Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Despre gazon

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3507 replies to this topic

#811
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004

 IslamGambit, on 23 martie 2015 - 14:38, said:

Aha, deci nu-i tarziu acum. Ma apuc sa arunc si eu ceva seminte prin curte...Posted Image

Parca stateai in "Drumul Taberei"...

#812
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 Kelu, on 30 martie 2015 - 14:51, said:

Cu tot respectul pentru nivelul de cunostinte si ajutorul oferit aici am cateva aspecte neclare:
1) Scarificarea inseamna "pieptanarea" ierbii pentru indepartarea acelor fire moarte sau mulcite de la baza gazonului si "zgarierea" suprafetei batatorile  a solului. Daca aceasta operatiune se efectueaza primavara devreme, in special cand iarba nu a inceput sa isi revina dupa iarna, nu exista riscul de a zmulge si multe fire sanatoase care sunt in general culcate si nefixate dupa iarna? Nu ar fi mai bine sa se faca operatiunea dupa cel putin 2-3 tunderi si inainte de re-insamantare?
Pentru o mai buna exeplificare:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MDSLfzeiMk8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Vorbim de aceasta operatie, corect?

2) Din linkul postat, exceptand uneltele electrice si termice pentru ca nu se vad detaliile, unelte manuale par a fi de scarificare si nu de aerare cum sunt ele numite acolo?



Ce face nenea ala in clipul postat de tine e cum nu ar trebui facuta curatarea gazonului.

1 Scarificarea, aerarea, curatarea de frunze uscate sau cum vrea s-o numeasca fiecare se face cu gazonul tuns cu cea mai mica treapta a masinii de tuns.
2 Scarificarea, etc, se face cand uscatura nu e uda, ci uscata.
3 Uneltele alea nu sunt bune, cel putin grebla normala nu are ce cauta la curatat gazonul de uscaturi, iar a doua trebuie sa aiba unghiuri diferite fata de maner (coada). Cam asa: http://www.google.ro...427912622639680 Prima data se foloseste partea cu dintii desi pentru a aduna grosul si apoi partea cu dintii rari.

Gazonul nu se suprainsamanteaza decat daca e folosit intens ca teren de sport. Densitatea la semanat direct, nu cu semanatoarea, e mult mai mare decat e normal, de cateva ori minim, uneori chiar si de 10-12 ori, asa ca smulgerea catorva zeci de fire/m2 nu-i nicio problema.

Gazonul e bine inradacinat dupa primul sezon, daca pamantul nu-i prea argilos.
Teoretic scarificarea se poate face oricand in timpul vegetatiei, dar ideal e primimavara devreme dupa prima tundere. Iar la 4-5 zile-o saptamana, se fertilizeaza cu complex sau azot, ori ce ingrasamant gaseste omul ca sa-i asigure balariei mancare ca sa infrateasca cu spor.

Pe net procentul de prostii si tampenii depaseste 75%, asa ca nu lua cu titlu de adevar tot ce gasesti scris.
Multi n-o fac intentionat si majoritatea scrie din auzite sau din ce a citit el pe net pe diverse forumuri sau bloguri, straine de obicei, ca aia sunt mai credibili, doar sunt straini.

Edited by trestie-de-balta, 31 March 2015 - 20:53.


#813
Kelu

Kelu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.10.2006
Multumesc pentru raspuns.

 trestie-de-balta, on 31 martie 2015 - 20:44, said:

[...] dar ideal e primimavara devreme dupa prima tundere.
Hai ca ne apropiem cat de cat Posted Image initial imi imaginasem ca "primavara devreme" inseamna undeva inainte de orice tundere, acum ai precizat mai bine si e mai aproape de ce ziceam eu, adica dupa ce intra in crestere (prima tundere) si inainte de fertilizare/supra-insamantare. Multam inca odata.

Edited by Kelu, 01 April 2015 - 09:22.


#814
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Oirce ar fi, nu te chinui cu grebla ca muncesti degeaba. Am incercat eu in primul an cu o grebla mai sanatoasa si pe langa faptul ca m-am cocosat de munca, nici gazonul nu era foarte indesit ca era abia prima primavara dupa plantare nu pot sa spun ca am vazut rezultate spectaculoase.

#815
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Gazonul din seminte o sa arate frumos dupa minim 3 ani. Ca sa fie frumos mai repede amestecati in gazon seminte de trifoi pitic (alb). Daca nu va place cum arata cu trifoi nu puneti trifoi ca nu mai scapati de el. Daca aveti gazon cu trifoi nu mai e necesar sa dati cu ingrasamant  doar tuns nimic altceva nici o alta lucrare ca stricati trifoiul.

#816
smitey88

smitey88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 11.01.2007
Acum 1 luna am insamantat 4,5 kg seminte gazon sport pe o suprafata de 100mp. Semintele au fost imprastiate relativ uniform cu un "carucior de insamantat". S-a udat dimineata si seara zilnic (mai putin in zilele ploioase). Rezultatele sunt departe de asteptari, cei drept temperaturile n-au fost tocmai prielnice(nu au fost negative dar undeva intre 1-10 gr). Atasez cateva fotografii cu rezultatele actuale si din timpul insamantarii.
Credeti ca mai exista vreo sansa sa iasa ceva de acest gazon, sau sa o iau de la capat ?

Attached Files


Edited by smitey88, 13 April 2015 - 07:36.


#817
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Parerea mea ca a fost o udare deficitara sau zone unde nu bate niciodata soarele, ca prea au iesit doar in anumite zone. Daca erau semintele proaste ieseau palcuri pe toata suprafata. Daca tot a venit caldura acum mai lasa-l 2-3 saptamani sa vezi ce mai iese. Per ansamblu insa nu scapi fara insamantare. Eu am patit asa pe o zona nu foarte bine nivelata, unde a plouat torential dupa insamantare. Cred ca s-au spalat semintele si au iesit zone foarte dese si unele foarte golase.

#818
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 filipxxx, on 13 aprilie 2015 - 07:58, said:

.............. Cred ca s-au spalat semintele si au iesit zone foarte dese si unele foarte golase.
Ati babatorit terenul dupa insamintare ???? Nu exagerez daca spun ca se poate batatorii si cu maiul ...si totul iese perfect , nu se spala nimic .

#819
andreim81

andreim81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.04.2014
Salutare ,
   Am si eu o intrebare , ma pregatesc sa fac o insamantare , etapele la care m-am gandit sunt

1. Sapat teren
2. Nivelat teren
3. Adaugat pamant fertil ~10 cm
4. Nivelat
5. Tavalugit
6. Greblat usor la suprafata
7. Insamantat
8 Greblat usor pentru a baga samanta in pamant
9. Tavalugit
10. Imprastiat nisip la suprafata 0,5 pana la 1 cm

Ce parere aveti e ok sau am omis ceva ?

Pasul 10 de imprastiat nisip e ok sau nu ? tot am vazut pe net pareri diferite

Merci de ajutor

Edited by andreim81, 21 April 2015 - 13:30.


#820
bodanelu

bodanelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 26.05.2004
Salutare,
Mi-am facut ceva schimbari in curte si am mai completat unele goluri cu pamant. Acolo vreau sa plantez un amestec de gazon universal cu trifoi alb pitic.
Am gasit 3 soiuri de trifoi alb:
Trifolium repens - Riesling
Trifolium repens - Rivendel
Trifolium repens - KLONDIKE
Pe care sa-l aleg? Care soi e mai bun pentru o curte cu trafic uman mic (seara si in weekend) dar cu un caine ce se plimba peste tot?
Care din soiuri e cel mai pitic?
O sa fie mai mult trifoi decat gazon.

#821
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 andreim81, on 21 aprilie 2015 - 13:25, said:

Salutare ,
   Am si eu o intrebare , ma pregatesc sa fac o insamantare , etapele la care m-am gandit sunt

1. Sapat teren
2. Nivelat teren
3. Adaugat pamant fertil ~10 cm
4. Nivelat

5. Tavalugit
6. Greblat usor la suprafata
7. Insamantat
8 Greblat usor pentru a baga samanta in pamant
9. Tavalugit
10. Imprastiat nisip la suprafata 0,5 pana la 1 cm

Ce parere aveti e ok sau am omis ceva ?

Pasul 10 de imprastiat nisip e ok sau nu ? tot am vazut pe net pareri diferite

Merci de ajutor



Ce e cu rosu e suficient.
Mai trebuie imprastiat ingrasamant imediat dupa insamantat si greblat, incorporat,impreuna cu samanta.
Pentru o peluza buna trebuie apa , ingrasamant si nu mai mult de 1 kg de samanta la  25-30 m2.

#822
Barbiturice

Barbiturice

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 286
  • Înscris: 28.03.2015
Pot sa pun gazon in luna mai? E prea tarziu?

#823
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 trestie-de-balta, on 23 aprilie 2015 - 19:48, said:

Ce e cu rosu e suficient.
Mai trebuie imprastiat ingrasamant imediat dupa insamantat si greblat, incorporat,impreuna cu samanta.
Pentru o peluza buna trebuie apa , ingrasamant si nu mai mult de 1 kg de samanta la  25-30 m2.
Serios ?
Daca nu se face " tavalugirea " ca eu zic batatorirea la greu , iese fix pix ...
Si sa nu se uite udatul , si de doua ori pe zi , sa nu se usuce terenul ....

#824
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Confirm pe propria piele, fara tavalugire iese gazon in palcuri. Nu toate semintele se prind la fel. Eu as adauga daca poti face rost de niste nisip, sa pui deasupra un strat subtire. Protejaza bine samanta si mentine umiditatea.
P.S. Nu pune trifoi in gazon ca in 3-4 ani trifoiul distruge tot gazonul.

#825
Kelu

Kelu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.10.2006

 filipxxx, on 24 aprilie 2015 - 09:14, said:

[...] Eu as adauga daca poti face rost de niste nisip, sa pui deasupra un strat subtire. Protejaza bine samanta si mentine umiditatea.[...]
Nisipul nu tine umiditatea, din contra dreneaza foarte bine. Nisipul umed se usuca ce mai repede dintre componentele unui strat de suprafata.
Din ce stiu eu nisipul folosit la insamantare are rol de a drena apa ca samanta sa nu balteasca si de spatiere

#826
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 Barbiturice, on 23 aprilie 2015 - 21:03, said:

Pot sa pun gazon in luna mai? E prea tarziu?


Daca ai sisetem de irigare sau pe cineva disponibil sa ude de cate ori e nevoie,poti semana oricand,daca temperatura nocturna nu scade sub 5-6 grade.

 maximg, on 24 aprilie 2015 - 00:08, said:

Serios ?
Daca nu se face " tavalugirea " ca eu zic batatorirea la greu , iese fix pix ...
Si sa nu se uite udatul , si de doua ori pe zi , sa nu se usuce terenul ....

Serios, asta daca n-ai facut macar 5% gradini din cat am facut eu.

Parerea mea e ca tavalugirea e doar praf in ochii clientilor pentru a le lua banii.

Apa si ingrasamantul sunt celemai importante 2 lucruri pentru a avea o peluza frumoasa.

Daca ai nelamuriri, intreaba si raspund cu placere, tie sau celor care au nelamuriri.
Bine, raspund mai greu ca am un terorist de 1,5 ani care imi mananca tot timpul, dar raspund.

 filipxxx, on 24 aprilie 2015 - 09:14, said:

Confirm pe propria piele, fara tavalugire iese gazon in palcuri. Nu toate semintele se prind la fel. Eu as adauga daca poti face rost de niste nisip, sa pui deasupra un strat subtire. Protejaza bine samanta si mentine umiditatea.
P.S. Nu pune trifoi in gazon ca in 3-4 ani trifoiul distruge tot gazonul.

Apa,doar lipsa apei face ca gazonul sa iasa in palcuri intr-o peluza, restul sunt povesti.

#827
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 trestie-de-balta, on 27 aprilie 2015 - 21:12, said:


Serios, asta daca n-ai facut macar 5% gradini din cat am facut eu.
Parerea mea e ca tavalugirea e doar praf in ochii clientilor pentru a le lua banii.
Apa si ingrasamantul sunt celemai importante 2 lucruri pentru a avea o peluza frumoasa.
...............
Apa,doar lipsa apei face ca gazonul sa iasa in palcuri intr-o peluza, restul sunt povesti.
Hai sa te lamuresc eu !
Discutia se purta despre insamintare si punct .
Tu vorbesti de perioada de dupa insamintare .
Pricepi diferenta ? Poate nu , dar iti pot explica .....

#828
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 maximg, on 28 aprilie 2015 - 04:55, said:

Hai sa te lamuresc eu !
Discutia se purta despre insamintare si punct .
Tu vorbesti de perioada de dupa insamintare .
Pricepi diferenta ? Poate nu , dar iti pot explica .....

Ia explica, bre, ca-s batran si m-a lasat memoria.
Nu de alta, dar la facultatea de "ierburi si balarii" pe care am absolvit-o acum 11 ani am invatat si despre gazon.
Si ca sa nu mori "neinformat" dau cu sapa dinainte sa te nasti tu, daca nu esti nascut inaine de ultimul mare cutremur care a facut victime umane in Romanistan.

Pentru diverse ponturi despre gazon date de mine poti citi ce am scris http://forum.softped...jarea-gradinii/
Citeste cu atentie si baga la cap, ca e gratis si informatia costa, bani sau timp pierdut.

Daca spun ca tavalugirea nu-i necesara, spun din experienta, nu ca sa ma contrazic cu tine sau altul.

Pentru detalii mai amanuntite sau intrebari la obiect putem discuta, daca te pasioneaza peluza de graminee.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate