Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Cu mașina prin Ungaria

- - - - -
  • Please log in to reply
461 replies to this topic

#307
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 manead, on 02 aprilie 2013 - 11:55, said:

... Ideea e ca vreau sa ajung di Budapesta la Cluj si sa vad daca merita sa vin pe acest traseu sau vin pe autostrada pina la NAdlac si apoi traseul din tara ...

Nici nu se pune problema să treci pe la Nădlac. Drumul e bun pe la Borş, nu e nici o problemă. Iar vama nu are cum să fie mai aglomerată decât cea de la Nădlac.
Doaaaaamne, ce idee !

Sănătate şi toate cele bune !

#308
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008

 manead, on 02 aprilie 2013 - 11:55, said:

Salut,

As dori sa stiu cum este drumul de la Budapesta la Oradea dpdv calitate asfalt. Mai precis, dupa ce ies de pe M3, intru pe M35 (care pp ca e tot autostrada).
Si vama Bors e foarte aglomerata?
Ideea e ca vreau sa ajung di Budapesta la Cluj si sa vad daca merita sa vin pe acest traseu sau vin pe autostrada pina la NAdlac si apoi traseul din tara

Merci tuturor.

ce sa cauti pe la Arad?...mai ales ca drumul de la Mako la Nagylak e praf..

#309
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Prin Ungaria functioneaza la radar ca la noi, adica +10 km/ora toleranta?

#310
bucharest72

bucharest72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 25.02.2009
Ziua buna..Sunt din Bucuresti si luna viitoare plec cateva zile la Budapesta,cu masina..Va rog sa imi spune-ti care ruta este mai accesibila:
1.Bucuresti-Pitesti-Ramnicu Valcea-Sibiu-Sebes-Deva-Arad (iesire pe la Nadlac)   sau
2.Bucuresti-Pitesti-Slatina-Craiova-Drobeta Tr.Severin-Lugoj-Arad (iesire tot pe la Nadlac).?
Distanta este aprox.la fel pe ambele rute(a doua ruta este mai lunga cu aproape 40 km), dar am inteles ca prima ruta este mai aglomerata(tiruri, etc.).Drumurile par a fi ok pe ambele rute(drum european)..Care din aceste rute mi-o recomandati.? Multumesc celor ce imi pot da un sfat.!

#311
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
drumul dinspre Deva sapre Nadlac incepe sa devina tot mai praf..asa ca incearca sa-l eviti. plus ca e vesnic aglomerat

#312
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
@bucharest72: După toate câte s-au scris în ultimul timp, la ora actuală varianta 2 este foarte bună. Eventual poţi ieşi pe la Cenad, dar se pare că noua autostradă (Tim. - Arad) te îmbie să mergi pe ea.

Sănătate şi tcb !

#313
bucharest72

bucharest72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 25.02.2009

 Buhani73, on 17 aprilie 2013 - 19:47, said:

drumul dinspre Deva sapre Nadlac incepe sa devina tot mai praf..asa ca incearca sa-l eviti. plus ca e vesnic aglomerat
Mersi pentru mesaj si ptr.ajutor.!

 OvidiuNS, on 17 aprilie 2013 - 22:15, said:

@bucharest72: După toate câte s-au scris în ultimul timp, la ora actuală varianta 2 este foarte bună. Eventual poţi ieşi pe la Cenad, dar se pare că noua autostradă (Tim. - Arad) te îmbie să mergi pe ea.

Sănătate şi tcb !
Mersi pentru mesaj si ptr.ajutor.!

#314
bucharest72

bucharest72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 25.02.2009
Ziua buna .!Multumesc pentru ajutor,dar..mai am o rugaminte..Unde imi recomandati sa fac oprire (pt.odihna) inainte de a iesi din tara.?Sincer, nu cred ca pot conduce pana la Timisoara si sa fac un repaus acolo;unde imi recomandati sa opresc.? Eu ma gandeam la Turnu Severin, pare oarecum la jumatatea distantei pana la iesirea din tara..O sa ies din tara pe la Cenad,desi autostrada Timisoara-Arad pare tentanta(dar este aglomerata si am vazut la tv acum doua zile un reportaj despre autostrada si arata destul de jalnic,e plina de gropi)...Deci, unde imi recomandati sa fac popas o noapte.? Apreciez si multumesc celor ce ma pot ajuta cu un sfat..(OvidiuNS, Buhani, etc..)....

#315
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Dacă ieşi pe la Cenad, în 15 - 20 km vei intra pe autostrada M43, şi mai apoi pe M5. Din graniţă până la Budapesta faci cca. 2 ore (215 - 220km, din care cca. 200 pe o autostradă impecabilă).
Iar pe România, între Bucureşti şi Cenad sunt cca. 630km, adică aproximativ 8 ore de condus (incluzând aici vreo 2-3 popasuri scurte pentru dezmorţire şi eventual cafea).
Eventual poţi face un popas suplimentar în Sânnicolau Mare, unde poţi face plinul şi poţi cumpăra nişte forinţi la curs bun (noi am făcut în iunie 2010 şi a fost perfect).
Total 10 ore de condus legal, deci lejer (incluzând pauze). Hai, 10 ore jumate', dacă opreşti în Sânnicolau Mare. Dacă pleci la 6 din Bucureşti, la 16 - 16.30 eşti în Budapesta, când încă nu e trafic prea aglomerat (şi acolo orele de vârf sunt tot ca în Bucureşti).

Crezi că merită să faci popas o noapte ? Eu nu am făcut, şi nu aş face nici acum. Aaaa, dacă te duceai până dincolo de Viena, atunci poate înţelegeam, dar doar până la Budapesta nu se justifică o noapte de cazare intermediară. Oricum, nici nu sunt în temă cu posibilităţile de cazare de pe ruta asta. Ştiu cazare bună în Craiova, dar e prea aproape de Bucureşti. Dacă ai fi mers pe varianta 1, atunci ştiam cazări la Sibiu şi la Arad.


Sănătate şi tcb !

#316
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 bucharest72, on 21 aprilie 2013 - 15:45, said:

Ziua buna .!Multumesc pentru ajutor,dar..mai am o rugaminte..Unde imi recomandati sa fac oprire (pt.odihna) inainte de a iesi din tara.?Sincer, nu cred ca pot conduce pana la Timisoara si sa fac un repaus acolo;unde imi recomandati sa opresc.? Eu ma gandeam la Turnu Severin, pare oarecum la jumatatea distantei pana la iesirea din tara..O sa ies din tara pe la Cenad,desi autostrada Timisoara-Arad pare tentanta(dar este aglomerata si am vazut la tv acum doua zile un reportaj despre autostrada si arata destul de jalnic,e plina de gropi)...Deci, unde imi recomandati sa fac popas o noapte.? Apreciez si multumesc celor ce ma pot ajuta cu un sfat..(OvidiuNS, Buhani, etc..)....



Nu te mai uita la tv, merg zilnic pe autostrada asta (vorba vine, vreo 35 km), nici vorba sa fie plina de gropi. Vezi ca spre cenad au aparut gropi serioase, le astupau sambata cand am mers eu pe acolo. Daca le astupa pana-n vama, eu cred ca e mai bine sa iesi pe cenad.
Drum bun.
P.S Sunt din Tm, ca sa nu te derutez...

Edited by denky, 23 April 2013 - 08:09.


#317
bucharest72

bucharest72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 25.02.2009
Ziua buna si va multumesc pentru mesaje..Acu am prins curaj si o sa va pun si alte intrebari...Posted Image ....

#318
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008

 bucharest72, on 23 aprilie 2013 - 13:50, said:

Ziua buna si va multumesc pentru mesaje..Acu am prins curaj si o sa va pun si alte intrebari...Posted Image ....

drumul dintr-o bucata bucuresti - budapesta n-ar trebui sa te sperie . daca totusi te gandesti la o pauza peste noapte inainte de timisoara , poti avea in vedere baile herculane  .

atentie la intrarea pe autostrada in hu , caci noi nu am vazut indicatoare !  va trebui sa o iei la dreapta spre mako , altfel abia la szeged e urmatoarea intrare .

#319
bucharest72

bucharest72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 25.02.2009

 dariuscha, on 23 aprilie 2013 - 14:33, said:


drumul dintr-o bucata bucuresti - budapesta n-ar trebui sa te sperie . daca totusi te gandesti la o pauza peste noapte inainte de timisoara , poti avea in vedere baile herculane  .

atentie la intrarea pe autostrada in hu , caci noi nu am vazut indicatoare !  va trebui sa o iei la dreapta spre mako , altfel abia la szeged e urmatoarea intrare .
Mersi ptr.mesaj.! Asa m-am gandit si eu,o sa fac oprire la Baile Herculane daca simt nevoia..Sper sa nu ratez drumul spre Mako..Dupa ce trec de punctul de frontiera, si se iese din tara, am vazut pe harta ca drumul se bifurca,spre stanga si spre dreapta,asa ca voi tine drumul dreapta.?Drumul spre Mako este indicat cu 431, apoi 43,iar apoi pana la intrarea in Mako,trebuie facut stanga pana la autostrada M43,apoi M5..Am zis bine.?

#320
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008
continui pe 431 la bifurcatie , la rond faci dreapta spre mako pe 43 , intri in mako si apoi de pe E68 intri pe M43 si in continuare pe M5 .

#321
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
@bucharest72: Asa e. Dupa ce iesi din tara urmaresti semnele de autostrada, M43 Mako-Szeged si apoi M5 Budapesta. Nu ai cum sa ratezi Mako si nici autostrada. E semnalizat bine, doar ca nu scrie Budapesta, scrie doar numarul autostrazii.
Oricum, e incredibil cat de multi romani inca nu folosesc M43 si prefera sa piarda timpul prin Szeged. Si asta la 2 ani de la inaugurarea lui M43.

Edited by biscatrix, 24 April 2013 - 09:50.


#322
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 935
  • Înscris: 22.02.2011

 biscatrix, on 24 aprilie 2013 - 09:49, said:

.
Oricum, e incredibil cat de multi romani inca nu folosesc M43 si prefera sa piarda timpul prin Szeged. Si asta la 2 ani de la inaugurarea lui M43.

http://www.agerpres....cu-Romania.html


http://dunaaszfalt.h...43as_autopalya/
autoastrada M 43 intre Mako și secțiunea de frontiera româna, 34 km, a intrat in executie.

#323
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 nasty2, on 30 aprilie 2013 - 16:57, said:


http://www.agerpres....cu-Romania.html


http://dunaaszfalt.h...43as_autopalya/
autoastrada M 43 intre Mako și secțiunea de frontiera româna, 34 km, a intrat in executie.


Sa-ti dea Dumnezeu sanatate pentru ce veste mi-ai dat! Si tie, si ungurilor de-o construiesc!

#324
bucharest72

bucharest72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 25.02.2009
Ziua buna..Va rog sa imi spune-ti(cine a fost cu masina), daca pe drumul spre Budapesta sunt portiuni de drum unde trebuie platita taxa de drum(statii de taxare)..Am luat vigneta,dar am inteles ca sunt zone unde exista statii de taxare..Este adevarat si cat este taxa.? Multumesc mult..!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate