Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

boxe auto

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
bogdan07

bogdan07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 15.10.2006
sper sa fi postat unde trebuie...as dori si eu un sfat de la cineva care se pricepe...ce boxe mi-ar trebui (fata+spate) la mp3 player-ul auto din link? ma intereseaza in special cu cate cai, ce dimensiune, cati watti pentru ca sa se potriveasca la player! multumesc anticipat!
Iata si link-ul: http://www.dealtime....t-Valencia-MP34

#2
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

 bogdan07, on Jun 10 2007, 23:28, said:

ma intereseaza in special cu cate cai, ce dimensiune, cati watti pentru ca sa se potriveasca la player! multumesc anticipat!
Cu doua sau trei cai, minim 45W,dar nu scrie cati ohmi si este un parametru important.

Edited by miron1947, 10 June 2007 - 22:38.


#3
jamalex2000

jamalex2000

    Astept sa apara Starcraft 2!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 05.07.2006
Da si tu mai multe detalii...
pentru ce masina?
ce spatiu ai in usile din fata?
pe spate unde le montezi?

#4
Lup

Lup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 11.05.2004
Daca vrei boxe neamplificate trebuia sa iei seria cea mai de jos ca sa se auda bine . Adica te uiti sa aiba puterea cat mai mica . O recomndare ar fi hertz dieci sau focal access se potrivesc de minune fara amplificare.  Pe fata iti pui sistem (pe componente .. adica mid-bass + tweeter) si in spate iti pui coaxiale .

Edited by Lup, 10 June 2007 - 23:16.


#5
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

 Lup, on Jun 11 2007, 00:14, said:

Adica te uiti sa aiba puterea cat mai mica.
Difuzoarele trebuie s-a aiba puterea cel putin cat are amplificatorul puterea maxima,uzual cu cca.30% mai mare.

#6
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,424
  • Înscris: 08.12.2006
Minim 22W RMS, preferabil mai mult. Poziționarea e în funcție de spațiul interior, din câte știu sunt ateliere unde te poți adresa pentru a-ți monta sistemul audio, mai mult ca sigur băieții de acolo știu despre ce e vorba (și ai și garanție).

#7
Lup

Lup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 11.05.2004
intr-o masina amplificatorul intra mult mai repede in distorisiuni decat unul din casa (mai ales daca nu ii dai curent de caliate). Ca sa se auda bine amplificatorul trebuie sa aiba puterea mai mare decat difuzoarele(ca sa il tii in volum redus si sa nu intri in distorsiuni). Daca esti fan al anumitor marci, cauti difuzoarele marcii respective care au puterea cea mai mica . Recomndarea mea ar fi hertz dieci, sunt facute special sa fie legate direct la player, fara amplificare separata. Sistem de 6.5" pe fata costa 2.8mil si coaxiale de 6.5" pe spate costa 1.8 mil .

#8
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

 Lup, on Jun 11 2007, 10:20, said:

intr-o masina amplificatorul intra mult mai repede in distorisiuni decat unul din casa (mai ales daca nu ii dai curent de caliate).
Cum curent de calitate?

Quote

Ca sa se auda bine amplificatorul trebuie sa aiba puterea mai mare decat difuzoarele(ca sa il tii in volum redus si sa nu intri in distorsiuni).
La putere maxima sau la varfuri cum rezista difuzoarele?
Nu stiu de unde ati luat teoria asta,din ce manual de sonorizare?

#9
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,424
  • Înscris: 08.12.2006

 Lup, on Jun 11 2007, 10:20, said:

intr-o masina amplificatorul intra mult mai repede in distorisiuni decat unul din casa (mai ales daca nu ii dai curent de caliate). Ca sa se auda bine amplificatorul trebuie sa aiba puterea mai mare decat difuzoarele(ca sa il tii in volum redus si sa nu intri in distorsiuni). Daca esti fan al anumitor marci, cauti difuzoarele marcii respective care au puterea cea mai mica . Recomndarea mea ar fi hertz dieci, sunt facute special sa fie legate direct la player, fara amplificare separata. Sistem de 6.5" pe fata costa 2.8mil si coaxiale de 6.5" pe spate costa 1.8 mil .
:clapping:
Să înțeleg că se aude mai încet un difuzor de, să zicem, 30W decât unul de 10W, amplificatorul fiind de 22W? Presupunem că ambele difuzoare au o sensibilitate de 89dB la 1W/1m...
De acord cu faza cu distorsiunile... da contează și calitatea amplificatorului, nu?
@bogdan07, ia-ți niște difuzoare de minim 22WRMS. Diferența de presiune acustică nu este dată de puterea pe care o suportă difuzoarele, ci de sensibilitate (SPL), deci caută niște difuzoare cu un SPL cât mai mare. Ca idee, un difuzor cu SPL de 95 dB la 1W/1m va avea nevoie de 11W (deci amplificatorul la jumătate din puterea sa) ca să producă o presiune acustică egală cu cea produsă de un difuzor de 92dB la 1W/1m cu amplificatorul la maxim (22W RMS).

Edited by antinari, 11 June 2007 - 10:56.


#10
Lup

Lup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 11.05.2004
daca ai fi sa alegi un dif de 50 w si unul de 100 w si sa il pui direct la player pe care l-ai alege ?? Iti pun eu ca cel de 100w se aude ca porcu . Ce am zis eu este un caz ideal ca puterea amp-ului sa fie mai mare decat cea a difuzoarelor . In realitate majoritatea difuzoarelor cu puteri mici au 50w . Alea se potrivesc cel mai bine fara amplificare.

Care e ideea .. sa zicem ca ai un amp de 80w si difuzor de 100w . Esti tentat sa ii dai sensibilatatea la amp cat mai sus ... deja de la 75% din puterea amp-ului el intra in distorsiuni, pierde din dinamica ... in orice caz se aude prost pt ca nu mai are aceleasi rezerve de putere ca la un volum de mijloc sa zicem . Semnal distorsionat inseamna ca iti arzi difuzorul dupa un timp . Daca ai un amp de 150w si un difuzor de 100w ... lasi amp-ul mai incet la o putere de 100w si astfel folosesti difuzorul la capacitate maxima fara a baga semnal distorsionat in el .. se va auzi cel mai bine asa .
Daca pui un amp mai mic decat difuzorul (din motive financiare, difuzor prea puternic etc) nu este gresit ... numai sa nu ii dai prea tare la amp

#11
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,424
  • Înscris: 08.12.2006
Prietene, faci niște confuzii...

Quote

daca ai fi sa alegi un dif de 50 w si unul de 100 w si sa il pui direct la player pe care l-ai alege ?? Iti pun eu ca cel de 100w se aude ca porcu .
Mult prea vag... ce fel de difuzor de 50W față de ce difuzor de 100W? În afară de puterea pe care o suportă (și asta nu are legătură cu ce se aude din ele), difuzoarele mai au niște parametrii care chiar au legătură cu ce sunet produc...

Quote

In realitate majoritatea difuzoarelor cu puteri mici au 50w .
Eu nu cred chestia asta... (bănuiesc că vorbim de wați RMS, sau chiar AES, dacă ești genul care se ia după PMPO-ul dat de "producătorii cu ochi oblici" spune-ne. ca să nu ne mai lungim...)

Quote

Esti tentat sa ii dai sensibilatatea la amp cat mai sus
Și cam cum fac chestia asta, la un amplificator obișnuit, la care nu ai posibilitatea să selectezi sensibilitatea pe intrare? Botonul ăla mare din care dai mai tare/mai încet n-are treabă cu sensibilitatea... Aia e fixă, mai ales în cazul on-topic, se măsoară în volți sau milivolți și nicidecum în wați)

Quote

deja de la 75% din puterea amp-ului el intra in distorsiuni, pierde din dinamica ... in orice caz se aude prost pt ca nu mai are aceleasi rezerve de putere ca la un volum de mijloc sa zicem .
Chestia asta e valabilă la un amp prost construit... oricum n-are legătură cu difuzoarele în care dă, dacă distorsionează la 75% din putere o va face indiferent dacă ai difuzoare de 3, 50 sau 100 W. De asemenea e valabilă și la amplifurile puse pe mașini, și aici nu luăm în discuție amplificatorul ci curentul furnizat de sistemul electric al mașinii, care poate oscila dpdv al tensiunii/intensității. Da asta n-are legătură de nici un fel cu puterea difuzoarelor...

Din câte am înțeles eu, argumentația asta se bazează pe faptul că, având un difuzor de putere mai mare, vei fi tentat să dai amplificatorul la maxim și astfel îl vei duce în distorsiuni. Părerea mea este că vei fi tentat să dai mai tare dacă ai un difuzor cu SPL-ul mic, datorită faptului că la aceeași putere (să zicem 75% din puterea ampului) se va auzi mai încet decât un difuzor cu SPL-ul mai mare. Deci sfatul de a pune un difuzor de putere mai mică e total contraproductiv. Tentația de a da ampliful mai tare e invers proporțională cu sensibilitatea difuzorului, orice om normal are tendința de a da mai tare atunci când se aude încet... iar sensibilitatea difuzorului e independentă de puterea în W RMS, un difuzor de 96 dB se va auzi, la aceeași putere a amplificatorului, de două ori mai tare decât unul de 93, indiferent de puterea lor în W RMS. O mică problemă ar fi că, dacă puterea pe care o suportă difuzorul e mai mică decât cea livrată de amplificator, se va arde, și asta indiferent de SPL... Presupunând că bogdan07 e el puțin supărat într-o zi, și dă muzica mai tare uitând că și-a luat difuzoare care nu suportă puterea livrată de amplificator, (și alea fiind de 82 dB la 1W/1m chiar trebe să dai tare ca să se audă), rezultatul e previzibil...

Probabil că ai citit pe undeva de minimum power handling, e cu totul altceva decât puterea în W RMS a difuzorului, și în cazul on topic nu se pune problema (Built-In Amplifier RMS Power   4 x 22 Watts RMS, vezi pe link-ul furnizat de inițiatorul topicului).

#12
bogdan07

bogdan07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 15.10.2006
fratilor, dar ce v-ati lungit...eu ma asteptam la un raspuns cat mai simplu, nu de discutii contradictorii...si , ca sa dau si mai multe amanunte, mentionez ca mp3 player-ul il voi pune pe o dacia nova si nu am de gand sa dau show in masina...as vrea sa pun 2 boxe in portiere si 2 boxe in haionul portbagajului, care e deja gaurit (momentan am niste boxe first, nu stiu detalii tehnice...). eu va multumesc pentru interesul aratat, dar, revenind la subiect, as dori sa am un sunet cat mai clar, sa se distinga joasele de inalte, cu alte cuvinte as vrea sa se auda cat mai bine, cu o investitie rezonabila in ceea ce priveste costul boxelor...din cate am inteles pana acum, imi trebuie boxe de cel putin 45W (asta banuiesc ca pe spate...); dar pe fata ce pun? ce dimensiuni ar trebui sa aibe difuzoarele pentru o auditie cat mai buna (bineinteles, raportat la spatiul din masina disponibil pentru montarea acestora)? poate nu va mai contraziceti de data asta si voi gasi raspunsul la problema mea cat mai constructiv...va multumesc!

#13
Lup

Lup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 11.05.2004
of .. nu pot sa cred ca dai atatea detalii si tot nu esti de acord cu mine

hai sa fim on topic ... esti de acord ca lui ii trebuie un difuzor de putere mica .. 40 - 60 W RMS ?
Trebuie sa cumpere difuzoare entry-level ... pentru ca daca ia un difuzor mid-level sau hi-end alea au nevoie de amplificare separata (fara aceasta amplificare se va auzi mai prost decat unul de putere mai mica). Trebuie sa intelegi ca acei 22W pe care ii scoate head unit-u sunt tare obositi .. in special cand sunt scosi de un head unit blaupunkt care nu e marca prea apreciata.

#14
Lup

Lup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 11.05.2004

 bogdan07, on Jun 11 2007, 20:26, said:

fratilor, dar ce v-ati lungit...eu ma asteptam la un raspuns cat mai simplu, nu de discutii contradictorii...si , ca sa dau si mai multe amanunte, mentionez ca mp3 player-ul il voi pune pe o dacia nova si nu am de gand sa dau show in masina...as vrea sa pun 2 boxe in portiere si 2 boxe in haionul portbagajului, care e deja gaurit (momentan am niste boxe first, nu stiu detalii tehnice...). eu va multumesc pentru interesul aratat, dar, revenind la subiect, as dori sa am un sunet cat mai clar, sa se distinga joasele de inalte, cu alte cuvinte as vrea sa se auda cat mai bine, cu o investitie rezonabila in ceea ce priveste costul boxelor...din cate am inteles pana acum, imi trebuie boxe de cel putin 45W (asta banuiesc ca pe spate...); dar pe fata ce pun? ce dimensiuni ar trebui sa aibe difuzoarele pentru o auditie cat mai buna (bineinteles, raportat la spatiul din masina disponibil pentru montarea acestora)? poate nu va mai contraziceti de data asta si voi gasi raspunsul la problema mea cat mai constructiv...va multumesc!

Spune care este bugetu disponibil ...
Iti pui sistem pe fata si poate iti mai raman bani si de o insonorizare a usilor. Difuzoarele din spate sunt optionale (se pun numai daca te gandesti si la cei care stau in spate)

#15
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,424
  • Înscris: 08.12.2006

 bogdan07, on Jun 11 2007, 20:26, said:

fratilor, dar ce v-ati lungit...eu ma asteptam la un raspuns cat mai simplu, nu de discutii contradictorii...si , ca sa dau si mai multe amanunte, mentionez ca mp3 player-ul il voi pune pe o dacia nova si nu am de gand sa dau show in masina...as vrea sa pun 2 boxe in portiere si 2 boxe in haionul portbagajului, care e deja gaurit (momentan am niste boxe first, nu stiu detalii tehnice...). eu va multumesc pentru interesul aratat, dar, revenind la subiect, as dori sa am un sunet cat mai clar, sa se distinga joasele de inalte, cu alte cuvinte as vrea sa se auda cat mai bine, cu o investitie rezonabila in ceea ce priveste costul boxelor...din cate am inteles pana acum, imi trebuie boxe de cel putin 45W (asta banuiesc ca pe spate...); dar pe fata ce pun? ce dimensiuni ar trebui sa aibe difuzoarele pentru o auditie cat mai buna (bineinteles, raportat la spatiul din masina disponibil pentru montarea acestora)? poate nu va mai contraziceti de data asta si voi gasi raspunsul la problema mea cat mai constructiv...va multumesc!

 antinari, on Jun 11 2007, 01:26, said:

Minim 22W RMS, preferabil mai mult. Poziționarea e în funcție de spațiul interior, din câte știu sunt ateliere unde te poți adresa pentru a-ți monta sistemul audio, mai mult ca sigur băieții de acolo știu despre ce e vorba (și ai și garanție).

Răspunsul e tot ăsta, e mai bine să ți le monteze un meseriaș. Ca idee:
1. http://www.olmar.fir...products_id=788
2. http://www.olmar.fir...409f967e331594f

Iar discuțiile contradictorii au avut loc mai mult pentru a nu rămâne cu impresia că e mai bine să-ți iei boxe de putere mai mică decât amplificatorul, nu de alta dar în scurt timp îți luai altele... În fine, din punctul meu de vedere am spus ce am avut de spus...

PS: cât despre blaupunkt, din partea mea toată stima, oameni serioși, produse serioase...

#16
bogdan07

bogdan07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 15.10.2006
ok! va multumesc tuturor! din toata discutia am inteles ca pe fata ar merge niste boxe de 10 cm si 30w, iar pe spate niste boxe de 16,5 cm si 50w, ambele pe 2 cai, 4ohm. acum o sa vad ce buget o sa aloc...inca o data multumesc!

#17
Lup

Lup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 11.05.2004
cum sa arda difuzoru un amp mai puternic ?? Poate sa duca difuzoru in limitare mecanica si apoi sa il rupa nu sa il arda ... dar asta doar daca suntem inconstienti . Un amp de 200W dat la jumate suna mult mai bine decat un amp de 100W dat la maxim ... aici nu ma poti contrazice ori ce ai zice . Si nu poti sa zici ca sari calu din greseala ... pt ca amp-u il setezi o singura data ... volumu il dai din player .

Revenind la subiect ...

Daca pui dif de 10 pe fata atunci chiar e o problema ... sunetul va avea mult de suferit . Cel mai recomndat e sa pui de 16.5 in fata .. desi nu cred ca incap in usile de nova asa mari . Macar de 13cm si tot e bine ... dute la un atelier specializat si vezi cum faci cu modificarea usilor sa incapa. Repet ... sistem de componente pe fata .. nu coaxiale .

Nu pune difuzoare mai mari in spate pt ca nu stai in spate cand conduci ... o sa vina sunet mai puternic din spate si se va auzi prost .

Daca esti din bucuresti pot sa iti recomand un loc unde sa iti instalezi difuzoarele. Oamenii au experienta mare in domeniu car-audio si te sfatuiesc ce si cum sa faci .

#18
bogdan07

bogdan07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 15.10.2006
multumesc inca o data pentru promptitudine!

 Lup, on Jun 12 2007, 00:10, said:

Repet ... sistem de componente pe fata .. nu coaxiale .

poate pare stupida intrebarea mea...ce inseamna ce ai scris tu acolo? :D mentionez ca nu ma pricep deloc la chestii din astea; ca o completare as opta pentru niste boxe second-hand, nu noi...

de asemenea, lansez o intrebare catre posesorii de nova: care e dimensiunea maxima a boxelor care pot incapea in portierele fata ale masinii??? poate stie careva...multumesc!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate