Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

logitech x530 sau creative t6100

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Care sistem din cele 2 mi le recomandati?

#2
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007

View Postgaleo, on Sep 1 2007, 14:14, said:

Care sistem din cele 2 mi le recomandati?

Creative Inspire T6100. Logitech X530 are mai multe probleme (se desprinde repede tubul de bass).

#3
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
:roflmaofast:

Cine te-a mințit?

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ON: Eu zic Logitech, la bass nu se compară cu Creative.
Dacă s-ar găsi un sistem cu subwoofer de Logitech și sateliți de Creative... :rolleyes:

P.S. Dacă-ți place bass-ul, Logitech. Dacă nu, Creative.

:peacefingers:

#4
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
ok ,probabil am sa iau creativul,are si cu 6 w mai mult

#5
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Creative. Am avut X230, cu acelasi sub si sateliti de la X530 si e un sistem prost facut, basul dat la minim tot acopera satelitii + ca difuzorul ala inghesuit intr`o cutie asa de mica a subului nu suna deloc natural.

Edited by mnezo, 01 September 2007 - 14:10.


#6
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Am luat pana la urma logitechul si se aude destul de bine,insa la vol maxim si la minim se aude un gajait de fond destul de puternic.Am scos firele care conecteaza boxele la calculator si nu se mai aude zgomotul gajaitul respectiv.Sa inteleg ca placa mea de sunet onboard nu face fata,si ca-mi trebuie o placa de sunet?

#7
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,424
  • Înscris: 08.12.2006

View Postgaleo, on Sep 3 2007, 12:32, said:

Am luat pana la urma logitechul si se aude destul de bine,insa la vol maxim si la minim se aude un gajait de fond destul de puternic.Am scos firele care conecteaza boxele la calculator si nu se mai aude zgomotul gajaitul respectiv.Sa inteleg ca placa mea de sunet onboard nu face fata,si ca-mi trebuie o placa de sunet?
Nu neapărat, dar dacă ai onboard probabil că zgomotul e (și) de acolo.

#8
ionutzzzz

ionutzzzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.08.2007

View Postantinari, on Sep 3 2007, 13:42, said:

Nu neapărat, dar dacă ai onboard probabil că zgomotul e (și) de acolo.


si la mine se aude acel ''gajait''(sistemul e z5500) tot placa onboard am !! banuiesc aceeasi problema probeaza si tu pe o placa de sunet si daca dispare gajaitu iati placa de sunet

#9
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
asa am sa fac,si nu cred ca e de la boxe pt ca la 50 % din volum nu se aude nimic

#10
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
T6100 le-am auzit la un prieten si nu prea mi-a placut cum suna,asa ca am facut o alegere buna cu x530,zic eu

#11
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

View Postmnezo, on Sep 1 2007, 15:10, said:

Creative. Am avut X230, cu acelasi sub si sateliti de la X530 si e un sistem prost facut, basul dat la minim tot acopera satelitii + ca difuzorul ala inghesuit intr`o cutie asa de mica a subului nu suna deloc natural.
Eu zic ca e taman invers,am un prieten care are creative si chiar daca basul e la minim e mult prea puternic

#12
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Poate mi se pare mie,le-am incercat pe amandoua pe  acelasicalculator  si mi se par mai puternice x530,care culmea au doar 70 w rms,fata de t6100 care au cica 76 w rms.cum se poate explica lucrul asta,sau am eu urechile proaste? :D

#13
Lemmy

Lemmy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 03.05.2004
Foarte simplu, puterea nu se masoara in Watti, ci in decibeli  :lol:

#14
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
:lol: :lol: :lol:  

bineinteles ca puteea se masoara in watti. in decibeli se masoara presiunea sonora. bineinteles ca ceea ce auzim e presiunea.

iar aprecierea ca un set de 70 de w se auzea mai tare decat unul de 76w este foarte subiectiva. conteaza foarte mult locatia, reglajele, melodia care se asculta.

mai e si chestia ca unul ppoate avea masurata puterea la 10% distorsiuni iar altul la 1%.
inca o treaba pe care multi nu o stiu este ca pentru reusi sa cobori raspunsul wooferului cu cativa hz in limita a -3db sa zicem, trebuie crescuta foarte mult puterea, desi la ureche nu prea sesizezi diferente notabile de SPL.

deci nu spl este totul, nici puterea. cel mai important este sa fie un sistem echilibrat dpdv al puterii, spl, raspuns frecv.

#15
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Vad ca la logitech scrie zgomot> 96 dB iar la creative   Distorsiuni :  80dB
Ce reprezinta de fapt acest lucru?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate