron1947, 22 October 2007 - 12:51.


#16
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
Domnule antinari, sunetul este stereo și nu se aud efectele sonore. Despre asta este vorba. Sunt jocuri care au un sunet deosebit de precis; trece glonțul pe la tâmplă. Se pierde foarte mult din calitatea jocului. Eu nu joc decât șah cu Deep Fritz Chess, dar cei pasionați de jocuri trebuie să știe că 24/96 nu este pentru așa ceva. De ascultat muzică nu sfătuiesc pe nimeni să asculte pe calculator, ci pe scule dedicate. Dar este doar părerea mea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate