Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Home Cinema sau sistem de boxe?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
allex_master

allex_master

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 08.10.2007
Itrebarea mea este pentru a asculta muzica ce este mai bun un sistem Home Cinema (vazusem un Sony DAV-DZ 230) sau un sistem de boxe cuplat la calculator (Logitech x530)eventual si un DVD player in loc de calc. Am tot citit pe forumuri da nu am inteles exact MP3-urile nu se aud decat pe 2 boxe si e musai sa am muzica in format audio pentru a o asculta pe boxe? Va rog lamuriti-ma si pe mine pt. ca nu prea ma pricep in domeniu.
In legatura cu sistemul audio puteti sa imi sugerati si voi alte modele care sa se incadreze in max 800 RON.
Multumesc mult pt intelegere.  Astept sugestiile voastre.

#2
Lup

Lup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 11.05.2004
ce zici tu acolo cu mp3-ul se aude decat in 2 boxe e ca un mp3 este codat stereo, adica pe 2 canale, asta nu inseamna ca nu se va auzi in toate difuzoarele. La ce se refereau baietii esta ca daca spre exemplu pui un mp3 cu o pasare care canta nu te astepta sa te uiti prin parti ... adica nu vei avea senzatia aia de spatialitate .. pt asta ar insemna ca un mp3 sa fie codat dolby.

#3
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 31.03.2005
daca spuneai de un sistem audio dedicat cu amplificator si boxe serioase vs sistem home cinema de-a gata atunci era o problema. asa e doar ergonomie. cauta un sistem la care subul reda cat mai aproape de 20 Hz.

#4
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 24.03.2006
Poti asculta mp3-uri pe 5.1 canale atata timp cat fie scula care reda (PC, DVD-Player, etc.) sau systemul 5.1 stiu Dolby ProLogic II.
Nu vei avea acelasi tip de sunet ca la Dolby Digital sau DTS, dar vei avea sunetul pe toate canalele.

Parerea mea este ca totusi muzica se aude mai placut pe 2 canale stereo decat 5.1. Eu am si un system Sony stereo si un system 5.1 si la acesta din urma nu prea suport sa aud muzica. Pentur filme DD e super ok, pentru muzica nu prea.

:)

#5
allex_master

allex_master

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 08.10.2007
Ok mersi pentru informatii. Acum am reusit sa inteleg cum sta treaba. Ideea mea este sa imi achizitionez acel Home Cinema Sony DAV-DZ 230, ca vad ca are ceva putere 850W dar in acelasi timp vad ca nu poate sa redea filme DivX. Ma mai gandesc la alte oferte dar vad ca ar fi singurul cu aceasta putere la acest pret. S-ar putea sa nu amnevoie de atata putere intr-o camera cam ca una de bloc. Voi ce ziceti? Referitor la Home Cinema marca E-Boda credeti ca este de incredere?  Mersi pentru raspunsuri

#6
Lup

Lup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 11.05.2004
la specificatii scrie ca stie divx. Oricum sa iti fie clar ca nu are 850W ... dute in magazin si uitete pe spate sa vezi ce consum are . Daca are o valoare bine trecuta de 1000W atunci e posibil sa fie adevart dar ma indoiesc profund.

#7
allex_master

allex_master

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 08.10.2007
In concluzie voi ce ziceti despre sistem, e OK? Sa il cumpar sau exista o oferta mai buna. Da il are careva poate imi puteti spune cum se aude si cum se vad filmele.

#8
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 24.03.2006
Eu as zice sa mergi pe Sony doar daca mergi numai pe dvd-uri originale. Nu cunosc modelul de care spui dar stiu ca multa lume au abut probleme de compatibilitate cu discuri create pe PC cu firmele astea de renume (Sony, Panasonic, Pioneer, Samsung etc). Multe dintre ele cu intentia producatorului, impotriva pirateriei.

Insa nu tot ce poti pune pe dvd trebuie sa fie piratat. Astfel ca poti sa-ti pui filmulete create in concediu cu aparatul foto, sau filme mai lungi de pe camera video, etc.
Pentru compatibilitate cu orice tip de disc si o sumedenie de formate, plus update de frimware constant, mergi pe Eboda.

Edited by ©GUP, 09 October 2007 - 23:54.


#9
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

View PostLup, on Oct 9 2007, 16:50, said:

la specificatii scrie ca stie divx. Oricum sa iti fie clar ca nu are 850W ... dute in magazin si uitete pe spate sa vezi ce consum are . Daca are o valoare bine trecuta de 1000W atunci e posibil sa fie adevart dar ma indoiesc profund.


"scula" de 850w consuma 125W sau pe aproape. nu mai tin minte exact.
20w ii consuma dvd playerul + preampul (atat consuma toate dvd playerele).
mai raman pt amp 100w. scazand pierderile sursei si ale amp(caldura, camp mag) vei avea o putere medie totala de cel mult 70W cu distorsiuni cat cuprinde pe varfuri. sunet curat vei avea cel mult 40-50W.
si am fost cat se poate de optimist.

e posibil ca sistemul sa poata sa duca varfuri de putere maxima si de 3-4 ori mai mari decat puterea nominala, dar pentru scurt timp adica a bubuit odata si dupa aia vorbeste ala in film.
in muzica din pacate varfurile de putere sunt mult mai dese si nu va face fata la volum mare.

#10
cferoiu

cferoiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.01.2004
Foarte bine spus!!!
Daca te intereseaza filmele si mai ales in format divx, cea mai buna alegere e Eboda 777, are si memorystick  de 1GB pe care poti copia un film si sa te uiti lael direct de pe memo. In combinatie cu Microlab FM-6662 ar fi o solutie potrivita la banii astia. Are si radio, si stereo pe 5 canale.... eheeee
Daca te intereseaza o oarecare fidelitate audio: Microlab H200.
Cauta aici:
http://forum.softped...howtopic=265681
si aici
http://forum.softped...howtopic=149810
lecturare placuta.

Edited by cferoiu, 12 October 2007 - 02:05.


#11
allex_master

allex_master

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 08.10.2007
Eu in principal vreau sa ascult muzica si mai putin sa vad filme. Credeti ca mai ramane valabila varianta cu E-Boda 777x si Microlab? Mersi pentru sfaturi.

#12
cferoiu

cferoiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.01.2004
Ce fel de muzica? daca este vorba de mp3, DA; daca vrei SA-CD DVD-A atunci iti iei un Pioneer 696.
In legatura cu boxele ia-ti Microlab SOLO6 sau Pro3

#13
allex_master

allex_master

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 08.10.2007
Ma uitasem la acest DVD Player Samsung DVD-870, HD sau acest DVD Player Panasonic DVD-S511E-S/K ambele le-am ales fiindca suporta HD si au port HDMI. Intrebarea ar fi cu ce sistem de boxe sa le cuplez avand in vedere ca ele nu au iesire audio 5.1 ci doar 2.1 dar au in schimb Digital Out coaxial si optical. Poate imi recomandati un sistem de boxe 5.1 care sa aiba S/PDIF coaxial si optic, si care sa se incadreze in suma de 500 RON. Sau poate gasiti voi alte metode de a le cupla ca eu nu prea stiu cum sta treaba. Mersi mult.

#14
allex_master

allex_master

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 08.10.2007
Inca o intrebare: Este posibil sa conectez DVD Player Sony DVP-NS 78H cu sistemul de boxe Logitech X-540 astfel incar sa se auda pe toti satelitii? Eu vreau sa ascult MP3-uri. Daca da explicati-mi si mie cum ste posibil. Mersi mult pentru intelegere.

#15
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
pai daca vrei mp3 la ce-ti foloseste hd si 5.1?
pentru muzica nu ai nevoie de mai mult de 2 canale (+subwoofer eventual)

pai de 5 milioane iti iei altecurile alea 5021. ai BOXE nu panarame 5.1
daca costa mai mult de 5mil mai astepti o luna dar iti iei ceva calumea

Edited by undercoverbrother, 13 October 2007 - 16:32.


#16
allex_master

allex_master

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 08.10.2007
Ideea era ca acum imi iau sistemul pt a asculta muzica mai mult dar peste cateva luni cand imi iau LCD TV sa am si eu la ce sa vizionez filme. De aceea am si spus in intrebarea anterioara ca apreciez faptul ca DVD-playerele au HDMI. Problema era daca voi putea auzi muzica(MP3) pe toti satelitii acelui sistem      Logitech X-540 deoarece tot pe net am vazut ca se cupleza 2 RCA-uri din DVD player printr-un adaptor la un singur jack de 3.5mm al sistemului audio. De aceea v-am intrebat dar daca ziceti ca se aude pe toate as ramane la aceasta varianta. Daca nu imi voi lua un sistem 2.1 dar performant.

#17
cferoiu

cferoiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.01.2004
Ai un fix cu Logitech-urile alea... autate umpic pe forumuri si vezi ce se zice de ele si cauta si ce ti-am indicat eu.

#18
Vorbaretzu

Vorbaretzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 22.09.2007
eu am Home Cinema Sony Dav-DZ 230 si pot sa spun ca sunt foarte multumit de el...se aude bine la filme si la muzica, poti sa-l dai numai pe 2.1 sau cum vrei tu...Nu e chiar asa de prost cum spun multi si pana acum a citit tot ce i-am dat..:-S.E un sistem foarte bun.Parerea mea...din proprie experienta. :coolspeak:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate