Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

claritatea sunetului

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
maxximilian_bogdan

maxximilian_bogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 17.07.2007
Am un modest sistem 2.1 CJC  de scos scoate el ceva...  dar as vrea o calitate cat mai mare a sunetului si cat de cat echilibrata... am ales cateva din schemele din winamp , dar nu imi plac, deoarece in unele se aude prea tare basul in unele se aud prea tare inaltele... iar in unele se aude vocea prea tare...  ziceti-mi si mie o rezolvare la problema... sau o schema de la egalizatorul din winamp pe care o folositi si care credeti ca este potrivita pentru ceea ce vreau eu... ms anticipat...

#2
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,969
  • Înscris: 06.04.2007
regleaza equalizeru' cum e in poza, ceva de genu'....

Attached Files



#3
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Daca are egalizator placa de sunet, foloseste`l pe ala, lasa winampul in pace. Doar tu stii cum iti suna bine sistemul ala. Pentru sunet echilibrat cum vrei trebuie sa ti`l setezi personal cum iti suna tie, daca`ti dau eu setarile mele nu vor fi bune pentru ca am alta placa audio/sistem.

#4
maxximilian_bogdan

maxximilian_bogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 17.07.2007

View PostOctavian___28, on Aug 24 2007, 13:51, said:

regleaza equalizeru' cum e in poza, ceva de genu'....
o poza mai sugestiva...??:D...

#5
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Winamp Equalizer>Presets>Soft. -_- n`am zis ca o sa mearga, sunt setarile din prima poza iecsplicate pentru matale.

Edited by mnezo, 24 August 2007 - 13:50.


#6
maxximilian_bogdan

maxximilian_bogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 17.07.2007

View Postmnezo, on Aug 24 2007, 14:28, said:

Winamp Equalizer>Presets>Soft. -_-


ms mult...

#7
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006
Cauta si instaleaza Izotope Ozone free, e un plug-in ptr winamp foarte bun, o groaza de presetari + ca iti permite setari in fct de marimea camerei, pozitionarea boxelor etc ! Eu il folosesc si fara el se aude mult mai nasol, indiferent de ce setari as face in winamp!

#8
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

View PostSILIKA, on Aug 24 2007, 21:52, said:

Cauta si instaleaza Izotope Ozone free, e un plug-in ptr winamp foarte bun, o groaza de presetari + ca iti permite setari in fct de marimea camerei, pozitionarea boxelor etc ! Eu il folosesc si fara el se aude mult mai nasol, indiferent de ce setari as face in winamp!


:lol: :D :lol:
saracu nu-i in stare sa regleze un egalizator iar tu ii zici de izotope ozone.

incearca schema din imagine. nu te uita ca sunt modificari foarte mici* ca e vorba de 2-3 decibeli ceea ce corespune injumatatirii puterii aferente frecventei atenuate.

problema la majoritatea preseturilor este ca sunt atenuari/potentari prea mari pe anumite frecvente.

*edit

Attached Files


Edited by undercoverbrother, 26 August 2007 - 20:01.


#9
Lup

Lup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 11.05.2004
normal un sistem de calitate trebuie sa se auda bine pe flat. Pune-l pe flat si incearca sa iti dai seama ce ii lipseste sau ce e in plus si fa niste corectii.

#10
KITZU

KITZU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 30.09.2003
E totusi un sistem de 60 de lei, cat de fidel vrei sa se auda? Doua boxe gen RFT sau Unitra pe un amplificator ar fi fost echilibrate cum zici tu. Asta scoate ceva joase care cred ca nu coboara sub 70Hz si nu stiu cum reda mediile ca inalte cred ca scoate.
Reglajul din egalizator e mai bun daca placa de sunet are asa ceva ca e implementat hardware in principiu fata de solutia software a lui Winamp. Totusi nu e o diferenta sesizabila. In principiu urechea nu aude bine joase si inalte deci ai putea sa adaugi un 8dB la 16kHz si eventual tot atat pe la 40Hz-60Hz. Auditia depinde si de volumul de aer  din incaperea respectiva- daca camera e mica se aude suficient de bine.
Deci nu astepta miracole. Din specificatii am observat si un raport f prost semnal-zgomot de 55dB (compara-i cu 90dB de la un CD player)- pe romaneste banuiesc ca fasaie ca un casetofon.

#11
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,969
  • Înscris: 06.04.2007
Ei...omu' vrea sa ''scoata'' tot ce se poate din sist ala. De aia cere pareri, poate se intampla vreo minune.  ^_^  Hai ca am fost multi ca el, mai pe la inceputuri.  :peacefingers:

#12
vacea

vacea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 03.02.2007

View PostOctavian___28, on Aug 27 2007, 20:51, said:

Ei...omu' vrea sa ''scoata'' tot ce se poate din sist ala. De aia cere pareri, poate se intampla vreo minune.  ^_^  Hai ca am fost multi ca el, mai pe la inceputuri.  :peacefingers:
mai bine isi cumpara 2 boxe de ipod :D eu am probat odata 2 boxe de-alea micute micute de ipod si sincer sa fiu m-am speriat se auzeau super ... calitate beton

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate