Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

antena wifi la laptop?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
salut

as vrea sa cresc puterea de emisie si receptie la laptop. eu am un acer 5101. exista ceva cu antena externa sa pot pune una mai mare?

#2
monpeleu

monpeleu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 21.08.2005
cam asa ceva?
http://www.pcgarage....wl-100g-encore/

#3
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006

 monpeleu, on Sep 14 2007, 17:26, said:


da cam asa si oare ce putere are aceasta antena. pot sa o detasez si sa pun una si mai mare?

#4
KALOO

KALOO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 08.12.2006

 mitre, on Sep 14 2007, 19:24, said:

da cam asa si oare ce putere are aceasta antena. pot sa o detasez si sa pun una si mai mare?
da

#5
herren

herren

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 25.03.2006
General
Interfata PCMCIA
Viteza de transfer 802.11g: 6, 9, 12, 18, 24, 36, 48, 54Mbps
802.11b: 1, 2, 5.5, 11Mbps
Criptare WPA, WPA2, AES, 64/128-bit WEP
Frecventa 2.412-2.462 GHz
Standarde 802.11g
802.11b
Altele Raza de actiune:
Indoor 130 ft (40 m), outdoor (LOS, Light-Of-Sight) 1000 ft (310 m) at 802.11g (11Mbps)
Indoor 80 ft (25 m), outdoor (LOS, Light-Of-Sight) 200 ft (60 m) at 802.11g (54Mbps)

Vrei sa faci o scara de incendii:P?

#6
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

 mitre, on Sep 14 2007, 16:36, said:

salut

as vrea sa cresc puterea de emisie si receptie la laptop. eu am un acer 5101. exista ceva cu antena externa sa pot pune una mai mare?
Daca ai deja adaptor wi-fi instalat nu are rost sa cumperi un adaptor pcmcia sau usb. acestea nu au antenele mai 'puternice' decat cea instalata in rama display-ului tau.
O posibilitate exista dar presupune sa deschizi laptop-ul, sa gasesti compartimentul care gazduieste slotul mini-pci si pe adaptorul wireless (montat de obicei pe acest slot) sa inlocuiesti cele doua fire (Tx si Rx de obicei) cu alte doua care ies din carcasa si se conecteaza la asa ceva (orientativ):
http://www.pcgarage....us/wl-ant-150g/
trebuie doar sa mai gasesti o bucata de cablu coaxial 50ohm si o perehe de mufe mama-tata SMA/RP (gasesti pe la magazinele de specialitate)

#7
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
nu dar am o locatie la job intr-un demisol in mijlocul cladirii. peste tot merge wifi doar la mine nu. ma gandeam ca poate adaptoarele au antene mai tari ca cea de la laptop care este de 2db am inteles. am mai facut rost de un expander de retea dar laptopul  il vede doar nu poate sa il utilizeze efectiv. am scos criptarea si luni o sa incerc si asa poate merge.

#8
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

 mitre, on Sep 14 2007, 19:39, said:

nu dar am o locatie la job intr-un demisol in mijlocul cladirii. peste tot merge wifi doar la mine nu. ma gandeam ca poate adaptoarele au antene mai tari ca cea de la laptop care este de 2db am inteles. am mai facut rost de un expander de retea dar laptopul  il vede doar nu poate sa il utilizeze efectiv. am scos criptarea si luni o sa incerc si asa poate merge.
Adaptoarele nu au gain mai mare decat antena integrata, de obicei. Poate ca ar fi mai bine sa gandesti problema 'invers' :), mareste puterea de emisie a repetitorului WDS cu o antena mai buna.

#9
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006

 hubbabub1601, on Sep 14 2007, 19:42, said:

Adaptoarele nu au gain mai mare decat antena integrata, de obicei. Poate ca ar fi mai bine sa gandesti problema 'invers' :), mareste puterea de emisie a repetitorului WDS cu o antena mai buna.

pai repetitorul are semnal suficient d ebun dar cu criptare nu am reusit sa il fac sa mearga la fel ca si adaptoarele wifi pe usb ale calculatoarelor. am scos criptarea, merge reteaua pe desktopuri si laptopuri ddar nu am mai apucat sa testez si setez repetitorul. cum spuneam luni. sper sa mearga. in caz contrar imi trag fir din camera alaturata de laun coleg prin lan. dar il trag la un desktop si apoi pun un adaptor usb la el sa functioneze Ap si va fi ok, cam incalcit dar ma rog.

iar antena repetitorului nu se poate schimba fiind turnata in plastic...... poate la un atelier.

Edited by mitre, 14 September 2007 - 18:50.


#10
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
sau daca stiti ceva connector ca am inlolcuit 2 din antenele routerului si daca as gasi ceva conector sa le leg pe restul 3 impreuna as prinde un plus de 10 db care este f mult.

#11
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

 mitre, on Sep 16 2007, 11:39, said:

sau daca stiti ceva connector ca am inlolcuit 2 din antenele routerului si daca as gasi ceva conector sa le leg pe restul 3 impreuna as prinde un plus de 10 db care este f mult.
Cauta prin magazine mufe RP-SMA mama/tata. in principiu iti trebuie o mufa tata care 'intra' in router si cablu coaxial 50ohm. mai greu este cu conectarea celor 3 antente pe o singura mufa. cu un splitter de cablu nu ai nici o sansa, astea 'taie' semnalul, de obicei pe la 1200 Mhz, mult mai jos decat cei ~2.4 Ghz ai semnalului Wi-Fi.
Daca legi pur si simplu cele 3 antene pe un singur cablu coaxial care se duce in router s-ar putea sa nu obtii atenuarea dorita (acei 10db in plus, care, intr-adevar, sunt f. mult). incearca cu o antenta directionala cu gain mare, ca ultima solutie...

#12
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006

 hubbabub1601, on Sep 16 2007, 15:54, said:

Cauta prin magazine mufe RP-SMA mama/tata. in principiu iti trebuie o mufa tata care 'intra' in router si cablu coaxial 50ohm. mai greu este cu conectarea celor 3 antente pe o singura mufa. cu un splitter de cablu nu ai nici o sansa, astea 'taie' semnalul, de obicei pe la 1200 Mhz, mult mai jos decat cei ~2.4 Ghz ai semnalului Wi-Fi.
Daca legi pur si simplu cele 3 antene pe un singur cablu coaxial care se duce in router s-ar putea sa nu obtii atenuarea dorita (acei 10db in plus, care, intr-adevar, sunt f. mult). incearca cu o antenta directionala cu gain mare, ca ultima solutie...

pai din cele trei antene de 5 db ale routerului am inlocuit 2 una cu o antena d link de 7 db, una cu o antena linksis de 6 db. acuma ma gandeam ca daca reusesc sa le pun pe toate cele trei antene ale routerului pe un singur cablu ar fi (5x3=15) + (7+6=12) = 27 db care ar fi cred eu mai mult decat suficient. asta in teorie ca in practica ....... oricum si daca reusesc sa prelungesc cu cablu antenele de 5 db si 6 db in geam langa cea de 7db cred ca o sa obtin o imbunatatire majora. si pana atunci poate configurez si repeterul si poate este ok.

#13
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005

 mitre, on Sep 16 2007, 17:20, said:

acuma ma gandeam ca daca reusesc sa le pun pe toate cele trei antene ale routerului pe un singur cablu
Este mult mai bine sa folosesti una singura si buna.
Incearca cu un Tin Can.
http://www.turnpoint...tennahowto.html

#14
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006

 bit 61, on Sep 16 2007, 18:18, said:

Este mult mai bine sa folosesti una singura si buna.
Incearca cu un Tin Can.
http://www.turnpoint...tennahowto.html

merci de idee. oare pot monta o antena intr-o cutie de asta si sa ii cresc puterea? nu de alta da am 2 antene de 5 db de la router nou noute si nu am ce face altfel cu ele. eventual un schimb cu una mai puternica. adica : dau 3 x 5 db pe una de 7 sau 10db. amatori?

#15
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005
Daca este realizata corect o sa ramai surprins ce poate sa faca o cutie "de conserva".
De asemenea conteaza foarte mult tipul de cablu folosit.
Foloseste un cablu cu pierderi foarte mici si cat mai scurt posibil.

#16
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006

 bit 61, on Sep 16 2007, 21:06, said:

Daca este realizata corect o sa ramai surprins ce poate sa faca o cutie "de conserva".
De asemenea conteaza foarte mult tipul de cablu folosit.
Foloseste un cablu cu pierderi foarte mici si cat mai scurt posibil.

pai cam 50 cm si o sa ies la fereastra. incerc cu o antena pusa in interior. oare daca o pun in fundul cutiei o sa mearga?

#17
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005
Trebuie sa faci o antena completa.
Alte detalii :
http://cruftbox.com/...s/cantenna.html
si in mod deosebit aici:
http://www.saunalaht...l/antenna2.html

#18
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006

 bit 61, on Sep 16 2007, 22:08, said:

Trebuie sa faci o antena completa.
Alte detalii :
http://cruftbox.com/...s/cantenna.html
si in mod deosebit aici:
http://www.saunalaht...l/antenna2.html


foarte interesant
nu sunt probleme oare cu emisiile? sa nu ma ia la 11 m unii care sunt invidiosi. si deci face o antena de 15 db asa? cool
o sa incerc si eu.

eu am gasit sapand pe net asa ceva :

http://hwayaotek.tru...GRID_24dBi.html

si vad ca la 24dbi costa 25,45 usd la ei. ce mama dracului fac distribuitorii din Romania? le poleiesc cu aur? ca asa ceva sare de bine 10 milioane la noi.

Edited by mitre, 16 September 2007 - 21:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate