Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Constructia unui sistem audio

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
20cm

20cm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 25.01.2007
Deoarece nu am gasit pe piata ceva care sa imi placa. M-am hotarat sa imi construiesc eu unul. Nu prea stiu ce trebuie sa fac. As dori sa stiu de ce echipamente am nevoie. Ex amplificatoare preamplificatoare, filtre etc. ... Habar nu am cum sa le montez.... Astept sugestii. Multumesc anticipat

#2
blue_slid3r

blue_slid3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 17.12.2006

 20cm, on May 30 2007, 11:48, said:

Deoarece nu am gasit pe piata ceva care sa imi placa. M-am hotarat sa imi construiesc eu unul. Nu prea stiu ce trebuie sa fac. As dori sa stiu de ce echipamente am nevoie. Ex amplificatoare preamplificatoare, filtre etc. ... Habar nu am cum sa le montez.... Astept sugestii. Multumesc anticipat

Eu zic sa mai cauti poate gasesti ceva sa-ti placa pentru ca eu consider ca asa o sa te coste mult mai mult si nu esti sigur de produsul final. :naughty:

Edited by blue_slid3r, 30 May 2007 - 12:33.


#3
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,424
  • Înscris: 08.12.2006
Si eu zic sa mai cauti... In principiu iti trebuie sursa de alimentare (traf toroidal, condensatori, punte de diode), preamplificare, amplificare, ventilatoare, tot felul de maruntisuri, apoi difuzoare, filtre si cutii calculate pentru difuzoarele ce le folosesti. Daca boxele e posibil sa-ti iasa mai bine ca cele cumparate, (vorbim de o suma maricica, chiar mare, nu de boxe de pana in 100 de euro), amplificatorul  :nonobad: . Cel putin asta e parerea mea...

#4
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
http://www.linkwitzlab.com/ Vezi pe aici! Ăsta era site-ul meu preferat acum câțiva ani când îmi mai construiam câte o boxă! :D

#5
paulvanorton

paulvanorton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 03.02.2007

 20cm, on May 30 2007, 11:48, said:

Nu prea stiu ce trebuie sa fac. As dori sa stiu de ce echipamente am nevoie. Ex amplificatoare preamplificatoare, filtre etc. ... Habar nu am cum sa le montez.... Astept sugestii. Multumesc anticipat

mai bine cauti un produs de firma
vei cheltui mai mult decat face un sistem finit

#6
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 20cm, on May 30 2007, 11:48, said:

Deoarece nu am gasit pe piata ceva care sa imi placa. M-am hotarat sa imi construiesc eu unul. Nu prea stiu ce trebuie sa fac. As dori sa stiu de ce echipamente am nevoie. Ex amplificatoare preamplificatoare, filtre etc. ... Habar nu am cum sa le montez.... Astept sugestii. Multumesc anticipat
Habar n-ai dar tu vrei sa faci :D

Daca vrei mai mult decat niste cutii cu difuzoare care sa faca zgomot, mai bine iti cauti un amplif sh (acolo in 2-3 sute de ron), iar la boxe niste magnat monitor 220 ... rezultatul e garantat ;)

Edited by SILIKA, 31 May 2007 - 12:45.


#7
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

 blue_slid3r, on May 30 2007, 13:33, said:

Eu zic sa mai cauti poate gasesti ceva sa-ti placa pentru ca eu consider ca asa o sa te coste mult mai mult si nu esti sigur de produsul final. :naughty:

Tu ai gandit ce ai scris? Eu mi-am facut 2 boxe de 60 W cu 4 CAI ( woofer, 2 de medii si tweeter ) la un pret total de aproximativ 100 RON pe boxa, plus statia de amplificare care mi-am facut-o tot eu (200W, 2*100, finali 2N3055 in contratimp-serie), si care m-a costat vreo 60 RON, din care numai condensatorul de filtraj din alimentare vreo 10-15 RON (47.000uF la 63V)

SI nu, nu se aude parait, nu am distorsiuni, bla bla, totul se aude clar si calitativ

Atasez si schema amplificatorului (mono) :

Attached Files


Edited by SINEKT, 31 May 2007 - 13:03.


#8
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,424
  • Înscris: 08.12.2006

 SINEKT, on May 31 2007, 13:55, said:

Tu ai gandit ce ai scris? Eu mi-am facut 2 boxe de 60 W cu 4 CAI ( woofer, 2 de medii si tweeter ) la un pret total de aproximativ 100 RON pe boxa, plus statia de amplificare care mi-am facut-o tot eu (200W, 2*100, finali 2N3055 in contratimp-serie), si care m-a costat vreo 60 RON, din care numai condensatorul de filtraj din alimentare vreo 10-15 RON (47.000uF la 63V)

SI nu, nu se aude parait, nu am distorsiuni, bla bla, totul se aude clar si calitativ

Atasez si schema amplificatorului (mono) :
banuiesc ca nu ai pus si transformatorul la socoteala...

Quote

As dori sa stiu de ce echipamente am nevoie. Ex amplificatoare preamplificatoare, filtre etc. ... Habar nu am cum sa le montez....
nu stiu de ce am senzatia ca schema nu o sa-l ajute prea mult... in alta ordine de idei, se gasesc prin comertul nostru capitalist niste module chiar dragute. totusi sunt o gramada de maruntisuri pe un amplif, in afara de amplificatorul in sine, plus ca e destul de dificil sa faci o carcasa finisata "ca din fabrica". Mai degraba un amplif sh, cum am citit mai sus, la 2-300 de roni poti lua unul interesant. Cat despre boxe, intru totul de acord, mai putin cu pretul, cu 100 de roni de-abia iei o pereche de tweetere mai bunisoare...

#9
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

 antinari, on May 31 2007, 14:54, said:

banuiesc ca nu ai pus si transformatorul la socoteala...
cu 100 de roni de-abia iei o pereche de tweetere mai bunisoare...

Poate de 10000000 W  :roflmaofast: :roflmao:  

Sunt undeva in jur de 10 RON. Chiar ma intreb unde ai vazut tu asa preturi astronomice (pt. 60W).

In privinta amplificatorului, ai dreptate, se gasesc cam la 2-300 de roni simple si pe la 4-500 cu efecte, reverb, egalizator si alte dracii. Chiar merita sa iei unul nou.

Si transformatorul il aveam eu :bigwhitegrin:

Edited by SINEKT, 31 May 2007 - 14:27.


#10
paulvanorton

paulvanorton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 03.02.2007

 SINEKT, on May 31 2007, 13:55, said:

Tu ai gandit ce ai scris? Eu mi-am facut 2 boxe de 60 W cu 4 CAI ( woofer, 2 de medii si tweeter ) la un pret total de aproximativ 100 RON pe boxa, plus statia de amplificare care mi-am facut-o tot eu (200W, 2*100, finali 2N3055 in contratimp-serie), si care m-a costat vreo 60 RON, din care numai condensatorul de filtraj din alimentare vreo 10-15 RON (47.000uF la 63V)

SI nu, nu se aude parait, nu am distorsiuni, bla bla, totul se aude clar si calitativ

Atasez si schema amplificatorului (mono) :
cam offtopic si nu iau apararea nimanui
e bine sa citim inainte de a raspunde
omul a gandit cand a scris
tu nu ai citit ce a scris initiatorul topicului
el spune clar ca nu are habar de electronica
apropos de pretul final al constructiei tale
este la fel cu al unui produs de firma
care poate nu are puterea obtinuta de tine insa fidelitatea sunetului sigur este mai buna
nu incerca sa ma contrazici ca nu te crede nimeni de pe forumul asta
2n3055 conectati cum ai spus tu nu se pot compara cu mosfet-urile sau ci-uri special construite pentru aplicatii audio de catre firme consacrate
2n3055 este depasit din multe puncte de vedere
ma refer aici si la schema
sa numai discutam de timp de executie boxe(care daca nu se respecta documentatii se pot numi cutii de difuzoare)
cablaj,imperechere tranzistori,reglaje,ecranari si cate implica aceasta constructie costisitoare
de aceia recomant initiatorului topicului sa caute sa-si cumpere un produs finit
pe care poate sa-l testeze inainte de al cumpara si la care beneficiaza de garantie
se poate documenta din forum unde s-au purtat si se poarta discutii pe aceste teme

ps.citeste bine inainte de a jigni

#11
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

 paulvanorton, on May 31 2007, 21:10, said:

s.citeste bine inainte de a jigni
Eu nu am jignit pe nimeni.  <_< Spuneam doar ca preturile pe care le-a atribuit respectivul tweeterelor este gigantic comparativ cu ceea ce se gaseste pe piata.

Edited by SINEKT, 31 May 2007 - 20:58.


#12
paulvanorton

paulvanorton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 03.02.2007
:peacefingers:

#13
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Hei, calmați-vă! 20cm, ideea este că nu se merită și nu are rost să-ți faci tu singurel atât incintele acustice cât și amplificatorul, în condițiile în care găsești pe piață ori SH ori noi, prețul nefiind foarte mare în comparație cu cele home-made, dar calitatea fiind mult peste!

Totuși, dacă din pură pasiune vrei să ți le faci tu, atunci mai documentează-te, caută pe cineva cu experiență în așa ceva care ar putea să te ajute!

#14
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 SINEKT, on May 31 2007, 21:56, said:

Eu nu am jignit pe nimeni.  <_< Spuneam doar ca preturile pe care le-a atribuit respectivul tweeterelor este gigantic comparativ cu ceea ce se gaseste pe piata.

La 100 ron o pereche de tweetere, eu zic ca e rezonabil! Ceva cu adevarat bun (pretu e per bucata), costa ...

La 100 ron per incinta in regim diy (si e si pe patru cai), da-mi voie sa ma indoiesc de calitatea sunetului... una e ca nu gajaie, vajaie, alta e ca se aude cat de cat corect ! La banii astia eu cred ca mai bine cauti ceva nou sau sh, dar facut de o firma cu renume in domeniu!

Edited by SILIKA, 31 May 2007 - 21:40.


#15
doriann

doriann

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.06.2007
ai 2 variante:
1 ) cumperi 2 statii
a) un technics ceva pe 2 canale de vreo 100 W de pe okazii.ro sau alte siteuri de licitatii....la vreo 300 RON
B) si o alta statie de vreo 100 RON
iti cumperi frumusel 2 coloane (pe 3 cai de preferat)  se gasesc cam la 100 RON bucata in general...de vreo 70 W RMS si un difuzor de subwoofer si ala 150 RON bucata...... de preferat ar fi sa cumperi un difuzor pe care au mai facut si altii proiecte.
construiesti doar subwooferul pentru ca...  un subwoofer care sa se auda precum unu care ti-l faci acasa  si te costa in jur de 50 -100 dolari........ unu gata facut trece de 10 mil :)  pe putin
apoi cumperi frumusel un filtru activ...:) si deja ai ceva sunet
varianta 2 e cea pe care am adoptat-o eu
am luat o statie techics dual stereo (4 canale)
am cumparat 4 coloane .100RON bucata
apoi o statie technics la 50 RON...(avea o masa arsa....da s-a rezolvat repede)
am cumparat 2 difuri de bass 120W rms si apoi munca  :)
un filtru activ la 80 RON
si ... VOLUM !!!!  
pentru apartament......sunt  prea mult.........chiar si ptr o casa sunt bune :)
acu depinde...daca vrei sa disperi vecinii  la bloc .sunt ideale........daca vrei sa disperi vecinii la casa.......costa mult :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate