Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

systeme glisante plexiglass

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005
Eu am de gand sa'mi fac propriul dulap suspendat, lung cam cat lungimea livingului, de jur-imprejurul camerei, m'am gandit la usi din plexiglass sau policarbonat dar nu am gasit un system de glisare sa se potriveasca, fiind plexi de max 6mm iar policarbonatul avand santuri verticale umplute cu aer si foarte flexibil.
Sinele de glisare gasite au maxim 3m, e posibil sa am nevoie de mai mult.
In momentul acesta am nevoie de un system de glisare adecvat, pentru usi usoare, de asemenea de orice sfat avand legatura cu proiectarea acestor dulapuri suspendate.

#2
Erica

Erica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.05.2006
Si eu am nevoie de niste usi glisante cu policarbonat dar nu m-a invatat nimeni cum sa fac si nici la magazine de bricolaj nu am gasit vreo idee. Eu m-am gandit sa vorbesc cu o firma care monteaza termopane pt a face rama din tamplarie de termopan (nu cea alba, ci cu nuanta de lemn), iar policarbonatul il cumpar de la magazin de bricolaj. Inca nu am vorbit, dar nu vad de ce nu s-ar putea. Am vazut pe Valea Cascadelor expus (mai demult) un policarbonat cu rama de termopan facut de o firma de termopane. Mai complicat e cu sinele. Trebuie cumparate si alea plus niste rotite sau alte chestii care sa alunece pe sina la partile de sus si de jos si care sa se prinda de rama (tamplarie). Asa cum se prind si de usile sifonierelor cu sine. Sper ca ti-am dat o idee. :)

#3
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
Erica, aș putea să mă implic să-ți pui în capodoperă ideia.   :)
max 6m de glisantă (șină), material aluminiu pt ramă, culoare maro, sau imitație lemn.
există ceva special, arătos, practic și fiabil pt ce-ai vrea.
mecanismele acelea de care vorbești se numesc role, sunt expre destinate pt așa ceva.

policarbonatul simplu, nu știu dacă merge pus direct pe șine

#4
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005

 Erica, on Oct 19 2007, 22:17, said:

Si eu am nevoie de niste usi glisante cu policarbonat dar nu m-a invatat nimeni cum sa fac si nici la magazine de bricolaj nu am gasit vreo idee. Eu m-am gandit sa vorbesc cu o firma care monteaza termopane pt a face rama din tamplarie de termopan (nu cea alba, ci cu nuanta de lemn), iar policarbonatul il cumpar de la magazin de bricolaj. Inca nu am vorbit, dar nu vad de ce nu s-ar putea. Am vazut pe Valea Cascadelor expus (mai demult) un policarbonat cu rama de termopan facut de o firma de termopane. Mai complicat e cu sinele. Trebuie cumparate si alea plus niste rotite sau alte chestii care sa alunece pe sina la partile de sus si de jos si care sa se prinda de rama (tamplarie). Asa cum se prind si de usile sifonierelor cu sine. Sper ca ti-am dat o idee. :)
Asta vroiam sa spun si eu, de idee, nu ma gandeam sa'i fac rama. Metoda mea era sa'l schimb cu ceva mai dur, plexi.
Acum caut/am gasit deja systeme de glisare pentru grosimi de minim 4mm. Daca vreti revin cu adresele.

#5
PETROV

PETROV

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.11.2006

 dan.me, on Oct 20 2007, 08:09, said:

Asta vroiam sa spun si eu, de idee, nu ma gandeam sa'i fac rama. Metoda mea era sa'l schimb cu ceva mai dur, plexi.
Acum caut/am gasit deja systeme de glisare pentru grosimi de minim 4mm. Daca vreti revin cu adresele.
Chiar te-as ruga sa-mi spui si mie unde gasesc la aceste dimensiuni si eventual daca ai gasit cumva profile din aluminiu sau pvc  pentru incadrarea policarbonatului de grosimi mici pentru usi usoare! Mersi anticipat!
  PS. Eu am creat cateva din pal cu interior sticla dar nu gasesc acele periute subtiri anti:praf,zgomot,autocuratire. si banda magnetica pentru mentinere inchis-descis! M-ar interesa totusi sa trec pe policarbonat!

Edited by PETROV, 07 January 2009 - 12:35.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate